Zaloguj się, aby obserwować  

Jakie ważne informacje kryją się w sposobie jedzenia i przeżuwania krów?

blog-0519883001493202757.png

Jakie ważne informacje kryją się w sposobie jedzenia i przeżuwania krów?



blogentry-137507-0-37761400-1493195606_thumb.png



W jaki sposób analizować dostępne dane i co dzięki nim możemy się dowiedzieć o zdrowiu krów?

Właściwe zarządzanie stadami mlecznymi stanowi ogromne wyzwanie, mające na celu zapewnienie maksymalnej wydajności zwierząt w celu zwiększenia przychodów gospodarstwa. Jednym z najważniejszych aspektów prawidłowego zarządzania stadami mlecznymi jest monitorowanie zdrowia krów.
Dzięki innowacyjnemu urządzeniu Afilab wiemy jak monitorować *** (fat / protein ratio czyli stosunek tłuszczu do białka) co w znaczącym stopniu pomaga we wczesnym wykryciu ketozy u krów mlecznych. Monitorowanie przewodnictwa elektrycznego w mleku wspomaga wczesne wykrywanie zapalenia wymienia, co również bezpośrednio przekłada się na wyniki produkcyjne krów.
Mimo że ketoza i zapalenie wymienia stanowią znaczną część chorób krów, istnieją również inne problemy z tym związane. Nowoczesne gospodarstwa mleczne muszą nauczyć się pracować z systemem, który może wykryć szerszą grupę problemów zdrowotnych, takich jak: zapalenie płuc, zapalenie macicy, torbiel oraz kwestie związane ze stanem chorobowym żwacza.
Naprzeciw tym wymaganiom staje system Stand Alone Afimilk Silent Herdsman: analizuje on sposób jedzenia krów oraz przeżuwania w czasie rzeczywistym. Kontrola tych danych okazała się być bardzo pomocna we wczesnej diagnozie fizjologicznych problemów zdrowotnych. Ten artykuł wyjaśni w jaki sposób zachowania żywieniowe mogą być monitorowane. Postaramy się na kilku zaprezentowanych przykładach pokazać w jaki sposób można wykryć problemy zdrowotne zanim staną się poważnymi problemami dla stada.

blogentry-137507-0-86996800-1493197848_thumb.png


Jak kontrolować i jakie informacje wyciągać z jedzenia i przeżuwania krów?
Jak wiadomo, krowy spędzają około 90% swojego czasu na przeżuwaniu, odpoczynku lub jedzeniu. Średni czas przeżuwania zdrowych krów w stadach mlecznych wynosi około 8 godzin na dobę. Oznacza to, że kiedy odnajdziemy znaczne odchylenie od średniej dziennej, jest to dla nas ważna informacja wskazująca, że coś niepokojącego zaczynać dziać się w stadzie.
Wyzwaniem w znalezieniu tych znaczących odchyleń jest pomiar czasu spędzonego na jedzeniu , przeżuwaniu oraz odpoczynku – zazwyczaj dane te są mierzone niezależnie. Te rodzaje poszczególnych i niezależnych od siebie odchyleń mogą wskazywać na zmiany w stanie zdrowia krów ale mogą być również zafałszowane co może zniekształcić obraz stanu zdrowia stada. Różne czynniki wpływające na przeżuwanie i jedzenie obejmują między innymi: rodzaj stosowanego żywienia (TMR lub trawa dla wypasanych stad), jakość pasz (zwłaszcza w zawartości włóknistej) , stosunek między ilością paszy treściwej a paszą objętościową, jakość paszy, częstotliwość jej zadawania, poziom produkcji mleka i etap laktacji. Nie zapominajmy o czynnikach stresowych silnie działających na krowy takie jak przepełnienie grup produkcyjnych, zmiana grupy w stadzie oraz silny stres cieplny ze względu na wysoką temperaturę. Wszystkie te przykłady wpływają na spożycie paszy i zachowanie krów.
Pomimo, że niezależny pomiar przeżuwania i jedzenia ma znaczenie, ważne jest aby znaleźć sposób by jednocześnie monitorować te zachowania. Pomiar i wspólne zestawienie tych czynników pokaże całą historię zdrowia każdego zwierzęcia i będzie znacznie dokładniejszym wskaźnikiem stanu zdrowia krów.
Oto kilka przykładów tego, jak wspólne zestawienie danych może pokazać realny stan fizjologiczny stada :

Przykład 1: Wczesna diagnoza i leczenie zapalenia płuc.
Wyobraźmy sobie menedżera gospodarstwa mleka – nazwijmy go Dawid – chcemy ułatwić i usprawnić codzienne czynności Dawida, które wymagają szczegółowego sprawdzenia stanu zdrowia stada. Niezależnie od tego czy stado jest duże czy małe, trudno jest utrzymać i monitorować wszystkie aspekty zdrowego stada bez automatycznego systemu monitorowania krów. Na szczęście Dawid ma najlepsze rozwiązanie do monitorowania krów, które wykorzystuje do zarządzania informacjami o krowach mlecznych. System monitoruje dane dotyczące pojedynczych krów w celu zapewnienia codziennych alarmów zdrowotnych dla określonych zdarzeń.
Oto jak wygląda układ ekranu systemu monitorowania krów oraz alarmy mające pomóc szybko i sprawinie określić, która krowa ma zostać sprawdzona:

blogentry-137507-0-93891000-1493197869.png

Czarna ikona (alarmy zdrowia) wskazuje na numery krów, w których zarówno jedzenie jak i przeżuwanie zostały odchylone od normy, a krowa potrzebuje natychmiastowej uwagi.

blogentry-137507-0-29792200-1493197876.png

Dawid sprawdza alerty dotyczące zdrowia i widzi dramatyczny spadek zarówno jedzenia jak i przeżuwania krowy numer 341. Szybki dostęp do informacji powoduje spotkanie z weterynarzem aby sprawdzić tę krowę. Weterynarz zdiagnozuje krowę numer 341 z zapaleniem płuc i może rozpocząć leczenie od razu! Pamiętajmy szybkie i precyzyjne uzyskanie informacji o konkretnym problemie zostało nagrodzone szybkim i skutecznym procesem leczenia krowy, co ma przełożenie na jej produkcję a w najgorszym przypadku jej pozostanie w stadzie.

Przykład 2: Szybkie wykrycie skrętu macicy prowadzi do zdrowego normalnego wycielenia.
Wracamy do codziennego monitorowania stada przez Dawida. Kontynuuje on sprawdzanie każdej krowy indywidualnie. Sprawdza kolejne raporty i widzi informację generowaną przez system o krowie nr 34. W raporcie widać ogromny spadek czasu przeżywania i jedzenia. Dawid pamięta, że ​​krowa nr 34 ma w przeciągu kilku dni się wycielić. Ponieważ wie, że objawy te mogą spowodować problemy z wycieleniem a w najgorszym przypadku doprowadzić do poważnych szkód u krowy i cielęcia natychmiast wezwał weterynarza do sprawdzenia krowy. Weterynarz diagnozuje krowę ze skręceniem macicy. Szybka reakcja w krótkim czasie uratowała krowę i pomogła w bezproblemowym wycieleniu. Bez systemu wczesnego ostrzegania Dawid straciłby nie tylko cielę ale i prawdopodobnie swoją krowę.

blogentry-137507-0-05637800-1493197884.png

Słuchanie obu stron historii i wnioski z nich płynące.
Kompletne dane dotyczące każdej krowy pokazują szybko i skutecznie co się dzieje ze zwierzętami - a hodowcy krów mlecznych potrzebują wszystkich danych przekazanych prosto i na czas aby mieć czytelny obraz sytuacji w stadzie. Specyfika produkcji mleka wymaga szybkiego i pewnego działania, pamiętajmy szybka reakcja = duże prawdopodobieństwo wyleczenia i tym samym zmniejszenia strat.
Automatyczny system monitorowania krów firmy Afimilk Silent Herdsman monitoruje parametry płodności i aktywności stada, analizy parametrów jedzenia, przeżuwania i odpoczynku. Jest to gwarancja najcelniejszej informacji o zdrowiu krów. Zwłaszcza w stadach wysokoprodukcyjnych jest silna potrzeba praktycznego rozwiązania, które może zapewnić szybkie wykrycie chorych krów z bardzo wysoką dokładnością.




Mateusz Bernasiński
Kierownik Działu Pozyskiwania Mleka Alima Bis



0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj