Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

witam,

chciałbym zająć się produkcją trzody chlewnej, ale nie mam w ogóle wiedzy na ten temat.

na początek chciałbym mieć ok 100 sztuk świnek. mam nadzieje że uda mi się na początek wydzierżawić chlewnie po "PGR"

co potrzebuję do hodowania świnek?

 

pozdrawiam

Opublikowano

z pieniędzmi nie będzie problemu...

pasze chciałbym sam robić, mam dostęp do bardzo dobrej jakości tłuszczu paszowego.

czy idzię hodować świnie bez pola?

 

powiem wprost:

czy macie jakieś wskazówki dla początkującego?

Opublikowano (edytowane)

na początek kupować, ale jak stwierdzę że można z tego wyżyć to pewnie też swoje.

a ten tłuszcz paszowy to tłuszcz zwierzęcy

co to znaczy cykl otwarty czy zamknięty?

Tuczniki czy prosiaki? nie mam pojecia, doradzicie

Edytowane przez michal091986
Opublikowano

Zdrowia szczęścia i rozumu życzę .Tłuszcz zwierzęcy po kontroli stosowania dodatków paszowych świnki sprzedasz do utylizacji a sam spotkasz się z panem prokuratorem .Tuczyć świnie bez pola ,doświadczenia, w wynajętych obiektach,i takimi karmami to się opłacało w 1986 roku.

Opublikowano

na początek kupować, ale jak stwierdzę że można z tego wyżyć to pewnie też swoje.

a ten tłuszcz paszowy to tłuszcz zwierzęcy

co to znaczy cykl otwarty czy zamknięty?

Tuczniki czy prosiaki? nie mam pojecia, doradzicie

 

Najprościej ?

Zamknięty - swoje lochy, i tylko prosiaki od nich,

Otwarty - prosiaki od swoich loch, jak i kupne z targów itp.

 

Ja osobiście mam cykl zamknięty. smile.gif

Opublikowano

rollo29 powiedz mi w takim razie czemu mieszalnie pasz tak sie za tym zabijają? cena takiego tłuszczu 3,10zł netto

natłuszczają nimi paszę, zużycie ok 150-200 ton na miesią

 

myślę o tucznikach,

z materiałem do produkcji paszy nie będzie problemu.

tylko co i jak do czego przyłożyć...

Opublikowano

Tłuszcz zwierzęcy czyli rybny inny jest nielegalny w żywieniu .Najprościej wstawiasz 100 warchlaków import z europy zach.cena około 200PLN za ogon ,pasiesz to swoimi cudownymi specyfikami i sprzedajesz po 300 lub 500pln zależnie od ceny skupu.Cala filozofia tego zajęcia bez paru szczegółów(upadki, choroby,prąd ,praca,itd).

Opublikowano

DUŻO kasiory nie hoduj ja miałem 16 macior teraz mam 2 maciory szkoada nerwow i pieniedzyy!!

 

Dlaczego, mając tak dużą hodowlę zlikwidowałeś ją ? Jak tak pojechałeś , to już było tych 2 też nie zostawiać

Opublikowano

Witam czy któryś z bardziej doświadczonych kolegów, poradzi nowicjuszowi jak zagospodarować łętyziemniaczane? chodzi mi głównie o to w jaki sposób mógłbym przyrządzić z nich pełnowartościowa kiszonkę do skarmiania np. kóz czy niewielkiej liczby trzody w chowie ekstensywnym. Bardzo proszę o pomoc i radę

Opublikowano (edytowane)

Chcę rozpocząć hodowle tuczników w cyklu otwartym. Obecnie hoduję bydło,ale mam pomieszczenia które mogę wykorzystać przez lato 6 miesięcy,

Dużo czytałem co i jak, ale wiadomo trzeba je karmić w miarę tanio. Mam dużo owsa, owsa z łubinem(mieszanka 50/50), pszenżyto, od sierpnia będę miał pszenicę, mam też kiszonkę z kukurydzy.

Czy na tych paszach dam rade, wiadomo że prosiętom coś trzeba dokupić. ale czy muszę kupować koncentraty.

Bardzo proszę o podpowiedz.

 

Połączony

Tu nie szło zapytać?

