Polecane posty

majes    5

siew kukurydzy na ziarno w maju ma sens? Wymarzł mi rzepak, mam stanowisko podmokłe i obstawiam że najwcześniej będę mógł zasiać na początku maja może pod koniec kwietnia.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

<p>Tylko ta siana w kwietniu ma znacznie bardziej rozwinięty system korzeniowy co podczas późniejszych susz ma znaczenie.</p>


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109

Ja czekam aż zakwitnie mniszek oraz czereśnia,wtedy ziemia jest odpowiednio nagrzana do siewu.Siana wcześniej że ma lepszy system korzeniowy,to słyszę pierwszy raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie pierwszy raz to słyszę, ale to taka nadzieja tych co sieją wcześniej. Kukurydza najpierw puszcza kiełek a później korzonki. Nieraz patrzyłem jak po siewie przyszło zimno to nic się nie działo z nasieniem. Musi od góry iść ciepło żeby to ruszyło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

<p>To nie nadzieka, a sprawdzony sposób. Stosuje taka uprawę od kilku lat i widzę poprawę na słabej jakości glebie jest to bardzo odczuwalne. Więc mówiąc że to nic nie zmieni jesteście w błędzie.</p>


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

A co powiesz jak ja na moich piaskach siałem przeważnie 20-25 kwietnia i wschodziła 2 tyg albo i więcej, a sąsiad sieje po życie za miedzą koło 10 maja i jego wschodzi 5, max 7 dni. :) Specjalnie nie raz rozkopałem rządki i sprawdzałem korzonki itd, najlepsze że niczym się nie różniła, ani korzonkami, ani potem wysokością w czasie koszenia. Także w tym roku wcześniej niż po majówce nie mam zamiaru siać qq, chyba że będzie bardzo ciepły kwiecień, ale to za wcześnie by coś mówić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

A odmianę qq mieliście tą samą? Gleba identycznie nawożona? Jakie ph? Ja próbowałem różnych metod i sposobów nawożenia i wiem co jest dla mnie najlepsze.  


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
larysto    2

Zawsze sieję kukurydzę kiedy ziele zwane potocznie "mleczem" zakwitnie. Nie potrzeba przy tym żadnych termometrów mierzących temperaturę gleby. Zwykła obserwacja środowiska. I co ciekawe...aktualnie będąc w Holandii zauważyłem podobnie, mlecz zaczął tutaj kwitnąć jakiś tydzień temu, a od soboty Holendrzy zaczęli siać kukurydzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To się nazywa okres fenologiczny. Ja patrzę na czeremchę.
Co do siewu to trzeba pamiętać jakie ziarno mamy od siewu. Flinty kiełkują w 8°C a denty dopiero w 10°C. Druga sprawa to głownia. Jeśli ktoś ma z nią duży problem powinien tak siać, żeby kukurydza powschodziła jak najszybciej. Im dłużej kiełkuje tym większe może być porażenie głownią. Zarodniki głowni potrafią przetrwać do 10 lat a do momentu 2-3liścia kukurydza ma jakieś otwarte pory w które wnikają zarodniki. Po przekroczeniu tej fazy pory się zamykają i porażenienie nie grozi.

Corrado jak termin siewu preferujesz? Ja nie wczesniej niż 25 kwiecień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Ja od kilku już lat sieję po 20 kwietnia jednak nie później niż 28, kwestia wejścia w pole. Dla porównania kilka lat próbowałem te same odmiany zasiać w maju i różnica była zawsze nie tylko podczas wschodów, wegetacji jak i zbiorów. Co do Holandii nie porównujmy jej do Polski z racji tego że mamy inne klimaty pomimo nie dużej odległości różnica jest całkiem spora u nas klimat jest bardziej kontynentalny, a tam morski.  


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
larysto    2

Oczywiście porównanie Holandii do Polski nie zawsze jest dobre z racji różnego klimatu. Ale odnośnie siewu, temperatury tutaj są w granicach 15-20'C od około 2 tygodni, a dopiero zaczynają siać kukurydzę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Będę siał po raz pierwszy kukurydze na ziarno i potrzebował bym paru wskazówek co do uprawy. Planuje 150 kg polidapu wysiewane z aplikatora w siewniku plus przedsiewnie 200kg mocznika. Pole dośc zasobne w Potas mniej w fosfor. Czy dawać jeszcze przedsiewnie jakąś polifoske? ten co będzie mi siął powiedział tylko, że odmiana FAO 230. Jakś odmianę byście polecili? Gleba IIIb - IVa

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

potrzebuję porady. kolega chce zasiac kukurydzę dla dzików. jest myśliwym w kole. pole to wieloletni nieużytek/łąka. 2 hektary. czy jak to zaora teraz i posieje qq to będzie duży problem z chwastami? bez nawozu urośnie wogóle? i pytanie najważniejsze. czy zwykłym siewnikiem można zasiać czy potrzebny jest ten specjalny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Perz wystartuje równo z kukurydzą i momentalnie ją zagłuszy. Siać można i zwykłym. Dla dzików wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

czy po wymarzniętym rzepaku trzeba orać, czy wystarczy talerzówka?

Na jesieni poszedł Command 2L + Mezotop 1L


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

Jak siejecie kukurydzę po życie? Chodzi mi o uprawe, orka czy talerzówka ? Potem agregat ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Majes każdy herbicyd ma na etykiecie informację o następstwie roślin w przypadku zlikwidowania plantacji. Wystarczy poczytać.

Rok temu siałem po życie pierszy raz i po zebraniu, obornik, nawozy, talerzówka oraz włóka wystarczyły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin5320    1

Panowie dostał mi się kawałek pola ok 1 ha planuje tam zasiac qq a ze nie mam doświadczenia z nią to pytam .. nie robilem badan ale to była przez długie lata łąka zorana na jesien jakie dawki nawozu sypnac ? qq z przeznaczeniem na ziarno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5353

ile mniej więcej może być ton z jednego hektara kukurydzy na kiszonke, obsada 80tyś./ha, łan bardzo wysoki i równy, odmiana Rosomak


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie mam pytanie kukurydza u sasiadow juz wiechuje a u mnie jeszcze nie czego to moze byc przyczyna ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj