niudizajn

Rekultywacja łąk

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Tomasz1515    2

ja rok temu siałem trawe ze zborzem w okolicy kwiecień maj i było git, gdy zborze urosło skosiłem, sprasowałem i było super jedzenie dla krów, teraz rośnie ładna trawa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek1312    10

Witam! Mam zamiar zlikwidować łąki i zrobić pole orne macie może jakiś dobry sposób na pozbycie się łąk jakiś sposób orki lub coś w tym stylu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Danex89    16

Najlepiej glebogryzarka i pług ale to trochę drogo i długo wychodzi. Ja kiedys kasowałem kawałeczek łąki, nie było tego duzo ale sposób się sprawdził. Najpierw poszedł zwykły kultywator dwa razy. Pierwszy przejazd płyciutko żeby rozerwać darń a drugi już znacznie głębiej. Potem orka na minimum 30 cm i efekt jak na zaoranym ściernisku. Zero śladu po łące. Najlepiej żeby trawa była krótka, inaczej kultywatorem nic się nie zrobi bo sie będzie zapychał, więc jak masz zarośniętą to dobrze by było skosić i zebrać lub tez powiedzieć komus żeby skosił.

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej na sam początek opryska Roundup'em odczeka aż trawa zżółknie następnie z talerzować ze dwa razy wzdłuż i w poprzek a następnie zaorać no ok 30 cm. Jest to trochę drogi sposób bo roundup kosztuje, ale skuteczny bo wielokrotnie sprawdzony przez mojego wujka. Tylko nie wiem czy na zabieg roundupowania nie jest już za późno bo jednak zimno i deszcze robią swoje, ale najlepiej na wiosnę spróbuj ;)


Pozdrawiam JohnDeere8320 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najpierw ja bym potraktował Roundupem. Potem 2 razy talerzówka (w odstępie 2 tygodni) i głęboka orka. My w tym roku tak zrobiliśmy tylko bez Roundupu. Ale nawet dobrze się zasiało.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bombay    0

Można pryskać roundapem nawet do póznej jesieni tylko jest jeden warunek po oprysku nie może padac przez conajmniej 5-6 godzin czasem mniej zalezy jaki to środek czy pospolity Roundap czy tez polski zamiennik Rofosat. Ja popryskałem rofosatem łąkę teraz ztalerzuje pobronuje (mam zrobione 8 bron na wózku nie podskakuja tak jak to jest z podnoszonymi na pompie i idealnie bronuja) Potem bedzie orka zimowa i na wiosne pójdzie owies.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można i Rofosat spróbować, ale on jest nie wiele tańszy od roundupu , a co do uprawy to tak jak mówiłem roundup talerzówka orka głęboka, ewentualnie między talerzówką a orką można potraktować pole bronami, ale też nie koniecznie ;)


Pozdrawiam JohnDeere8320 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

ja co jakiś czas kasuje stare trawy to wiezdzam talerzówko lub drapaczem. Potem brona, potem gnój i orka.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

jeśli chcesz siac na wiosne a sądzę że tak bo teraz już za póżno na siewy bedzie to glifosat ale dobrze jakby ciepło było bo lepiej zadziała a póżniej zaoraj to odrazu przez zime to wszystko przemarznie, o ile bedzie zima normalna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

Ja stosuje jedynie oprysk (rondup, rofosat, glifosat lub klinik) po dwóch tygodniach orka z przedpłuzkami i według mnie efekty sa dużo lepsze niż po uprzednim talerzowaniu ponieważ jak ssie potnie trawę to póżniej tylko kępy skaczą po skibie podczas orania w efekcie czego zostają na wierzchu. w tym roku wyorałem 5 ha trawy pod przenice ozima i po orce pługiem z wałem nie było sladu po tym że kiedykolwiek rosa tam trawa. Jak dla mnie taka metoda jest dużo lepsza i mniej kosztowna dlatego nie stosuję juz kultywatora i talerzówki do likwidacji łaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

dokładnie a jak masz dobry pług to nie bedzie śladu po darni,a jak ktoś ma dużo czasu i paliwa to niech jeżdzi czym tam chce po tej trawie a i tak glifosat lepszy i taniej wyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oFsik    138

Ja bym to potraktował talerzówką a potem zaorać ale można to nisko skosić i potem jak masz dobry pług zaorać najlepiej z przedpłużkami.




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamyk514    2

Bez problemu to nie powiem nawet po skoszonej trawie ładnie nie zaorzesz tylko trzeba doprawiać np:talerzówką chyba że tylko u nas tak jest roundap i pług łąkowy zwykłym nie da rady. U nas nigdy łąk nie niszczyliśmy choć nie wiem czemu mamy 4ha a kosimy niecałe 2 a nasz ciągnik łąkowego nie pociągnie za dużego więc lepiej się w to bawić(talerzówka itp)czy wynająć kogoś??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Ja najpierw kosze trawe, zbieram i potem zwyczajnie zaoruje pługiem z dużymi odkładnicami + kroje talerzowe przed każdym korpusem. Tyle że robie to pod siew nowej trawy a nie jako przeróbke na pole uprawne, także nie wiem czy warto wcześniej rozdrobnić czymś darń czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolek    0

Zalerzy od gatunku trawy ja zasiałem w Czerwcu trawe kubkówka i do pazdziernika zebrałem 2 razy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    888

ile się sieje trawy na ha w wsiewce ze zbożem? chce zasiać 20kg/ha a ojciec upiera sie że starczy 9kg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johny    2

zależy jak trawa ale ja bym nie pogardził nawet wsiać 30kg/ha my w mieszankę sialiśmy w tym roku 40kg/ha ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sydney    32

ok 10 kg to sieje się traw nasiennych, a na pastwisko czy łąkę to ok 30 kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    888

"ok 10 kg to sieje się traw nasiennych" co to znaczy???

dwa lata temu sialiśmy tyko nie pamiętam dokładnie jaka była dawka. ale na pewno nie 9 ani nie 30-40 kg. trawka urosła super, z gryką.

 

na 30-40 kg/ha nie mam kasy bo musze obsiać 15 ha, niektórzy producenci zalecają 15-20 inni 20-30 a "mój" producent nic nie zaleca ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

możesz zasiać i 5 kg trawy, i tez będzie tylko teraz zadaj sobie pytanie ile jej urośnie,


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lemysz1
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Kursy te mają niby zastąpić szkoły dla dorosłych w tym także na kierunkach rolniczych.
       
      Jak ma się wykształcenie zdobyte poprzez taki kurs a wymagania do otrzymania środków z unijnej kasy.
    • Przez krone125
      Witajcie koledzy jest taka sprawa mam blisko domu do wzięcia 3 ha łaki u 2 właścicieli a łąki obok siebie są,teren jest torfowy troszku podmokły ale nie dużo i gdybym wziął ją to co radzicie żucić na to łąkę zeby trawa była taka choć jak trawa w jednym brzegu jest wyżej a bliżej rowa troszkę niżej,mam 20 sztuk bydła ale niestety łąk mało,a za łąkę to tylko podatek zapłaciłbym ,Teraz to już za puźno na obornik pieczarkowy?Czekam na wasze opinie.
    • Przez bekba
      Witam
       
      Piszę w związku z sygnałem który dostałem od znajomego. Otóż ów znajomy zasygnalizowal mi ze w firmie z tematu kradną mleko!!! Zbiorniki starszej generacji(taki jak moj) nie posiadaja wyświetlacza i trzeba mierzyc poziom mleka manualnie(jak mleko sie ustanie i jest schlodzone) toteż nie mieżyliśmy poziomu mleka ufając w uczciwość kierowcy. Jakież było nasze zdziwienie gdy zadzwonił znajomy i zmierzyliśmy poziom mleka a na kwicie z dostawy było 150 litrów mniej!!! Nikt by nie robił afery o 10 litrów. Jest to proceder uprawiany przez kierowców ponieważ jest to WYNAJĘTA FIRMA PRZEWOZOWA. Mleko dopisują nieuczciwym rolnikom i dzielą sie zyskiem. W moim przypadku to jest strata bagatela 3tys zł/mieciąc. Najgorsze jest to że nie ma tego jak udowodnic bo kierowca wyprze sie ze zrobił to jednorazowo. u nas pomiar nie zgadzał sie za każdym razem odkąd dowiedzielismy sie o sprawie w koncu nakryliśmy go na gorącym uczynku jak przelewał mleko. i przelał nam spowrotem. ale nie ma żadnej gwarancji że proceder sie nie powtórzy. Kierowca wzruszal tylko ramionami. Nadmieniam ze w poprzedniej mleczarni nikomu nawet do glowy nie przyszlo by zeby robic takie rzeczy.....Alarmuje że jest taki problem. Piszcie czy też spotkaliście sie z tym problemem i jaki macie pomysł zeby zlikwidowac ten proceder....
    • Przez wojtek161
      polecacie czy nie? prosze o opinie
    • Przez kobra89
      Witam. Mam problem, kilka lat temu rozwiazla sie spolka wodna i od tamtej pory nikt nie czyscil rowow i pozarastaly i przez to z suchych lak porobily sie bagna. I prosze was o pomoc, czym wy czyscicie u siebie rowy na lakach??
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj