MECHANIZATOR

O PGR-ach i PGR-owcach

Polecane posty

MECHANIZATOR    159

w kilku tematach na naszym forum można poczytać sobie jakie to złe były PGR-y i wogule komuna - nie mówię ze nie było nadużyć ze strony władzy, prześladowań i tego typu nieprzyjemnych sprwa - ale osobiscie pochodzę z takiej wsi w której kiedyś był PGR i pamiętam czasy gdy funkcjonował on na najwyzszych obrotach i miał całkiem niezłe wyniki produkcyjne - pracowała w nim prawie cała wieś - wszyscy mieli prace, mieszkanie i nie martwili się o jutrzejszy dzień - dzisiaj z tych ludzi zostały wraki - po 15 latach na zasiłku dla bezrobotnych nawet najsilniejsze jednostki wymiękają - oczywiscie ze wiekszośc ludzi znalazła sobie inna pracę albo przeszła na emerytury ale zawsze wspominają jak to było za czasów komuny - zakład był prawie jak jedna duża rodzina - znali się, mieszkali we wspólnych blokach - ich dzieci chodziły do tych samych szkół - to była część ich życia (oczywiście ze zdazali się wśród nich tacy którzy kradli z PGR-u wszędzie tacy byli są i będą)

 

 

 

a wy co o tym sądzicie - jak było w waszej okolicy ??


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Basiutka20    2

ja jestem typowym mieszczuchem i za młoda jestem zeby sie wypowiadać na tego typu tematy - ale powtórze tylko to co pisałam wczoraj odnośnie komuny i pgrów

 

Panowie - nie kłućcie się to było minęło - ja urodziłam się już pod koniec PRL-u więc się nie wypowiadam - opinie są rózne - np mój narzeczony i jego rodzice mówią ze było im wtedy dobrze bo szanowano ludzi którzy cieżko pracowali no ale niepodobało im się też kilka spraw np mój teściu był Dyrektorem zakładu rolnego PGR i został usunięty ze stanowiska bo nie należał do partii - więc musiał zająć się rolnictwem na własną rękę - ale zawsze gdy widzi TV np głodujące dzieci albo kolejne afery to wspomina że "za komuny tego nie było" i zaczyna snuć opowieśc...


Żeby człowiek był syty musi bardzo dużo miesa jeść - ale mnie sie robic nie chce bo do miasta wyjechała cała wieś - więc ja protestuje, wiecej nic nie wychoduję !!! - ja jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik sam w dolynie !!! :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coolman111    56

Mam 21 lat i za duzo nie mogę wypowiedzieć się na ten temat... Z opowiadań znajomych wiem, że zyło im się dobrze w tamtych czasach. Chociaż tak jak napisałeś, że znajdowali się tacy co kradli. I u mnie w okolicy to chyba nie było takiego co by nic nie ukradł :P. Teraz z zadowoleniem słysze od nich teksty typu "mi udawało się codziennie wiadro ropy z traktora spuścić" lub "jak pracowałem na kombajnie to połowa kasy szła do mnie", albo "ile to częsci sie naodkręcało od maszy". Są to troche smutne fakty... Może i przez to właśnie te gospodarsta upadły. W sumie zmienił się ustrój i wszystko poszło w prywatne ręce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Basiutka20    2

no trzeba powiedzieć to sobie prosto w oczy - ludzie ci sami wasdzili sobie rekę do przysłowiowego nocnika - no ale przecież jak oni cos z tych PGRów ukradli to gdzieś to musieli sprzedać - więc może i kupcy tych trefnych towarów są troszkę odpowiedzialni za sytuację jaka z tego wynikła


Żeby człowiek był syty musi bardzo dużo miesa jeść - ale mnie sie robic nie chce bo do miasta wyjechała cała wieś - więc ja protestuje, wiecej nic nie wychoduję !!! - ja jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik sam w dolynie !!! :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coolman111    56

Basiutka20, w pewnym sensie też masz racje. Ale problem prywatnego rolnika z tamtych czasów polegał na tym, że nic nie było w sklepach, a jak już to ceny były kosmicznie wysokie. Jak słucham rodziców którzy mówią mi, że kiedyś ciągniki rolnicze były na talony (które i tak były tylko dla wybranych), a używane samochody były droższe od nowych to naprawde ciężko mi zrozumieć tamte czasy. Więc taki przysłowiowy kupiec wolał kupić te kradzione rzeczy i przy tym pewnie jeszcze taniej zapłacił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz14    1

mi też tata mówił że w pgr strasznie kradli a jak który padł to go rozszabrowali doszczętnie.....w ogóle tam było pijaństwo i obojanie się ale nie we wszystkich.....najlepsze pgr-y nie powinny być prywatyzowane i sprzedawne......a co do tego że ludziom żyło się dobrze....dlaczego bo na kredyt ....olbrzymie pożyczki do dziś nie spłacone.......np. przez gospodarkę centralnie planowaną cały rok była stała cena tuczników co jest nie realne w dzisiejszych czasach.........też chciałbym żyć w tamtych czasach choć na chwile bo taki starszy człowiek który przeżył komune jest wg mnie bardziej wartościowy...................

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Basiutka20    2

@coolman - zgadzam się z tobą ze tamte czasy to była paranoja pod wieloma względami - ale nie mówmy teraz że tylko pracownicy PGR-ów są winni ich upadkowi - no jakby nie patrzeć coś w tym jest


Żeby człowiek był syty musi bardzo dużo miesa jeść - ale mnie sie robic nie chce bo do miasta wyjechała cała wieś - więc ja protestuje, wiecej nic nie wychoduję !!! - ja jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik sam w dolynie !!! :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Ciekawe koncepcje z puntu widzenia człowieka,który to wszystko pamięta (z mojego znaczy) :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coolman111    56

Może napisze teraz jakiś plus. W mojej okolicy było dużo PGR-ów czy SKR-ów. Ogólnie większosć nietety poupadała. Ale są takie co się jeszcze nieźle trzymają. Nie wiem jak one się teraz nazywają- Spółka albo jakoś tak. Tymi spółkami kieruje wyznaczony zarząd z prezesem na czele i jest dobrze :P. Ogolnie jaki zauważyłem zmiany- teraz ludzie pracujący w tych spółkach są lepiej pilnowani... Przy pracach polowych co jakiś czas dojezdża na pole wyznaczona osoba i sprawdza co się dzieje i zdaje relacje prezesowi. Po całej pracy gdy pracownicy zjeżdżają do bazy to każdy sprzęt muszą oddać w "całości", bo jak nie to zarząd potrąca im z pensji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Basiutka20    2

@janusz 14 - wszyscy żyliśmy za te kredyty - tylko ze wtedy budowano za nie szkoły, fabryki i drogi a teraz za te kredyty z banku światowego polska kupuje F-16

 

@jaro - jeśli pamietasz tamte czasy to podziel się "wrażeniami"


Żeby człowiek był syty musi bardzo dużo miesa jeść - ale mnie sie robic nie chce bo do miasta wyjechała cała wieś - więc ja protestuje, wiecej nic nie wychoduję !!! - ja jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik sam w dolynie !!! :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Ale to już może jutro ok ?-i wiem ,że to już za 20 minut :P-pewnie niedzielę mam na myśli :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Basiutka20    2

oki - moze być jutro - byle byś nie zapomniał


Żeby człowiek był syty musi bardzo dużo miesa jeść - ale mnie sie robic nie chce bo do miasta wyjechała cała wieś - więc ja protestuje, wiecej nic nie wychoduję !!! - ja jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik sam w dolynie !!! :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coolman111    56
@janusz 14 - wszyscy żyliśmy za te kredyty - tylko ze wtedy budowano za nie szkoły, fabryki i drogi a teraz za te kredyty z banku światowego polska kupuje F-16

 

@jaro - jeśli pamietasz tamte czasy to podziel się "wrażeniami"

 

Za te kredyty to przynajmniej coś się działo. Edward Gierek jak rządził w latach 70tych to gospodarka kwitła. Nawet miał plany budowy elektrownii atomowej :P. No ale obecny rząd uważa, że nie możemy się teraz rozwinąć, bo niby musimy spłacać gierkowskie kredyty :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Basiutka20    2

miało być o PGR-ach a robi sie temat polityczny - powiem tylko tyle ze "kiepskiej baletnicy przeszkadza nawet rąbek spódnicy" wiec jeśli ktoś się na władzy nie zna to niech się zajmie chodowlą jedwabników


Żeby człowiek był syty musi bardzo dużo miesa jeść - ale mnie sie robic nie chce bo do miasta wyjechała cała wieś - więc ja protestuje, wiecej nic nie wychoduję !!! - ja jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik sam w dolynie !!! :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirmnemonic    1

Ja miałem kiedyś pracownika, który całe swoje życie robił w PGRze. Na początku w okolicach Stargardu Szczecińskiego a później w Ligocie za Sieradzem. Kiedyś mi opowiadał jak pracowali w polu. PGR miał kilka tysięcy ha, mieli główinie c 360 z tego co mówił. Jak wyjechał w pole z pługiem 3 skiby objechał raz do okoła i miał zorane 2 ha :P Mówił, że jak nikt nie kontrolował to zamiast orać ziemię siadali sobie pod drzewem i pili gorzałe. I tak mu się zostało. Sprzęt podobno wogóle nie był szanowany, jak się popsuło to "nie moja sprawa". Lipny z niego był pracownik, jak się go nie pilnowało to siadał sobie za oborą(a miał np. myć okna w oborze) i tak sobie siedział albo spał. I tylko cągle mówił ile to wypili ile imprezowali itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

W mojej okolicy był całkiem spory PGR. Mieli ponad 2 000 ha. Kiedyś przychodził do nas po mleko były pracownik. Lata swoje miał, w swoim życiu pracował w czterech PGR-ach. I jak to mówił takiego skur........stwa jak w naszym nie widział nigdzie. Ze 100 pracowników to mówił że może 5 było takich co nie kradli, nie pili i szanowali maszyny. A tak to zero poszanowania. Jechali orać to najpierw się dobrze napić, potem dawki w ciągnikach podkręcić, paliwa coś sprzedać i jechać tak żeby coś się popsuło bo wtedy dzień wolnego. Kombajnami jak z pola wracali to wyścigi sobie urządzali. A wtedy to bizony na środku drogi stały bez kuł lub chederów.

Jak kupiliśmy 914 to od jednego kolesia z szopki przywieźliśmy całą dwu kołówkę części do kombajnu i ciągnika. I to za jedyne 50 zł. Jednego pracownika mieliśmy co jeździł u nas prasą jak ja jeszcze za młody byłem. To znikało paliwo i klucze z ciągnika. Raz tak się napił że zasnął podczas jazdy i ciągnik tak sobie po polu jeździł aż wpadł w nieskoszone żyto i prasa się zadławiła tak że ciągnik zgasł. A takich fachowców to w naszym PGR było pełno.

Każdy kto pracował w PRG to miał kawałek działki na warzywa i ziemniaki. A jakoś dziwnym trafem każdy z nich miał w chlewiku po 6-8 świniaków. I nikt ziarna na paszę do nich nigdy nie kupował.

A maszyny jak ginęły. Nowego Bizona z placu podprowadzili i nikt nie wiedział co się stało. Pracownicy pługi sprzedawali. Mówili że na polu poszli w las za potrzebą, wracają a tu pługa nie ma i w baku pusto.

 

Ja bym rolników nie winił za upadek PGR. Jak by rolnicy mieli gdzie kupić części do maszyn to na pewno mało kto kupował by od pracowników. Może mi się wydaje ale PGR-y więcej traciły na zniszczonych maszynach i źle uprawionych polach niż na kradzionych częściach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30
Ja miałem kiedyś pracownika, który całe swoje życie robił w PGRze. Na początku w okolicach Stargardu Szczecińskiego a później w Ligocie za Sieradzem. Kiedyś mi opowiadał jak pracowali w polu. PGR miał kilka tysięcy ha, mieli główinie c 360 z tego co mówił. Jak wyjechał w pole z pługiem 3 skiby objechał raz do okoła i miał zorane 2 ha :P Mówił, że jak nikt nie kontrolował to zamiast orać ziemię siadali sobie pod drzewem i pili gorzałe. I tak mu się zostało. Sprzęt podobno wogóle nie był szanowany, jak się popsuło to "nie moja sprawa". Lipny z niego był pracownik, jak się go nie pilnowało to siadał sobie za oborą(a miał np. myć okna w oborze) i tak sobie siedział albo spał. I tylko cągle mówił ile to wypili ile imprezowali itd.

Wlasnie: taki byl, taki jest, taki bedzie i tak synow wychowa, i taki porzytek z nich bedzie mial !!!

A z tego co ja slyszalem z opowiadan starzych to pracownicy w PGR-ze pryskali woda (za 1 litr gorzaly prywatnemu opryskali :P ) a jak sypali nawozy to to tylko slady robili (zwyklemu rolnikowi za gorzale opryskali) a w maszynach to czesci zamieniali, a te dobre oczywscie zwyklemu rolnikowi dawali (kazdy wie za co :P) :P


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor6340    1

Pamietam jak moj woja jeszcze robil w takiej ''firmie'' Heh do dzis na scianie ma dyplomy traktorzysty sezonu i tym podobnych ....Ah jak wspomina swojego T150 to byl jeden z 2 na tym PGR, ktory jak nowka wygladal .drugiego mial kumpel ....tylko oni dbali o maszyny reszta olewala wszystko.......Heh wojek odebral z Agromy nowe 1614 pojezdzi jeszcze z 2 lata i upadli.........mial szczescie ze osiagnol juz wiek emerytalny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
versus    27

PGR-y były nie głupim pomysłem, tylko przypomnijmy sobie w jaki sposób powstawały!!!Zabrali ziemię ludziom, o odszkodowaniach itp mogli zapomnieć!!!!!!Ale stało się. I co???Robotnicy kradli, pili a robota była na ostatnim planie. Ale kto tu jest bardziej winny- robotnik czy jego przełożony???Według mnie przełożony, gdyby chciał to by zaprowadził porządek w zakładzie, tylko jak mógł zrobić porządek gdy był niemal cały czas nawalony w tri d*py, sam kradł(ale już nie części tylko kasę(często grubą). To że z PGR-ów znikały maszyny to właśnie wina całych szefów a nie robotników. Dalej:gdy prywatyzowano PGR-y sąsiad namówił tatę na kupno jednego(ok. 200ha, gospodarka sąsiada nie wystarczała na zastaw, a 2 już było ok). Tata początkowo się zgodził. Pojechali obejrzeć to dobrze że w 5 a i tak w samochodzie poleciały 3 szyby mimo że nawet wysiąść nie zdążyli. Wyjście które byłoby wtedy najlpsze chyba :PGR-y powinny być przejmoewane przez robotników którzy tam pracowali(na zasadzie kredytu ze strony państwa, tworzone byłyby spółki).Gdyby oni nie radzili sobioe ze spłatą kredytu wtedy powinien być ogłaszany przetarg na nie.

 

Jeszcze poruszę sprawę zbliżoną do PGR-ów- spółdzielnie produkcyjne. Zbierali kilku chłopów, Ci ziemie oddawali za jakieś tam stanowisko, po kilku latach ze stanowiska polecieli, nie mieli ani roboty, ani ziemi. Tu również szły przekręty. Gdy likwidowano takie spółdzielnie były przekręty przy przetargach, Ci co zarządzali spółdzielniami wykupowali większość ziemi. W ten sposób u mnie w okolicy z wielu dziadów porobili sie panowie, a z wielu panów dziady. Resztę ziemi(po 2-3 ha)szła do chłopów którzy pracowali w spółdzielni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

rolnicy przyczynili sie nie tylko do upadku PGR-ów kupujac częsci, ale czesto zdażały się zytuacje u tych ludzi, którzy mieli pola graniczace z PGRem. Czekali oni z zasiewem do momentu, gdy zaczną siać tam, kupowali wtedy nawozy oraz siali to samo. Wczesniejszymi czasami czekali tez na zniwa i wtedy noca przenosili snopki po snopowiazałkach.

 

O czym tu mówić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159
W mojej okolicy był całkiem spory PGR. Mieli ponad 2 000 ha. Kiedyś przychodził do nas po mleko były pracownik. Lata swoje miał, w swoim życiu pracował w czterech PGR-ach. I jak to mówił takiego skur........stwa jak w naszym nie widział nigdzie. Ze 100 pracowników to mówił że może 5 było takich co nie kradli, nie pili i szanowali maszyny. A tak to zero poszanowania. Jechali orać to najpierw się dobrze napić, potem dawki w ciągnikach podkręcić, paliwa coś sprzedać i jechać tak żeby coś się popsuło bo wtedy dzień wolnego. Kombajnami jak z pola wracali to wyścigi sobie urządzali. A wtedy to bizony na środku drogi stały bez kuł lub chederów.

Jak kupiliśmy 914 to od jednego kolesia z szopki przywieźliśmy całą dwu kołówkę części do kombajnu i ciągnika. I to za jedyne 50 zł. Jednego pracownika mieliśmy co jeździł u nas prasą jak ja jeszcze za młody byłem. To znikało paliwo i klucze z ciągnika. Raz tak się napił że zasnął podczas jazdy i ciągnik tak sobie po polu jeździł aż wpadł w nieskoszone żyto i prasa się zadławiła tak że ciągnik zgasł. A takich fachowców to w naszym PGR było pełno.

Każdy kto pracował w PRG to miał kawałek działki na warzywa i ziemniaki. A jakoś dziwnym trafem każdy z nich miał w chlewiku po 6-8 świniaków. I nikt ziarna na paszę do nich nigdy nie kupował.A maszyny jak ginęły. Nowego Bizona z placu podprowadzili i nikt nie wiedział co się stało. Pracownicy pługi sprzedawali. Mówili że na polu poszli w las za potrzebą, wracają a tu pługa nie ma i w baku pusto.

 

Ja bym rolników nie winił za upadek PGR. Jak by rolnicy mieli gdzie kupić części do maszyn to na pewno mało kto kupował by od pracowników. Może mi się wydaje ale PGR-y więcej traciły na zniszczonych maszynach i źle uprawionych polach niż na kradzionych częściach.

 

 

ziarna ani paszy nie kupowali bo każdy pracownik dostawał deputat paszy i ziarna (poza tym węgla i mleka też)

 

widzę ze temat jest wciąż aktualny i ze padło dość interesujące pytanie - odnośnie tego czy rolnicy w jakimś stopniu są odpowiedzialni za upadek PGR-ów - jak zwykle cała prawda leży po środku - czyli ze każdy ma rację :P


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

za komuny okolo 1,5 km odemnie miescila sie spoldzielnia produkcyjna mieli tam krowy i swinie krow mieli okolo 40 a moi dziadkowie mieli 20 krow to zawsze jak dziadek pojechal do zlewni z mlekiem to ludzie w zlewni sie smieli ze moj dziadek znowu ma wiecej mleka niz ci ze spoldzielni tak tam gospodarowali o nic nie dbali tylko latali i pytali sie co wyniesc zeby gospodazowi sprzedac a jak zobaczyli flaszke to o robocie od razu zapominali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Mojego ojca znajomy opowiadał, gdy uprawiał jeszcze swoją ziemię (2ha, teraz ma wydzierżawioną), która znajdowała się obok pola dawnego PGR'u to czy za flaszkę, czy za pare groszy podczas żniw dosypywai mu trochę zboża (tak z 1-2 przyczepy)- wtedy plon był równy ok. 10-12t/ha :P .

Te same sytuacje miały miejsce podczas kopania buraków- też kilka zbiorników od Neptun'a mu dosypali- plon ponad 60t/ha :P .

 

Jeśli chodzi o sprzęt to wogule nie był szanowany- zepsół się, to dostawało się nowy :P .

 

Po pewnym czasie stało się jak stało- PGR'y upadły lub dostały się w prywatne ręce, a ludzie którzy tam pracowali to albo znaleźli sobie pracę, albo żyją na zasiłku i dorabiają "na czarno" w pracach sezonowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Basiutka20    2

to pewnie jak PGR upadł to twojemu znajomemu też gospodarka się załamała - taka obniżka plonów w krutkim czasie - to musiał być cios :P


Żeby człowiek był syty musi bardzo dużo miesa jeść - ale mnie sie robic nie chce bo do miasta wyjechała cała wieś - więc ja protestuje, wiecej nic nie wychoduję !!! - ja jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik sam w dolynie !!! :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Teraz zarabia jako "majster"- przyjdzie popatrzy, weźmie 50zł zaliczki, później go 2 dni nie ma i dopiero jak mu się pieniądze skończą to przychodzi do robory (jak przepije to co dostał na zaliczkę musi zarabiać na kolejne "chlanie" :P )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez konteno
      O pogodzie ,opadach i odnotowanych temperaturach w różnych częściach kraju i nie tylko w rozpoczętym 2024 roku. 
    • Przez superfarmer02
      Zapraszam na kolejny rok wstawiania ursusów za 50tys i zetorow za 100tyś+🙈😂
    • Przez Bialy8011
      Siema Panie i Panowie. Macie jakiś sposób na to by się plecy nie pociły no i siedzisko 😁 np. się siedzi cały dzień w kombajnie albo traktorze to jest masakra. Niestety foteli nie mam wentylowanych, myślałem o jakiejś skórze owczej, koraliki mnie jakoś odrzucają.
    • Przez Ruslanek
      macie czas na czytanie, lubicie czytać?
      ja przyznam, że czekam z niecierpliwością na kilka pozycji z tego artykułu: http://xiegarnia.pl/artykuly/najciekawsze-ksiazki-2015-roku/
      ostatnio czytałem najnowszą Terakowską, mocna jest
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, zainteresował mnie pewien temat. Jakie negatywne skutki ma wywóz,, szamba domowego,, na pole jako gnojowicy? czy poprzez środki chemiczne idzie glebę w jakiś sposób,, zniszczyć,, ? czy działa to po prostu jako zwykła gnojowica? kiedyś stosowano przydomowe ,,oczyszczalnie,, i szło to dalej. Pytam z czystej ciekawości bo wiem że niektórzy tak robią, sam tego nie praktykuje, jest to oczywiście nielegalne 😉
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj