Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

gospodarstwa produkujące mleko spokojnie utrzymają się bez dopłat. Dopłaty to taka dodatkowa kasa która przeważnie się inwestuje. Drugi plus dopłat to to że teraz dzierżyw są tańsze bo z własnej kieszeni nie trzeba wiele dokładać. Odda się dopłaty a co urośnie to twoje.

Opublikowano

Drugi plus dopłat to to że teraz dzierżyw są tańsze bo z własnej kieszeni nie trzeba wiele dokładać. Odda się dopłaty a co urośnie to twoje.

 

Pewnie na piaskach tak jest z dopłatami, ale w naszych stronach tzn. klasa II-III kawałkami IV to dzierżawa przed dopłatami to 8q z ha po dopłatach to cała dopłata + 10q . I pokaż mi tu gdzieś ten plus dopłat w przypadku dzierżaw.

Opublikowano

W naszym rejonie jak kawałek "pasowny" to dopłata + 10q i to ludzie ogłoszenia w gazetę dają aby tylko wziąć w dzierżawę.

 

Odnośnie opłacalności jeżeli ktoś ma grunty dobre i ma hodowlę i jedno i drugie jest dopilnowane to zysk jest na naszym przykładzie :

 

Grunty 40 ha ( 5 ha dzierżawy) Średnio III klasy + trzoda w cyklu zamkniętym 45 loch , postawiony dom w ciągu 4 lat (koszt ok. 500 000 zł)

Opublikowano

Chętnie poznam sposób na ten zysk.Możesz podać przykład.Ja wpakowałem w ha kukurydzy 3500zł,przychód 4000zł.

 

Orka 250zl

Agregat 100zl

siew 150zl

Nawozy z rosianiem 1200zl

Chwasty 150zl

Nawozy doliste 150

Zbior 350zl

Tu masz 2200zł

Gnojowica lub obornik 300zl/ha i jest 2500zl

Ale moim zdaniem i tak zawyzylem ilosc nawozow mineralnych

 

Reasumujac 2500zl jakbys stal obok pola i placil komus za to ze Ci na nim robi.

 

Zbierajac 10t mokrego ziarna masz 4000zl przychodu w wieloleciu (nie chce dyskutowac o cenach bo byc moze teraz sa nizsze ale rok temu byly na maksa przesadzone)

Opublikowano (edytowane)

skad ty takie ceny bierzesz ?

obornik 300zł ? conajmniej 500-600zł

w tym roku uprawiałem 2ha kukurydzy na kiszonke i wyszło mi prawie 6 tys czyli 3 tys/ha

Edytowane przez koma666
Opublikowano

skad ty takie ceny bierzesz ?

obornik 300zł ? conajmniej 500-600zł

w tym roku uprawiałem 2ha kukurydzy na kiszonke i wyszło mi prawie 6 tys czyli 3 tys/ha

dobra to rozpisze NPK

400kg yara mila corn 550zl

200kg fosforan amonu 440zl

i 250 mocznika 350zl

razem 1540zl

 

i bez zadnego obornika jesli u Was kosztuje 500zl

 

co do oprysku to czym pryskacie za 250?????

ja w tym roku za 100-120 zl zalezy od stanowiska i mialem czysto ze do tej pory zadnego chwastu nie ma a z 4 rok bezorkowo jade

 

nasion zapomnialem fakt;/

ale tak czy inaczej 1500zl zostaje plus doplaty

i jeszcze raz podkreslam wszystko liczone tak jakby sie stalo obok pola i zlecalo prace a nie samemu za***przalo

Opublikowano

mi do tej pory też wychodziło około 150zł guardianem complet mix. Ale niestety go wycofali. Teraz robiłem część resztką guardiana z tamtego roku. A resztę lumaxem 220zł/ha ale nie podziałał do końca i trzeba było robić poprawkę. Napisz czym ty pryskasz?

