Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Kolego wyżej do mojego sąsiada przyjeżdża samochód po 12 L dosłownie, co drugi dzień. Mleczarnia z okolic Kozienic President, co ty na to?

a nie uciekła Ci jakaś cyferka, bo 12 litrów co drugi dzień to raczej nie od krowy tylko zwierzęcia ,,krowopodobnego,,
  • Like 1
Opublikowano (edytowane)

Nic mi chłopaki nie uciekło, ma on 6 krów teraz jakieś są cielne, jedną doi cielak. Poz tym on daje krową tylko siano i śrutę owies i żyto. Siano bardzo kiepskiej jakości z zalanych łąk a śruty daje jak to on mówi, po misce :unsure: . Znamy to przysłowie że : Nie da krówka tylko krówka: Poważnie aż sam mówił że się dziwi że przyjeżdża samochód po tyle mleka.

 

Peter nigdy nie ma dużo ale teraz to porażka.

Edytowane przez Piotrek1975
Opublikowano

To ja się zastanawiałem czy od moich 5 krów jakbym chciał sprzedawać to by jakaś mleczarnia wzięła a tu proszę. A myślę że te 180-190 miałbym spokojnie co drugi dzień w szczycie bo genetyka nie za ciekawa.

Opublikowano

tyle to nie ma co narzekać, zakładam że intensywnie nie żywisz?

Raczej normalnie sianokiszonka, zimą QQ i siano ze słomą 50:50 a latem trochę na łące żerują. Śruta tylko ze zboża i łubinu bez dodatków. Jeszcze sporo można by było popracować nad żywieniem.

Opublikowano

poczekaj jescze troche i nie beda odbierac

będą. Odstawiam do handlarza który zbiera mleko po terenie potem przelewa na duże cysterny i wozi do mlekovity. Im więcej kupi tym więcej zarobi na takim małym nawet lepiej zarabia bo da mu po 90gr a mi za to samo mleko 1.20. Zawiezie do mlekovity dostanie pewnie ze 1.40 i ma czysty pieniądz.
Opublikowano

Ja mam mieszanki czarno - białe, wszystkie po jednej matce co 2 lata temu pojechała w jedną stronę i też była mieszana. Tylko jaki koszt ma taki co trzyma 5 krów ? Jak się ciepło zrobi i trawa urośnie to wygoni na łąkę, nawet karmienie zielonką się opłaci. Dojarka wiele nie popracuje, już nie mówię o tym że drogich technologii i kredytów nie musi opłacać.

Opublikowano

Witam mam pięć jałówek na ocieleniu , jedna krowę (2 laktacja-dziennie 24l)
jak pisałem wyżej piec cielnych jedna krowa i cztery roczne jałoszki hf .Mój areał to 10 ha z czego 3.5 łaki siane , kuku 1ha a reszta to zboża klasa ziemi 3a .Mam pytanko co mam zrobic zaczac produkować mleko czy sprzedać je nad ocieleniem .Jestem prawie przygotowany do produkcji tylko brakuje mi odbiorcy surowca .Może ma ktoś jakiś pomysł ? Dzięki za wszystkie wskazówki.

Opublikowano

Witam mam pięć jałówek na ocieleniu , jedna krowę (2 laktacja-dziennie 24l)

jak pisałem wyżej piec cielnych jedna krowa i cztery roczne jałoszki hf .Mój areał to 10 ha z czego 3.5 łaki siane , kuku 1ha a reszta to zboża klasa ziemi 3a .Mam pytanko co mam zrobic zaczac produkować mleko czy sprzedać je nad ocieleniem .Jestem prawie przygotowany do produkcji tylko brakuje mi odbiorcy surowca .Może ma ktoś jakiś pomysł ? Dzięki za wszystkie wskazówki.

 

moze napisz dlaczego brakuje ci odbiorcy..czy mleczarnia zadna nie chce odbierac? 10ha to malo zeby sie pchac w takie cos susza i brak pasz nawet slomy cie nie wybija,..maszyny trzeba miec do zbioru sian itp.

Opublikowano

Witam mam dylemat dotyczący co chodowac zamiast trzody chlewnej ponieważ produkcja żywca wieprzowego jest nie opłacalna sprzedałem już wyszstkie maciory teraz tylko to co jest dorośnie i koniec myślałem nad opasami jednak po tym jak kolega kupił 15 jałówek simental i mu zostały 3 i teraz ma takie problemy finansowe że głowa puchnie także mocno zastanawiam się nad taką hodowlą i tu zrodził się pomysł na bydło mleczne mam ponad 20 ha głównie klasy 3 co najważniejsze u mnie jest dużo osób co się słomy wyzbywa tną na sieczke więc jeśli bym im zaproponował ofertę obornik za słomę myśle że nie miał bym problemów ze słomą do ścielenia, myślałem żeby podzielić pola następująco 10 ha jęczmienia zimowego po tym poplon gps lub qq,  z 5 ha łąk (2,5ha traw, 2,5 lucerka) na słabszych ziemiach mieszanki owies żyto ewentualnie żyto na kiszonkę słoma od rodziny i sąsiadów tylko nie wiem ile balotów bym musiał mieć :-) Doradźcie czy opałca się np kupić 10 krów i rozwijać stado jeśli tak to z takiego areału ile bym mógł mieć krów dojnych maksymalnie uwzględniając brak problemów ze słomą.

Opublikowano

Jak będziesz miał tak mało pod trawy to nie poszalejesz, a gdzie kiszonka z kukurydzy? Odpuść sobie te 10 ha jęczmienia... Jak chcesz jak najwięcej sztuk to objętościowe najlepiej żebyś miał swoje a w razie czego to treściwe dokupować. Jak nie chcesz szaleć z kosztami to nie nastawiaj się na niewiadomo ile sztuk, 1 krowa na 1 ha (no i w tym bilansie też jałowiznę zamkniesz) czyli 20 krów plus jałowizna na 20 ha, niektórzy powiedzą że 40 krów ale hmmm... Spokojnie sam sprawdzisz co i jak. No i licz się z kosztami na start... Obora przerobiona z chlewni będzie kosztowała, zbiornik na mleko, dojarka, sprzęt do zbioru pasz. Bez 100 tys na start nie podchodź jeśli tylko sam będziesz dużo robił i kupował używki wypracowane. Opłacalność na mleku też teraz szkoda gadać chociaż jak ktoś w tym już siedzi to jakoś na swoje wyjdzie, jak masz w okolicy mleczarnię która płaci w miarę to ok, jak nie to zanim wszystko się zwróci to poczekasz dobrych parę lat...
Co do poplonów na gps, nie licz na cuda, w tym roku byś się przeliczył a nie wiesz jakie będą następne lata. Także jak już tak się napaliłeś na to to bierz pod uwagę najgorszy scenariusz a nie najlepszy bo rzeczywistość boleśnie może cię na ziemię sprowadzić.

Opublikowano

dzekuję za odpowiedz w tych czasach właśnie nie wiadomo na co się nastawić trzoda nie opasy za długo by czekać obsiewać zbożami qq i rzepakami zależy od roku i brak obornika aby rośliny dobrze plonowały jedynie krowy wypałta co miesiąc i dużo nawozu naturalnego co do tej qq i trawy to moze na odwrót by zrobić 10 ha użytków zielonych (7ha traw i 3 ha lucerki ) 5ha kiszonki z qq i reszta mieszanki i żyto na klasie 5 i 6 i słoma od rodziny i sąsiadów tak bym wychował przynajmniej te 15 krów oczywiście nie kupionych odrazu ale z czasem dochodzenie do tego a co do przerobiania obory to wystarczy zburzć ścianki ponieważ dziadek hodował 6 krów na jednej sronie obory o na drugiej stronie byki i parę macior i tuczników, dojarkę mam jedynie schładzarkę do mleka i wypłytkować pomieszczenie na mleko ,w oborze rury przerobić i poidełka kupić, stanowiska do uwięzi oraz wykuć w posadce koryto do wyciągarki do obornika wydaje mi się ze 100 tyś to by mnie nie wyniosło ale może się mylę :-)

Opublikowano

na początku wydawać się może że 100 nie wyniesie a jak co do czego wszystko zaczniesz robić to sam stwierdzisz że wyjdzie dużo więcej. układ upraw który teraz planujesz jest dużo bardziej sensowny i dasz radę wychować 20 mlecznych, z czasem sobie zrobisz korekty i dopasujesz odpowiednio. jednak mimo wszystko nie bądź zbytnim optymistą, w obecnej chwili to prawie nic się nie opłaca na dobrą sprawę.

Opublikowano

Uważasz że stado 20 krów mlecznych było by nie opłacalne jeśli to prawda to czemu ludzie nawet i z 6 sztuk trzymają i się tego nie wyzbywają, a jeśli naprawdę to by było nie opłacalne to ja już nie wiem co w tej polsce trzeba robić żeby uczciwie zarobić na podstawowe potrzeby życiowe na wakacje z rodziną i na wymianę samochodu co jakiś czas na wykształcenie i okupienie dzieci do szkoły itd czy zwykły uczciwy człowiek tak dużo wymaga od życia od państwa tylko godnie żyć mieć godziwą opiekę zdrowotną i godną emeryturę i być adykwatnie docenianym w stosunku do ciężaru pracy tylko tyle albo aż tyle :-\

 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez pawel372
      Witam
      Nie mam pojecia w jakim dziale to napisac  wiec prosze na mnie nie bluzgac. Potrzbuje tabele pomiaru mleka do JAPY 1060 l  ale jesli macie inne o tej pojemnosci tez mozecie podeslac  moze bedzie pasowac. Wiem ze moge sam lac i sprawdzac ilosc litrow lecz chcialbym miec rozpiske oryginalna.Wstaw inne multimedia
      Licze na pomoc bo jest bo bardzo potrzebna ilosc mleka ciagle mi sie nie zgadza
    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się czy można utrzymać się z hodowli 10 krów(simentali mlecznych)? Urodzone jałówki odchowywał bym i sprzedawał do dalszej hodowli. Czy byłbym w stanie zarobić na miesiąc około 2-2.5 tyś?  
    • Przez Michał123
      Dzień dobry, planuje zaczęcie hodowli krów mamek rasy hereford. Zastanawiam się czy utrzymam się początkowo z 10 mamek? Czy bardziej opłaca się opasać cielaki, czy sprzedawać odsadki, czy może odchowywać jałówki i sprzedawać do dalszej hodowli? Czekam na wasze propozycje.  
    • Przez michalmr99
      Poszukuję miarkę ilości mleka do schładzalnika Mueller m-250 o pojemności 995 litrów. Schładzalnik jest w kształcie tzn. wanny. 
    • Przez gutfi888
      Czy opłaca się hodować 15 sztuk rasy limousine i sprzedawać je na ubuj?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v