maarianek88

Members
 • Ilość treści

  58
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez maarianek88

 1. O smarowaniu w instrukcji jest tyle. Ja staram się smarować smarowniczki codziennie. A przynajmniej od napędu kosy, podajnika pochyłego, kłosowego i zbożowego, no i tam gdzie jest to najłatwiej dostępne. Reszta jak czas pozwoli, ale ze 3 razy w sezonie na pewno. Sezon to około 50 ha koszenia.
 2. Witam, rozpisywałem się kiedyś na temat początku wtrysku w perkinsfach. Dlatego wklejam tekst skopiowany z tamtego tematu. Wystarczy pobrać sobie manuala, sprawdzić numery pompy i tyle. Istnieje jednak duże ryzyko, że pompiarz przestawił seger w pompie, bo większość majstrów na to nie patrzy. Oto tekst: Przestudiowałem manuala i namacalnie sprawdziłem u siebie, bo mam kombajn z takim silnikiem, jak by to miało wyglądać z ustawieniem kąta wtrysku. Na kole pasowym są oznaczenia TDCM oraz początku tłoczenia i na pokrywie rozrządu jest znacznik (blaszka). Przenieś do galerii Jeśli nie masz oznaczeń na kole pasowym lub zamachowym (ja mam w kombajnie znaki na kole pasowym), to niestety ale trzeba sobie te znaki zaznaczyć. Trzeba by wypiąć zawór 1 cylindra kiedy tłok jest w przybliżonym GMP (uważać żeby nie wpadł do środka) zawór oprze się o tłok i czujnikiem zegarowym można dokładnie wyznaczyć GMP lub wyjąć wtryskiwacz i przez jego gniazdo próbować znaleźć GMP (metoda mniej dokładna). Jak znajdziesz oznaczasz swój znak pokrywający się z blaszką na pokrywie. Kiedy mamy już GMP 1 tłoka to patrzysz w tabelkę i na podstawie numerów z pompy wtryskowej wyznaczasz drugi znak odpowiadający momentowi wtrysku. Należy obrócić wałem przeciwnie do kierunku w którym silnik pracuje , żeby tłok obniżył się o tyle milimetrów ile podaje tabela. Przenieś do galerii Teraz tak, jeśli masz lub miałeś wyciąganą pompę i robiłeś coś przy rozrządzie to przed montażem pompy powinno się sprawdzić czy rowek we frezie wałka napędowego pompy pokrywa się z rowkiem na flanszy pod pompą. rowki mają się pokrywać wtedy kiedy wał jest ustawiony w pozycji TDCM lub jak zwał tak zwał GMP 1 tłoka. Trzeba obrócić wałem zgodnie z ruchem obrotu silnika żeby wyeliminować luzy na kołach rozrządu ( oczywiście zapinając z powrotem zawór bo jak wpadnie do środka to lipa) i sprawdzić jak wyglądają rowki. Jeżeli się nie pokrywają odkręcasz pokrywkę od koła rozrządu napędzającego pompę i na fasolkach regulujesz tak aby rowki się zgrały. Oczywiście wszystko w suwie sprężania 1 tłoka. Przenieś do galerii Potem wkładasz pompę i ustawiasz ją na kreski na kołnierzu pompy i na flanszy (podstawie). Przenieś do galerii Następnie kręcisz wałem znowu w kierunku obrotów silnika nie całe dwa obroty żeby silnik znowu był w suwie sprężania i ustawiasz w miejscu oznaczonym jako początek wtrysku. Odkręcasz dekielek na pompie (wyleci paliwo) i seger powinien pokrywać się z literą F na wałku pompy. Jeśli się nie pokrywa kręcisz pompą na fasolkach żeby to zgrać. Dokręcasz śruby, zakładasz dekielek, odpowietrzasz i ogień ;). A tu masz link do tematu ze zdjęciami
 3. Dawno tu nie zaglądałem dlatego odpowiadam tak późno. Wstawiam zrzut z instrukcji do reni 155.54. Numery pompy pokrywają się z Twoimi, kąt wtrysku to 23 stopnie, czyli 6,10 mm przed GMP. Ciśnienie na wtryskiwaczach 220 bar. Czy jest tam wyprzedzacz kąta wtrysku widać po zdjęciu pokrywki od koła rozrządu napędzającego pompę, jest to podobne ustrojstwo jak w lublinie (działa odśrodkowo). W renault pomimo, że jest kąt 23 stopnie może występować wyprzedzacz kąta wtrysku. Z instrukcji wynika że taki wyprzedzacz masz, a działa on w zakresie od 700 do 2550 obrotów na minutę.
