Skocz do zawartości
Vether

"Ubita" gleba a owies

Polecane posty

Vether    0

Witam,

Dokładnie 22 marca zasiałem owies. Problem polega na tym, że gdzies okolo 3-4 dni po zasiewie zaczal padac deszcz i owy deszcz dosyć zbił glebe, ubił ją w takim sensie ze teraz na wierzchu utrzymuje sie takie jakby błotko, w niektórych miejscach gleba az połyskuje od tego. Mineło 10 dni od zasiewu, na ziemi powoli sie pojawiaja jakies kiełki gdzieniegdzie. Czy taki stan gleby spowoduje zepsucie zasiewu w sensie takiem ze nic nie urośnie ?

mariuszd93    489

Jeśli jest błotko , to możliwe że nasionka zgniją z wilgoci

I tak nic na to nie poradzisz , więc pozostaje cierpliwie czekać

xerion3800    42

Jeśli masz twardą skorupe to możesz to pobronować. Dasz dostęp powietrza i będą przestrzenie do swobodnego wschodu.

Wiadomość z agroFakt.pl

Brounter    18

Tylko z tym bronowaniem trzeba mieć również na uwadze że ziarniaki, u których zostały wypuszczone juz pierwsze korzonki mogą ulec zniszczeniu. Jeśli miałeś zwiększoną normę wysiewu to bronowanie może polepszyć sytuację w innym wypadku ryzyko uszkodzenia jest duże

milanreal1    290

Mineło gdzies 12-13 dni od zasiewu i nic nie schodzi ...

Co Ty się tak pieklisz. 2 lata temu po siewie przyszła konkretna zlewa, potem miesiąc słońca, na polu była taka skorupa że chodziło się jak po betonie. Wschody rozpoczęły się po 3 tyg i plon był dobry.

Vether    0

Ja sie nie pile tylko zazwyczaj schodzil po tygodniu max poltory. Nie spotkalem sie jeszcze z takim czyms.

Ps. Mam 17 lat wiec wiedze mam srednią i dlatego napisalem.

Bronowal tego nie bede bo ziarno puscilo kly i w tym momencie bym zniszczyl zasiew.

Ale miom zdaniem on powinien zejsc tylko powoli to bedzie trwalo bo teraz sa troche niskie temperatury. Jak kielkuje to raczej zejdzie tylko wolno.

aro1975    114

owies raczej wschodzi po około 2-3 tydodniach - może odmiany bezłuskowe wcześniej

a1fe26c2    36

Nic a nic wcześniej. Sprawdzone z odmianą Siwek i Maczo. Po 3-4 dniach ziarniaki puszczają korzonki, a z ziemi wychodzą po 2-3 tygodniach. U mnie bliżej trzech tygodni.

Edytowano przez a1fe26c2

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez mlodyrolnik3
      Witam

Jestem tu nowy i jestem nowym rolnikiem.
      Mam zamiar zasiać owies i napiszcie czy wszystko dobrze będę robił.

1. Było wcześniej pszenżyto
      2. Nic nie było robione od czasu żniw, ponieważ dopiero teraz wydzierżawiłem tą ziemie.
      3. Jest tam trochę perzu i mam zamiar jutro to podorać (zobaczę jak będzie szło).
      4. No wiosnę tak gdzieś 2 tyg. przed sianiem zaoram.
      5. Później trzeba rozsiać nawóz ale nie wiem jaki? Możecie mi coś polecić i w jakich dawkach go siać? Po jakim czasie mam to zdrapać i zasiać owies??
      5. Po zdrapanym powlekę i zasieje owies.
      6. Trzeba jeszcze raz sypnąć nawozem ale po jakim czasie?? I jakim nawozem??
      7. Trzeba opryskać tylko nie wiem kiedy i jakim opryskiem??

Jak możecie to odpowiedzcie na moje pytania i jak coś jest źle to poprawcie.
      Z góry dziękuje.

Pozdrawiam
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez Michal2401
      Witam, mam zamiar zainwestować w niewielką uprawę czosnku. Stanowiskiem pod tą uprawę ma być gleba gliniasta. W tym roku są tam rośliny okopowe, wcześniej był to nieużytek. Wiosną wapnowałem przed i po przekopaniu a do tego nawóz i gnojówki, biohumus na rosnące rośliny. Są one w dobrej kondycji, dość ładne, lecz susza i tak twarda ziemia w pierwszym roku zrobiło swoje. Moje pytanie brzmi, czy jest sens sadzić tam czosnek? Czytałem, że lubi gleby gliniasto-piaszczyste. Mam zamiar dać około 60-70 t. obornika przeliczeniowo na ha. głównie bydlęcego z niewielkimi ilościami mieszanki kurzego-gołębiego i od królików. Około 15 % tej mieszanki. Na przygotowaną i przewróconą ziemię mam zamiar dać użyźniacz glebowy ( biohumus ). Jakie nawozy zastosować na zimę i wiosnę oraz w jakich dawkach? Myślałem o siarczanie potasu po około 150 - 200 kg. ha na zimę?  Wiosną 400 kg. ha azofoski lub Yara mila Complex. Chciałbym również zaraz po zasadzeniu ściółkować to słomą? To dobry pomysł i termin? Kiedy najlepiej to zrobić. Co o tym sądzicie? .