Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Czy ktoś z was utwardzał u siebie podwórko płytami betonowymi. Płyty 3x1,5x0,15.
Jaki beton wybrać? Czy C25/30 będzie odpowiedni?

Na chwilę obecną najwiesze obciążenie jakie sie porusza to ciągnik z przyczepą(przyczepa z ładunkiem około 14 ton). W przyszłości pewnie podobne obciążenia będą.

Jakiej firmy płyty polecacie? Najlepiej z transportem.

Szukam też opinii o firmie BETONPREF z Trablic. Mają dobrą ofertę.

Oprócz tego szukam też szamba betonowego na wody spływające z podwórka i gnojowicę. Również ten producent co wyżej ma spoko ofertę także proszę o opinię.

Opublikowano
27 minut temu, Uziu92 napisał(a):

Płyty betonowe to jedna z najdroższych rzeczy do utwardzenia placu. 

No wow, jeśli ma być dobrze to będzie drogo. Można też nasypać jakiegoś badziewia i będzie podobnie. Chodzą po tym krowy, ma być równo. Poza tym nie o to pytałem, proszę o odpowiedzi na moje pytania.

Opublikowano

najtańszy sposób wybrane na ok 40 cm gróz gruby praktycznie za darmo dostałem tylko koszty przywiezienia ok 14 przyczep  potem kruszony 50 zł tona  błota nie ma tylko trzeba pilnować żeby błota na to nie nawozić ;) 

IMG_20250404_103420.jpg

IMG_20250407_145535.jpg

IMG_20250407_140531.jpg

Opublikowano
1 godzinę temu, kuba19021 napisał(a):

No wow, jeśli ma być dobrze to będzie drogo. Można też nasypać jakiegoś badziewia i będzie podobnie. Chodzą po tym krowy, ma być równo. Poza tym nie o to pytałem, proszę o odpowiedzi na moje pytania.

Beton firma powinna Ci dobrać, inwestycja na lata czyli lepiej dołożyć do lepszego. A jeżeli ma być dobrze i w miarę równo to lany beton, zagęszczony wibratorem powinien wystarczyć. W trzy osoby to sobie ogarniesz. Jedna do pompy i dwie do rozgarnywania betonu. Płyty z czasem pod obciążeniem mogą "zacząć chodzić" i faktycznie rogi musisz pozalewać aby krowa tam nie wsadziła nogi.

Opublikowano

Kładliśmy takie płyty ale są delikatne przynajmniej te z którymi ja miałem doczynienia czyli świeża produkcja te stare to była siła beton jak beton ale dają mało stali zbrojenia.swieże się łamały kruszyły i pękały przy układaniu koparką układane na piasku plan sciągany po rurkach ogólnie nie polecam dużych formatów. Najważniejsze jaki masz grunt rodzimy jak piasek czy skałe to bajka a jak ił albo glinę to gorzej ale jak robimy pod tereny przemysłowe to kostka bechaton podbudowa z kruszywa i układane na stabilizacji i jeżdzą po tym tiry i wózki widłowe zresztą najważniejszy jest nacisk na powierzchnię gorsze kolejny zrobi widlak z paletą niż zestaw 40 t bo inaczej się rozkłada się nacisk na powierzchnie

Opublikowano

Pod płyty trzeba zrobić koryto i podbudowę, przynajmniej z piasku bo po kilku latach to sobie zęby powybijasz na łączeniach, licząc płyty i podbudowę to podobnie wychodzi kostka, tak jak radzą zrobić wylewkę na podbudowie i będzie git i najtaniej,no chyba że zasypać gruzem ale wtedy nie ma możliwości zmycia i co jakiś czas trzeba zebrać błoto albo pilnować żeby nie wjeżdżać upaćkanymi kołami

Opublikowano (edytowane)

Płyty z regóły dają brzydki efekt wizualny, są nierówne, cenowo wcale nie wychodzi taniej niż zwykła kostka brukowa. Jak mają chodzić po tym krowy, to nie polecam. 

Jeśli nie zależy Ci na estetyce zawsze możesz poszukać kostki z demontażu albo w 2 gatunku. 

Brukarstwem zajmuje się od nastu lat, więc wiem co mówię. Jednak to twoja decyzja. Co do producenta płyty to nie znam, myślę, że każdy robi podobny jakościowo produkt. Poproś jedynie przed zakupem o certyfikat, tam będziesz miał wypisane parametry i przekrój płyty, jakość wykonania zbrojenia, wiem że producenci stosują pojedyńcze i podwójne i te z podwójnym zbrojeniem wychodzą drożej, ale jednak są wytrzymalsze. Jeśli dla krów to wybieraj płyty pełne a nie ażurowe, wtedy nie będziesz musiał się bawić z wypełnianiem tych dziur jak radzą koledzy. 

No i przelicz koszty. Bo wykonawcę na kostkę na pewno znajdziesz poniżej 200 zł metr, i nie interesuje cię nic. Jeśli płyty z lecisz komuś wyjdzie podobnie, jeśli układać będziesz sam, jest szansa że wyjdą trochę taniej;) 

Robiłem też coś podobnego co zaproponował Kubamako, tylko wykozystywalismy jeszcze żużel. Też spoko wyszło, tylko żużel bardzo się kurzy, więc potem przysypalismy cieniutką warstwą zwiru. 

Co do podbudowy to pod płyty wystarczy zrobić niezbyt głębokie koryto i wysypać piach/żwir aby wyrównać powierzchnię pod płytami. Są one duże i pod to nie trzeba dawać jakichś wymyślnych podbudów. Jeśli plac pod spodem ma gline no to po prostu dać grubiej zwiru pod spod, jeśli teren pod spodem bardziej piaszczysty to wystarczy 10-20 piachu na wyrównanie i będziesz zadowolony. 

A Beton jak to Beton, zalejesz raz, i Dopuki będzie ok to będzie ok. Płyty rozbierzesz i położysz gdzieś indziej, kostkę też, Beton jedynie poruszysz jak już go skujesz. Więc jeśli idzie o wielokrotne wykorzystanie płyty wygrywają. 

Edytowane przez Maniek4
Opublikowano (edytowane)
2 godziny temu, robert1226 napisał(a):

Lepiej i taniej wyjdzie ci wylanie betonu i zacieranie będzie na zawsze równo nie jak płyty po których będziesz skakał.

Dobra, w takim razie jak wszyscy tak na ten lany beton mówicie to może ktoś przybliży temat?

Na połowie podwórka jak kopaliśmy(przykładowo pod kabel) to jest glina wiec prawdopodobnie tam gdzie ma być utwardzone to też będzie glina.

Jeżeli chodzi o podłoże, wystarczy podsypka żwiru czy kruszywo trzeba ogarniać? Jak grubo trzeba lać beton pod takie obciążenia jak wspomniałem na początku? Rozumiem że beton pomogą dobrać już w firmie betoniarskiej, chyba że macie do tego też jakieś rady.

Przy zalewaniu można robić przegrody aby dzielić beton? Na początek jest w planach utwardzić około 20 na 10-15 metrów. Reszta w późniejszym czasie bo to nie małe pieniądze. Rozumiem że zbrojenia żadnego nie trzeba rzucać przy wylewce.

Jakieś odprowadzenie wody robić czy lepiej zalewać że spadem? Wiadomo że to pod chlewem to siano i inny syf tam jest więc pewnie będzie się zapychać. Dodam że akurat chlew jest w dole, woda płynie spod stodoły. Do tej pory zawsze zimą jesienią była jedna wielka kałuża.

Oczywiście jak kolega wspomniał, płyty można zdjąć i przenieść. W przyszłości pewnie jakieś budynki będą tam powstawać, ale tam gdzie płyta to raczej nie będzie nic stawiane. Oczywiście mowa tu o płytach pełnych, nie ażurowych. Miejsca z hakami to według mnie najmniejszy problem, można zalać. Nasypanie kruszywa to chyba nie jest dobry pomysł, krowy będą nogi łamać na tym.

Kolejna sprawa. Jak wygląda sprawa z myciem kostki z gówna krowiego? Odbarwia się czy nie? 

Edytowane przez kuba19021
Opublikowano

Betonów zawodowo nie zalewam więc tutaj cen nie podam. Można dzielić, a nawet trzeba robić dylatacje i nacięcia bo jak tego nie ma to sam popęka. (na pewno nie zalewać w upały, bo wtedy rysy będą się robic) podbudowa to już wykonawcy pytaj jak by chcieli robić, ale na pewno na zagęszczone kruszywo/żwir i pewnie najpierw chudziak zaleją a potem 2 raz wierzch i myślę że też z 20 minimum będą chcieli lać. 

Ja bym robił spadki, bez kanałów. 

A jak już robić Beton to zaraz dojdziecie w dyskusji do tego, że asfalt też nie wiele droższy od betonu. O ile masz jakąś firmę co się tym zajmuje niedaleko. 

 

Opublikowano
6 godzin temu, Maniek4 napisał(a):

Betonów zawodowo nie zalewam więc tutaj cen nie podam. Można dzielić, a nawet trzeba robić dylatacje i nacięcia bo jak tego nie ma to sam popęka. (na pewno nie zalewać w upały, bo wtedy rysy będą się robic) podbudowa to już wykonawcy pytaj jak by chcieli robić, ale na pewno na zagęszczone kruszywo/żwir i pewnie najpierw chudziak zaleją a potem 2 raz wierzch i myślę że też z 20 minimum będą chcieli lać. 

Ja bym robił spadki, bez kanałów. 

A jak już robić Beton to zaraz dojdziecie w dyskusji do tego, że asfalt też nie wiele droższy od betonu. O ile masz jakąś firmę co się tym zajmuje niedaleko. 

 

Z tym asfaltem to bez żartów. Mamy niedaleko firme co robi drogi :D:DD

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez damian315
      Czy podpowie ktoś i ma jakiś pomysł aby jakoś przerobić budynek na bydło aby nie wybierać obornika ręcznie. Z lewej strony jest garaż a z prawej paszarnia. Myślałem aby zrobić bramy na szerokość kojców i wybierać obornik miniładowarką typu TUR Poland tylko zastanawiam się uda sie wymanewrować czymś takim na tak wąskim korytarzu. Raczej nie ma możliwości kucia w ścianach nośnych ze względu na wiek budynku, wzdłuż korytarza są także po 4 słupy (po 2 z każdej strony). Utrzymywane jest tam bydło do roku na głębokiej ściółce. Prośba o pomoc i podpowiedzi czy jest możliwość coś z tym zrobić

    • Przez damianos95
      Witam
      Chcialbym zapytac kolegow jak to jest z budynkiem zamknietym na fudamencie budowanym z pustaka mialby byc on na male cielaki i tutaj robi sie problem nedac w gminie i starostwie kazdy mowi co innego slyszalem ze mohe postawic taki budynek max35m2 i rozpietosc dachu na 4.8m o 1 budynek na 500m dzialki 
      Natomiast w 2 miejscu uslyszalem ze moge 50m2 i tez rozpietosc dachu na 4.8 i 1 budynek na 500m dzialki
      Dodam ze na dzialce stoi dom i obora i garaze
      Kolejne pytanie czy majac działkę i chcac zrobic np 2 budnki te po 35m2 moge je polaczyc zeby przechodzic swobodnie moedy jednym a drugim a nie dzielic je sciana ? Jak to obejść by nikt sie nie doczepil dodam ze u mnie ludzi zyczliwych nie brakuje i jal ltos cos robo zazwyczaj poajawia sie kontrol wiec chcialbym aby sie to obylo bez dodatkowych problemow 
      I jak wyglada sprawa z wiatami ? 
      Ma sie cos zmieniac w 2022 odnosnie tych budynkow i wiat czy zostaje po staremu 
      Prosze o wypowiedzi ludzi ltorzy cos takoego robli a nie slgszeli badz czytali
    • Przez Marcin0628
      Witam, proszę o poradę. Szykuje się do odnowienia budynku gospodarczego który jest zbudowany w latach 80 z pustaka pianowego. Na budynku jest tynk cementowy typu baranek. W niektórych miejscach tynk odpadł lub popękał. Planowałem zerwać tynk w miejscach gdzie słabo się trzyma i uzupełnić ubytki klejem. Tam gdzie tynk trzyma się mocno chciałem zostawić aby uniknąć dodatkowej pracy. Teraz pytanie czy wystarczy na całość położyć klej i siatkę i następnie tynk ? Czy lepszym pomysłem byłoby dać jakąś cienką warstw styropianu ? Np 2 cm ?Nie zależy mi na izolacji termicznej budynku, zależy mi jedynie aby w miarę możliwości dobrze przygotować ściany przed tynkowaniem. Proszę o podpowiedzi co zrobić w takim przypadku i jakich materiałów użyć.
    • Przez Marcin133
      Witam. W związku z bardzo drogim opałem myślę nad ogrzewaniem domu pompa ciepła. Proszę użytkowników którzy już posiadają lub myślą o założeniu o wypowiedzenie się w temacie. Jakie pompy polecacie itd. 
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v