Opublikowano

u mnie było tak

550zł siew i oprysk na chwasta

600zł nasiona

1600zł nawóz z dolistnymi

1400zł zbiór na kiszonkę

300zł folia

nie liczę obornika i własnej pracy oraz paliwa którego poszło dużo ponieważ na wiosnę było mokro i kilka razy to kultywator to brona żeby osuszyć. Piszę o polu 1.65ha wyszła pryzma na folię 28 długa i 8 szeroka

Opublikowano

No właśnie wszystko zależy od nakładów.Ja stosowałem wysokie dawki nawozów ze względu na klase ziemi i brak obornika plus wapno(niskie ph).

@statek jeśli stosowałeś takie dawki jak podałeś ile zebrałeś z ha i z jakiej klasy?

Opublikowano

Może ja sie wypowiem. U mnie ziemie sa klasy 5 i 6. Rodzina 5 osob, dwie siostry na studiach, ja chodze to technikum i pomagam rodzicom. Posiadam 8 krów co jakiś czas sie byka odstawi. Na chleb starcza siostry na utrzymaniu rodzicow. Za rok siostra bierze ślub więc dobry MTZ pojdzie w to wesele. I dajemy rade wiec cos chyba z tego jest. Jeszcze gdyby wszystkie areały były moje czyli 15 ha to i dopłat by było wiecej a tak to jest połowa mniej. Myślę ze dla młodych roliników z checiami jest to dobra alternatywa zważywszy na to że robisz na swoim, nikt ci nie gdera jak i ile masz robić. Nie chce ci sie dziś zaorać zaorzesz jutro (oczywiście nie do przesady). Biorąc po uwagę pomoce unijne :młody rolnik, prowy, jakies programy rolnoś -środowiskowe można coś z tego wycisnąć i to nawet na małych gospodarstwach.

  • Like 1
Opublikowano

ale ja napisalem kalkulacje kukurydzy na ziarno bo ktos wczesniej wspomnial ze sie nie da wyciagnac z ha

po co komus kto nie ma krow siac na kiszonke???

 

a jesli masz krowy mleczne to przeciez dochodu nie liczysz z tego ile Ci zostanie z ha tylko z jednego litra

 

ja pryskam nikosulfuron + tritosolfuron + 2,4 dikamba w tym roku nikosh + mocarz

Opublikowano

niech bedzie dla bydła :)

oczywiscie ze opłacalnosc kukurydzy na kiszonke trzeba liczyc inaczej niz na ziarno, w przypadku bydła produktem finalnym jest mleko albo mieso, a w przypadku produkcji roslinnej produktem finalnym jest plon, który sie sprzedaje, dlatego dla produkcji roslinnej łatwiej policzyc opłacalnosc niz dla produkcji zwierzecej

Opublikowano (edytowane)

200kg soli potasowej 60% - 360zł

250kg mocznika - 425zł

200kg fosforanu - 480zł

materiał siewny -500zł

siew - 160zł

wapno - 50zł

chwasty - 200zł

dolistnie - 150zł

zbiór - 600zł

Daje nam to... 2925zł. A jeszcze nie policzyliśmy kosztów uprawy począwszy od podorywki po sprzęcie zbóż, nawożenia obornikiem, głębokiej orki, bronowania i agregatowania wiosną. Przy cenie 430zł/tona zostaje nam ok 1500zł ale bez uwzględniania kosztów uprawy i amortyzacji.

 

Statek: popełniasz błędy w wyliczeniach. Po 1. ceny nawozów były wyższe, po 2. sporo kukurydzy było bardzo słabej z racji mokrej wiosny i suchego lata dlatego 10 t z 5 klasy - raczej niespotykane w tym roku, 3. za 350zł nie skosi Ci nikt 10t zboża...

Edytowane przez pawelol111
Opublikowano

Zbór u ciebie jakiś strasznie drogi to jest cena z transportem czy jak?? Na koszt uprawy dajesz 100l/ha ON czyli powiedzmy 500zł + koszty amortyzacji i spłata kredytów i tu napewno zakręci się przy 3tyś.

