Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Pavel    10

Jaki system jest najlepszy w porodówce-ukosne czy proste ustawienie jarzm porodowych? sestem utrzymywanie na sciółce czy rusztach na połowie kojca cz na całym (a np. pod maciorą wypełnienie(proste ustawienie jarzm) i jakie wymiery całychkojców-moim zdaniem 2-1,85mx2,6m ale spotakałem sie z twierdzeniem ze 1,8-1,6m szerokosci w zupełnosci wystarcza ale 1,6 to juz chyba przesadzone?

luk2782    19

ja mam jażma proste na słomie. długosc kojca jest rózna ok 3 metrów wiem ze to duzo ale tak było najlepiej przerobic, szerokosc jazma to min 65cm a całe klatki 175cm ale te stare porodówki co robił mój ojciec jeszcze w latach 80 tych to maja szerokosc ponad 2 metry po co? tez sie dzisiaj nad tym zastanawia ;) mam zamiar zrobic nowa porodówke z prawdziwego zdazenia to napewno beda jazma prosto 100% ruszt tylko mata grzewcza dla prosiat. pod locha ruszt żeliwny bo ma gładkie krawedzie i jest chłodny lekko wyższy tak ok 3-4 cm niz reszta kojca. reszta ruszt plastikowy. wymiary kojca nalepsze moi zdaniem to 185cm szeroki 260cm długi. na dzien dzisiejszy wyposazenie porodówki poswiecił bym firmie Big Dutchman

Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Wiadomość z agroFakt.pl

Pavel    10

jak Łukasz byłeś juz na szkoleniu (czy tam Dniach Otwartych) tego BIG Dothman'a?

luk2782    19

Niestety nie byłem ojcec dzien wczesniej miał stłuczke i dni otwarte poszły sie jeb..... :-[

Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

abuk14    1

Ja mam ustawiobe ukośnie ( ale tylko 3 kojce bo więcej narazie nie potrzeba ) na płytkiej ściółce.

Wymiarów nie pamiętam, ale coś koło 1.8 - 1.6m

Turbina    9

Ja mam kojce 1,6m na 2,5m na płytkiej ściułce,miejsca jest dość ale sie ciężko obornik usówa.(tża będzie na ruszta pszerobić)

mariusz84    0

ja mam porodówki skośnie ustawione na półruszcie wymiary kojca to dl 240cm i szer 200cm. według mnie to najlepszy sposób bo jest czysto i sucho biegunki występują u mnie sporadycznie

KAROL0905    1

Odnawiam temat Panowie dodarcie jaki układ ruszt w porodówce jest lepszy połowa w ruszcie a reszta w betonie czy całość pod rusztami. Firma która ma mi to robić zaleca całość pod rusztem tylko nie wiem czy po prostu nie chce mnie naciągnąć na kasę

martinezo    27

Witam kolegów, 

będę modernizował porodówkę i będzie ona na pełnym ruszcie, mam do Was pytanie jaki ruszt maciorowy polecacie firmy Big Dutchman, Polnet czy może jakiś inny używany sprowadzany z zachodu? Planuję robić kojce o wymiarach 1,8 x 2,4m, do ogrzewania prosiąt radzicie maty grzewcze wodne, elektryczne czy może promiennik??

Pozdrawiam i proszę o wskazóki

wojtal24    230

Jeżeli masz gdzieś używane w dobrym stanie nie połamane i nie popękane to po co kupować nowe myśle że te starsze z zachodu bedą lepsze od tych nowych chińskich

ZETOR TEAM

Elrond    6

Praktycznie wszystkie ruszta plastikowe zachodnich firm są na zbliżonych poziomie jakościowym. Polnet na pewno odstaje od nich.

Ogrzewanie zależnie jak będzie wyglądać i pasować w całym budynku. Osobiście polecam ogrzewanie ciepłą wodą jeżeli chodzi o maty dla prosiąt oraz delty, twiny, żeberka itp. Obowiązkowo promienniki 150-175 W wystarczą, na pierwszy okres życia. Maty elektryczne pomimo prostoty montażu będą na dłuższą metę strasznie kosztowne.

Ogrzewanie wodne będzie jednak wymagało instalacji kotła, rur, pomp itp. koszt początkowy będzie większy ale później eksploatacja znacznie tańsza. Przy ogrzewaniu wodnym wychodzi ok 4 zł na 1 prosiaka  ( ogrzewanie na porodówce oraz odchowalni )

lazik11441    17

moim zdaniem porodowka na pełnym ruszcie najlepiej, bo miałem chwilowo zamontowane na polruszcie to tam gdzie beton było strasznie brudno i trzeba było sprzątać.. teraz mam wszystkie pełen ruszt i wszystko jest pięknie :3 sucho czysto i wgl :) dogrzewam promiennikami 175W, jarzma proste, wymiary 180/230 :) ale polecał bym troszkę dłuższe robić, tylko u mnie juz miejsca nie starczyło i jak locha duza to prosiaki nie maja swobody chodzenia :)

lazik11441    17

miałem rozne i jeszcze nie znalazłem idealnych, poprostu czesto trzeba niwe i nowe, teraz mam w oprawach i jak się tego polnuje jest znacznie lepiej :)

Ok, bo zdarzają się promocje i nie wiem czy kupować? Bo czasem mimo ceny nie warto się pchać w coś słabego. Dlatego pytam.

miałem rozne i jeszcze nie znalazłem idealnych, poprostu czesto trzeba niwe i nowe, teraz mam w oprawach i jak się tego polnuje jest znacznie lepiej :)

lazik11441    17

ja kupuję wszystkie rodzaje i nie ma idealnych dwie takie same i jedna wytrzyma dłużej druga dużo krócej takze kupować moim zdaniem :D

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Pavel
      Powitać.

Zaczynam zagłebiać się w temat wentylacji wymuszonej w chlewni. Na razie interesują mnie wentylatory i czujniki (głównie na azot, temperatury mniej), bez panelów kontrolnych(o ile to możliwe).

w zwiazku z tym mam szereg pytań:
      -ktoś posiada jakiś system?
      -jakie firmy polecacie(bezawaryjność, a które ze wzledu na cene)?
      -ceny ?
      -doświadczenia? jakies sugestie? rady?

Na tę chwilę to wszystko co mi do głowy przychodzi. Czekam na dyskusje, sugestie i rady.

Pozdrawiam.
      ----------
      sorki, ze tak post pod postem, później scale

kupiłem kilka 3410m3/h 230V 550zł zobaczymy jak zime przetrzyma(wilgoc), potem lato(temp.).
    • Przez abuk14
      Jak myślicie co jest lepsze do chlewni na tuczniki?? Mi się wydaje, że głęboka ściółka byłaby najlepsza w tym wypadku. Sam już nie wiem.
    • Przez tomek
      Witam. Może ktoś z was choduje trzode na rusztach? Chciałbym się dowiedzie ile mogą kosztowac ruszta i jakie są efekty chowu na nich.
    • Przez Damianhy1
      Witam. 
      Mam pytanie odnośnie co by było lepsze w moim przypadku , mam dwa budynki inwentarskie razem mają ok 500-550m2, pomiędzy nimi paszarnia ok 50 m2. Zastanawiam się co by było lepsze kupować polskiego prosiaka czy trzymać swoje maciory i tuczyć swoje prosiaki , wszystko było by na ruszcie betonowym a w cyklu zamkniętym porodówka na plastiku , problem w tym że nie wiem w którym kierunku iść bo takto bym musiał część inaczej przerabiać na ruszt plastikowy . Proszę o konkretne odpowiedzi, wiem że tematów podobnych było dużo ale żaden mi nie pomógł .
      Pozdrawiam 
    • Przez master0608
      Witam. Od razu na wstępie chcę zaznaczyć żebyście nie odradzali mi ogólnie pomysłu na modernizacje ze względu na ASF bo jestem dobrej myśli a projekt ten jest przyszłościowy a nie na już ;). Mam do was pytanie odnośnie przeróbki chlewni z płytkiej na głęboką ściółkę. Kojce wyglądaja w tej chwili tak:

Obornik trzeba często usuwać z wybiegu nr. 1 no i w korytach jest również straszny bałagan. Świnki chodzą sobie po obydwu wybiegach a na czas usuwania obornika są przepędzane do wybiegu nr. 1 z którego trzeba wcześniej przerzucić obornik do wybiegu nr. 2 co niesie za sobą ogrom pracy ręcznej. Jako, że chlewnia sypie się dość znacznie i obecnie posiadam już bardzo małą liczbę zwierząt lecz chciałbym powiększyć stado w niedalekim czasie więc tak rozmyślam jakby przerobić budynek na głęboką ściółkę. Zrobiłem wstępny szkic jakby miało to wyglądać:

Teraz pytanie do was co myślicie o takim podeście paszowym ? Jego wymiary bez stopni to ok. 2,5x1m i na nim znajdowałby się autopaśnik dwustanowsikowy i obok poidło. Wiem, że jest wąski i czy świnie nie będą się zbyt tłoczyć chociaż obsady nie będą wielkie. I teraz jaki szeroki minimalnie mógłby on być jeśli taki byłby za mały i czy w ogóle jest sens myśleć nad takim rozwiązaniem. Po bokach podestu byłyby postawione oczywiście murki, żeby świnki nie zrobiły sobie krzywdy. Oczywiście na takim metrażu nie trzymałbym myślę więcej jak 10szt. (powiedzmy jeden miot od maciory). Świnki na czas usuwania obornika byłyby przepędzane na korytarz paszowy. Pomiędzy poszczególnymi kojcami myślałem zrobić przegrody ok. 3m przykręcane z jednej strony do słupa a z drugiej do ściany. Przegrody tej długości nie będą za słabe jeśli byłyby wykonane z rur a w środku deski plastikowe o wysokości ok. 1m ?. Świnki byłyby przeganiane na czas usuwania obornika na korytarz paszowy.
      O ile ten kojec ma jeszcze jako takie wymiary to z następnymi dwoma już nie jest tak dobrze, bo mają po 2,5m szerokości. Czy waszym zdaniem dałoby radę w nich rozwiązać to w podobny sposób ? W nich mógłbym trzymać mniejsze sztuki więc automatycznie nie potrzebowały by tyle miejsca na podeście jak i drzwiczki przepędowe mogłyby być wtedy trochę węższe. Co o tym myślicie ? Przed tymi kojcami mam jeszcze jeden kojec o szerokości 3,5m więc tutaj też nie byłoby raczej problemu myślę. Tutaj obraz na całą chlewnie:

Co o tym wszystkim sądzicie ? Niestety takie rozmieszczenie kojców najbardziej by mi pasowało gdyż ograniczają mnie słupy które znajdują się w każdym kojcu i do nich pasowało by właśnie dorobić mocowanie do przegród.
      Możliwe, że wszystkiego nie sprecyzowałem także zapraszam do dyskusji.
      Pozdrawiam