Skocz do zawartości
Ponik87

Nawadnianie Malin

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Ponik87    0

cześć wszystkim, jestem tutaj nowy także proszę o wyrozumiałość jeśli będę pisał niejasno :) Chciałbym przeprowadzić nawadnianie rządków malin na moim polu. Plantacja jest mała, rodzinna. Powierzchnia uprawy to około 30 arów. Na polu jest 8 rzadkow po około 100-120 metrów. Mam doprowadzona wodę. Wodę można pobierać z wyprowadzanego "kranu" w którym jest przyzwoite ciśnienie.. Pytanie, jakie akcesoria powinienem zakupić aby w pełni zabezpieczyć krzaki przed susza? Dużo osób poleca nawadnianie kropelkowe. Na Allegro znalazłem dobra ofertę http://allegro.pl/linia-kroplujaca-400m-50-szpilek-80-akcesoriow-i5212870270.html Bardzo proszę o ocenę w jaki sposób ten zestaw zamontować, jakie akcesoria wybrać do dobrego połączenia i w jaki sposób je zamontować aby nie było problemów.. Czy ten system się sprawdza u was? Ze słyszenia i z polecenia..? Jak dokładnie ta woda leci i w jakich miejscach to najkorzystniej rozprowadzić? Proszę was o rożne sugestie i pomoc bo chciałbym to zrobić jak najszybciej :) Pozdrawiam, Damian!

mak135    1

po pierwsze woda nie może być z"kranu"czy studni bo jest za zimna i maliny mogą szoku dostać

Wiadomość z agroFakt.pl

pawelek11    14

Jak nie może być z kranu. A z kąd. Chrzestny ponad 5ha malin podlewa ze studni głębinowej i rzadnego szoku tam nie było. Przecież nie lejesz pod roślinach tej wody tylko na ziemie.

thor1984    7

Kolego poszukaj taśmy kroplującej w okolicznych sklepach, cena waha się w granicach 0,25-0,35 za metr. Kup wąż główny, nawiercasz w nim otwory wiertłem 10, wpinasz wpinki, mocujesz do nich taśmę, zaślepiasz na końcach i to cała filozofia. Ewentualnie wpinki możesz kupić z zaworami lub podzielić te 8 rządków na 2 sekcje jeśli ciśnienie by nie wystarczyło. 

Shaun    12

Woda z sieci wodociągowej jest chlorowana a tego pierwiastka maliny nie lubią.

Ponik87    0

Witam,

Dziękuję za odpowiedzi. Taśma kroplująca? To co wysyłałem z allegro to się nada? Abym dołożył do tego zestawu te akcesoria, zaślepki, wpinki itp?

Czy ta taśma to jakoś inaczej działa? Mam jeszcze tam trochę truskawek i myślę, aby równiez tam zapuścić nawodnienie..

thor1984    7

Kolego ja mam taśmę więc o tyj linii z allegro się nie wypowiem. Natomiast masz 8 rządków malin po 100-120 metrów więc potrzebujesz około 1 km taśmy co daje licząc nawet po te 0,35 groszy około 350 zł, 8 wpinek z zaworkami to koszt 32 zł. Do tego dochodzi jakiś przewód główny (nie napisałeś ile masz metrów od ujęcia wody do malin). Opcja ta jest sporo tańsza 

Ponik87    0

Ujecie wody jest bardzo blisko, zaraz z brzegu pola.. A zatem należy rozprowadzić gruby waż od kranu tak jak kolega napisał wcześniej, najlepiej nawiercic otwory, dołożyć w nie wpinki z zaworami i rozprowadzić taśmy kroplujace? Ułożyć je przy roślinkach i ponacinać te taśmy aby leciała z nich więcej wody czy nie? Jaki przepływ wody maja takie taśmy na godzinę/dobę? Najważniejsze aby był efekt, wiadomo liczy się ekonomia i małe koszty ale chciałbym to rzetelnie zrobić :) Póki co dziękuje za podpowiedzi! ;)

thor1984    7

Nic nie nacinaj. Fabryczne otwory w zupełności wystarczą zwłaszcza, że możesz wybrać co ile centymetrów będzie emiter z którego będzie wypływała woda. 

Shaun    12

Jak przyjdzie susza jak w zeszłym roku lub po prostu będzie suchy okres, to byle jakie zwierzę, które poczuje wodę w tej taśmie - a poczuje na pewno - uszkodzi ją . Ogólnie rzecz biorąc, są taśmy o grubej, dość sztywnej ściance ale jeśli zajdzie lis to nie ma bata, że nie uszkodzi.

marek7474    0

nawodnienie to podstawa w malinach używam taśmy już parę lat i gdyby nie ona to w zeszłym roku nic bym nie zebrał

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się