Skocz do zawartości
szatek

Wymiary stanowisk, a Cross Compliance

Polecane posty

szatek    3

Witam. Wiadomo, że niedługo będą nas nachodzić kontrole związane z Cross Compliance. Minimalna szerokość stanowisk dla bydła w oborze wolnostanowiskowej wynosi 120cm. Tak podają normy. A w mojej oborze stanowiska mają 120cm, ale razem z przegrodami stanowisk, czyli jakieś 5cm mniej. Jak myślicie, będą z tego wyciągane konsekwencje? Wie ktoś może, czy jest jakaś dopuszczalna granica błędu? Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    175

A jak jest w przepisach:szerokość części legowiskowej stanowiska, czy szer. stanowiska legowiskowego? Jeżeli to drugie, to masz furtkę. Generalnie, jak trafisz na idiotę, to i święty Boże nie pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

marulekk    61

hmmmm, u mnie ostatnio była kontrol z weterynarii w sprawie dobrostanu i powiedziano że min. szerokosc stanowisk to 100cm... to ja juz niewiem... a moze to chodziło o opasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

A jak jest w przepisach:szerokość części legowiskowej stanowiska, czy szer. stanowiska legowiskowego? Jeżeli to drugie, to masz furtkę. Generalnie, jak trafisz na idiotę, to i święty Boże nie pomorze.

Jest mowa o boksach :Boksy legowiskowe przy ścianie dla krów pow. 500 kg i jałowic pow. 7 m-ca cielności - 240 cm x 120 cm A więc te moje 120 cm powinno przejść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    12

Szerokość stanowisk zależny w jakim przedziale wiekowym mamy zwierzęta inna jest dla krów inna dla opasów. Jak odszukam to dołączę wymiary stanowisk dla poszczególnych grup

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    61

ja coś takiego znalazłem w necie, to jest rozporządzenie z tego roku

 

Minimalne warunki utrzymywania bydła

 

§ 11. 1. Bydło, z wyjątkiem cieląt, utrzymywane w systemie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, utrzymuje się:

1) na uwięzi;

2) bez uwięzi wolnostanowiskowo:

- z wydzielonymi legowiskami, z wyjątkiem bydła opasowego i buhajów,

- bez wydzielonych legowisk na ściółce,

- bez wydzielonych legowisk i ściółki, z wyjątkiem buhajów, krów i jałówek cielnych powyżej 7. miesiąca ciąży.

2. W systemie utrzymywania bydła, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, wymiary stanowiska powinny wynosić w przypadku utrzymywania:

1) krów i jałówek powyżej 7. miesiąca ciąży:

- długość - co najmniej 1,6 m,

- szerokość - co najmniej 1,1 m;

2) jałówek powyżej 6. miesiąca życia, jednak nie dłużej niż do 7. miesiąca ciąży:

- długość - co najmniej 1,5 m,

- szerokość - co najmniej 1 m;

3) buhajów:

- długość - co najmniej 2,4 m,

- szerokość - co najmniej 1,4 m;

4) bydła opasowego o masie ciała do 300 kg:

- długość - co najmniej 1,3 m,

- szerokość - co najmniej 0,8 m;

5) bydła opasowego o masie ciała powyżej 300 kg:

- długość - co najmniej 1,45 m,

- szerokość - co najmniej 0,95 m.

3. W systemie utrzymywania bydła, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, wymiary wydzielonego legowiska powinny wynosić w przypadku utrzymywania:

1) krów i jałówek powyżej 7. miesiąca ciąży:

- długość - co najmniej 2,1 m,

- szerokość - co najmniej 1,1 m;

2) jałówek powyżej 6. miesiąca życia, jednak nie dłużej niż do 7. miesiąca ciąży:

- długość - co najmniej 1,9 m,

- szerokość - co najmniej 0,9 m.

4. W systemie utrzymywania bydła, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b, powierzchnia, w przeliczeniu na jedną sztukę, powinna wynosić w przypadku utrzymywania:

1) krów i jałówek powyżej 7. miesiąca ciąży - co najmniej 4,5 m2;

2) jałówek powyżej 6. miesiąca życia, jednak nie dłużej niż do 7. miesiąca ciąży - co najmniej 2,2 m2;

3) bydła opasowego o masie ciała do 300 kg - co najmniej 1,6 m2;

4) bydła opasowego o masie ciała powyżej 300 kg - co najmniej 2,2 m2;

5) buhajów - co najmniej 9 m2.

5. W systemie utrzymywania bydła, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c, powierzchnia, w przeliczeniu na jedną sztukę, powinna wynosić w przypadku utrzymywania:

1) jałówek powyżej 19. miesiąca życia, jednak nie dłużej niż do 7. miesiąca ciąży - co najmniej 2 m2;

2) jałówek powyżej 6. miesiąca życia do 19. miesiąca życia - co najmniej 1,6 m2;

3) bydła opasowego o masie ciała do 300 kg - co najmniej 1,3 m2;

4) bydła opasowego o masie ciała powyżej 300 kg - co najmniej 1,8 m2.

 

§ 12. W systemie utrzymywania bydła, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, powierzchnia, na której jest utrzymywane bydło, w przeliczeniu na jedną sztukę, powinna wynosić w przypadku utrzymywania:

1) jałówek - co najmniej 10 m2;

2) krów - co najmniej 15 m2;

3) buhajów - co najmniej 20 m2.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

jakie powinny byc stanowiska w oborze uwiezieniowej dla opasow powyzej 600kg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chrobi123    0

a jak powinna być szerokość korytarza gnojowego przy ścianie za stanowiskiem za krową, ile powinno być minimalnie do ściany? a i czy przy kontroli patrzą wogóle na to czy tylko na same stanowiska?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bydło opasowe może mieć max 2 lata a Buhaj ma powyżej 2 lat ;) Czyli tak na byka 600-800kg starczy spokojnie 110 cm szerokości na 170/180 cm długości. My tam mamy i wszystko jest dobrze B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
erciak    10

Pracownicy w ARIMR nie potrafili mi odpowiedzieć na to pytanie. W odpowiedzi usłyszałem , że wytyczne przychodzą od Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii i tam należy pytać. Agencja tylko egzekwuje wytyczne stawiane przez Lekarza. Powiatowy Lekarz Weterynarii stwierdził, że nigdzie w wytycznych o dobrostanie zwierząt nie jest zabronione trzymanie opasów na rusztach bez legowiska, więc trzeba przyjąć, że jest dozwolone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wg wytycznych min szerokość stanowiska dla opasów pow 450kg to 100cm a długość 150cm (zalecana 155)

Mam pytanie-czy te 100 cm jest mierzone od środka do środka przegrody stanowiskowej czy między przegrodami?

drugie pytanie- czy te wymiary są stosowane do końca opasu, czyli 2óch lat? nawet jak byk będzie miał 900kg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×