Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  

O blogu

Maszyny rolnicze, systemy i roboty udojowe

Wpisy w tym blogu

 

Wóz paszowy na długie lata, czyli jak dbać o swoją maszynę.

Wóz paszowy na długie lata, czyli jak dbać o swoją maszynę.

Obecnie mało kto może sobie wyobrazić pracę z bydłem mlecznym,
w gospodarstwach powyżej kilkunastu już sztuk, bez użycia wozu paszowego. Zmechanizowane podawanie paszy to nie tylko oszczędność czasu hodowcy, czy też możliwość wykarmienia dużego stada, co przy ręcznym zadawaniu często jest niemożliwe. Jest to także konieczność, jeśli chcemy maksymalnie zwiększyć wydajność naszych zwierząt, oraz zadbać o ich zdrowie i komfort.

Wóz paszowy, jak mało która maszyna w gospodarstwie, jest narażony na szybkie zużycie, na wskutek codziennej eksploatacji, 365 dni w roku. Z tego też powodu wymaga on właściwego traktowania i obsługi bieżącej. Nawet niewielka awaria takiej maszyny, przy konieczności codziennej pracy, skutkuje ogromnym problemem dla właściciela.
Stąd bardzo ważnym jest stały dostęp do serwisu producenta. W tym też przewaga producentów krajowych i firm z dobrze rozbudowaną siecią dilerską, nad maszynami ściąganymi często z odległych krajów. Opieka serwisowa to nie tylko szybka reakcja w razie awarii. Wóz paszowy nie jest maszyną skomplikowaną i nie ma tam wielu elementów, które mogłyby zawieść w trakcie eksploatacji. Zawsze jednak takie ryzyko istnieje, zwłaszcza w pracy w tak wymagającym środowisku jak budynek inwentarski i jego otoczenie. Tym ważniejsze staje się odpowiednie dbanie o maszynę i nadzór serwisowy.
Serwis, oprócz roli naprawczej, spełnia również ważne zadanie w standardowych działaniach utrzymania maszyny w pełnej funkcjonalności. Okresowe przeglądy, smarowanie części ruchomych czy też wymiana oleju zapewnią bezawaryjne działanie wozu paszowego, a przez to wydłużą jego żywotność. Bardzo ważna jest systematyczna kontrola i wymiana, w ramach konieczności, noży na ślimaku. To od ich ostrości zależy jak dużo czasu maszyna będzie musiała poświęcić na pocięcie i wymieszanie każdej dawki paszy. Czynnik ten ma także wpływ na jakość i strukturę TMRu. Wydłużony okres pracy maszyny, to naturalnie większe koszty zużycia paliwa, ale również większe wykorzystanie wozu i skrócenie jej żywotności. Nawet kilka minut dziennie dłuższego czasu mieszania, przy codziennej pracy w okresie wieloletnim może przełożyć się na skrócenie "życia" maszyny nawet o ponad rok. Dlatego tak ważne jest pilnowanie ostrości noży i ich wymiana. Firma Alima Bis oferuje swoim Klientom zamontowanie systemu QUICK CUT, czyli zestawu dodatkowych, małych noży, które przyśpieszają proces cięcia, a przez to wydłużają żywotność maszyny.

 
System QUICK CUT pozwala znacząco zmniejszyć czas pracy maszyny.  

Oprócz spraw serwisowych ważnym jest utrzymywanie wozu paszowego w czystości. Dokładne wygarnianie resztek paszy ogranicza proces działania kwasów na stal. Dodatkowo istotna jest jakość używanych składników paszy. Zapiaszczenie lub zanieczyszczenie materiału kamieniami lub elementami metalowymi prowadzi do zwiększenia tarcia, a przez to do ścierania stali na elementach wewnątrz wozu, oraz do szybszego tępienia się noży. Dobrym pomysłem i coraz częściej stosowanym w polskich gospodarstwach jest montaż magnesów na ścianie kosza. Wyłapuje on wszelkie metalowe elementy, które mogły dostać się do paszy. Chroni on bydło przed połknięciem groźnych dla zdrowia lub życia elementów, a dodatkowo wóz przed nadmiernym wycieraniem. Przed materiałem ciernym musimy niestety zabezpieczyć naszą paszę sami.

   
Magnes na ścianie wozu ochroni nasze bydło przed połknięciem metalowych elementów, a wóz paszowy przed dodatkowym ścieraniem.  

