Zaloguj się, aby obserwować  
MT1997

Koszt budowy chlewni.

Polecane posty

MT1997    0

Jaki jest szacunkowy koszt budowy chlewni w cyklu zamkniętym na około 80 macior, 14 porodówek, odchowalnia prosiąt, i 5 przegród po 120sztuk dla tuczników wszystko na rusztach. No i wiadomo, wszystko automatyka, wentylacja, paszociągi itp.+ Wyposażenia paszarni (śrutownik, mieszalnik, zboirniki na pasze itd)

Edytowano przez MT1997

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafar91    0

Spory :)

 

A tak na poważnie to musisz przyjąć że na każdą lochę musisz zainwestować około 12 tys. zł. Co w przybliżeniu daje 960 tys zł. +- 10%. Zaś postawienie tuczarni to koszt rzędu 600 tys. zł. +-10%. Na paszarnie wystarczy spokojnie 80 tys. Są to koszty, gdy zdecydujesz się na korzystanie w 100% z usług firm zew. jeśli robiłbyś co samodzielnie koszty takowe maleją. Oczywiście wszystko na rusztach oprócz paszarni ^^

 

Oczywiście pytanie skąd wziąłem takie sumy. Są to kwoty oszacowane przez rzeczoznawców ministerstwa rolnictwa według których opłacalność produkcji tucznika w cyklu zamkniętym zaczyna się od 80 loch zaś w cyklu otwartym od 150. A na każdą lochę trzeba liczyć przy budowie chlewni dla loch wraz z porodówką 11-13 tys. zł. Zaś dla tuczników przyjęto koszt od 9-11 tys. zł na każde 10 tuczników na rusztach. Oczywiście ceny takie musisz przyjąć przy korzystaniu ze wsparcia unijnego.

 

Zaś możesz przyjąć że ceny takowe są realne. Jeśli budowałbyś samodzielnie koszt zmniejszysz o około 15-20% przy dużej pracy własnej.

 

Musisz pamiętać gdzie będzie zbiornik na gnojowice. Czy pod tucznikami czy będzie trzeba budować zbiornik nadziemny(koszt takiej budowy wzrasta o około 15%), co jest spowodowane stanem wód gruntowych. Nawet najlepsza izolacja nie zapewni w 100% nieprzesiąkania wody do zbiornika. Trzeba też pamiętać o tym czy twoje gospodarstwo nie leży w strefie bliskiego sąsiedzctwa rzek i jezior.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Jaki jest szacunkowy koszt budowy chlewni w cyklu zamkniętym na około 80 macior, 14 porodówek, odchowalnia prosiąt, i 5 przegród po 120sztuk dla tuczników wszystko na rusztach. No i wiadomo, wszystko automatyka, wentylacja, paszociągi itp.+ Wyposażenia paszarni (śrutownik, mieszalnik, zboirniki na pasze itd)

Takich tematów jest na forum dziesiątki to po pierwsze, a po drugie doucz się ile porodówek ci potrzeba na 80 loch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez NorbertPociski
      Witam,
      potrzebuję informacje do opracowania Biznes Planu. Dotyczą one kosztów obsługi kombajnu zbożowego Claas Tucano bądź Avero. Celem zebrania informacji jest skalkulowanie kosztu jednostkowego. Najogólniej mówiąc- ile będę czego potrzebował w przekroju miesiąca?
    • Przez lidka25495
      Witam . może ktoś mi pomoże otóż posiadam new holland td 5050 i chodzi mi o kalibracje skrzyni czy rewersu mechanicznego. jak to zrobić i czy da się samemu ?? jak włączam rewers np do przodu czasami jest szarpnięcie tak jakby ciągnik nie był dobrze wysprzeglony i słychać zgrzyt w skrzyni, ale nie zawsze się tak dzieje .skrzynia to Synchro Shuttle 12 na 12 ...  szukałem w instrukcji ale tego nie ma może obędzie się bez serwisu , a jeśli ktoś wie to niech da znać ile kosztuje taka kalibracja w serwisie .proszę o pomoc i z góry dzięki koszt
    • Przez Pawel89pl
      Witam . Od jakiegoś czasu zastanawiam się na stworzeniem budynku w którym można przechowywać zarówno płody rolne jak i maszyny rolnicze .  Interesuje mnie hala o wymiarach mniej więcej 12 na 20 metrów . Teraz tak na rynku jest dość  duża rozbieżność cen . Hala  blaszana w ogłoszeniach wychodzi około 50tys zł a hala z  konstrukcji stalowej to już koszt około 70-80tys  . Czy ktoś coś doradzi ?  Z góry dzięki za pomoc
    • Przez Bartys12
      Witam 
      Czy ktoś orientuję się jaki jest koszt pakowania  kukurydzy w rękawa ?
      interesuje mnie cena rękawa oraz koszt jego uzupełniania od ha 
      oraz ile ok hektarów wejdzie w taki rękawa przy wysokości roślin średnio 3 m 
    • Przez 2Reebok
      Witajcie, wiem, że podobne tematy już były, ale wszystko jest z przed x lat. Ceny wszystkiego się zmieniają i poglądy użytkowników również. 
      w przyszłości zastanawiam się nad budową obory uwięziowej na 50 sztuk w której będą się znajdowały krowy mleczne i kilka sztuk jałowic. Obora miała by być bez użycia słomy, pod krowami maty, za krowami ruszta (wszystko lądowałoby w szambie - szambo na ile l gnojowicy.?) Miały by być dwa rzędy stanowisk no i w środku przejazdowy korytarz paszowy. Zbiornik na mleko jakiej pojemności?  no i dojarka przewodowa na 6 aparatów udojowych. 
      I tu moje pytanie czy orientujecie się jaki byłby koszt takiej obory.? materiał plus należność dla firmy za wykonanie.? 
      Czy użytkujecie takie obory na tyle sztuk bez ściółki, krówki na matach a za nimi ruszta. Jak się u Was to sprawuje.?
      proszę nie pisać, że lepsza wolno-stanowiskowa (może i tak) ale w moim przypadku wchodzi w grę tylko uwięziowa. 
      za wszelkie informacje dot.ceny i użytkowania będę wdzięczny.
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj