Skocz do zawartości

kiszonka z kukurydzy


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

ile macie bydla? ile siejecie kukurydzy? jaki macie plon kukurydzy? jak zakiszacie? i wszystko na ten temat piszcie

Opublikowano

A ja robie po swojemu. Mam zasiane 0.4a kuku. Gdy urośnie w ruch idą nożyczki kij i sieczkarnia jak class jaguar. Najpierw biorę kija rozgniatam łodygo później nożyczki i sieczka idzie do wiadra ubija sie przykrywa sie folią i tak w moim gospodarstwie powstaje kiszonka najwyżej jakość :D Ile przy tym jest roboty ^_^

 

 

Naprawdę :D

Gość Profil usunięty
Opublikowano

My siejemy 5ha kuku.Zakiszamy w pryzmę..

Opublikowano

A ile by trzeba było zasiać kuku dla 10 byków+troche na zimę dla reszty, pytam ponieważ nasze żywienie narazie opiera się na sianie ( na dodatek bylejakim) słomie i śrucie z koncentratem dla byków. Narazie nie chciałbym dużo ponieważ to początki, zresztą muszę jeszcze kogoś przekonać, no i czym to zasiać??? Do zbioru kogoś bym najoł. Chciałbym tę kiszonkę ponieważ dotychczasowe żywienie nie przynosi dużych efektów, a moje byczki mieszańce mają duży potęcjał, tylko trzeba go wykorzystać. Najgorsze jest przekonać starszyznę, bo zaraz bedzie, a kiedy bo jest robota w polu, a kto, a się nie znasz itp. To jaki areał byście obrali???, z waszych wydajności starczyło by mi 1 ha na dobry początek, ja tak myśle

Opublikowano

@kamieniak89 wydaje mi sie z 2ha by starczyło a siać najlepiej siewnikiem punktowym u nas gościu bierze od 1ha 100zł to troche jest ale jakie są rezultaty ;] ale w tym roku kolega siał normalnym siewnikiem i kuku miała też 3m dobry rok był na kukurydze. jeden kolega w tamtym roku w ogóle nie miał kuku to w tym zasiał więcej z 3ha i tera nie ma co z nią zrobić bo za dużo ;/

Opublikowano
A ile by trzeba było zasiać kuku dla 10 byków+troche na zimę dla reszty, pytam ponieważ nasze żywienie narazie opiera się na sianie ( na dodatek bylejakim) słomie i śrucie z koncentratem dla byków. Narazie nie chciałbym dużo ponieważ to początki, zresztą muszę jeszcze kogoś przekonać, no i czym to zasiać??? Do zbioru kogoś bym najoł. Chciałbym tę kiszonkę ponieważ dotychczasowe żywienie nie przynosi dużych efektów, a moje byczki mieszańce mają duży potęcjał, tylko trzeba go wykorzystać. Najgorsze jest przekonać starszyznę, bo zaraz bedzie, a kiedy bo jest robota w polu, a kto, a się nie znasz itp. To jaki areał byście obrali???, z waszych wydajności starczyło by mi 1 ha na dobry początek, ja tak myśle

 

Jak nie spróbujesz to sie nie nauczysz powiedz :D Ale myślę że spokojnie z 2 ha wystarczy a nawet zostanie.

Opublikowano

Dokładnie jak mówisz @quercus, a co do ceny to nie chodzi o nią, tylko o sprzęt który by mi zrobił usługe, bo takiego u nas mało. Musiałbym robić w pryzme, czyli pod nią trzeba coś wyścielić?? bo nakryć to wiadomo folią i troche ziemi, z ubiciem nie będzie problemu, tylko trzeba będzie troche taczkować :D , zresztą zobaczymy czy posiejemy

Opublikowano

tak co roku siejemy lekko 10ha w tym rok zamierzamy 15 ha. W zeszłym roku mieliśmy 11,5ha kukurydzy i zostały zwieźone na 3 pryzmy już jedną wykarmiliśmy a bydła jest coś około 70 sztuk, 5 dni cieliśmy bo forszmitka sie ostro psuła aż wysiadł na koniec silnik-ale naszczęście nie nasza

Opublikowano

my mamy ok.60 krów i tyle samo młodzieży kukurydzy zasieliśmy w tamtym roku 20ha poszło w 2 pryzmy cieliśmy new hollandem fx375 i siedem ciągników odwoziło wszystko poszło w 3 dni

Opublikowano

ja miałem ostatnio 2 ha to mi wyszło jakies 50 przyczep 4,5 ton z ha była strasznie wysoko i 4 rzędowa sieczkarnia z jakiejs tam firmy musiała kosic tylko 3 rzędy bo nie dawała rady przerabiać

Opublikowano

W 2007 mieliśmy 4.7ha kukurydzy, była to odmiana gleit, chyba SAN i jeszcze jakaś ale już nie pamiętam. Z tego areału nacieliśmy trzy pryzmy wymiary ok. 18x7x1.5 do tej pory spaśliśmy jedną pryzmę na 18 krów dojnych i 15 sztuk młodych

Opublikowano

z 1ha mozesz uzyskac od 25 do 45 ton kurydzy wszystko zalezy od ziemi i nawozow, na jedna krowe powinienes liczyc okolo 60kg paszy dziennie (oczywiscie pasza to siano kiszonka sloma sruta itd.) oraz jako ciekawostka okolo 30litrow wody dziennie w zime moze byc mniejsze ale to zalezy ile jest wody w pokarmie.

Gość peres100
Opublikowano

A ile kilo trzeba liczyc dla opasow

Opublikowano

Rozmawiałem ze starszyzną i pierwsze syndromy są obiecujące, z ojcem nie ma problemu, jeszcze zostaje wujek, ale mamy popytać gościa co ma sieczkarnie czy wypali usługa bo w promieniu 30 km wiem że na 100% on ma sieczkarnie, siewnik mają kilka wsi odemnie wioskowy to można za małą opłatą wyporzyczyć. Zobaczymy jak będzie B)

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez dawidi
      Dzień dobry.
      Co myślicie o żywieniu bydła na sucho? Prowadzę hodowlę bydła mlecznego i chciałbym również rozpocząć hodowlę bydła opasowego. Zastanawiam się nad zakupem zbóż od rolników i przygotowywaniem śruty dla opasów, ponieważ ceny zbóż są obecnie dość niskie.
      Jakie są Waszym zdaniem wady i zalety takiego systemu żywienia?
      Czy byki żywione na sucho można utrzymywać na uwięzi?
      Z góry dziękuję za wszystkie opinie i doświadczenia. 😊
    • Przez MaciusN95
      Witam, czy ktoś daje bydłu mipro beef z Sano, a jeśli tak to czy można sypać to na śrutę jak posypka dla lepszego pobierania paszy czy do śrutownika
    • Przez szwagier946
      Witam 
      Zostało mi trochę pszenicy paszowej . Czy mogę ją śrutowac razem z jęczmieniem i pszenżytem dla opasów? I w jakim stosunku do pozostałych zbóż ?
    • Przez Kuczerraa
      Witam, bede mieć w przyszłym roku sporo odmian kukurydzy żeby sprawdzić jak dane odmiany wypadają i w tym celu chciałbym je przebadać pod względem parametrów. Problem w tym jest robienie kiszonki w jeden silos a odmian będzie 6, więc badanie z silosu będzie nie miarodajne. Pomysłem jak ugryźć ten temat jest popieranie próbek kukurydzy rożnych odmian do słoików i fermentacja w celu późniejszego zbadania. Więc wychodzę z pytaniem czy taki pomysł ma racje bytu, czy taka kukurydza ukiśnie, jak duży musiałby być ten słoik żeby była miarodajna próbka? Jak wy rozwiązujecie ten temat, jakie macie pomysły jak zbadać odmiany w takiej sytuacji? 
    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v