-
Postów
1754 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez rudinho11
-
Bez mierzalnika to będziesz miał jeden wielki pył w pomieszczeniu. Szkoda zdrowia. Zobacz sobie na n-rol odolanów. mają teraz promocje na taki zestaw śrutownik i mieszalnik. Weź sobie na raty i spokojnie spłacisz a pasza zawsze jest super wymieszana.
-
-
-
jest bardzo zwrotny, mało pali, robiłem już przy nim tarczę sprzęgłowa przy 2 tyś mth koszt ok 600 zł z robota. A to normalna rzecz przy suchym sprzęgle. Ogólnie jestem zadowolony. Jedynie już zrobił się za mały i myślę o większym albo ładowarce teleskopowej, więc nie długo pewnie będę go sprzedawal.
-
@marcin87 uprawian koło 60 ha ale 19 ha mogę udokumentować. także dla mnie maszyny idealnie dobrane.
- 37130 odpowiedzi
-
łódzkie 86x wczoraj przyszły poprawki. Co ciekawe wziąłem za duże maszyny 3m uprawowo siewny talerzowy z siewnikiem na 19 ha i przeszło.
- 37130 odpowiedzi
-
-
-
- 66 komentarzy
-
- ciągnik rolniczy
- case
-
(i 8 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Czasem z małej liczby świń ale zadbanych i dopilnowanych możesz mieć większe pieniądze niż z dużej ale prowadzonej byle jak.
- 2131 odpowiedzi
-
- trzoda chlewna
- ceny 2015
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
@piotrczem dokładnie tak jak piszesz. Kto liczy koszty i dokładnie prowadzi notatki wie gdzie najwięcej traci kasy i jak to można poprawić.
- 2131 odpowiedzi
-
- trzoda chlewna
- ceny 2015
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Po części to nie skala decyduje o cenie jaką dostaniesz bo jeżeli jest ubojnia w miarę fair to za 10 świń da taką sama cenę jak za 100 tylko kluczem jest tu jakość sprzedawanego towaru. Jeżeli masz dobra wybojowość i mięsność to powinieneś dostać dobra cenę. Następną sprawa to jak masz 10 loch ale zadbasz o nie będziesz miał do nich w miarę "profesjonalne" podejście i wiedzę na temat rozrodu itd to nawet w takim stadzie możesz osiągać dobre wyniki np odsadzać średnio 11 prosiaków przy 2,2 wyproszeniach w ciągu roku czyli sprzedaż ok 242 tuczniki zamiast 160 przy kosztach 2 tys zł kocha na rok to masz już 10 tys ( żeby uzyskać 240 prosiaków potrzeba 15 loch rodzących 16 prosiaków rocznie czyli 5 więcej). Potem żywienie na którym można zarobić, przy odpowiedniej ilości białka ( śruta soja i rzepak + premiks, są tańsze niż koncentrat) różnica gdzieś na 1 tone paszy 40 zł ( 240 szt * 250 kg = 60 ton, średnia cena 1100 zł i 1060 zł ) tu mamy 2,5 tys zł. Robiąc kilka mieszanek dla tuczników w różnym wieku z inna zawartością białka i energii zaoszczędząmy kolejne 2,5 tys. Przyjmując zysk na czysto ( własny zarobek) średnio ok 50 zł na sztuce ( takie minimum) to wyjdzie gdzieś (240 * 50 = 12 tys ) Dodając wszystko mamy ok 29 tys na rękę i przy dobrej hodowli różnica wyszło ok 15 tys. Także jeden mówi że się opłaca a drugi nie. W tych wyliczeniach pokazałem dlaczego. Pozdrawiam.
- 2131 odpowiedzi
-
- trzoda chlewna
- ceny 2015
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
No ale to musiałbyś dla każdego osobny numer gospodarstwa ale co do chlewni czy może być wspólna to nie wiem, myślę że tak...
-
-
-
-
Jestem w podobnej sytuacji jak Ty. u mnie stodoła 17x 15 i obecna chlewnia 10x17. Również nastanawiam się jak zrobić. Na stodole zrobiłbym na Lochy luźne i sektor krycia. Na 3/4 stodoły musiałbym robić strop i myślę nad betonowym, zawsze można tam trzymać zboże. A na obecnej chlewni zrobię porodówke i odchowalnie. Myślę że zwiększyłbym cykl zamknięty do 70-100 Loch tylko te wszystkie pozwolenia na budowę i zgody sąsiadów mnie martwią. Tak do 35 loch w cyklu zamkniętym nie potrzeba żadnych zgod bo masz do 40 djp a potem to już duża papierologia.
-
