Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam !

Wiekszość z was miała pewnie ten dylemat zostać na gospodarce czy nie. W tym roku kończę szkołę średnią i do tej pory byłem pewny żę nie wrócę na gospodarkę ale.. Właśnie to ale okazuje się że bez pracy przy zwierzętach i pracy w rolnictwie ciężko jakoś :( Możliwoś bym miał , mój tato "jeszcze" prowadzi gospodrstwo ale długo chyba to nie potrwa.. Ale jak było kiedyś: mieliśmy hodowlę krów mleczny ok 22 sztuk, gdy poszedłem do szkoły średniej została zlikwidowana (nie bylo komu pomagać a mój codzienny dojazd do szkoły był nierealny) . W taj chwili posiadamy stadko byków (ok 30 szt różnej wielkości). Dalej chciałbym iść w tym kierunku.Moje pytanie rówież ma na celu to aby poradzić sie bardziej doświadczonych farmerów czy :

1 Są jakieś programy unijne które mają na celu pomóc w rozwinięciu gospodarstwa?

2 około ilu sztuk trzeba sprzedawać rocznie by móc pozwolić sobie na modernizację gospodarstwa?

3 Czy może jest możliwość howu jakiejś nieznanej rasy w Polsce i jakie koszty trzeba ponieść przy jej założeniu ?

Proszę o odpowiedzi i może opisanie jak to wyglądało u was :) Jak zaczynaliście i z czym zaczynaliście :)

Opublikowano

witam widze kolego że masz ten sam problem co ja jestem w identycznej sytuacji z tym że jestem troche starszy od ciebie ale borykam się z tą samą sytuacją ojciec oddał mi gospodarstwo i również mam kilkanaście byków i nie wiem czy się tym zajmować albo inaczej nie wiem czy opłaci się tym zajmować może bardziej doświadczeni hodowcy coś doradzą

a z tymi dotacjami to napewno lekko nie będzie teraz mają takie wymogi że ciężko sprostać wszystkiemu żeby jakąś kase dostać

Opublikowano (edytowane)

Wszystko żalezy od tego jakiej wielkosci masz gospodarstwo i czy praca na nim jest opłacalna.. jeśli tak to nawet się nie zastanawiaj tylko zostań na wsi jeśli kochasz ziemię i prace na gospodarce to wogle niepotrzebny był ten post. Jeśli chodzi o pomoc w starcie młodym rolnikom to sa te porgramy unijne tzw '' młody rolnik" ale to musisz pogadac z kimś kto się w tym orientuje, bo sam w tym zorientowany nie jestem a tez chciałbym skorzystac

Edytowane przez przemoj1
Opublikowano

pierwsza kwestia Ty i ojciec pewnie daleko mu do emerytury tagże musicie się dogadać i razem będziedzie dzielic robotę i zyski :rolleyes: , albo nici z twoich planów bo zeby jeden robil a drugi czerpał to nie ma perspektywy -_-

 

 

Pierwsza pomoc to Młody rolnik ale ojciec musiał by odać część ziemi, potem będą Prow-y

 

Modernizacja gospodarstwa w twoim wypadku jest nieunikniona , i aby ją prowadzić musisz mieć rentowność (opłacalność), bez tego nie ma sensu gospodarzyć ... , Czyli musisz mieć wiedzę , z czasem doswiadczenie przyjdzie i cały czas uczyć się ... szczególnie na błędach :D

 

W zależności od posiadnego areału musisz wybrać czy produkcja roślinna czy zwierzęca . Przy roślinnej masz mniej roboty ale przy małym areale i zbożach to musiałbyś przacować gdzie indziej (bo byś miał za dużo wolnego czasu ) a przy zwierzętach troche czasu schodzi a czas to pieniądz (za tę robotę ;) ) chyba że byś zajął się np warzywami

No ze zwierząt dochodzi trochę nawozu

 

Z okolicy to 50-70 ha zboża no i rzepaku jeden człowiek da radę obrobić

Opublikowano

Jeszcze jedną sprawa to budynki czy da się tam ciągnikiem wjechać i obornik jak jest wypychany ile sztuk wejdzie wielkości podwórka też ma znacznie dla rozwoju sprzęt jaki posiadasz ilość ziemi i klasa. Nikt nie podejmie decyzji za ciebie

Opublikowano

Obora stanowiskowa 20 miejs z wyciągiem obornika nieprzejezdna ale jest jeszcze stary budynek w którym myślałem i jest możliwość "dorobienia" ok 12 stanowisk. Podwórko dosyć spore, a co do maszyn na stan obecny dadzą raę z takim areałem :rolleyes: Modernizacja parku maszyneowego napewno ale za jakisz czas myślę byłaby potrzebna.

Opublikowano

no jak chcesz z tego rodzinę utrzymywać to musisz odstawić rocznie 40-50 sztuk. mniej to nawet sobie głowy nie zawracaj.szczególnie że myślisz o rozwijaniu gospodarstwa.

 

jakiej klasy ta ziemi? kukurydzę możesz uprawiać? cześć łąk można zaorać?możesz coś wydzierżawić? masz odpowiedni sprzęt? ciągnik z turem?

na twoim miejscu przerobiłbym budynek na wolnostanowiskowy, dobudował do tego wiatę czy coś żeby było jak najmniej pracy...

Opublikowano

@mammut1 Z tego co czytałem to dostaje się 100tys. w dwóch ratach najpierw 80% a po wykonaniu biznesplanu dostajesz pozostałe 20% i aby otrzymać pomoc musisz mieć odpowiednie wykształcenie (technikum, studia lub zawodówka rolnicza)

 

Co do tematu to mam podobny problem tylko że u mnie tata trzyma 4 sztuki opasów ("rekreacyjnie") i ma ok 35 ha ziemi ornej (7ha rzepaku, 3ha ziemniaków 15ha pszenicy i 10ha pszenżyta klasa 4,5,6) i 2,30 ha łąk i myślałem sobie żeby powiększyć hodowlę (wybudować wiatę wolnostanowiskową na około 50 sztuk bo jak mówi mój tata "nie ma gospodarstwa bez hodowli") jeśli chodzi o łąki to jest w okolicy dość sporo nie używanych czyli dałoby się coś wydzierżawić.

 

Co myślicie o tym planie?

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez szczygel18
      Witam niebawem zamierzam kupi większą ilości cielaków najlepiej mięsnych chodzi mi tu o byczki ale mogą to być również mieszańce prosił bym o jakieś namiary rolników bądź pośredników za pomoc będę bardzo wdzięczny...
       
      Myślę ze nie tylko mi to będzie pomocne...
    • Przez tymtus
      Co sądzicie o kastracji bydła mięsnego? W Europie nie jest to rozpowszechnione, ale prawie cała reszra świata jednak stosuje tą metode, pozwala to na o wiele tańszy koszt wyprodukowania wołowiny, oraz zmiejsza szanse kazirodztwa, oraz ułatwia prace nam, rolnikom. Bardzo wygodna jest metoda bandingu, która polega na zakładaniu specjalnych gumek na moszne cielaka, po czasie jądra po prostu odpadają. Zestaw do takiego zabiegu, to koszt 50zł, jest dostępny w polsce, chociaż z samą praktyką bandingu się nie spotkałem. Co Wy o tym sądzicie?
    • Przez s_z_k
      czy ktoś orientuje się jakie wybicie mogą mieć byki zebu? 
    • Przez GrubyRolnik123
      Witam
      kupię 50 sztuk bydła 1-2 miesięcznych, szczegóły w wiadomośći prywatnej na agrofoto.pl
      ✅✅✅✅✅✅
       

    • Przez ŁukaszOla
      Witam , mam pytanie jak sprzedać byki lepiej na żywa czy poubojowo 
       

×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v