Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Peron    18

Witam

Ma ktoś może jakiś schemat układu klimatyzacji do MF6180? Nie działa mi klima, a w ciepłe i suche dni jazda ciągnikiem to męczarnia.

U mnie coś było z tą klimą grzebane. Załączanie klimy jest z dorabianego przełącznika ON/OFF. Początkowo kompresor się załączał, a teraz już nie reaguje. Wszedłem do góry, na kabinę, zauważyłem, że zawór załaczający i sterujący tempraturą jest odcięty od takiego zaworu, do któtrego wchodzą przewody z czynnikiem (a powinien być połączony takim cienkim przewodem jesli się nie mylę). Nie ma też 3 stopnia nawiewu. Żeby było śmiesznie, to w lato się nie dało nawet ustawić samego chłodnego nawiewu, chociaż zawór zamykający wg pracuje popraweni (tzn, zamyka się i otwiera). Może to było subiektywne odczucie, zawór był zamknięty, a to ciepłe powietrze było spowodowane rozgrzaniem się dachu i nagrzewnicy od słońca?

Prosiłbym o pomoc i naprowadzenie na trop

macko25    5

według mnie załączanie klimy nie może być załączane przez przełącznik on/of musi być przełącznik tak nazwane thermostat on bez przerwy włącza i wyłącza klime na sprzęgle na kole od kompresora tzn pompy klimy jak ciśnienie się napompuje w układzie klimatyzacji to thermostat wyłącza a jak ciśnienie spadnie to się włącza.u mnie MF 6290 też tak było pogrzebane i kupiłem oryginalny thermostat i działa tylko mam za mało gazu a nikt nie wie ile wchodzi kg freonu może czasami wiesz ile??????

Peron    18

Nie wiem, ile wchodzi, póki co muszę rozkminić co i jak ze sprzętem. Podejrzewam, że u mnie sprężarka chyba sie zepsuła, albo może nie działa, bo brak ciśnienia w układzie?

Ten przełącznik, który kupiłeś ma taki cienki przewód? To się z czymś podłącza? Zrobie zdjęcia i wrzuce, może ktoś pomoże.

Wiadomość z agroFakt.pl

ppiotr    28

Co do ilości freonu to poszukaj dobrego serwisu od klimy, jeśli facet będzie kumaty to będzie wiedział ile gazu nabić, gdy podłączy urządzenie to napompuje do pewnego ciśnienia z jakim ma pracowąć klima i tak ma być.

Peron, chodzi ci o ten przewód miedziany bez izolacji?

Edytowano przez ppiotr

mariusz(ZDUN)    175

A od kiedy to termostat ciśnieiem steruje??całe życie wydawalo mi się ze temperaturą

Mechanika Rolnicza.
Naprawy ciągników zachodnich , wszystkie podzespoły i układy, regeneracja uszkodzonych części, regeneracje pomp hydrauklicznych tłoczkowych. Części zamienne nowe i używane. 501832246 Mariusz

Peron    18

Nie znam się na tym, myślałem, że jest tak, że ten termostat steruje jakimś zaworem, który dozuje ilośc czynnika, ale chyba jestem w błedzie. Raczej termostat dostaje sygnał, że temperatura zadana jest osiągnieta i rozłącza elektrycznie kompresor??

Tak ppiotr, chodzi o ten cienki miedziany.

Edytowano przez Peron

mirro    288

Thermostat - czujnik reagujący na temperaturę

Presostat - czujnik ciśnienia, czyli termostat nie reaguje na wzrost ciśnienia w układzie tylko na temperaturę powietrza schłodzonego na parowniku.

Przełącznik ON?OFF jest potrzebny ponieważ podczas pracy przy wysokiej temperaturze i wilgotności parownik może zarosnąć lodem i nie będzie przepuszczał powietrza. Wtedy należy włączyć ogrzewanie aby strumień ciepłego powietrza odtajał parowniki roztopił lód. A ponieważ działanie klimy powiązane jest z włączaniem nawiewu więc nie byłoby możliwości przerwania dzałania sprężarki na czas procesu odtajania.