Elementami, które na skutek użytkowania najmocniej narażone są na niszczenie są ściany kosza, zwłaszcza w jego dolnej części, oraz ślimak, głównie jego krawędź. Na szczęście można częściowo zabezpieczyć te obszary wozu, tak, aby zniwelować szkodliwe oddziaływanie materiału mieszanego, a przez to znacząco wydłużyć okres użytkowania maszyny. Alima Bis wprowadziła do swojej oferty szereg usprawnień, pozwalających na zwiększenie żywotności maszyn. Dno kosza o grubości 20 mm i ściany zwiększone do 8mm to już standard w większości maszyn. Opcjonalnie możliwe jest część kosza, w jego dolnej części, wykonać ze stali kwasoodpornej, która jest znacznie bardziej wytrzymała na ścieranie i działanie kwasów. Możemy również zastosować system +SIZE, czyli dodatkowe wyłożenie kosza wewnątrz stalą węglową lub kwasoodporną o grubości 3mm. W efekcie, dolna część ściany może mieć ponad 1 cm grubości. Zwiększa to naturalnie cenę zakupu maszyny, jednak patrząc perspektywicznie, dużo większym kosztem będzie w późniejszym okresie naprawa całego kosza.

 
Na czerwono zaznaczona warstwa +SIZE, czyli dodatkowe wzmocnienie ścian kosza.  

Podobnie sytuacja ma się w przypadku ślimaka. Zabezpieczamy go poprzez wspawanie pręta ze stali kwasoodpornej w jego krawędź, bądź też wzmacniając całą płaszczyznę płytami ze stali KO. Pamiętajmy, że ślimak jest sercem naszej maszyny i najszybciej "odczuwa" niekorzystne czynniki użytkowania. Zadbajmy więc o to, żeby służył nam jak najdłużej, a koszty zabezpieczeń, zwrócą się nam przez dłuższą bezawaryjną pracę.

   
Wspawanie pręta ze stali kwasoodpornej w krawędź ślimaka chroni ten najbardziej narażony na ścieranie obszar.    

A-LIMA-BIS

A-LIMA-BIS

 

Dobór wozu paszowego pod kątem bydła mlecznego oraz opasowego.

Dobór wozu paszowego pod kątem bydła mlecznego oraz opasowego.


W dzisiejszych czasach, aby myśleć o efektywnej hodowli bydła mlecznego oraz opasowego, nie możemy przejść obojętnie obok sposobu żywienia w technologii TMR, czy PMR. Jeżeli skupimy się na systemie TMR, nieodłącznym elementem staje się wóz paszowy.

Każdy hodowca chcący rozwijać stado, podnosić jego wartość hodowlaną i wreszcie wynik ekonomiczny gospodarstwa, w pewnym momencie stanie przed decyzją zakupu wozu paszowego, bądź wymiany na większy ze względu na rozwój hodowli lub zmiany wynikającej ze zużycia obecnie użytkowanej maszyny.

W tym momencie nasuwa się szereg pytań: Jaką wybrać pojemność? W jaki sposób wydawać paszę? Jaki ciągnik zastosować? No i najważniejsze - jakiego producenta paszowozu wybrać?

Bardzo obszernie można pisać o zaletach płynących z zastosowania wozu paszowego: lepsza zdrowotność stada, zwiększenie wydajność, poprawa aspektów rozrodu, oszczędność paszy czy lepsze jej wykorzystanie. Jednakże, najważniejszą zaletą wozu paszowego dla osoby, która chce przejść na system żywienia TMR-em jest ograniczenie w znacznym stopniu pracochłonności. W praktyce oznacza to możliwość rozdrobnienia całej beli / balota (np. sianokiszonki) która przysparza nam najwięcej problemów przy zadawaniu paszy w tradycyjny sposób.

Decydując o wyborze pojemności wozu paszowego, przede wszystkim musimy określić ilość sztuk bydła jaką chcemy wykarmić z jednego mieszania. Należy wziąć pod uwagę także technologię przygotowania pasz objętościowych. Na podstawie doświadczenia wiemy, że aby efektywnie i w krótkim czasie rozdrobnić sianokiszonkę w formie beli, maszyna powinna mieć pojemność nie mniejszą niż 7 m3. W przypadku doboru wozu pod kątem najbardziej istotnej grupy technologicznej w gospodarstwie mlecznym, możemy kierować się zasadą, że z jednego m3 możemy wykarmić od 5 do 6 krów (założenie spożycia około 50 kg świeżej masy na 24 h na zwierzę) w przypadku bydła opasowego z powodzeniem możemy przyjąć od 25-30 kg świeżej masy na 24 h na zwierzę czyli w zaokrągleniu 10 szt. „byków” z jednego m3. Różnica wynika stąd, że w przypadku bydła opasowego w grupie znajdują się zwierzęta, które dopiero wchodzą na TMR, czyli waga około 120 kg, a także sztuki, które lada moment będą sprzedane.

Przy zakupie paszowozu warto mieć na względzie niedaleką przyszłość, warto więc wybrać maszynę z zapasem pojemnościowym (o ile warunki budynków inwentarskich nam na to pozwalają) wpłynie to pozytywnie na szybkość przygotowywania TMR-u.

Mając już wybraną pojemność miksera musimy zwrócić uwagę na gabaryty maszyny. Bardzo często do hodowli bydła wykorzystywane są budynki starego typu, gdzie w wielu przypadkach wysokość wjazdu do budynku czy stropu, ogranicza lub wręcz wyklucza nam możliwości wjazdu wozem paszowym. W zawiązku z tym wozy paszowe ALIMAMIX EVOLUTION w każdej pojemności występują w trzech wariantach wymiarowych, aby sprostać oczekiwaniom każdego klienta. Dodatkowo każda z wersji może być obniżona poprzez zastosowanie specjalnej ramy, dzięki której możemy zyskać nawet 25 cm! A jeżeli to nie wystarczy to wyspecjalizowany dział konstruktorów z ALIMA-BIS ze Środy Wielkopolskiej, bardzo chętnie zaprojektuje maszynę wg indywidualnych wymagań. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu z rynków takich jak: Wielka Brytania, Szwecja, Holandia, Urugwaj, Wenezuela, Chiny czy Ukraina, klienci mogą być pewni, że zaproponowane rozwiązania, właściwie spiszą się na ich fermach.

Kolejnym bardzo istotnym elementem jest sposób wydawania paszy. W przypadku budynków inwentarskich nowego typu, gdzie stosowane są stoły paszowe o szerokości 4m i więcej, najbardziej pożądanym sposobem wysypu paszy jest transporter poprzeczny przedni, dzięki któremu uzyskujemy znacznie szybszy i bardziej równomierny wysyp paszy niż z drzwi wysypowych. Możemy także bardzo łatwo obserwować ilość wyspanej paszy. Nie oznacza to jednak, że transporter może być zastosowany tylko w przypadku szerokich stołów paszowych. Częstą opcją wybieraną przez naszych klientów, jest taśma zlokalizowana z tyłu, dodatkowo uzbrojona w kamerę oraz wyświetlacz. Dzięki tylnej lokalizacji możemy zastosować przenośnik o znacznie mniejszej szerokości, dzięki czemu maszyna sprawdza się również w wąskich budynkach.

Taśma może występować w kilku odmianach, dla bardziej wymagających budynków np. z korytami, w swojej ofercie przygotowaliśmy całą gamę transporterów uchylnych oraz przesuwnych o różnych długościach.
W przypadku bardzo wąskich budynków, możemy zastosować drzwi tylne narożnikowe po obu stronach maszyny lub tylko centralne tylne. Produkcja blisko 400 wozów paszowych rocznie, pozwoliło zdobyć nam doświadczenie na podstawie, którego dobierzemy odległości pomiędzy drzwiami wysypowymi na szerokość każdego stołu.Jeżeli odpowiemy sobie na pytanie jaki ciągnik będzie napędzał nasz nowy wóz paszowy, dobierzemy dla Państwa, najodpowiedniejszy zespół przekładni, który zapewni nam optymalnie dobraną prędkość obrotową ślimaka tnąco mieszającego, dzięki czemu czas mieszania, obciążenie ciągnika, a co za tym idzie zużycie paliwa, będą zoptymalizowane.

To czym jeszcze należy kierować się przy wyborze wozu paszowego, to oczywiście trwałość! Wszystkie elementy mające kontakt z paszą i narażone na ścieranie w wozach paszowych ALIMAMIX EVOLUTION są wykonanie w wysokiej jakości stali o odpowiednich grubościach (dno grubość 20 mm, ślimak 14 mm).

