Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
Opublikowano

Statek 

no folia jest tania ale polskie badziewie a dobra 2 razy tyle a nawet więcej

 

SF21

 

kolego są tematy o workach do balotów wystarczy poszukać 

Opublikowano

warto dac na spod folie, tyle żeby można było zawinąć na bokach, najlepiej jakas stara żeby nie wchodzić w dodatkowe koszty, jeśli trawa będzie zbyt przeszuszona konieczne jest bardzo dobre ubicie, warto ciągnikiem z pelna przyczepa pojedzic, na sam koniec przywiscesc ze 3-4 przyczepy bardziej sielonej trawy, ona bardziej dociśnie pryzme, z tym ze nie zywiej trawy a lekko przewiedlej, strat nie powinno byc. warto obsypać zemia, ale nie za grubo, przy cienkiej warstwie zima dobrze odstają cale tafle, skarmiłem tej zmiy dwie pryzmy 25m i 18 m, i odkrywania nawet nie odczolem. Lepiej robic jak najwyżej a węziej.

Opublikowano

Ta melasa mozesz wiecej szkody narobić jak pożytku. Jako test spróbuj ja skwasic. Jak ci się uda to możesz stosować. Ja osobiście próbowałem kilka razy i za każdym razem to samo czyli nic.

Współczesna melasa to nie to samo co kiedyś.

Opublikowano

moje zdanie jest takie ze wiele lepiej jest miec pryzme, ze wzgledow ekonomicznych, wszystko taniej wychodzi nie trzeba miec specjalnego sprzetu tylko zbierke z nozami za okolo 10 tys zł zajmuje wiele mniej miejsca niz baloty no i folia tansza, niewiem jak u was, ale u nas liczymy ze na kazdego balota to za 10 zł folii wchodzi bo z rolki za 240ł okrecisz 23-24 baloty, worki kiedys u nas mieli za 7,5 albo 8,5zł ale to totalny badziew nawet dobrym i mocnym odkurzaczem (firmy karcher) nie dalo sie tak wyciagnac powietrza zeby nie byly podplesniale. w tym roku owijalem bo bylo tylko 52 baloty ale np na 10ha to tylko zbierka, latwiej jest balota postawic niz wybierac z pryzmy w 20 stopniowym mrozie, ale jest poprostu taniej, a chodzi o to by pasza byla wzglednie dobra przy jak najnizszych kosztach

Opublikowano

Witam! Robie rocznie 250 - 300 bel sianokiszonki i zastanawiam się czy w przyszłym roku nie zacząć robić kiszonki w pryzmie, tym bardziej, że posiadam wolny silos o wymiarach 26 x 5 x 1,3m. Moje użytki zielone są głównie na gruntach ornych blisko domu. Czy przy takiej ilości warto przejść z bel na pryzmę? Jaka jest różnica między paszą z beli a z pryzmy? Czy można odkrywać pryzmę i dokładać następne pokosy? 

Opublikowano (edytowane)

A co sadzicie o kiszonce z zyta lepiej jest zrobicbele czy przyczepa samozbierajaca w pryzme? Ktos robi kiszonke z zyta w pryzme i moglby sie podzielic wskazowkami? Z góry dzieki za wszelkie informacje. Bede wdzieczny :)

Edytowane przez ksiezopolanin
Opublikowano

Witam, ja robie żyto w pryzmę. Kładę razem z trawami bo zaraz po życie sieję kikurydzę. Zbieram je sieczkarnią, jak jest duże to kemperem a jak mniejsze to z pokosówki heder mam dostosowany. Bardzo dobrze się zakisza i z trawami położone na koniec ładnie trawę dociska. Bede miał na wiosnę 8ha żyta i koło 16ha trawy i lucerny w ten sposób zrobione. Dodam że żyto zbieram z pnia, nie mam zabrudzeń ziemią żadnych. A przyczepą i belarką trzeba najpierw kosiarką skosić a później zgrabić co niesie ze sobą dużą możliwość zabrudzenia. Kiedyś robiłem w bele ale bardzo mocno i specyficznie pachniała. Krowy jadły ale ile kamieni znalazłem w paszowozie to nie zlicze. Przyczepą będzie podobnie.

  • Like 1
Opublikowano

Samo żyto też dałoby radę, warstwa tych 30-40cm ladnie wygląda u mnie. Albo najmij kogoś żeby skosił, myślę że koło 300-400zł za hektar to by była dobra cena za koszenie sieczkarnią. Jedyny sposób żeby bez kamieni zebrać

Opublikowano

liczyłem ile by mnie wyniosło mniej jakbym miał swoją przyczepę samozbierającą i robił pryzmę zamiast belki, otóż koszenia przetrząsania i zgrabiania nie liczę bo to w obu przypadkach działa, teraz tak, paliwo którym bym sprasował hektar w bele zapewne wystarczyło by mi na zebranie przczepą, ugniecenie w cenie zwożenia i podania na owijarkę, myślę że to by się pokryło, i tak myślę 250 zł folia, załóżmy trawa jest taka że mam 20 kulek z ha ( ok 2 zbierajki z ha megnele 540 garant) to wychodzi folia 200 zł plus owinięcie u nas biorą po 7 zł czyli 140 to mamy koszt 340 zł, a za folię na pryzmę z hektara zapłacimy ok 40 zł w kieszeni 300 zł/ha ;) warto ? taniej i to dużo :)

Opublikowano
W pryzme zawsze będzie taniej niż w baloty. Tylko weź pod uwagę to czy masz czym wybierać później tą kiszonke bo jak będzie trawa dobrze ubita to widłami ciężko Ci to będzie brać;) najlepszy był by wycinak. Po drugie zimą musisz więcej pracy włożyć żeby się do tej kiszonki dostać. Nie napisałeś ile masz hektarów łąk ,jeśli nie dużo to moim zdaniem lepiej zostań przy balotach.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Fugeo
      Cześć 
      Co polecicie jako bufor dla opasów? Kwaśny węglan sodu czy tlenek magnezu? 
    • Przez krystek44
      Witam, przychodzę z zapytaniem odnośnie zawartości białka ogólnego w paszy treściwej która przygotowuje z komponentów takich jak 
      1000 kg śruty zbożowej składającej się pół na pół z pszenżyta oraz owsa 
      175 kg poekstrakcyjnej śruty sojowej 
      175 kg suchej kukurydzy mielonej 
    • Przez Buba1995
      Witam serdecznie. Z jakich zbóż i w jakich proporcjach przygotowujecie w swoich gospodarstwach pasze treściwe dla opasów? Wzrost hodowli i kosztów produkcji skłania mnie do zaprzestania kupna gotowej paszy i rozpoczęcia produkcji własnej. Potrzebuję porady jakie zboża i dodatki stosujecie przy swoich paszach i w jakich proporcjach
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v