Ciśnienie kontroluje czujnik na fitrze czynnika chłodniczego.

Może znajdę dane dot. R134.

Peron    18

Ale skoro oryginalny włącznik z termostatem jest uszkodzon i ktoś dorobił dodatkowy, to znaczy, że brak jest możiwości samoistnego wyłączenia się klimatyzacji po osiągnięciu zadanej temperatury (zadanie termostatu) i układ chodzi cały czas na 100 procent wydajności. Czy w związku z tym może dojść do uszkodzenia sprężarki z "przepracowania" ? Jak ciągnik kupiłem, to się sprężarka uruchamiała tym dorobionym przełącznikiem, tzn, sprzęgiełko się załączało. Teraz brak reakcji. Czy mozliwe jest, że nie reaguje, bo uciekł czynnik i jakiś czujnik zabezpiecza sprężarkę przed uruchomieniem? Czy poprostu sprężarka się zatarla i koniec balu?

mirro    288

Podaj napięcie bezpośrednio na przewód przy sprzęgle elektromagnetycznym sprężarki,wtedy zobaczysz czy trzeba szukać w instalacji , czy to wina sprzęgła.Znadż przekaźnik załączający sprzęgło i sprawdź czy to nie jego wina.

Edytowano przez mirro

ppiotr    28

Jesli sprężarka się nie załącza to prawdopodobnie mało jest czynnika, miedziany przewód nigdzie się nie podłącza tylko umieszcza tak żeby na niego dmuchało zimne powietrze, kiedy ostatnio uzupełniałeś czynnik chłodzący?

http://agronaprawa.pl/product.php?id_product=6337

Edytowano przez ppiotr

Peron    18

U mnie na bank jest do wymiany ten termostat, bo w ogóle nie ma tego przewodu, jest odcięty. Najdroższym elementem układu jest skraplacz i parownik. Ale chyba są szczelne, bo jak się wciśnie zaworek, to trochę jeszcze leci gazu. Muszę sprowadzić jakiego machra i tyle.

Zagłębiłem się troche w temacie i pozwoliłem sobie na popełnienie poniższego dzieła

http://www.agrofoto....yzacji-mf-6180/

Może komuś się przyda ten podgląd na poszczególne elementy klimatyzacji w tym ciągniku.

Wie ktoś może, przy jakim ciśnieniu (spadek ciśnienia w układzie) czujnik nie pozwala załączyć klimatyzacji? Założyłem już włącznik z termostatem nowy, wywaliłem ten włącznik, który był dorobiony na krótko. Prądy dochodzą do czujnika ciśnienia , ale z czujnika już na kompresor nie wychodzi (sprzęgiełko działa - sprawdzałem na krótko). Chcę jeszcze sprawdzić czujnik i ewentualnie kupić nowy, zeby na przyjazd kolegi do nabicia klimatyzacji wszystko pod względem mechanicznym było sprawdzone.

Edytowano przez Peron

slajders25    11

Witam

Otóż jestem po wymianie sprężarki klimatyzacji (stara się zatarła) ale klima dalej nie chodzi.

Po sprawdzeniu szczelności układu i napełnieniu go  (1,7kg) sprężarka daje 15bar (HP) ale na niskim ciśnieniu (LP) jest 10bar - a powinno ponoć być dużo mniej.

Według gościa co mi robił klimę winny jest zawieszony zawór rozprężny (dławiący).

Co o tym sądzicie ?? Czy przyczyna takiego stanu może być inna ??

Dodam że jak trochę sprężarka popracuje to robi się bardzo gorąca - nie wiem czy tak ma być czy coś jest nie tak. Osuszacz także wymieniłem.

hemi    16

Sprężarka nowa? Według ciśnień sprężarka ma wewnętrzny wyciek. Jak się zawór zacina to jest podciśnienie na niskim.

slajders25    11

Sprężarka nowa. Ilość czynnika ustaliłem dzwoniąc do kornaków bo takich informacji nie ma gdzie znaleźć.

Poprzednia sprężarka się zatarła i cały olej z niej wygoniło do układu. Układ był przez godzinę sprawdzany podciśnieniem na szczelność

Ponoć było robione też jakieś tam płukanie.

Co do zaworu (tak ja to rozumiem) to podciśnienie powstanie jak się zatnie w pozycji zamkniętej. Natomiast ciśnienia będą się wyrównywać jak zawór będzie cały czas  otwarty. Nie jest on jakoś strasznie drogi (100-150zł) więc wymienię. Sprężarka na gwarancji więc jak coś to wymienię.

Jeszcze jedno pytanie co do zaworu rozprężnego

Dlaczego w katalogu występują dwa rodzaje tych zaworów

http://www.hjallerupmaskinforretning.dk/UserFiles/File/kataloger/Massey%20Ferguson/Traktor/6180.pdf

Na stronie 629 pozycja 7 taki

http://allegro.pl/zawor-rozprezny-klimatyzacji-massey-same-lamborghi-i5545629294.html

A na stronie 631 pozycja 5 taki

http://allegro.pl/zawor-sprezarki-case-claas-fiat-ford-john-deere-i5282319611.html

Jutro muszę otworzyć dach i zobaczyć jaki siedzi u mnie

slajders25    11

Jestem po reanimacji klimy. Winny był zawór rozprężny. Teraz sprężarka nabija do 25bar i się wyłącza no i jest chłodzenie. Ale gdy nabito 1,7kg to nie chciała się załączyć tylko cykała. Poszła gdy ściągnięto 200 gram. Zawór który wymieniłem to ten pierwszy z linku powyżej

PS. W te upały praca na polu bez klimy to mordęga.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez RedPower
      Witam,
      Niedawno zakupiłem ciągnik Massey Ferguson 3065. Niestety posiada w pół działający komputer. Tzn. Komputer się podświetla jednak nic nie wyświetla, nie da się przełączać między funkcjami. (Załączone zdjęcia) "Ruszyłem" kostkami pod deską rozdzielczą jednak nic nie pomogło. Jaka może być przyczyna i jak to naprawić?

Drugim problemem jest obrotomierz. Nabija on mth lecz wskazówka ani drgnie. Dodam że z kostki za obrotomierzem wychodzi kabelek (żółty) z okrągło końcówką. Gdzie miałby on dochodzić?

Załączam również zdjęcia.

Z góry dziękuje za pomoc.

• Przez Patryk212
      Witam,
      Mam taki problem z fergusonem, gdy się rozgrzeje nie działa wspomaganie, hamulce, podnośnik skaczę, włącz i wyłącz się półbieg. Dodam, że pompa została wymieniona, orbitrol, filtr, olej. I nadal nic. Co to może być?
    • Przez HondaMtx
      Witam!

Szukałem i nie znalazłem na forum o klubie właścicieli MF wiec zakładam temat i prosze aby właściciele wpisywali sie ze swoimi Sprzętami

Ja wpisuje sie jako pierwszy ze swoim Ferdkiem 3090

Pozdrawiam i Prosze wpisujcie sie
    • Przez RedPower
      Witam,
      zabrałem się za naprawę skrzyni biegów w mf 3065 ( 32x32) w celu wymiany zużytych synchronizatorów. Rozpołowiłem już traktor i zdjąłem dekiel w komorze w której znajduje się sprzęgło. Co dalej aby dobrać się dalej do skrzyni. Zielony element się cały rusza lecz nie chce wyjść.
      LINK DO RESZTY ZDJĘĆ: https://photos.app.goo.gl/7c1doGIDZBfkK29Q2

• Przez rademenes
      Czy wie ktoś może jak rozkręcić pompę wtryskową LUCAS. Chodzi o tę część z której wychodzą rurki do wtryskiwaczy. Chce to zrobić ponieważ ciągnik nie chce wejść na duże obroty. Wiem że ma ta pompa małe sitka które się napewno zabrudziły.