Skocz do zawartości
wedelowy

Dobudówka do obory

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Obory
wedelowy    0

Witam. Chciałbym do mojej obory o wymiarach 24x12 dostawić jakiś budynek, aby trzymać tam jałowiznę. Udało mi się dowiedzieć, że budynek inwentarski do 35m2 (7x5) można postawić bez pozwolenia itp. No i wymyśliłem, że do obecnej obory na boku 24m co roku będę dostawiał ten budynek 7x5, co po 5 latach da mi budynek 24x7. Czy dobrym pomysłem będzie postawienie dachu z blachy na słupkach o wymiarach 24x7, a następnie co roku część o wymiarach 7x5 murowałbym pustakiem + pół pustak. Oczywiście każda z tych części miałaby drzwi w odpowiednich miejscach, aby po 5 latach w chwili ukończenia budynek mógł słuzyć jako jeden.

Dach byłby oczywiście ocieplony. Zależy mi na jak najniższych kosztach.

Czy pomysł ten jest w ogóle realny z punktu widzenia prawa budowlanego?

Czy warto postawić najpierw tą wiatę, a później ocieplić i obmurować czy lepiej welbowany budynek bez ocieplonego dachu?

Proszę o porady, ponieważ jestem młodą osobą, która niestety jeszcze ma bardzo nikłe pojęcie na ten temat :)

W razie problemów ze zrozumieniem mogę to rozrysować ;)

nhcr    4

Ale to chyba dotyczy tylko budynku wolno stojącego o rozpiętości nie większej niż 4,80m, a nie przybudówki?

Sąsiad mniejszą stawiał i musiał robić plan, więc według mnie to nie przejdzie.

Edytowano przez nhcr

Wiadomość z agroFakt.pl

nhcr    4

Piekielnie dużo kasy na to nie wydasz, ale masz pewne że jest zgodnie z prawem.

Indiana    7

@wedelowy kombinujesz jak koń pod górę ;) rozpiętość 4,8m, 35m kw powierzchni maksymalnie, i może to być dobudowane do innego obiektu, ale ilość takich budynków o powierzchni 35m kw postawionych bez planów nie może przekraczać 2 na każde 500m kw powierzchni. Jeśli mnie pamięć nie myli. I budynki takie nie mogą być łączone ze sobą, przybudowywane do siebie, a jedynie dobudowane do innego obiektu na planach, lub stojące niezależnie od siebie.

Karol445    38

W życiu to nie przejdzie. Według prawa możesz sobie postawić i 5 takich budynków naraz ale nie moga to byc przybudówki do istniejącego budynku

tylko budynki samodzielne o określonych parametrach

lukaczmarek    268

5 lat nie ma sensu sie bawic. aczkolwiek plany, mapki, pozwolenia, nadzory budowlane na pewno z 4-5 tys cie wyniosą.

Powiem ci tylko że jak moi rodzice dostawiali kawałek chlewni do już istniejącego budynku to zgłosili że dobudowują 35 m2 a naprawde było 90 m2 wiec jak masz dobrych sąsiadów to nie masz sie o co martwic.

Indiana    7

Karol445 można taki budynek 35m kw dobudować do już istniejącego budynku, znam takie przypadki. Nie może być jednak więcej niż 2 takie budynki na każde 500m kw.

mario3004    0

Witam. Chciałbym do mojej obory o wymiarach 24x12 dostawić jakiś budynek, aby trzymać tam jałowiznę. Udało mi się dowiedzieć, że budynek inwentarski do 35m2 (7x5) można postawić bez pozwolenia itp. No i wymyśliłem, że do obecnej obory na boku 24m co roku będę dostawiał ten budynek 7x5, co po 5 latach da mi budynek 24x7. Czy dobrym pomysłem będzie postawienie dachu z blachy na słupkach o wymiarach 24x7, a następnie co roku część o wymiarach 7x5 murowałbym pustakiem + pół pustak. Oczywiście każda z tych części miałaby drzwi w odpowiednich miejscach, aby po 5 latach w chwili ukończenia budynek mógł słuzyć jako jeden.

Dach byłby oczywiście ocieplony. Zależy mi na jak najniższych kosztach.

Czy pomysł ten jest w ogóle realny z punktu widzenia prawa budowlanego?

Czy warto postawić najpierw tą wiatę, a później ocieplić i obmurować czy lepiej welbowany budynek bez ocieplonego dachu?

Proszę o porady, ponieważ jestem młodą osobą, która niestety jeszcze ma bardzo nikłe pojęcie na ten temat :)

W razie problemów ze zrozumieniem mogę to rozrysować ;)

Pozwolenie musisz mieć, tylko projektu nie potrzebujesz. Takie budynki nie mogą być połączone ze sobą.

Karol445    38

Indiana Jeśli jesteś rolnikiem i budynki mają mieć funkcje rolniczą to tem wymóg podobno nie obowiązuje i możesz postawić sobie takich budynków ile chcesz ale nie moga byc przybudowane do innego budynku ani łączone ze soba w żaden sposób Przynajmniej mi tak w naszym starostwie powiedzieli ale może oni mają jakieś swoje widzimisię i nie maja racji

wedelowy    0

Wg mnie to normalne pozwolenie sobie załatwić, stawiasz całość i po problemie.

Kolego a orientujesz się ile takie pozwolenie może mnie wynieść i ile czasu zajmie dopięcie tych wszystkich spraw?

Pozwolenie musisz mieć, tylko projektu nie potrzebujesz. Takie budynki nie mogą być połączone ze sobą.

Jeśli dostawiłbym do tej obory 24x7 to już domyślam się, że projekt potrzebuję?

Sąsiadów niestety mam wyjątkowo ciekawskich, więc wszystko musi być ok, a kombinuję jak mogę ponieważ za gospodarstwo zabrałem się niedawno, a udało mi się załapać na PROW, do tego dokupiłem trochę ziemi, więc teraz liczy się każdy grosz.

Najlepiej by było jeśli ktoś przynajmniej tak w skrócie mógłby opisać mi drogę po urzędach jaką będę musiał wykonać.

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

Indiana    7

@Karol445 widać co starostwo to inna interpretacja przepisów, bo jakiś czas temu przerabialiśmy formalnie takie "35m kw"

wedelowy    0

a ta dobódówka z wlasnych srodków czy prow itp ?

Jak najbardziej środki własne. Dla mnie robienie takich rzeczy na PROW to tragedia. Na PROW biorę tylko maszyny. Jeszcze dowiem się co u mnie w starostwie powiedzą, ale najprawdopodobniej postawie gdzie indziej ten budynek 7x5, a za jakieś 2 lata do obory dostawię coś większego, ale już z planem itp.

Edytowano przez wedelowy

Senator    44

@wedelowy - ile może kosztować to nie wiem, jak sąsiad załatwiał pod BINa to ok pół roku mu zeszło.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez DeYsY
      Witam.
      Zamierzamy zainwestować w silosy z lejem zewnętrznym +/- 60 ton ładowności. 
      Jaką firmę doradzacie, a którą nie.
      Jaką macie opinie.

Z góry dzięki

• Przez misiek10
      przeszukalem forum i nie znalazlem takiego tematu, wiec postanowilem zalozyc. sklonil mnie do tego fakt, ze okazalo sie, ze szczury ze stodoly chadzaja sobie po chlewie i wyprozniaja sie w srute dla swinek. i tu mam klopot. jak unicestwic te wrednoty? jedna metoda, to lapki - niby tak, ale jaka to musi byc lapka, zeby takie cielsko zlamac. trutka - dobry pomysl. tyle tylko, ze w stodole lezy sobie zboze i jak myslicie: co wybierze szczur - zboze czy trutke? wiec pytam sie was co tu zrobic. zaznaczam, ze nie jest to jakis ogromnie palacy problem, ale chyba lepiej nie miec szczurow niz miec, prawda? no wiec wymyslilem, ze wezme ponasypuje trutke do pudelek i poobstawiam nimi zboze dookola, zeby jak zwierzak bedzie szedl na jedzenie, to zeby najlpierw skosztowal trutki. ma ktos inny pomysl?
    • Przez majes
      Cześć
      Mam do Was pytanie, czy macie u siebie zainstalowane jakieś systemy automatyczne w oborach, chlewniach, garażach, itd.
      Chodzi mi np. o automatyczne zapalanie-gaszenie światła, sterowanie wentylatorami np. włącza się gdy jest ciepło albo stężenie CO2 jest wysokie, ogrzewaniem.
      Napiszcie co macie i w jaki sposób to zrobione (jaki system, elementy).
    • Przez Adamo90
      Witam mam kilka pytań
      Czy ktoś ma założony monitoring w oborze jak to zrobił?
      Możecie polecić jakiś zestaw od 8-4 kamer.
      U mnie jedna obora jest oddalona od domu o ok 65m wiec kablem ciężko było by pociągnąć. Druga jest obok czy jest jakaś możliwość połączenia wszystkich kamer przez kabel do jakiejś rozdzieli w jednej z obór, a z tej rozdzielni poprowadzić kabel do anteny która by była na dachu a druga gdzieś na ścianie w domu i z niej do rejestratora i pod telewizor lub monitor.
      Da się coś takiego zrobić? Czy lepiej kablem pociągnąć. Widziałem kamery na skrętkę internetową takie miałem kupić na początku pod gniazdo RJ-45
    • Przez MIKOLAJ276
      Witam wszystkich. 
      Chciałbym dobudowac chlewnie do chlewni rodziców. 
      Czy mogę starać się o pozwolenie na budowę jeśli działka należy do rodziców. 
      Chlewnia jest teraz na 250 sztuk i na tyle samo chciałbym dobudowac, gdzieś na forum widziałem że facet tak zrobił i nie musiał się starać o pozwolenie środowiskowe bo jego dobudowka nie przekroczyła 40djp i jestem ciekaw czy to jest możliwe. 
      Dziwny temat ale mam nadzieję że pomożecie. 

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.