Edytowane przez MAT912
Opublikowano

Witam! Jako młody rolnik planuje rozkręcić trochę produkcję zwierzęcą, ponieważ mambudynki do zagospodarowania i 7ha ziemi. Jak narazie rozpoczynam od 2 macior juz zaplodnionych i 10 tucznikow, planuje dokupic niebawem prosiaki na tucz, narazie czas pochlania mi przygotowanie pomieszczen, sam zrobilem karmidla dla tucznikow. Pasze przygotowuje sam. Jakies porady dla poczatkujacego? Na co zwrocic uwage?

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez tomek321455
      Witam w tym temacie chciałbym poznać waszą opinię na temat karmienia trzody chlewnej mieszanką paszową własnej produkcji zmieszanej z odpowiednią proporcją koncentratu i do tego młóto browarne. Takie pożywienie 2 razy dziennie rano i na wieczór a w przeciągu dnia tak popołudniu zielonka z lucerny co wy na to??
    • Przez klusek
      z jakiej firmi kupujecie koncentraty swiniom??i lie kupujecie
    • Przez AKS
      witam czy moze ktos napisac cos o karmieniu swin lucerną ,jak sie to daje swina ,surowe, pociete I wszystko co wiecie w tym temacie .mi sie cos obilo o uszy ale nic niewiem o tym
    • Przez lukaczmarek
      Ze względu na dużo pytań podaję moje dawki żywieniowe dla trzody chlewnej od odsadzenia do końca tuczu
       
       
      Prestarter odsadzeniowy (do 2-3 tygodni po odsadzeniu)
       
       
       
      Jęczmień 350 kg,
      pszenica 350 kg,
      soja HP300 80 kg
      mączka rybna 70% 50 kg,
      laktoza 50 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 50 kg,
      premiks z LNB 821061 40 kg
      olej sojowy 20 kg,
      zakwaszacz 5 kg,
      tlenek cynku 80% 4 kg.
       
       
      Prestarter 13-20 kg
       
      Jęczmień 400 kg,
      pszenica 340 kg,
      mączka rybna 70% 25 kg,
      laktoza 25 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
      premiks z LNB 8255 40 kg
      olej sojowy 15 kg,
      zakwaszacz 5 kg,
      tlenek cynku 80% 2 kg. (podawany tylko przez 2 tygodnie)
       
       
      Starter 20-40 kg
       
      Jęczmień 480 kg,
      pszenica 300 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
      premiks z LNB 8255 40 kg
      mączka rybna 70% 15 kg
      olej sojowy 13 kg,
      zakwaszacz 3 kg.
       
      Tu powinien być jeszcze grower i finiszer ale ja daje tylko jedną dawkę do końca tuczu
       
       
      Grower/finiszer 40-120 kg
       
      Jęczmień 500 kg,
      Otręby pszenne 180 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 140 kg, (pod koniec tuczu spokojnie można zejść do 100 kg)
      Pszenica 100 kg,
      Owies 50 kg,
      Premiks z LNB 820090 20 kg,
      Olej sojowy 10 kg,
      Zakwaszacz 1 kg,
       
       
      Składy są ułożone na moją bazę paszową. Jak widać nie ma tu pszenżyta które zwykle dominuje u mnie w dawkach ale jako ze wszystko w okolicy wymarzło i jest trudno dostępne a jęczmienia i mieszanek jest pod dostatkiem to właśnie on tworzy bazę paszową.
       
      Jeśli ktoś będzie chętny na mieszanki dla loch to też mogę podać.
       
      EDTI 1
       
      A więc podaję i dla loch
       
       
      Locha karmiąca
       
      Jęczmień 530 kg,
      Otręby pszenne 200 kg,
      Pszenica 100 kg,
      Poekstrakcyjna śruta sojowa 120 kg
      Premiks z LNB 8253 40 kg,
      olej sojowy 10 kg,
      Preparat na mykotoksyny 1 kg
       
       
      Locha prośna
       
      Jęczmień 530 kg,
      Otręby pszenne 350 kg,
      Owies 75 kg,
      Poekstrakcyjna śruta sojowa 20 kg ( w dawce miałem 50 kg ale się otłuszczały więc zmniejszyłem na 20 kg)
      Premiks z LNB 8252 25 kg,
      Preparat na mykotoksyny 1 kg
       
      Dodaje że są to moje dawki które metodą wielu prób się u mnie sprawdzają. najlepiej ustalić żywienie ze swoim żywieniowcem w oparciu u własne zaplecze paszowe
    • Przez lukasz76
      Czy stosuje ktoś w żywieniu świń śrutę słonecznikową?  Jakieś doświadczenia ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v