Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
MACIEEK1910

Burak cukrowy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Burak
MACIEEK1910    0

Witam! Chodzi mi o konkretne odmiany buraków na ciężkie ziemie. Do tej pory sieje polskie ale chcę spróbować coś nowego i zobaczyć czy warto

piotrb14    187

odmiana ci dużo nie da żadnej różnicy nie ma w odmianach jak nie dasz pod korzeń i źle uprawisz to ci i odmiana nie pomoże

Wiadomość z agroFakt.pl

kris82    4

a są wielo korzenne?

tak jak ci piotrb14 napisał dodał bym POGODĘ

lukaczmarek    265

a co to znaczy jedno korzenne??? bo tyle lat uprawiam burak i nie spotkałem sie z takim określeniem??

bobytempelton    158

Chodzi o to że na ciężkie gleby powinno siać się buraki o tzw. palowym systemie korzeniowym, w przypadku buraków jest to korzeń o jak najmniejszej liczbie korzonków bocznych, żeby kopać i przewozić buraki z jak najmniejszą ilością ziemi, co wychodzi przy próbie zanieczyszczenia.Aż musze sprawdzić jakie ja siałem, u mnie jest bardzo ciężka gleba, buraki były ufajdalone a stopień zanieczyszczeń nie przekraczał 8%

piotrb14    187

każde buraki są takie :) nie ma rozgraniczenia na rodzaj korzenia.... przecież wiadomo że glina będzie się lepić buraka w przeciwieństwie do płowiny... chyba że będzie sucho... na to nie ma lekarstwa

Edytowano przez piotrb14

bobytempelton    158

Nieprawda, zauważ że po byle jakim kombajnie do kopania który posiada gwiazdę do czyszczenia, nie ważne czy to jednorzędowe shtolle, neptuny czy duże 6rzedowe holmery, ziemia zostaje tylko na bocznych korzonkach tych cieniutkich, przy odpowiednich ustawieniach kombajnu, prędkości na wałku wom, wilgotności gleby itd, oczywiście, jej kombajn ani doczyszczarka w pełni nie usunie, natomiast są odmiany o mniejszej ilości tych korzonków, specjalnie wyhodowane na gleby zwięzłe, tylko wyrzuciłem pudełka z nasion i wam ich nie podam bo niepamiętam tyle powiem że z firmy kws. Róznica jest bardzo widoczna zawsze nawet w zeszłym mokrym roku ludzie mnie się pytali dlaczego moja pryzma jest czyściejsza bielsza itd. myślą że to zasługa mojego shtolla i najlepszego operatora jakiego znam czyli mnie :rolleyes: ale to nie prawda w większości to przez odmiany

piotrb14    187

1 słyszę :) ja bardziej powiedział bym że gleby zwięzłe to bardziej płowina, która się ubija po byle deszczu. Mam gdzieś gazetkę z nazwami odmian buraka jak znajdę to ci odpiszę ...

bobytempelton    158

Znalazłem tylko nie z firmy kws tylko jakiejś polskiej, przeczytałem tylko 3 pierwsze odmiany i w 2i3 tzn w zosi i jakiejś tam tak pisze że jest to właśnie odmiana o gładszym korzeniu, dalej niechce mi się czytać bo ide spać :rolleyes:

http://www.whbc.pl/strona,5.html

kris82    4

KAŻDA ODMIANA MA STOŻKOWY KSZTAŁT WHBC KWS CZY INNE A BOCZNE KORZONKI ZALEŻĄ OD POGODY JAK JEST SUCHO TO BURAK CIĄGNIE W DÓŁ A JAK JEST W MIARĘ MOKRY ROK TO WŁAŚNIE MA TE BOCZNE KORZONKI

maskin    7

napewno zachodnie są gładsze i mają mniejszą brode, mam taką zasianą tylko musze w zapiskach sprawdzić jaka to odmiana, ale wplyw na ilość drobnych ma takzę wplyw, podeszwa płużna, ilość próchnicy i koncentracja nawozu czyli czy stosowany jest nawóz pod czy po orce.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez MichalP
      Witam mam 3 pytania:
      1. Ile u was kosztuje kombajn Holmer, Ropa
      2. Czy da się wygrać z cukrownią jeśli buraki zamarzły z ich winy - oni dostarczali kombajn, który nie dojechał
      3. Czy udało się komuś zmienić cukrownie? Bo już mam dosyć Glinojecka i tego co wyczyniają.
    • Przez wrobelek02
      Witam wszystkich chciałbym się dowiedzieć o uprawie buraczków ćwikłowych, jak się ceny kształtują , jaki plon z hektara, jakie nawożenie i uprawa?
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"

Pozdrawiam mszk8
    • Przez zetor844195
      Jestem od kilku lat plantatorem ale takiego chamstwa jak w tym roku to jeszcze w zakładzie nie było. Mieszkam w okolicach Inowrocławia i mój kontrakt opiewa na około 300 ton ziemniaków.
      Zwracam się z apelem do wszystkich którzy chcą podjąć współprace z ww. zakładem. Przedsiębiorstwo robi co chce i ma plantatorów w d... . Zacznijmy od tego że pan prezes jak i jego protegowana p. Krystyna zachowują sie wobec plantatorów bardzo wulgarnie i opryskliwie, jak się dzwoni do nich to potrafią ubliżyć a nawet rzucić słuchawką kiedy im coś nie pasuje. Kolejna sprawa jest taka że zapisałem u nich wczesna odmiane ziemniaków aby móc odstawic je w sierpniu, jednak kiedy przyszło do odbioru to p. Krystyna powiedziała ze nie ma tej odmiany i wepchnęła mi póżną. W sierpniu kiedy zadzwoniła że chca ziemniaki i powiedziałem że z wiadomych powodów nie mam co odstawić to była wielce oburzona. Następstwem tego jest to że blokuje mi teraz przepustki na odstawe ziemniaków. Kiedy zadzwoniłem do prezesa i powiedziałem mu co robi jego pracownik to zwyczajnie mnie wyśmiał i powiedział że gdybym miał z 5 tys ton lub 10tys ton to byśmy mogli rozmawiać a tak to nie mamy o czym po czym rzucił słuchawką. Wniosek nasuwa sie sam ze mały plantator nic dla nich nie znaczy i można go zniszczyć. 
      Znam rolników którzy już we wrześniu i październiku odstawili wszystkie ziemniaki nawet te ponad kontraktacje a drugich takich jak ja trzyma sie do samego końca blokując im przepustki. Wisienką na torcie jest to że przez cały okres kampani pan prezes przyjmuje dziennie 15-20 samochodów ziemniaków przerzucanych z zakładu w Łomży a okolicznych rolników ma gdzieś. 
      Dlatego prosze aby każdy kto z nimi współpracuje i chce podjąć wspólprace, głeboko sie zastanowił czy warto popierać i dorabiać zakład który robi z plantatorem co chce. 
      Mam nadzieję że kazdy sobie to przemyśli i podejmnie słuszną decyzje. Jesli ktoś chce uzyskąć więcej informacji o chamstwie zakładu to prosze pisać na priv.
    • Przez pasio
      Witam!!

Jeśli to nie tajemnica, to chciałby się dowiedzieć jakie stosujecie nawozy przed sadzeniem ziemniaków? jakie dawki? Ja stosuję Fosforan oraz sól potasową.