rolnikhghf

Podmokłe pole co robić?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rolnikhghf    0

Witam 

 

W zeszłym roku wżieliśmy w dzierżawę od wujka około 3 ha ziemi IV klasy problem polega na tym ze pole nie ma merioracji i nie ma możliwości jej zrobienia ponieważ cała wieś w tym obszarze nie ma merioracji gdy rok jest suchy wszystko jest ok ale gdy już zacznie trochę więcej padać zboża nie ma w tym roku chyba nic z tam tąd nie zbierzemy posialiśmy tam pszenżyto, na wiosnę gdy tylko dało się wjechać posialiśmy 200 kg/h saletrzaku ale zborze nie dało sobie rady z wilgocią i wilgocią. Próbowaliśmy to przesiewać ale było za mokro ciągnik się kopał jakoś przesialiśmy połowę ale i tak teraz stoi tam woda. I teraz moje pytanie macie jakieś sposoby na uprawę takich mokrych gleb? W następnym roku z tatą mamy zamiar zostawić to po żniwach jedynie opryskać i jesienią całe pole zrobić głęboszem wtedy woda ze śniegu wsiąknie w głębsze warstwy ziemi a potem orka mamy zamiar posiać tam pszenżyto jare bo jęczmień jest chyba za bardzo wrażliwy na tak mokre stanowiska.Co myślicie o takim rozwiązaniu może ktoś stosuje coś podobnego proszę o szybką odpowiedz  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość podlasiak89   
Gość podlasiak89

witam . jeśli masz bydło to siej trawe;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikhghf    0

mam bydło ale ta ziemia jest oddalona ode mnie o jakieś 10 km a poza tym mam też swoje łąki przy rzekach na które wylewa woda. A niestety aż tyle trawy nie potrzebuje 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość podlasiak89   
Gość podlasiak89

to w tym roku moze byc ciezko uzyskac przyzwoity plon ze zboza. moze qq z krotkim fao a na jesien pszenica?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikhghf    0

Na ten rok już nie liczymy bo te zborze pewnie nawet już się nie wykłosi ale chcemy coś zrobić zeby temu zapobiec na następne lata 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość podlasiak89   
Gość podlasiak89

cieżko jest cos zrobic bo nawet jak bardzo mocno ja pszesuszysz a dopada deszczu to znów bedzie mokro. Moze niech inni sie wypowiedza. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

wykopać staw i do niego meliorację zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikhghf    0

Witam planuje zakup ziemi około 3 ha tylko problem w tym ze pole nie ma merioracji i nie ma możliwości jej podłączenia pod inne pola bo tam cała wieś jej nie ma. A bez nie to raczej mało opłacalny interes bo to ziemia 3 klasy  więc woda tak szybko jak na piaskach nie przesiąknie w głębsze warstwy.Jedynym wyjsciem jest wykopanie stwawu i do niego podłączyć merioracje. Czy wie ktoś może jakie są koszty merioracji?

Chyba ze macie jakieś inne metody uprawy na takich glebach to proszę o podpowiedzi tata chciał wykopać rów przez całą szerokość pola ale ten rów ciągnął by się tylko przez nasze pole wiec woda pewnie stała by w nim ciągle wiec to pewnie za dużo nie da no ale co o tym myślicie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2078

A po co ci melioracja? To jest jakiś niski teren? Woda tam stoi wiosna, wymiękają uprawy? 3 klasa nie świadczy ze bedziesz miał tam bajoro. Zależy od poziomu wód gruntowych i czy to nie jest jakiś dolek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikhghf    0

A po co ci melioracja? To jest jakiś niski teren? Woda tam stoi wiosna, wymiękają uprawy? 3 klasa nie świadczy ze bedziesz miał tam bajoro. Zależy od poziomu wód gruntowych i czy to nie jest jakiś dolek

Nie nie jest to dołek ale rolnicy z tej wsi mają problem z wejściem wiosną na pole jak mokry rok tak jak teraz to udaje się tam tylko kukurydza bo robi się sucho już po terminie siewu zburz .A jak chciałem tam siać zborze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2165

A po co ci melioracja? To jest jakiś niski teren? Woda tam stoi wiosna, wymiękają uprawy? 3 klasa nie świadczy ze bedziesz miał tam bajoro. Zależy od poziomu wód gruntowych i czy to nie jest jakiś dolek

 

 

Naprawdę nie wiesz do czego melioracja?? Dołek czy niski teren nie potrzebny żeby utopić ciągnik, akurat mam działki że na samych górkach idą żyły gdzie jest mokro. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2078

Kolego wiem do czego melioracja. Ale nie przesadzajmy ze każde pole tego potrzebuje jak ma 3 klasę. Tez mam 1 pole gdzie na dobrej ziemi w rzepaku przejechałem a gdzie słaba to ciagnik usiadł. Ale dla pola 3 ha nie opłaca sie kopać stawu bo ile taki staw zajmie nam tego pola? Ja w 1 kolejności przyjechałbym gleboszem bo moze sie okazać ze jest problem bo pod spodem skala

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikhghf    0

Uprawa bez orkowa pomoże,ale w 3 roku widać efekty.

Jak może pomóc uprawa bez orkowa?

Kolego wiem do czego melioracja. Ale nie przesadzajmy ze każde pole tego potrzebuje jak ma 3 klasę. Tez mam 1 pole gdzie na dobrej ziemi w rzepaku przejechałem a gdzie słaba to ciagnik usiadł. Ale dla pola 3 ha nie opłaca sie kopać stawu bo ile taki staw zajmie nam tego pola? Ja w 1 kolejności przyjechałbym gleboszem bo moze sie okazać ze jest problem bo pod spodem skala

Też myślałem nad głęboszowaniem tylko ze zrobić to tak ze siać na wiosnę. A na jesieni zrobić to głęboszem po rżysku i zostawić na zimie woda powinna szybciej wsiąknąć i dopiero orka. Kusi mnie ta ziemia bo jest w okazyjnej cenie ale nie chce też wyrzucić pieniędzy w błoto i mieć 3 h ugoru. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elektro2015    89

Umnie całą wieś jest bez melioracji i jakoś dajemy radę, a woda czasami stoi tak że przez miesiąc nie idzie przejechać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

my czasami ponad kilometr sączka kładziemy jak nie ma gdzie wypuścić. i zbieraki-rowy też się kopie jak na prawdę nie ma gdzie wypuścić.
ale się zaorałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zielu781    0

Witam wraz z tatą posiadamy gospodarstwo o powierzchni 20 ha plus okołu 4 ha nieużytków jest to pole na którym tata kiedyś próbował uprawiać zboże ale niestety z marnym skutkiem bo pole to jest podmokłe i nie posiada melioracji  i nie ma możliwości  jej zrobienia. Jako ze w niedługim czasie przejmę to gospodarstwo chciałbym coś zrobić aby ta ziemia przynosiła dochody. Wpadłem na pomysł wykopania dość dużego rowu o głębokości 2 metrów jednak problem w tym ze woda z tego rowu nie miała by żadnego ujścia bo po prostu  nie ma gdzie dodam ze pole jest dość krótkie ale za to bardzo szerokie i raczej równe rów miałby długość około 200 metrów czy myślicie ze ten rów zdałby egzamin  i umożliwił mi normalną uprawę woda stoi tam tylko na wiosnę po roztopach i posiane rośliny nie dają sobie rady jest to ziemia IVa i  IVb klasy czyli przepuszczalne.

Rów miałby znajdować się na środku długości pola. Proszę o jak najwięcej odpowiedzi może ktoś ma coś podobnego napiszcie czy takie rozwiązanie przynosi jakieś efekty z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

IV klasa to od razu nie znaczy że przepuszczalna... U mnie też jest 3b-4b, a iły takie... Jak jest nizina to woda nie ma gdzie zejść, a zanim sama wsiąknie to trzeba czekać nawet tygodniami. Sam rów na środku pola bez ujścia wody nic Ci nie da, bo nadal będzie zastoisko. Musisz się nim podłączyć do jakiegoś kolejnego rowu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5535

Najlepiej to założyć tam łąkę , darń zawsze trochę trzyma to siano lub sianokiszonkę byś jakoś sprzątnął.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BOGDAN    3

Panie Zielu781

Z badań i naszych wieloletnich obserwacji wynika, że jeżeli po wiosennych roztopach lub większych opadach deszczu woda długo zalega na powierzchni pola, to najczęściej problem wynika ze zbyt niskiego poziomu materii organicznej w glebie.

Coraz częściej obserwujemy, że na skutek zubożenia życia glebowego następuje pogorszenie procesów przemiany masy organicznej i ubytek materii organicznej gleby.

Gleba traci strukturę, staje się zlewna, zbita i mało przepuszczalna, wobec czego woda ma duże trudności z wniknięciem w głębsze warstwy. Samo jej uprawienie, nawet na większą głębokość, jest mało skuteczne. W takich warunkach po większych opadach powstają zastoiska wodne. Ich zaleganie znacznie pogłębia ten problem.

Jedynym sposobem na poprawę sytuacji jest odbudowa właściwego życia biologicznego, która spowoduje poprawę procesów przemiany masy organicznej, co przyczyni się do odbudowy poziomu materii organicznej gleby.

Dla przyspieszenia regeneracji gleby należy również pamiętać o jej prawidłowym odczynie.

Właściwy przebieg przetwarzania masy organicznej w glebie może zapewnić stosowanie produktów ukierunkowujących i przyspieszających te procesy.

Obecnie możemy zaproponować dwa takie produkty: UGmax i PlonoStart.

Nasze 15 letnie doświadczenie wskazuje, że doprowadzenie poziomu materii organicznej gleby do wartości optymalnej, zgodnej z jej kategorią agronomiczną na ogół likwiduje problem zastoisk wodnych, a na terenach wyjątkowo trudnych znacznie go ogranicza.

Szczegółowe informacje dostępne są na www.ugmax.pl lub na www.plonostart.pl

Pozdrawiamy firma "BOGDAN"

 

 

 


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
    • Przez miturskir
      Żółknie mi pszenżyto czym podratować 
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez Rad11
      Witam jak myślicie która odmiana będzie najlepsza rgt ritter, argument, buldozer jeżeli chodzi o parametry konsumpcyjne 
      Stanowisko będzie po rzepaku klasa 3a3b
       
    • Przez Krzyszt0f
      Witam wystąpiła u mnie śniedź cuchnąca w pszenicy, i teraz pytanie czy mogę to ziarno dać do jedzenia świnią i bydłu? Czy dodawać coś do paszy dla bezpieczeństwa? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj