Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Moze dawno byly nieodrobaczane, u mnie po tym lepiej zalapywaly, bo ponoc robaki im wyjadaly ze srodka witaminy, ktore byly odpowiedzialne za rozrod.

Moja lm nie miala ruji,bynajmniej tak mi sie wydawalo,  wkoncu sie okazalo,ze miala, tylko jedyny objaw to byl ,,zawijanie ogona na grzbiet '' niedlugo ma sie wycielic :)

Edytowane przez oktawia1988
Opublikowano

1. Ciche ruje to najczęściej braki energii u krów po wycieleniu do 100dni laktacji szczególnie u HF, a co za tym idzie ketozy podkliniczne, które obciążają wątrobę, która jest opowiedzialna za produkcje cholesterolu, z którego powstają -> estrogen(zewnętrzne objawy rui), progesteron(podtrzymanie ciąży). Coś na zasadzie kobiety anorektyczki (one też nie mają miesiączki, bo nie mają energii).

2. Druga sprawa: zbyt dużo białka, mocznik >300

3. Zbyt mało białka, mocznik <150, ale wtedy ruje będą widoczne, lecz krowa będzie porzucać zarodek, bo jej organizm nie jest gotowy na przyjęcie ciąży, bo nie jest dobrze nakarmiony (przykład kobiety anorektyczki).

4. Dopiero na czwartym miejscu beta karoten, wit a, d, e.

 

Pozdro.

Opublikowano

a jakie sposoby by mocznik podniesc lub go zmniejszyc??

 

Dodać pasze zawierające białko czyli trawy, lucerna, śruta rzepakowa, śruta sojowa lub koncentrat białkowy.

Opublikowano

witam ja mam taki problem mam krowe która oddała już dwa cielaki zawsze było ok z rują a teraz nagle po drugim cielaku nagle przestała mieć ruje co robić? nigdy mi się tak nieprzytrafiło

Opublikowano

Niech lekarz zrobi usg jak nie miałą wycieków ropy z dróg rodnych to pewnie bedzie miała cyste spowodowana przez brak energi w dawce badz stres cieplny

Opublikowano

Jak wykluczysz żywienie to może być BVD lub/i IBR. Okazuje się, że jest w 80% stad. U mnie spadła zacielność i szalała somatyka, zbadałam i niestety wyszło. Od roku szczepię, szukam trwale zakażonych, izoluję cielęta od krów i jest coraz lepiej. Co ciekawe nie było typowych objawów, tylko jedno martwo urodzone cielę od nowej jałówki...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez Mf255fan
      Witam
      Przeglądałem tematy ale tego nie znalazłem więc piszę.
      Mieliśmy zamontowane poidła ale po dwóch przypadkach kiedy zabiło prądem 4 najlepsze krowy właśnie przez instalacje do poideł to tata to zdemontował.Czy jest jakaś możliwość zniwelowania takiej możliwości ? Żeby przez poidła już nigdy nie mógł przypadkiem płynąć prąd.
    • Przez rafi101
      witam.czy ktoś z was stosował bolusu dożwaczowe w okresie okołoporodowym przeciwko ketozie ,działanie 3miesiące
    • Przez kotek85
      Witam, 
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat krwawienia 1-2 dni po ruji, z tego co wiem oznacza min że ruja się odbyła.Lecz chciałbym poznać wasze zdanie czy  można przypuszczać że krowa będzie cielna czy nie? U mnie osobiście zaobesrowalem że po krwawieniu 2 krowy były nie cielne czy to reguła? Czy nie koniecznie, proszę o opinie, pozdrawiam.
    • Przez Młody1997
      Jakie macie sprawdzone sposoby na nauczenie dojenia jałówki? Najlepiej w jedną osobę, bo niestety nie mam nikogo innego do pomocy w domu.
    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v