Skocz do zawartości
Darek578

Oddanie budynku do użytku

Polecane posty


Darek578    0

Witajcie mam postawiony budynek przez mojego ojca jest to przechowalnia owoców jakieś 450m2. I nie został on oddany do użytku, przynajmniej ja nie mam na to dokumentów. Są plany pozwolenie na budowę, plan zagospodarowania działki. Jak wyglada procedura ktoś coś takiego przeprowadzał, ile to może kosztować? Jakie dokumenty są wymagane przy modernizacji odnośnie wykańczania budynku.

Edytowano przez Darek578

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Musisz zglosić to do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego a procedura powinna wyglądać tak, że po zakończeniu budowy powinieneś złożyć wniosek do PINB o zakończenie budowy i możliwość użytkowania, z racji tego, że twój obiekt jest dość duży powinna być wydana również decyzja stwierdzająca możliwość użytkowania obiektu przez nadzór po uprzedniej kontroli - takie informacje masz wpisane w decyzji o pozwleniu na budowę także sprawdź pozwolenie na budowę i poczytaj.Jeżeli podczas kontroli Nadzór Stwierdzi, że obiekt jest - był użytkowany musisz liczyć się nałożeniem kary finansowej. Ostatecznie zadzwoniłbym do Nadzoru i porozmawiał z inspektorem. Przed złożeniem takiego wniosku musisz dołączyc oświadczenia kierownika robót budowlanych + jego uprawnienia+zaświadczenie o opłaconych składkach , jeżeli były odstępstwa nieistotne od budowy kierownik składa wniosek o nieistotne odstępstwo z naniesionymi zmianami na kopiach projektu budowlanego, jeżeli miałeś ustanowionego inspektora nadzoru również musisz załączyć jego oświadczenie do tego wszystkiego dokładasz jeszcze oświadczenia kierowników robót budowlanch,instalacyjnych, wod-kan itp itd, dodatkowo zamawiasz geodetę który przygotowuje mapę powykonawczą tzn inwentaryzacyjną, na której widoczny jest obiekt już wykonany z naniesonymi wszystkimi mediami tzn prąd, woda itp. gdy masz już kompletny wniosek składasz go do PINB i czekasz az nadzór sie odezwie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Krassus    95

Jeżeli nie było odbioru a od ostatniego wpisu w dzienniku budowy minęło 3 lata to procedura zaczyna się od nowa czyli robi to samo jakby zaczynał budowę plus inwentaryzacja zrobiona przez geodetę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl


Darek578    0

Budynek był stawiany w 94-5 roku więc napewno mineły 3 lata:) Budowlańcy prawdopodobnie byli prywatni więc znalezienie kierownika budowy graniczy z cudem lub jest nie możliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

master20002    157

Znaleźć uprawnionego kierownika, żeby wyprowadził dziennik zachowując odstęp pomiędzy wpisami dawniej 2 lata, obecnie 3. Jak takiego nie znajdziesz, będzie trzeba zrobić orzeczenie techniczne przez uprawnionego budowlańca. Na decyzji sprawdz jaką masz kategorię obiektu i tu napisz, bo możliwe że wystarczy tylko zawiadomienie o zakończeniu budowy do PINB. Wszystko zależy jakich masz inspektorów w powiecie. Czy są ludzmi czy służbistami. Podjedz do nich, porozmawiaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Najlepiej podjedz do PINB i wszystkiego sie dowiedz tylko nie mów skąd jesteś itp itd bo nie wiesz na jakiego trafisz typa zacznie sie wypytywać a skąd a gdzie a kiedy, powiedz wprost, że twój Ojciec pobudował w latach 94-95 przechowalanie i chcesz temat doprowadzic do końca i jak tu załatwic po tym czasie żeby obiekt użytkować. Ale licz się z tym że napewno będziesz miał karę finansową, ja na twoim miejscu to zostawiłbym sprawę no chyba, że masz życzliwego sąsiada, który pisze donosy i nie masz wyjścia. Rozwiązaniem też jest kontynuacja robót budowlanych jak to ktoś powyżej napisał poprzez uzupełnienie dziennika budowy z tym, że to musiałby być ten sam kierownik budowy bo jezeli zmieniasz kierownika budowy na innego to musisz ten fakt odnotować w dzienniku budowy i zgłosić równiez do PINB, i to znowu zależne jest do kogo trafi papier bo jeżeli będzie ktoś nadgorliwy to może się nałożyć mandacik za niepoinformowanie, że zmieniłeś kierownika budowy. Sprawdz dziennik budowy czy nie masz czasem wpisane, ze roboty zostały zakończone i budynek jest gotowy do uzytku, jezeli tak masz wpisane to tzreba szukać innego rozwiązania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Krassus    95

Niekoniecznie zapłaci karę. Jeżeli urząd nie będzie bardzo dociekliwy w tym, czy budynek był użytkowany to nic mu nie zrobią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Niestety kary finansowe z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego - bez skutecznego zawiadomienia o zakończeniu budowy lub uzyskania pozwolenia na użytkowanie, zostały wprowadzone w życie nowelizacją Prawa budowlanego z 16 kwietnia 2004 roku. Zgodnie z jej przepisami, sankcje za nielegalne użytkowanie obiektu budowlanego można nakładać tylko w przypadku, gdy stwierdzenie takiej okoliczności przez właściwy organ nastąpiło po dniu 1 stycznia 2005 r. Zatem nie dotyczy to sytuacji, gdy obiekt budowlany był użytkowany samowolnie przed tą datą. Na dzień dzisiejszy nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż kara ta nie jest uzależniona od okresu czasu przez jaki miało miejsce nielegalne użytkowanie, a obliczana jest w oparciu o wskazany w ustawie wzór i zasadniczo jej wysokość zależy od kategorii i współczynnika wielkości obiektu budowlanego, określonych w załączniku nr 1 do Prawa budowlanego.
Dla przykładu - nielegalne użytkowanie budynku mieszkalnego jednorodzinnego będzie wiązało się z karą w wysokości 10.000 zł (stawka opłaty 500 zł razy 10, razy współczynnik kategorii obiektu budowlanego - 2, razy współczynnik wielkości obiektu budowlanego - 1, tj.: 500 x 10 x 2 x 1 = 10.000 zł).
W przypadku kolegi mamy do czynienia z kategoria obiektu II stopnia czyli  budynki służące gospodarce rolnej, jak: produkcyjne, gospodarcze, inwentarsko-składowe, gdzie k=1, w=1, podstawiając do powyższego wzoru mamy 500x10x1x1=5000tyś zł więc kolega musi być przygotowany na to, że może spodziewać się kary w wysokości 5tyś zł  


Oczywiście wszystko to zależy od inspektora nadzoru bo jeżeli jest to człowiek do dogadania to sytuacja może wyglądać troszkę inaczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Krassus    95

Żeby dostać karę, organ musi puścić w ruch procedurę i stwierdzić, że autor użytkuję halę bez odbioru. Nie może z góry nałożyć grzywny za to. Na miejscu autora, jeżeli będzie starał się wszystko robić zgodnie z prawem to halę niech wyczyści ze wszystkiego, zamknie na klucz i składa papiery o zgodę na budowę. Jeżeli urzędnicy nie będą dociekliwi to nic mu nie zrobią chyba, że będą śledztwo przeprowadzać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


 • Podobna zawartość

  • Przez karol
   Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
  • Przez coolman111
   Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?
    
   Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
   Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/
    
   Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
  • Przez jestem_z_miasta
   Cześć, 
   mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce. Odziedziczyłem 6 hektarów ziemi (2 łąki, 4 ziemi) łąki w 3 działkach, pola w 2 + budynki gospodarcze i maszyny. 
   I nie wiem co z tym zrobić. 
    
   Mieszkam w mieście 70km od wsi w której znajduje się ziemia. I raczej nie zostawię mojej pracy, bo po prostu ją lubię, a codziennie dojazdy nie wchodzą w grę. 
    
   Mielibyście jakieś porady, co mógłbym zrobić, aby zarabiać na tej ziemi i jednocześnie nie musieć tam pracować non - stop? Szukam czegoś, co pozwoli wyciągnąć z tego więcej niż na dzierżawie. 
    
   Mam nadzieję, że ktoś podrzuci jakieś fajne pomysły  
    
   dzięki!
  • Przez Arni
   Czy musieliście zrobić plan i dostać pozwolenie od sąsiadów żeby zrobić dach na oborze?
   Jak to było u was?
    
    
   Pozdro Arni
  • Przez xPatrx
   Siema! Jak się odnosi prawo do jazdy traktorem z pasażerem?? Mówię o takich zwykłych ciągnikach jak T25, c330, c360, itp? Bo wiem, że te nowe mają wbudowane 2 siedzenie.
×