 4. 291 kB · 0 pobrań Witam Trzeba to tak rozumieć, że w TDCM sprawdza się po wyjęciu pompy czy znak na wałku napędu pompy i znak na flanszy pompy się zgrywa, jeśli nie to trzeba to wyregulować na kołach rozrządu. Tak jak przyznałeś w następnym poście. Potem po montażu pompy cofa się wałem o odpowiednią wartość i ustawia się na oznaczenie literowe pod pokrywką. Ewentualnie można sprawdzić poprawność ustawienia segera za pomocą próbnika wtryskiwaczy. Pisałem kiedyś na agrofoto o ustawieniu kąta wtrysku w perkinsach na seger i mało kto w to wierzył, ale cieszę się że ludzie zaczynają to stosować. Szkoda że zakłady naprawcze olewają te ustawienie segera względem oznaczenia literowego, na 3 zakłady w Białymstoku tylko 1 ustawiał tak jak trzeba. Pozdrawiam
 5. Witam Odkręć wtryskiwacz i ustal GMP, zaznacz sobie na kole zamachowych i na silniku znaki. Potem trzeba cofnąć wałem w przeciwnym kierunku do obrotów silnika o: kąt wyprzedzenia wtrysku 32° przed GMP dla modelu S320 29° przed GMP dla modelu S320R 17° przed GMP dla modelu S320M Jak masz już GMP, to od tego znaku podziel sobie koło na stopnie i o taki kąt trzeba cofnąć wał. Albo zmierz obwód koła zamachowego i na jego podstawie oblicz miarę łukową dla odpowiedniego kąta wtrysku, wtedy odłożysz tylko po obwodzie wyliczoną odległość i masz znak początku wtrysku. Potem kapilara i tradycyjnie.
 6. No to prawdopodobnie mamy rozwiązanie tej łamigłówki. Pozdrawiam
 7. Znów odpisuję, nie chce żeby kogoś wprowadzać w błąd. W ciągniku RENAULT 103-14 z silnikiem MWM TD226-4.2 kąt wtrysku powinien wynosić 22 stopnie czyli 5,59mm przed GMP. Poprzednie dane stosowane będą w ciągnikach FENDT. Oto dowód:
 8. Co renówka to inaczej hehe, okazuje się że są mwm z literką B i jeszcze mwm z dodatkowym oznaczeniem literowym np D-226-4.2 i w każdym przypadku jest inny kąt wtrysku, zobacz na to i porównaj numery pompy. Z tego co znalazłem kąt dla twojego silnika powinien wynosić 26 stopni czyli 7,75 mm przed GMP, ciśnienie na wtryskiwaczu 180 bar. Wiem że szukasz jeszcze w innych źródłach więc porównaj czy wyczytałeś z nich to samo i się odezwij.
 9. maarianek88

  Case seria JX

  Z instrukcji wynika, że pompa powinna być zaczynać tłoczyć paliwo na 4 stopnie przed GMP, znaki z podziałką stopniową powinny być na kole zamachowym, trzeba szukać okienka na łączeniu bloku ze skrzynią biegów. Po ustawieniu GMP na zamachu gdy pierwszy tłok jest w suwie sprężania. Wznios krzywki w pompie wtryskowej badany czujnikiem zegarowym z odpowiednią przejsciówką powinien wynosić 1mm. Na YT są filmiki jak ustawić statyczny kąt wtrysku np. dla audi 1,9 TDI, pompy są podobnej konstrukcji tylko wartości nastawcze mogą się różnić.
 10. Witam 18 stopni, 3,588-4,004 mm przed gmp, czyli średnio 3,80 mm przed GMP
 11. W pompie nawet od 3 p jest oznaczeń literowych od A do F, nie należy się sugerować liczbą cylindrów w silniku. Jeśli chodzi o oznaczenie literowe to litera F jest dla silników 6 cylindrowych tak jak wyżej w kombajnie Perkins6.354, w silniku Perkins 4, jeśli jest mechaniczny regulator to litera C, jeśli hydrauliczny to litera A. U Ciebie była to litera G, ale trzeba było przekręcić wałem o 360 stopni, wtedy pewnie pojawiła by się i litera C. W silniku 4 cylindrowym nie ma to znaczenia bo tłok 1 i 4 są w jednakowym położeniu przed GMP. Po prostu ustawiłeś kąt wtrysku na 4 cylinder bo na pierwszym był suw wydechu, a nie sprężania. Ale tak jak powiedziałem nie ma to znaczenia bo tłok 1 i 4 są w tym samym położeniu przed GMP. Żeby łatwiej było to ogarnąć wysyłam rysunek poglądowy. Czy tak będzie w każdej pompie różnych producentów to Ci nie powiem, tak jest w pompach DPA CAV, czy to Polska WSK czy angielska pompa. Pozdrawiam
 12. Dziś oddawałem pompę z 3P do generalnego remontu. W zakładzie pytam miłego Pana, który te pompy składa (naprawdę dobrze się z nim gadało) czy jak rozbebesza pompę to po jej złożeniu ustawia początek wtrysku tak jak piszą w instrukcji czyli oznaczenie literowe na seger, a on że pierwsze słyszy. Jak składa to ustawia to byle jak, mówi że to jest tylko zabezpieczenie. Ale byłem przygotowany i wyciągnąłem instrukcję i mu pokazuję, poczytał poczytał i powiedział że nie będzie mi plombował dekielka, ale w zakresie naprawy, ustawienia segera nie zrobi. Żebym jak mam próbnik wtrysków zrobił to sam. Bo według niego znaki na obudowie rozrządu i kołnierzu pompy wystarczą do ustawienia początku wtrysku. Upierałem się że nie wystarczą, bo na przykładzie tej pompy sam podpiąłem się pod wyjście na pierwszy cylinder i ustaliłem, że seger trzeba trochę ruszyć żeby pokrył się z oznaczeniem literowym. Założyłem pompę na traktor i musiałem obrócić o około 1 mm pompę do ciągnika względem starych znaków na obudowie i kołnierzu żeby ustawić prawidłowy początek wtrysku. Dodatkowo sprawdziłem to na pracującym silniku przy użyciu lampy stroboskopowej i wtedy grało wszystko. Do regeneracji zawiozłem ją z powodu niedomagania ciśnienia, na wolnych obrotach ciągnik na 3 cylindrze puszczał białawy zimny dym. A ciągnik po kapitalce, w każdym cylindrze ma ciśnienie na zimnym po 28 bar. Głowiczka pompy do wymiany, koszt naprawy 650, jutro odbieram. Miłym zaskoczeniem było to że człowiek się nie wymądrzał, chciał poczytać, dopytywał jak to wygląda. Być może niedługo sam zacznie stosować się do instrukcji. Stąd wniosek, pompiarze mało który ustawia oznaczenie literowe na seger. Czyli aby mieć 100 % pewności trzeba to samemu sprawdzić używając próbnika wtrysków, lub iść do kogoś kto ma i poprosić o taką diagnostykę mając instrukcję w ręku. No chyba ze pompa jest nowa albo od nowości nikt w niej nie grzebał, wtedy napewno oznaczenie literowe będzie pokrywać się z segerem. Pozdrawiam
 13. Gniazdo (tuleja) wtryskiwacza w głowicy do wymiany. Jazda na wodzie z czasem doprowadza do korozji układu, a w konsekwencji takie rzeczy się dzieją.
 14. Jak tam ciągnik się sprawuje? Minęło już trochę czasu i zapewne jesteś w stanie już ocenić czy ustawienie coś pomogło?
 15. Witam Temat ustawienia kąta wtrysku dla pomp rotacyjnych jest taki sam poczytaj tutaj W MWM pierwszy tłok liczy się od sprzęgła, na bloku powinien być bolec skierowany na koło pasowe wału korbowego. Na kole zaś krecha oznaczająca początek wtrysku kiedy kołek pokryje się ze znakiem a pierwszy tłok od sprzęgła jest w suwie sprężania w pompie oznaczenie kreską powinno pokryć się z oczkiem segera. Tylko że te znaki na kole pasowym nie zawsze są w dobrym miejscu, dlatego najlepiej wyjąć wtryskiwacz lub zdjąć pokrywkę klawiatury i wypiąć zawór (trzeba uważać żeby nie wpadł, to metoda dla doświadczonych), znaleźć punkt w którym tłok jest na samej górze czyli GMP i potem cofnąć wałem w przeciwnym kierunku do pracy silnika aż tłok obniży się w cylindrze o 5,10 mm tzn. 21 stopni.Po cofnięciu do tych wartości oznaczenie kreski w pompie powinno grać z segerem, jeśli nie to regulujesz na fasolkach koła rozrządu napędzającego pompę wtryskową.
 16. Zdiagnozowałeś już coś? Nie dawno robiłem URSUSA 3512, który też był rok po remoncie, miał wypracowane 150 motogodzin. Objawy takie same, chodził sobie i zgasł a wału nie dało się obrócić. Przyczyną były źle dobrane przez poprzedniego mechanika półpierścienie dystansowe, które zabezpieczają wał przed przesuwaniem wzdłużnym. Półpierścień obrócił się w gnieździe i zaklinował wał. Niestety w 3P trzeba zdemontować cały silnik i odkręcić flanszę od strony sprzęgła. w C 360 te pierścienie są bodajże przy 3 stopie głównej licząc od przodu (nie pamiętam dokładnie), ale takie ich rozmieszczenie pozwala dostać się do nich po demontażu misy.
