Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
luqasz17

obornik z trawy

Polecane posty

luqasz17    48

Mam ok pół hektara łąki torfowej trawa na niej jest najlepsza( podobna do trzciny) nie jest smaczna dla koni, zjedzą ewentualnie w sieczce. Moje pytanie brzmi czy z takiej trawy można by było zrobić obornik? Słyszałem że ze słomy można zrobić obornik układając ją w pryzmę sypać mocznik i lać wodą oraz ubić. Czy taką trawę układać zaraz po skoszeniu czy trochę podsuszyć?

donweter1989    181

Mokrą kolego. Klasyczny kompost. Nawóz większości ogrodników. Możesz wodą polać, ale jak byś miał gnojówke lub gnojowicę to było by naprawdę lux;-)

Edin    24

Nie ma co się zastanawiać, jak masz tylko wykosić tą łąkę i zostawić to zdecydowanie warto ją przekompostować. Musisz pryzmować mokrą trawę wtedy szybciej zachodzą procesy gnilne dzięki czemu szybciej osiągamy cel. Zamiast mocznika lepiej zastosować preparaty do kompostowania. Tak przygotowany obornik szybciej zmienia się w materię organiczną dostępną dla roślin.

Wiadomość z agroFakt.pl

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez golfik83
      Witam, mam pytanie mam kombajn deutz 5695 HTS, mam okazje na usługach na młócenie rajgrasu, nie młóciłem tego jeszcze, gosciu z serwisu mówił że do trawy są specjalne sita, czy mógł by ktos coś na ten temat powiedzieć? . Bardzo mi zależy!
    • Przez Famer21
      Witam. Mam pytanie odnośnie nawożenia pola obornikiem. Czy mogę zastąpić obornik jeśli sam nie posiadam z braku hodowli? Kiedyś UG wyszedł na rynek, jako oprysk na słome, który robił z tej słomy coś w rodzaju właśnie obornika, ale nie zdał zadania. Potrzebował bym na 20ha żeby rozwieść po polach.
    • Przez AgroFerdekxD
      Witam mam zamiar wywiezć jutro obornik pod żyto .Ale widziałem na pewnym forum ze żyto niby żle reaguje na obornik czy to prawda czy jakiś mit ? Co o tym myślicie proszę o szybkie odpowiedzi.
    • Przez Michal2401
      Witam, mam zamiar zainwestować w niewielką uprawę czosnku. Stanowiskiem pod tą uprawę ma być gleba gliniasta. W tym roku są tam rośliny okopowe, wcześniej był to nieużytek. Wiosną wapnowałem przed i po przekopaniu a do tego nawóz i gnojówki, biohumus na rosnące rośliny. Są one w dobrej kondycji, dość ładne, lecz susza i tak twarda ziemia w pierwszym roku zrobiło swoje. Moje pytanie brzmi, czy jest sens sadzić tam czosnek? Czytałem, że lubi gleby gliniasto-piaszczyste. Mam zamiar dać około 60-70 t. obornika przeliczeniowo na ha. głównie bydlęcego z niewielkimi ilościami mieszanki kurzego-gołębiego i od królików. Około 15 % tej mieszanki. Na przygotowaną i przewróconą ziemię mam zamiar dać użyźniacz glebowy ( biohumus ). Jakie nawozy zastosować na zimę i wiosnę oraz w jakich dawkach? Myślałem o siarczanie potasu po około 150 - 200 kg. ha na zimę?  Wiosną 400 kg. ha azofoski lub Yara mila Complex. Chciałbym również zaraz po zasadzeniu ściółkować to słomą? To dobry pomysł i termin? Kiedy najlepiej to zrobić. Co o tym sądzicie? . 
    • Przez Pandowski
      Cześć Wszystkim!

Na początek dane:

Powierzchnia pola: 1,3 ha w bezpośrednim sąsiedztwie lasu; obecnie rośnie jeszcze seradela uprawna do przeorania
      Klasa gleby: V
      Kategoria agronomiczna gleby: lekka
      PH w KCl: 3,64
      P205: 5,9
      K2O: 2,0
      Mg: 1,6

Co chcę uzyskać?

Chciałbym założyć trwały (nawet 10 i więcej lat) użytek zielony, który będzie można łatwo odchwaszczać herbicydem. Zamierzam dać chętnemu rolnikowi pokosy z tego użytku w zamian za zbiór przynajmniej dwa razy w roku i wiosenne włókowanie. W tej chwili już mam 5 ton wapna na polu gotowego do rozwiezienia a następnie planuję wykonać orkę 15 cm.

Moje pytania są następujące

1. Jakie trawy zasiać?
      2. W jaki sposób je siać i kiedy? Czy teraz w październiku ma to jeszcze sens (a dziś na Północnym Mazowszu był już lekki szron) czy czekać do wiosny?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc
      Pozdrawiam
      P.