Skocz do zawartości
News

A-LIMA-BIS Blog

Zaloguj się, aby obserwować  
  • 6
  • 0
  • 12143

Dobór wozu paszowego pod kątem bydła mlecznego oraz opasowego.

A-LIMA-BIS

1992 wyświetleń

blog-0800586001499526213.jpg

blogentry-137507-0-21868200-1499525792_thumb.jpg

Dobór wozu paszowego pod kątem bydła mlecznego oraz opasowego.


W dzisiejszych czasach, aby myśleć o efektywnej hodowli bydła mlecznego oraz opasowego, nie możemy przejść obojętnie obok sposobu żywienia w technologii TMR, czy PMR. Jeżeli skupimy się na systemie TMR, nieodłącznym elementem staje się wóz paszowy.

Każdy hodowca chcący rozwijać stado, podnosić jego wartość hodowlaną i wreszcie wynik ekonomiczny gospodarstwa, w pewnym momencie stanie przed decyzją zakupu wozu paszowego, bądź wymiany na większy ze względu na rozwój hodowli lub zmiany wynikającej ze zużycia obecnie użytkowanej maszyny.

W tym momencie nasuwa się szereg pytań: Jaką wybrać pojemność? W jaki sposób wydawać paszę? Jaki ciągnik zastosować? No i najważniejsze - jakiego producenta paszowozu wybrać?

Bardzo obszernie można pisać o zaletach płynących z zastosowania wozu paszowego: lepsza zdrowotność stada, zwiększenie wydajność, poprawa aspektów rozrodu, oszczędność paszy czy lepsze jej wykorzystanie. Jednakże, najważniejszą zaletą wozu paszowego dla osoby, która chce przejść na system żywienia TMR-em jest ograniczenie w znacznym stopniu pracochłonności. W praktyce oznacza to możliwość rozdrobnienia całej beli / balota (np. sianokiszonki) która przysparza nam najwięcej problemów przy zadawaniu paszy w tradycyjny sposób.

Decydując o wyborze pojemności wozu paszowego, przede wszystkim musimy określić ilość sztuk bydła jaką chcemy wykarmić z jednego mieszania. Należy wziąć pod uwagę także technologię przygotowania pasz objętościowych. Na podstawie doświadczenia wiemy, że aby efektywnie i w krótkim czasie rozdrobnić sianokiszonkę w formie beli, maszyna powinna mieć pojemność nie mniejszą niż 7 m3. W przypadku doboru wozu pod kątem najbardziej istotnej grupy technologicznej w gospodarstwie mlecznym, możemy kierować się zasadą, że z jednego m3 możemy wykarmić od 5 do 6 krów (założenie spożycia około 50 kg świeżej masy na 24 h na zwierzę) w przypadku bydła opasowego z powodzeniem możemy przyjąć od 25-30 kg świeżej masy na 24 h na zwierzę czyli w zaokrągleniu 10 szt. „byków” z jednego m3. Różnica wynika stąd, że w przypadku bydła opasowego w grupie znajdują się zwierzęta, które dopiero wchodzą na TMR, czyli waga około 120 kg, a także sztuki, które lada moment będą sprzedane.

Przy zakupie paszowozu warto mieć na względzie niedaleką przyszłość, warto więc wybrać maszynę z zapasem pojemnościowym (o ile warunki budynków inwentarskich nam na to pozwalają) wpłynie to pozytywnie na szybkość przygotowywania TMR-u.

Mając już wybraną pojemność miksera musimy zwrócić uwagę na gabaryty maszyny. Bardzo często do hodowli bydła wykorzystywane są budynki starego typu, gdzie w wielu przypadkach wysokość wjazdu do budynku czy stropu, ogranicza lub wręcz wyklucza nam możliwości wjazdu wozem paszowym. W zawiązku z tym wozy paszowe ALIMAMIX EVOLUTION w każdej pojemności występują w trzech wariantach wymiarowych, aby sprostać oczekiwaniom każdego klienta. Dodatkowo każda z wersji może być obniżona poprzez zastosowanie specjalnej ramy, dzięki której możemy zyskać nawet 25 cm! A jeżeli to nie wystarczy to wyspecjalizowany dział konstruktorów z ALIMA-BIS ze Środy Wielkopolskiej, bardzo chętnie zaprojektuje maszynę wg indywidualnych wymagań. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu z rynków takich jak: Wielka Brytania, Szwecja, Holandia, Urugwaj, Wenezuela, Chiny czy Ukraina, klienci mogą być pewni, że zaproponowane rozwiązania, właściwie spiszą się na ich fermach.blogentry-137507-0-82937100-1499525853.jpgKolejnym bardzo istotnym elementem jest sposób wydawania paszy. W przypadku budynków inwentarskich nowego typu, gdzie stosowane są stoły paszowe o szerokości 4m i więcej, najbardziej pożądanym sposobem wysypu paszy jest transporter poprzeczny przedni, dzięki któremu uzyskujemy znacznie szybszy i bardziej równomierny wysyp paszy niż z drzwi wysypowych. Możemy także bardzo łatwo obserwować ilość wyspanej paszy. Nie oznacza to jednak, że transporter może być zastosowany tylko w przypadku szerokich stołów paszowych. Częstą opcją wybieraną przez naszych klientów, jest taśma zlokalizowana z tyłu, dodatkowo uzbrojona w kamerę oraz wyświetlacz. Dzięki tylnej lokalizacji możemy zastosować przenośnik o znacznie mniejszej szerokości, dzięki czemu maszyna sprawdza się również w wąskich budynkach.

Taśma może występować w kilku odmianach, dla bardziej wymagających budynków np. z korytami, w swojej ofercie przygotowaliśmy całą gamę transporterów uchylnych oraz przesuwnych o różnych długościach.


blogentry-137507-0-10871400-1499525913_thumb.jpgW przypadku bardzo wąskich budynków, możemy zastosować drzwi tylne narożnikowe po obu stronach maszyny lub tylko centralne tylne. Produkcja blisko 400 wozów paszowych rocznie, pozwoliło zdobyć nam doświadczenie na podstawie, którego dobierzemy odległości pomiędzy drzwiami wysypowymi na szerokość każdego stołu.

blogentry-137507-0-45308500-1499525959.jpgJeżeli odpowiemy sobie na pytanie jaki ciągnik będzie napędzał nasz nowy wóz paszowy, dobierzemy dla Państwa, najodpowiedniejszy zespół przekładni, który zapewni nam optymalnie dobraną prędkość obrotową ślimaka tnąco mieszającego, dzięki czemu czas mieszania, obciążenie ciągnika, a co za tym idzie zużycie paliwa, będą zoptymalizowane.

To czym jeszcze należy kierować się przy wyborze wozu paszowego, to oczywiście trwałość! Wszystkie elementy mające kontakt z paszą i narażone na ścieranie w wozach paszowych ALIMAMIX EVOLUTION są wykonanie w wysokiej jakości stali o odpowiednich grubościach (dno grubość 20 mm, ślimak 14 mm).

Przy wyposażeniu swojego wozu paszowego należało by zwrócić uwagę na dostępność takich opcji jak: wykończenie krawędzi ślimaka ze stali kwasoodpornej, dzięki której podwajamy żywotność ślimaka kosztem tak naprawdę kilkuset złotych. W wozach firmy ALIMA-BIS możliwe jest również zamówienie ścian kosza wykonanych ze stali kwasoodpornej czy też całych ślimaków. Szczególne popularne rozwiązanie w naszych maszynach stacjonarnych.


blogentry-137507-0-26291800-1499526050_thumb.jpgKolejną bardzo przydaną opcją (zwłaszcza jeżeli posiadamy niepociętą sianokiszonkę) może być system dodatkowych noży docinających (QuickCut). Są to małe noże, montowane na krawędzi ślimaka, zlokalizowane między głównymi ostrzami. Dzięki swojej budowie oraz umiejscowieniu, zaczynają działać w drugiej fazie mieszania. Gdy duże noże wstępnie potną materiał, wtedy zaczyna działać dodatkowy system dzięki, któremu możemy skrócić czas cięcia nawet o 10 %.

Często zamawianą opcją przez Klientów jest magnes, montowany na ścianie kosza, pozwalający na wychwytywanie metalowych przedmiotów, które mogły dostać się do paszy. Zabezpieczenie bydła przed połknięciem takiego elementu to ubezpieczenie przed stratą zwierzęcia.


blogentry-137507-0-93582800-1499526116.jpgOczywiście lista opcji wyposażenia jest znacznie dłuższa. Wozy paszowe ALIMAMIX EVOLUTION cechują się także bardzo bogatym wyposażeniem standardowym obejmującym: przekładnię dwu biegową, wagę elektroniczną, platformę inspekcyjną, kontranoże, czy sterownie za pomocą pilota z kabiny.

Myśląc o zakupie bądź wymianie wozu paszowego, nie można przejść obojętnie obok maszyn producenta o tak dużym doświadczeniu i mogącym pochwalić się taki osiągnięciami jak: sprzedanie największego wozu paszowego na terenie Polski czy drugie miejsce pod względem sprzedaży wozów paszowych w Polsce w ramach PROW w latach 2010-2015.
Coraz bardziej kluczowym w rozwoju działu Spółki Alima-Bis, zajmującym się maszynami rolniczymi, staje się projektowanie i wykonawstwo mikserów stacjonarnych. W tym zakresie również możemy pochwalić się wieloma osiągnieciami, na skalę europejską i światową. Jednym z dobrych przykładów jest wykonanie miksera do produktów sypkich o wielkości 50 m3, wyposażonego w 3 ślimaki i 3 silniki. Lista aplikacji dla mikserów stacjonarnych znacznie przekracza to, co w powszechnym rozumieniu traktujemy dzisiaj jako paszowóz do TMR. Jest to niezwykle istotny kierunek rozwoju, w którym to Alima-Bis staje się leaderem w RP i poza jej granicami.


blogentry-137507-0-84244900-1499526189_thumb.jpg0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×