Opublikowano

200kg soli potasowej 60% - 360zł

250kg mocznika - 425zł

200kg fosforanu - 480zł

materiał siewny -500zł

siew - 160zł

wapno - 50zł

chwasty - 200zł

dolistnie - 150zł

zbiór - 600zł

Daje nam to... 2925zł. A jeszcze nie policzyliśmy kosztów uprawy począwszy od podorywki po sprzęcie zbóż, nawożenia obornikiem, głębokiej orki, bronowania i agregatowania wiosną. Przy cenie 430zł/tona zostaje nam ok 1500zł ale bez uwzględniania kosztów uprawy i amortyzacji.

 

Statek: popełniasz błędy w wyliczeniach. Po 1. ceny nawozów były wyższe, po 2. sporo kukurydzy było bardzo słabej z racji mokrej wiosny i suchego lata dlatego 10 t z 5 klasy - raczej niespotykane w tym roku, 3. za 350zł nie skosi Ci nikt 10t zboża...

 

:lol: :lol: :lol:

 

niby skąd możesz wiedzieć po ile kupował nawozy, skąd możesz wiedzieć ile ukosił z 5 klasy, skąd możesz wiedzieć czy mu nie ukosi? dobra wyrocznia z ciebie, jest tylko mały minus, zero pokrycia :lol:

Opublikowano

ja chowam opasy i z roku na rok mam coraz gożęj .dostałem dotacje dla młodego rolnika i spłacam kredyt za zakupioną ziemię muszę kupić cielęta i koncetraty dla opasów a to wszystko z 10h .jak narazie to mi pozostaje tylko nadzieja że w pszyszłośći będzie lepiej. narazie żyć sie nie chce bo koniec końca nie łapie.mam dwójkę dzieci jedno w gimnazjum drugie rozpoczeło naukę w szkole podstawowej ..wciąż jakieś opłaty. ja uważam że z gospodarki nie da się wyżyć może z dużej ilość hektarów lub przy krowach mlecznych. albo jestem du...i nie umiem .

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez michal1996125
      Zamierzam założyć hobbystyczną hodowlę owiec, interesują mnie aspekty prawne. Czy owce tak jak krowy muszą mieć takie klipsy na uchu?
      Posiadam 1h łaki możliwość załatwiemnia większej ilości siana. Czy o wystarczy dla 2 owiec? W owies sam się mogę zopatrzyć.
    • Przez Budzu321
      Witam posiadam w sumie 11ha połowa to pola i połowa to łąki. Hoduję narazie 4 krowy dojne w tym roku w lecie zwieskzy sie do 5 a za rok myślę że do 6 dojnych, trzymam też 2 cielaki. Czy mi opłacało by się wykosić 0,5-1,0ha na sianokiszonke oczywiście pierwszy pokos. Prasy własnej nie mam, sianokiszonka była by w pryzmie. Trawa była by wożona t-25 i rozrzutnikiem, bo m am tylko t-25, ugniutł też bym t-25 jakoś. Czy mi się opłacało by?
    • Przez stg
      Mam pytanie czy opłaca mi się kupić prasę sipme z 224 na własny użytek i usługi (bardzo mło osób ma swoją prasę i dużo osób korzysta z usług). Mam ok.
      5 ha. pola i ok. 1 ha. łaki (niedługo dodzierżawie ok 2,5-3,5ha). Prasy kształtują się w cenach od 5 tyś w zwyż. Ile kasujecie z prasowanie, koszenie i jakim sprzętem ?
    • Przez mateo151923
      Witam! Mam 21 lat i rodzice chca przepisac mi gospodarstwo. Mamy 36ha i bydlo mleczne. Zastanawiamy sie co bylo by lepsze: przepisanie calosci gospodarstwa na mnie (rodzice wymowia sobie emeryture u mnie) czy tylko sredniej krajowej i czesci krow zeby dostac wiekszosc doplat do hodowli zwierzat.
      Zastanawialismy sie nad pierwsza opcja ale wujek namieszal nam w glowie ze poprzez podzielenie gospodarstwa bedziemy mieli wiecej doplat. Jak cos zle pisze to mnie poprawcie. Czekam na odpowiedzi! Mieszkam w woj. mazowieckim. Dzieki!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v