Przy wyposażeniu swojego wozu paszowego należało by zwrócić uwagę na dostępność takich opcji jak: wykończenie krawędzi ślimaka ze stali kwasoodpornej, dzięki której podwajamy żywotność ślimaka kosztem tak naprawdę kilkuset złotych. W wozach firmy ALIMA-BIS możliwe jest również zamówienie ścian kosza wykonanych ze stali kwasoodpornej czy też całych ślimaków. Szczególne popularne rozwiązanie w naszych maszynach stacjonarnych.
Kolejną bardzo przydaną opcją (zwłaszcza jeżeli posiadamy niepociętą sianokiszonkę) może być system dodatkowych noży docinających (QuickCut). Są to małe noże, montowane na krawędzi ślimaka, zlokalizowane między głównymi ostrzami. Dzięki swojej budowie oraz umiejscowieniu, zaczynają działać w drugiej fazie mieszania. Gdy duże noże wstępnie potną materiał, wtedy zaczyna działać dodatkowy system dzięki, któremu możemy skrócić czas cięcia nawet o 10 %.

Często zamawianą opcją przez Klientów jest magnes, montowany na ścianie kosza, pozwalający na wychwytywanie metalowych przedmiotów, które mogły dostać się do paszy. Zabezpieczenie bydła przed połknięciem takiego elementu to ubezpieczenie przed stratą zwierzęcia.
Oczywiście lista opcji wyposażenia jest znacznie dłuższa. Wozy paszowe ALIMAMIX EVOLUTION cechują się także bardzo bogatym wyposażeniem standardowym obejmującym: przekładnię dwu biegową, wagę elektroniczną, platformę inspekcyjną, kontranoże, czy sterownie za pomocą pilota z kabiny.

Myśląc o zakupie bądź wymianie wozu paszowego, nie można przejść obojętnie obok maszyn producenta o tak dużym doświadczeniu i mogącym pochwalić się taki osiągnięciami jak: sprzedanie największego wozu paszowego na terenie Polski czy drugie miejsce pod względem sprzedaży wozów paszowych w Polsce w ramach PROW w latach 2010-2015.
Coraz bardziej kluczowym w rozwoju działu Spółki Alima-Bis, zajmującym się maszynami rolniczymi, staje się projektowanie i wykonawstwo mikserów stacjonarnych. W tym zakresie również możemy pochwalić się wieloma osiągnieciami, na skalę europejską i światową. Jednym z dobrych przykładów jest wykonanie miksera do produktów sypkich o wielkości 50 m3, wyposażonego w 3 ślimaki i 3 silniki. Lista aplikacji dla mikserów stacjonarnych znacznie przekracza to, co w powszechnym rozumieniu traktujemy dzisiaj jako paszowóz do TMR. Jest to niezwykle istotny kierunek rozwoju, w którym to Alima-Bis staje się leaderem w RP i poza jej granicami.A-LIMA-BIS

A-LIMA-BIS

 

Jakie ważne informacje kryją się w sposobie jedzenia i przeżuwania krów?

Jakie ważne informacje kryją się w sposobie jedzenia i przeżuwania krów?W jaki sposób analizować dostępne dane i co dzięki nim możemy się dowiedzieć o zdrowiu krów?

Właściwe zarządzanie stadami mlecznymi stanowi ogromne wyzwanie, mające na celu zapewnienie maksymalnej wydajności zwierząt w celu zwiększenia przychodów gospodarstwa. Jednym z najważniejszych aspektów prawidłowego zarządzania stadami mlecznymi jest monitorowanie zdrowia krów.
Dzięki innowacyjnemu urządzeniu Afilab wiemy jak monitorować *** (fat / protein ratio czyli stosunek tłuszczu do białka) co w znaczącym stopniu pomaga we wczesnym wykryciu ketozy u krów mlecznych. Monitorowanie przewodnictwa elektrycznego w mleku wspomaga wczesne wykrywanie zapalenia wymienia, co również bezpośrednio przekłada się na wyniki produkcyjne krów.
Mimo że ketoza i zapalenie wymienia stanowią znaczną część chorób krów, istnieją również inne problemy z tym związane. Nowoczesne gospodarstwa mleczne muszą nauczyć się pracować z systemem, który może wykryć szerszą grupę problemów zdrowotnych, takich jak: zapalenie płuc, zapalenie macicy, torbiel oraz kwestie związane ze stanem chorobowym żwacza.
Naprzeciw tym wymaganiom staje system Stand Alone Afimilk Silent Herdsman: analizuje on sposób jedzenia krów oraz przeżuwania w czasie rzeczywistym. Kontrola tych danych okazała się być bardzo pomocna we wczesnej diagnozie fizjologicznych problemów zdrowotnych. Ten artykuł wyjaśni w jaki sposób zachowania żywieniowe mogą być monitorowane. Postaramy się na kilku zaprezentowanych przykładach pokazać w jaki sposób można wykryć problemy zdrowotne zanim staną się poważnymi problemami dla stada.
Jak kontrolować i jakie informacje wyciągać z jedzenia i przeżuwania krów?
Jak wiadomo, krowy spędzają około 90% swojego czasu na przeżuwaniu, odpoczynku lub jedzeniu. Średni czas przeżuwania zdrowych krów w stadach mlecznych wynosi około 8 godzin na dobę. Oznacza to, że kiedy odnajdziemy znaczne odchylenie od średniej dziennej, jest to dla nas ważna informacja wskazująca, że coś niepokojącego zaczynać dziać się w stadzie.
Wyzwaniem w znalezieniu tych znaczących odchyleń jest pomiar czasu spędzonego na jedzeniu , przeżuwaniu oraz odpoczynku – zazwyczaj dane te są mierzone niezależnie. Te rodzaje poszczególnych i niezależnych od siebie odchyleń mogą wskazywać na zmiany w stanie zdrowia krów ale mogą być również zafałszowane co może zniekształcić obraz stanu zdrowia stada. Różne czynniki wpływające na przeżuwanie i jedzenie obejmują między innymi: rodzaj stosowanego żywienia (TMR lub trawa dla wypasanych stad), jakość pasz (zwłaszcza w zawartości włóknistej) , stosunek między ilością paszy treściwej a paszą objętościową, jakość paszy, częstotliwość jej zadawania, poziom produkcji mleka i etap laktacji. Nie zapominajmy o czynnikach stresowych silnie działających na krowy takie jak przepełnienie grup produkcyjnych, zmiana grupy w stadzie oraz silny stres cieplny ze względu na wysoką temperaturę. Wszystkie te przykłady wpływają na spożycie paszy i zachowanie krów.
Pomimo, że niezależny pomiar przeżuwania i jedzenia ma znaczenie, ważne jest aby znaleźć sposób by jednocześnie monitorować te zachowania. Pomiar i wspólne zestawienie tych czynników pokaże całą historię zdrowia każdego zwierzęcia i będzie znacznie dokładniejszym wskaźnikiem stanu zdrowia krów.
Oto kilka przykładów tego, jak wspólne zestawienie danych może pokazać realny stan fizjologiczny stada :

Przykład 1: Wczesna diagnoza i leczenie zapalenia płuc.
Wyobraźmy sobie menedżera gospodarstwa mleka – nazwijmy go Dawid – chcemy ułatwić i usprawnić codzienne czynności Dawida, które wymagają szczegółowego sprawdzenia stanu zdrowia stada. Niezależnie od tego czy stado jest duże czy małe, trudno jest utrzymać i monitorować wszystkie aspekty zdrowego stada bez automatycznego systemu monitorowania krów. Na szczęście Dawid ma najlepsze rozwiązanie do monitorowania krów, które wykorzystuje do zarządzania informacjami o krowach mlecznych. System monitoruje dane dotyczące pojedynczych krów w celu zapewnienia codziennych alarmów zdrowotnych dla określonych zdarzeń.
Oto jak wygląda układ ekranu systemu monitorowania krów oraz alarmy mające pomóc szybko i sprawinie określić, która krowa ma zostać sprawdzona:Czarna ikona (alarmy zdrowia) wskazuje na numery krów, w których zarówno jedzenie jak i przeżuwanie zostały odchylone od normy, a krowa potrzebuje natychmiastowej uwagi.Dawid sprawdza alerty dotyczące zdrowia i widzi dramatyczny spadek zarówno jedzenia jak i przeżuwania krowy numer 341. Szybki dostęp do informacji powoduje spotkanie z weterynarzem aby sprawdzić tę krowę. Weterynarz zdiagnozuje krowę numer 341 z zapaleniem płuc i może rozpocząć leczenie od razu! Pamiętajmy szybkie i precyzyjne uzyskanie informacji o konkretnym problemie zostało nagrodzone szybkim i skutecznym procesem leczenia krowy, co ma przełożenie na jej produkcję a w najgorszym przypadku jej pozostanie w stadzie.

Przykład 2: Szybkie wykrycie skrętu macicy prowadzi do zdrowego normalnego wycielenia.
Wracamy do codziennego monitorowania stada przez Dawida. Kontynuuje on sprawdzanie każdej krowy indywidualnie. Sprawdza kolejne raporty i widzi informację generowaną przez system o krowie nr 34. W raporcie widać ogromny spadek czasu przeżywania i jedzenia. Dawid pamięta, że ​​krowa nr 34 ma w przeciągu kilku dni się wycielić. Ponieważ wie, że objawy te mogą spowodować problemy z wycieleniem a w najgorszym przypadku doprowadzić do poważnych szkód u krowy i cielęcia natychmiast wezwał weterynarza do sprawdzenia krowy. Weterynarz diagnozuje krowę ze skręceniem macicy. Szybka reakcja w krótkim czasie uratowała krowę i pomogła w bezproblemowym wycieleniu. Bez systemu wczesnego ostrzegania Dawid straciłby nie tylko cielę ale i prawdopodobnie swoją krowę.Słuchanie obu stron historii i wnioski z nich płynące.
Kompletne dane dotyczące każdej krowy pokazują szybko i skutecznie co się dzieje ze zwierzętami - a hodowcy krów mlecznych potrzebują wszystkich danych przekazanych prosto i na czas aby mieć czytelny obraz sytuacji w stadzie. Specyfika produkcji mleka wymaga szybkiego i pewnego działania, pamiętajmy szybka reakcja = duże prawdopodobieństwo wyleczenia i tym samym zmniejszenia strat.
Automatyczny system monitorowania krów firmy Afimilk Silent Herdsman monitoruje parametry płodności i aktywności stada, analizy parametrów jedzenia, przeżuwania i odpoczynku. Jest to gwarancja najcelniejszej informacji o zdrowiu krów. Zwłaszcza w stadach wysokoprodukcyjnych jest silna potrzeba praktycznego rozwiązania, które może zapewnić szybkie wykrycie chorych krów z bardzo wysoką dokładnością.
Mateusz Bernasiński
Kierownik Działu Pozyskiwania Mleka Alima Bis

A-LIMA-BIS

A-LIMA-BIS

 

Spotkanie Klubu Afimilk

W dniach 22-23 listopada 2016 r. w Instytucie Zootechniki PIB w Pawłowicach k. Leszna odbędzie się konferencja Klubu Afimilk, na której przedstawione zostaną nowoczesne metody chowu bydła mlecznego w oparciu o system zarządzania stadem Afimilk.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych hodowców do uczestnictwa.
Zgłoszenie udziału i wszelkie informacje pod nr telefonu: +48 603 038 292 do dnia 10 listopada 2016 r. Ilość miejsc ograniczona.

A-LIMA-BIS

A-LIMA-BIS

 

Mikser wagi ciężkiej

Z linii produkcyjnej Alimy zjechał niedawno wóz paszowy o pojemności 36 metrów sześciennych. Maszyna została zbudowana na bazie systemu tridem, z układem power steering. Trzyślimakowy wóz został wyprodukowany na zlecenie klienta polskiego. Jest obecnie największą tego typu maszyną wykonaną przez polskiego producenta dla polskiego klienta.Parametry techniczne: Długość: 9,7 m Szerokość: 2,6 m Wysokość: 3,29 m Ślimaki pionowe 3 szt; Ściany 8 mm, stal S 355 Ślimaki 14 mm, stal S 355 Przeniesienie napędu przez 3 x przekładnię planetarną; Przekładnia redukcyjna, dwubiegowa; Wysokiej jakości noże na ślimakach; 4 kontranoże – montowane w ścianach wozu; Klapa wyładunkowa przednia; Transporter przedni poprzeczny 2,2m; Transporter podnoszony boczny o długości 1,7 m; Rura przeciwwysypowa; Waga elektroniczna; Wałek WOM; Układ jezdny, trzyosiowy w tym dwie osie skrętne, z tzw. power steering 6 x koła 385/55 R 22,5; Instalacja elektryczna do zasilania wagi i elektrozaworów, Minimalne zapotrzebowanie na moc 160 KM


A-LIMA-BIS

A-LIMA-BIS

Zaloguj się, aby obserwować  
×

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.