 17. Odkręcając dekielek napewno nikt jej nic nie zrobi, no może poza tym, że spuści z niej paliwo i będzie musiał ją dobrze odpowietrzyć. Nic nikomu nie każę też przestawiać w pompie tylko pompę obracać aż się znaki pokryją.
 18. Cena stroboskopu to może tyle co używanej pompy oryginalnej, albo po regeneracji. Nie wiem jak Ci jeszcze doradzić. Jakby odkręcić rurki wtryskiwaczy to jest jakiś dostęp do tego dekielka? Może gdyby udało się go odkręcić to przy pomocy jakiegoś lustereczka na teleskopie zobaczyć ustawienie znaków w pompie i w taki sposób to ustawić.
 19. Może być ciężko, bo ustawisz wał w położeniu odpowiadającym początkowi wtrysku i powiedzmy, że ustawisz wyciągniętą pompę na literę F ale podczas ponownego montażu może Ci się przestawić. A jak są przykręcone rurki wysokiego ciśnienia do pompy, też odwrotnie? Czy tak jak dla pompy oryginalnej pionowej? Można by to zrobić tak żeby odkręcić rurkę pierwszego cylindra i wkręcić próbnik wtryskiwaczy, nabić ciśnienie na 32 bary. Wtedy poluzować śruby kołnierza pompy i delikatnie obracać w jedną lub drugą stronę aż ruch się zblokuje, wtedy jest wtrysk paliwa. Żeby ruch był płynny najlepiej odkręcić wszystkie rurki od pompy. Oczywiscie najpierw ustawić wał korbowy w odpowiednim położeniu. Albo na lampę stroboskopową na pracującym silniku. Niestety obie te metody wymagają odpowiedniego sprzetu.
 20. Zostaw sobie te kołki w spokoju. "Ma coś koło tych odległości", wskazuje że nie sprawdzałeś wyjmując wtryskiwacz, a w ustawieniu początku wtrysku dokładność jest jednak ważna. Napisałem Ci jak to wyznaczyć prawidłowo, wyjm rozrusznik, ustaw tłok w pozycji takiej gdzie będzie miał 8,04 mm przed GMP. Zaznacz sobie na wieńcu w miejscu po rozruszniku jakiś znak żeby odnosił się do bloku i na ten znak sobie ustaw. Swoją drogą, źle odpowietrzona pompa, zbyt gruba kapilara, czy też błąd ludzkiego oka może powodować mylny odczyt momentu wtrysku w kapilarce. A co ze znakami na rozrządzie o których pisałem, sprawdziłeś czy jak wpadnie kołek w pierwszy otwór to zera tak jakby zaczynały się rozłączać? A potem w drugim otworze odpowiadającym GMP powinny się zgrać. Jeśli się zgrywa to i rozrząd jest w porządku. Ustawiłbym Ci to za pomocą lampy stroboskopowej, wtedy by się wyjaśniło gdzie był błąd.
 21. Raczej to niemożliwe jeżeli wszystko jest w oryginale. Poszukam jutro tzn. dziś ile mm trzeba cofnąć wał żeby samemu wyznaczyć położenie tłoka odpowiadające wtryskowi paliwa. Czyli jak masz już GMP to cofasz wałem żeby tłok obniżył się w cylindrze o daną wartość. Albo jak byś miał blisko to bym Ci to ogarnął stroboskopem.
 22. GMP to drugi otwór. Wykręć wtryskiwacz. Włóż do otworu po nim dlugi śrubokręt i powoli przekręcaj wałem jak wyczujesz że tłok jest na samej górze zatrzymaj wał. Wtedy powinien wskoczyć kołek w miejsce drugiego otworu (tu zależy jak dokładnie uda Ci się ustawić tłok, może trzeba będzie tyci tyci pokręcić wałem aby wskoczył kołek). Jak masz już GMP to zerknij pod pokrywkę od rozrządu zera na kołach powinne się zgrać. Potem wyjm kołek z otworu i obróć wałem w przeciwnym kierunku do pracy. Po okolo 10 cm odległosci miedzy otworami w kole zamachowym powinien wskoczyć kołek. A pod pokrywką od rozrządu zera na kołach powinne zaczynać się tak jakby rozłączać, będzie to może w granicy 1 cm od poprzedniego polożenia. Wybite znaki na kole nastawczym pompy powinne mniej więcej zgrać się ze znakiem widocznym w jego otworze. Wtedy ciągnik powinien odpalić, potem gaz na ful i doregulować żeby paliwo drgało kiedy kołek wpadnie w pierwszy otwór.
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj