Polecane posty

szopen    29

A u mnie nadleśnictwo, bo im podlega część terenów, na łące sami zagrabiali podsiewali i wałowali. Przywrócenie łąki do stanu pierwotnego kosztuję ok 1500-1800 zł w zależności od opinii rzeczoznawcy. Co do utraty zysków to niestety prwo tego nie przewiduje i to jest niekorzystne dla rolników. Co do cen i wartości to przecież wiadomo ile co kosztuje, a plon wylicza się na podstawie tego co jest na polu. To nie jest problem. Jak będę miał czas to podeślę linki i tytuł książki o szacowaniu, którą też się posługuję.

Co do przedstawiciela Izby to w gminie powinno być dwóch, można wziąć drugiego, a jak to nie pomaga to nagrywać to co robią na polu i potem iść do sądu. Trzeba się bronić bo zwierzyna nas zeżre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka16    86

W związku z ostatnim wykryciem pomoru u świń w Polsce, mam takie przemyślenia.Czy może dojść do zakażenia świń poprzez zjedzenie odchodów zakażonego dzika?Pytam ponieważ kosząc kombajnem zaobserwowałem w paru miejscach gdzie żerowały dziki, odchody na zleżałym zbożu.Kombajn oczywiście je połknął a zboże jak wiadomo idzie na paszę.Jeśli jest taka możliwość to choroba w tym roku rozprzestrzeni się w zawrotnym tempie i to jest motywacja do tego by wytłuc te hordy dzików.Chyba że to pic żeby wytłuc trzodę w Polsce, tak jak to było z BSE na zachodzie.


Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w d*pę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Z tego co czytałem wirus ASF może zarażać poprzez odchody przez 11 dni (takie badania).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie już się zaczęło na nowo. Mam 1 ha qq szerokości 15 m i dziś zauważyłem że w 2 miejscach place wyżarte przez dziki, odziwo qq prawie nie tknięta a rżysko obok po przenżycie przeorane że podorywki nie potrzeba robić =. Dziwne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek2213    0

Witam. U mnie dzik z kukurydzy robią poligon co dzień to większy drut nie pomaga, siatka po belach też, nawet petardy i ogniska, poprostu nic z tego sobie nie robią. Macie jakieś skuteczne pomysły walki z nimi ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Najgorszą sprawą jest gdy jest ogrodzone i wlazą, mialem w tamtym roku taki problem i musialem odrazu kosic, nie szło ich wygonic niczym. Jak narazie fakt oblegają pastuch ale nie ma wejscia tylko ciekawe do kiedy.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek2213    0

3 lata temu kosiłemn bo był podobny problem ale jakość kiszonki nie zadowala o tak wczesnej porze zbioru, rok temu jeszcze ogniska pomagały a w tym nic skończyły mi się juz pomysły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek1972    126

Witam. U mnie dzik z kukurydzy robią poligon co dzień to większy drut nie pomaga, siatka po belach też, nawet petardy i ogniska, poprostu nic z tego sobie nie robią. Macie jakieś skuteczne pomysły walki z nimi ??

Szczerze proponuję zapisać się do koła łowieckiego i samemu przetrzebić dzicze hordy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdzichu124    9

Mam pole ogrodzone na swoj koszt. Dostalem pastuch i troche tandetnych palikow z kola ale nie wykorzystalem tego tylko zrobilem porzadnie na wlasny koszt. Niestety dziki weszly w najlepsza kukurydze. Dzis wyslalem do kola zawiadomienie o szkodzie i wezwanie na szcowanie wstepne. Jaka jest dalsza procedura? Jak wyglada szacowanie i na co sie przygotowac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

w ciągu 7 dni muszą wejść na pole na szacowanie wstępne. Jeśli nie wejdą to do sądu o zabezpieczenie upraw. Wtedy w twojej uprawie już nic do gadania nie mają. Dostają tylko rachunek po zbiorach ile mają zapłacić odszkodowania. Ale nieraz takie sprawy ciągną się latami

 

też mam dzika w ogrodzeniu ;[ . Co roku jakiś wejdzie i kończy żywot dopiero jesienią :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Poczytaj trochę konspektów zrobionych dla izb rolniczych. Poproś w Gminie o namiary na miejscowego przedstawiciela Izby Rolniczej o poproś go o uczestnictwo w szacowaniu.

W zależności od rodzaju uszkodzeń albo mierzy się uszkodzone place albo robi próby na całym polu. W praktyce robię to tak:

1. Dziki oprócz placów spacerując łamią rośliny więc np. co 25(50) rządków idziemy jednym rządkiem i liczymy uszkodzone rośliny na całej długości rządka albo na 100m i tak w kilku, kilkunastu miejscach w zależności od wielkości pola.

2. W trakcie przejść mierzymy uszkodzenia placowe. Mierzy się nie od rządka do rządka tylko od i do pasa między rzędami.

3. Trzeba policzyć ile średnio jest roślin na 1m licząc np. ilość szt na 10m i dzieląc przez 10. Potem obliczamy szkodę tj. ile szt zniszczonych na mierzonym odcinku i ile szt na 1m. Porównując do obsady na miejscu nieuszkodzonym wychodzi procent uszkodzenia punktowego.

4. sumujemy obszary uszkodzone placowo i obliczamy jaki to procent w stosunku do powierzchni całkowitej.

5. sumujemy procent uszkodzeń punktowych i placowych i wychodzi ogólny procent uszkodzenia uprawy.

6. przy szacowaniu wstępnym nie obliczamy plonu

7. Wszystko zapisujemy w protokole, najlepiej dołączyć do niego kartkę na której zapisywaliśmy wszystkie wyliczenia i powierzchnie

8. W trakcie trzeba robić zdjęcia uszkodzeń, to dobrze działa na myśliwych

9. Podczas szacowania ja używam GPSu do lokalizowania szkód placowych i nim mierzę place, a myśliwi miarą. Potem mam gotowy szkic pola z uszkodzonymi placami. Można zrobić szkic ręcznie.

Z szacowaniem jest sporo roboty ale jak Koło zobaczy że to nie przelewki i muszą płacić to co roku szkód jest mniej i o to generalnie chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

najlepiej przy dużych uszkodzeniach szacuje się z motolotni

 

często przedstawiciel Izby Rolniczej też jest myśliwym...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Zwykle jest w gminie dwóch przedstawicieli, może drugi nie jest. Można wziąć ze sobą sołtysa albo inną osobę na świadka.

Z motolotni oglądałem swoje pola ale nie szacowałem. concordia duże obszary zaczyna szacować dronem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Panowie, jak jesteście z podlasia to proponuje się przyłączyć do protestu. W linku są wszystkie szczegóły. Protest jest organizowany w związku z nadmierną populacją dzików w kraju, które robią szkody w naszych uprawach i przenoszą wirusa ASF, który całkowicie może zakończyć produkcje trzody chlewnej w kraju który jeszcze niedawno miał pogłowie ponad 20 mln sztuk. Panowie czas działać http://www.trzoda-ch...=2921&start=345

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka16    86

Jeśli ktoś będzie organizował taki protest na Mazowszu jestem obecny na bank.To co się dzieje teraz to masakra.Wczorajszej nocy w mojej kuku 200 m od domu mało mnie nie stratował jak petardą strzeliłem.


Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w d*pę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Właśnie dlatego ja dzików na polu nie ganiam, od tego są myśliwi i trzeba ich zmusić żeby skutecznie robili swoją robotę. Jak wszyscy będziemy zgłaszać szkody i skutecznie egzekwować odszkodowania to sami zadbają żeby zmniejszyć ilość dzików i innej zwierzyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka16    86

Więc jak będzie protest w Białymstoku proszę abyście zaprotestowali chwilę przed teatrem na Młynowej 19 bo szefowie stoją za akcją wstrzymania odstrzału zwierząt w Polsce https://www.facebook...325356154277382

Ten stan rzeczy to jest efekt działań takich lewackich organizacji.Myśliwi czasem mają związane ręce przez takich oszołomów.


Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w d*pę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Myśliwi to banda leni! Tak powiedział jeden z nich, nie chce im się rano wstawać aby zapolować na dziki, więc uchwalili, że w okręgach swojego koła można odstrzelić max 15 dzików, bo dla innych zabraknie... głosowały za tym bogate lenie które mają dość kasy na wysokie odszkodowania, a mało chęci do porannego wstawania. Tak wygląda sytuacja w mojej okolicy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek1972    126

Plany odstrzałów są ustalane w Nadleśnictwie, koło nie ustala ilości zwierzyny do odstrzału

Zajrzyjcie jeszcze raz, już jadą po rolnikach że chcą odstrzału dzików, zamiast tego proponują więcej wilków :)https://www.facebook.com/pages/Ludzie-Przeciw-My%C5%9Bliwym/325356154277382

Edytowano przez darek1972

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

W Nadleśnictwach jest ustalany maksymalny odstrzał, ile naprawdę odstrzelą to zależy od myśliwych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

właśnie tu chodziło o maksymalny odstrzał w "jak to nazwać" okręgach stworzonych w kole łowieckim. I jak kolega wyżej pisze, myśliwi sami ograniczyli swój limit, co by opierdalaczom dzików nie zbrakło...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez BARTOLA
      witam założyłem do swojego 7011 tura i teraz chcem założyć jakieś szerokie koła na przód , i teraz moje pytanie czy przednie koła od ostrówka bedą pasować do mojego 7011 ? dodam jeszcze że z przodu mam miękką oś
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
    • Przez Roldaw123
      Jaka będzie optymalna  prędkość siewu kukurydzy siewnikiem Gaspardo sp4. 
      Jest to siewnik punktowy. 
    • Przez Sqowron
      Pytanie: Mam miękki przód na kołach 18 w swojej 40 a chciałbym zmienić je na 16 takie jak w 16 da rade się wgl to zamienić czy nie za bardzo wystarczy wymienić tylko piasty czy coś jeszcze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj