19seba

Zts 8245 dobór wąskich kół

Polecane posty

19seba    12

Witam, potrzebuje zmienić tyle koła w zetorze na wąskie najlepiej  na 12,4 , z przodu mam 11,2 r 24 . Jakie musze z tyłu założyć żeby się wszystko zgrało ? 12,4 R 36 czy R 34 ?  Może ma ktoś do sprzedania takie koła na sam tył ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    441

Jak się nie pomyliłem licząc na szybko i zakładając, że fabrycznie były 16.9-38 i 12.4-24 To dla opony z przodu 11.2-24 tył przy szerokości 12.4 wychodzi rozmiar felgi  około 42 dla tej samej proporcji przód- tył

Edytowano przez Alchemik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19seba    12

Ja jak go kupiłem to z przodu były 12,4 r 24  a z tyłu 18,4 R 30 i nie zgrywało się to i na przód założyliśmy 11,2 bo tak wyliczył mechanik. A oryginalnie chyba były 12,4 r 24 i 18,4 r 34 przynajmniej tak mi się wydaje . Nie wiem czy 42 się zmieszczą

Edytowano przez 19seba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    441

To trzeba ustalić co tam powinno być według fabryki.

Średnica 12.4 42 jest mniejsza niż koła 18.4 34

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    584

Takie info  znalazłem dla Zetora  ZTS 8245 z końca lat 80 tych.

 

 

 

Zrzut ekranu (147).png

Edytowano przez andrzej78

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    584

18,4R30 średnica  1545 mm, efektywny obwód toczenia 4583 mm

16,9R34 średnica 1575 mm, ef. obw. tocz - 4683 mm 

przykładowe dane  dla opon Kormoran.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    441
32 minuty temu, andrzej78 napisał:

Takie info  znalazłem dla Zetora  ZTS 8245 z końca lat 80 tych.

 

 

 

Zrzut ekranu (147).png

To dla takich opon przy przodzie 11.2-24 tył  dla szerokości 12.4 bardziej pasuje 38 ale nie dokładnie. 

Ale niech ktoś policzy i sprawdzi bo ja liczę "na kolanie" na raty. 

I ważne są też dane producenta bo każda opona ma trochę inny wymiar.

Edytowano przez Alchemik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19seba    12

No w sumie to jest różnica , ale przyjmując że były oryginalne 12,4 r 24 i  tył 18,4 R 34 to jakie musze mieć wąskie na tył ?  Znalazłem instrukcje pdf dla zetora 8145 to są dwie konfiguracje podane 12,4 r 24 i  tył 18,4 R 34       i    12,4 r 24 i  tył 16,9 R 34

1 godzinę temu, Alchemik napisał:

Jak się nie pomyliłem licząc na szybko i zakładając, że fabrycznie były 16.9-38 i 12.4-24 To dla opony z przodu 11.2-24 tył przy szerokości 12.4 wychodzi rozmiar felgi  około 42 dla tej samej proporcji przód- tył

Chyba jednak te 42 bede musiał założyć 

Edytowano przez 19seba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    441

Niech jeszcze ktoś zweryfikuje, co założyć.

Ja przykładowo mogłem się pomylić, a szkoda wydawać pieniądze na opony w złym rozmiarze.

Pewnie też, ktoś ma w praktyce takie opony i może podpowie jak się sprawdzają w praktyce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19seba    12

Ja jedynie to na podstawie tych wyliczeń patrzyłem bo chyba mi wyszło to co Tobie, ale byłem raz u znajomego i on ma new hollanda małego to ma założone z przodu 11,2 r 24 a z tyłu 12,4 r 36 i mówi że się wszystko zgrywa a specjalnie się o te koła pytałem. Z drugiej strony jak liczyłem dla tych moich 18,4 r 30  to wychodzi że te 42 bedą ciut niższe bo mają minimalnie mniejszy obwód a chciałem żeby w miare równo ten traktor stał bo teraz to tył mu niżej siedzi niż przód i tak śmiesznie wygląda

Dzwoniłem do Grasdorf i mi powiedzieli że najsensowniejsze było by wzięcie kół 12,4 R 38 ale 9 tys netto za dwa :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    584

Jak wynika z danych nowsza wersja Zetorów 8245, 9245, 10245 ma  opony 12,4-24 i 16,9-34 lub większe 12,4-28 i 16,9-38 pomiędzy napędem przednim a tylnym przełożenie 1,41 ( dane z katalogu ). Na podstawie wymiarów opon obliczyłem ,że przyspieszenie przodu wynosi ok 3-6 % ( to są wartości teoretyczne bo wymiary opon się różnią).

. Poprzednia seria   ( 8045,9145 10145)  mają opony 12,4-24 i 18,4-34 lub 12,4-24 i 16,9-38 ( faktycznego przełożenia nie znam ale patrząc na zestaw opon musi być inne) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    584

Na podstawie wymiarów - efektywnego obwodu toczenia opon jakie posiadasz w ciągniku , czyli : 11,2-24 oraz 18,4-30 , oraz  przełożenia osi ,  wyliczyłem ( wynik teoretyczny dla nowych opon ) , że wyprzedzenie kół osi przedniej wyniesie ok 2,1 %, czyli 21 mm na odcinku 1 m.

Edytowano przez andrzej78

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freshTomato    9
39 minut temu, andrzej78 napisał:

Na podstawie wymiarów - efektywnego obwodu toczenia opon jakie posiadasz w ciągniku , czyli : 11,2-24 oraz 18,4-30 , oraz  przełożenia osi ,  wyliczyłem ( wynik teoretyczny dla nowych opon ) , że wyprzedzenie kół osi przedniej wyniesie ok 2,1 %, czyli 2,1 mm na odcinku 1 m.

a nie powinno być 2,1cm? Czy teraz jest dobrze?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19seba    12

Dzięki panowie za zainteresowanie , czyli teraz na tych kolach które mam założone jest troche za małe wyprzedzenie kół przednich  względem oryginału ale chyba to aż tak bardzo nie przeszkadza ? Czyli zakładając koła 12,4 R 42 wyprzedzenie lekko wzrośnie bo porówniując moje tylne koła te wąskie będą miały minimalnie mniejszy obwód . To nie wiem czemu mi zaproponowali nowe koła 12,4 R 38 jak one by się jeszcze bardziej nie zgrywały , ale musiał to w jakiś program wrzucić bo momentalnie mi mówił jaki rozmiar wziąć względem tych przednich 11,2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    584
5 godzin temu, 19seba napisał:

No w sumie to jest różnica , ale przyjmując że były oryginalne 12,4 r 24 i  tył 18,4 R 34 to jakie musze mieć wąskie na tył ?  Znalazłem instrukcje pdf dla zetora 8145 to są dwie konfiguracje podane 12,4 r 24 i  tył 18,4 R 34       i    12,4 r 24 i  tył 16,9 R 34

Chyba jednak te 42 bede musiał założyć 

Dlaczego nie rozmiar 13,6-38 ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19seba    12

Mam zamiar kopać nim czosnek i za szerokie były by te 13,6 , mam 12,4 w MF 255 i idealnie się mieści , robie nim opryski ale kombajnu mi nie podniesie . W grę wchodzą jedynie jeszcze 11,2 ale wydaje mi sie że jak na tył to za wąskie będą, po za tym nie liczyłem tego ale na 13,6 - 38 może niżej siedzieć a i tak nie stoi równo i dziwnie wygląda . Bez przeróbek to potrzebuje takie koła jak mam tylko wąskie a , żeby go wypoziomować ładnie to tak jak piszecie musiał bym zmieniać te przełożenia w przystawce

Dobrze to kombinuje z tymi 12,4 r 42 ? Jeśli te wszystkie wyliczenia Alchemik  tak wychodzą  i  obliczyłeś andrzej78  to wyprzedzenie to chyba jak kupie takie koła to bedzie dobrze ? :)

Edytowano przez 19seba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    584

Sprawdzałem opony Mitas 300/95R42 czyli 12,4R42 - w stosunku do opon przednich 11,2-24 . Pod warunkiem ,że tak jak pisałem wyżej koła osi przedniej musza wykonać 1,41 obrotu na 1 obrót koła tylnego,  to te opony są za duże , przód będzie wolniejszy. Dopiero rozmiar 300/85R42 ( 11,2R42)  " jest na styk " bo daje wyprzedzenie osi przedniej tylko  ok 2mm na 1 m dystansu. W przypadku kiedy bieżnik opon przednich jest choć trochę zużyty a opony tylne nowe , będzie podobna sytuacja i koła przednie będą wolniejsze od tylnych .

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Ceres2
      To jak?? Nowy stary nabytek😁 i na sobotę jest taki plan....
    • Przez Rafał2222
      Witam. Pytanie to użytkowników traktorów zetorów które powstałych w latach --80. Czy u was też jest tak że na tabliczce znamionowej Vin poprzedza 0? I numer silnika też poprzedza 0 a na ramie i w dowodzie tego 0 nie mam.  Też tak macie?
    • Przez Marcin7745T
      mam problem z zetorem ciężko pali na zimnym długo kręci i robi kupe siwego dymu nim załapie na ciepłym pali dobrze silnik po remoncie, odpalał gdy początek wtrysku był przy gmp bo jak przyspieszyłem było gorzej a ze znaków nie ustawi bo sie nie godzi pewnie był zle rozrząd poznaczony, wcześniej palił dobrze a pompa wtryskowa była max przyśpieszona i wtrysk był prawie 5mm przed gmp i na tyle teraz ustawiłem, glowice zdjęte bo były mokre wtryski i myślałem ze puszcza też na tłoki ale jednak nie, zauważyłem ze są pęknięcia na trzech głowicach pomiędzy otworem wtrysku i zaworem wydechowym były sprawdzane i niby są szczelne ale chyba kupie nowe a i były źle założone uszczelki odwrotni, miało by to znacznie przy odpalaniu ? ktoś doradzi co jest nie tak ?

      jak przenieść temat bo znowu źle dodałem ?

      https://youtube.com/shorts/8qn3dtQzdZE?feature=share
      https://youtu.be/wXqhwmXQjFQ
      https://youtube.com/shorts/xuI-WtauziA?feature=share
    • Przez Mateusz_105
      Był ktoś oglądać, warto?
       
      https://www.olx.pl/d/oferta/zetor-7245-88r-polecam-CID757-IDRoB9L.html
    • Przez kamilkowgier
      Witam,
       
      Potrzebuje pomocy przy Zetorze Major 80. Mam problem z wyskakującą dzwignią wom. Po załączeniu i puszczenia sprzegla wałka, dzwignia wyskakuje  i wyłącza wałek. Czy powodem będzie uszkodzona zębatka czy jest na to jakis inny sposob? Jesli zębatka to w jaki sposob sie tam dostac? 
       
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj