Verati

Melioracja

Polecane posty

Verati    3

Witam serdecznie chciałbym zaczerpnąć wiedzy i poradzić się bardziej doświadczonych rolników w kwestii melioracji. Jakiś czas temu postanowiłem zająć się ugorem jest tego około 2ha pole to nie było uprawiane ponieważ zawsze było na nim mokro tata poddał się kilka lat temu i przestał to użytkować A jednak szkoda tej działki i chciałbym jakoś to uratować jednak problem tkwi w braku melioracji pole jest krótkie ale za to dość szerokie pole ma spadek w jedną stronę i rozważam wykonanie rowu przez szerokość pola tyle tyllo ze ten rów nie miałby ujścia. I teraz moje pytanie z jakiej długości pola  byłby wstanie ściągnąć mi taki rów wodę i czy jest w ogóle sens to kopać jak myślicie dodam że pole nie jest najgorzej klasy bo jest tam IVa tata mówi że oziminy nie dawały sobie rady z tą wodą wodą nie stała na powierzchni ale z nawozem nie dało się wjechać a wiosną różnie raz dało się normalnie zasiać a raz w ogóle. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja wykopał bym staw na środku, do niego rury z melioracji i wiosną wyciągać wodę i brać do oprysków. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    2996

A co z sąsiednimi działkami? One odplywów czy studni melioracyjnych nie mają?


Z geoportalu mógłbyś zrzut zrobić z sąsiednimi dzialkami i lepiej wiedzielibyśmy na czym stoisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    89

Skoro rów nie miałby odpływu to bez sensu kopanie Rów musi mieć ujście.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    444

Ten spadek to jest na jakąś sąsiednią działkę, czy do jakiegoś zbiornika wodnego?

Zawsze można puścić tam gdzie spadek, ale nie sąsiadowi w pole....

Jest tam jakas melioracja w okolicy, rowy, studnie odprowadzające? 

 

Może tak jak moich rodzinnych stronach melioracja jest, tylko ktoś kilometr dalej chciał ryby chodować i zatkał rurę oprowadzającą?

Bez oceny chociaż na mapie, czy na żywo na miejscu, to można zgadywać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3
Napisano (edytowany)
11 godzin temu, gustaww napisał:

Ja wykopał bym staw na środku, do niego rury z melioracji i wiosną wyciągać wodę i brać do oprysków

 

11 godzin temu, gustaww napisał:

Ja wykopał bym staw na środku, do niego rury z melioracji i wiosną wyciągać wodę i brać do oprysków. 

Niestety nie mogę wykopać tam stawu bo to pole w przyszłości prawdopodobnie będzie podzielone na działki budowlane a rów jest w planie tyle że każdy go zasypał 

Edytowano przez Verati

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak będzie podmokłe to kto ci kupi taka działkę a dwa to się zastanów albo chcesz osuszać i mieć pole albo nie bez żadnej ingerecj się nie da podłącz się do melioracji jeśli jest na sąsiednich polach lub staw i to też przydało by dać się melioracje . ewentualnie możesz zrobić melioracje i studzienkę tylko wtedy musisz mieć dużo czasu żeby wodę z niej wywozić do jakiegoś stawu 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3
10 godzin temu, kris91 napisał:

A co z sąsiednimi działkami? One odplywów czy studni melioracyjnych nie mają?

 

Z geoportalu mógłbyś zrzut zrobić z sąsiednimi dzialkami i lepiej wiedzielibyśmy na czym stoisz

 

Dopiero dwie działki dalej jest melioracja ale raczej nie ma szans żeby się do niej podłączyć bo nie spełnia swojej funkcji wodą tam zalega tak samo jak u mnie 

2 minuty temu, Kacperkuj-pom napisał:

jak będzie podmokłe to kto ci kupi taka działkę a dwa to się zastanów albo chcesz osuszać i mieć pole albo nie bez żadnej ingerecj się nie da podłącz się do melioracji jeśli jest na sąsiednich polach lub staw i to też przydało by dać się melioracje . ewentualnie możesz zrobić melioracje i studzienkę tylko wtedy musisz mieć dużo czasu żeby wodę z niej wywozić do jakiegoś stawu 😀

Działka jest podmokła ale do uprawy w sąsiedztwie są budynki i stoją tam bez problemu i z tego co wiem jakoś nie przeszkadza to mieszkającym tam ludzią 

8 godzin temu, Alchemik napisał:

Ten spadek to jest na jakąś sąsiednią działkę, czy do jakiegoś zbiornika wodnego?

Zawsze można puścić tam gdzie spadek, ale nie sąsiadowi w pole....

Jest tam jakas melioracja w okolicy, rowy, studnie odprowadzające? 

 

Może tak jak moich rodzinnych stronach melioracja jest, tylko ktoś kilometr dalej chciał ryby chodować i zatkał rurę oprowadzającą?

Bez oceny chociaż na mapie, czy na żywo na miejscu, to można zgadywać. 

Spadek nie jest jakiś ogromny ale do melioracji powinien wystarczyć i jest na moje pole na VI klase na której mi nie zależy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Morion    547

Zrób tak jak radzi kolega @gustaww a problem w znacznym stopniu powinien , zniknąć. Poza tym pod warstwą orną na 1.5-2 metrach może być warstwą przepuszczalna która będzie wchłaniała nadmiar wody. Staw wcale nie musi być duży. Myślę że 4x4 mógłby wystarczyć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8522
2 minuty temu, Morion napisał:

Zrób tak jak radzi kolega @gustaww a

nie pomoże i nie zaszkodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3
9 godzin temu, Alchemik napisał:

Ten spadek to jest na jakąś sąsiednią działkę, czy do jakiegoś zbiornika wodnego?

Zawsze można puścić tam gdzie spadek, ale nie sąsiadowi w pole....

Jest tam jakas melioracja w okolicy, rowy, studnie odprowadzające? 

 

Może tak jak moich rodzinnych stronach melioracja jest, tylko ktoś kilometr dalej chciał ryby chodować i zatkał rurę oprowadzającą?

Bez oceny chociaż na mapie, czy na żywo na miejscu, to można zgadywać. 

Spadek nie jest jakiś ogromny ale do melioracji powinien wystarczyć i jest na moje pole na VI klase na której mi nie zależy 

Tutaj macie zdj z Geoportalu jak wygląda pole na czerwono obrys całego mojego pola niebiesko dawne miejsce rowów na żółto miejsce gdzie zalega wodą 

20210525_083241.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    444
25 minut temu, Verati napisał:

rów jest w planie tyle że każdy go zasypał 

I od tego trzeba zacząć. Jak w planie jest rów melioracyjny to trzeba go przywrócić.   

Ewentualnie w urzędzie dowiedzieć się czy nie zastąpiono go sączkami i rurami.  

Jak zasypane to samowola to są na to kary.

 

Jak jest zgodnie ze spadkiem to można w miejscu rowu puścić wodę do sąsiada. Przypomni mu to ze trzeba go przywrócić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3

A czy gdzieś w Internecie mogę znaleźć mapę melioracyjną żeby zobaczyć jak idzie ten drenaż? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5022

Staw wykopać, posiać dobrą mieszankę i zrobić łąkę. Siano czy kiszonkę sprzedać jak nie masz hodowli, a jak będziesz chciał sprzedać to działka ze stawem będzie może bardziej atrakcyjna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3

A czy gdzieś w Internecie mogę znaleźć mapę melioracyjną żeby zobaczyć jak idzie ten drenaż? 

Trawę to mógłbym zasiać i bez melioracji tyle nie ma na to zbytu dużo ludzi zeszło z hodowli bydła 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sadek9    186

Tak właśnie jest jak każdy ma wyjebane na rowy i nie dba a później bieda bo sąsiad olewa a twoje pole się topi, u nas była taka sytuacja i sąsiad za nic nie chciał u siebie wyczyścić rowu to poszło pismo do starostwa bo już innej opcji nie było no i dostał od nich propozycję, że skoro on nie jest w stanie to oni zrobią to za niego i wyliczyli, że będzie to go kosztować tam jakąś kwotę, na drugi dzień rów już był drożny. I niestety prawda jest taka, że trzeba z tego korzystać bo inaczej nikt nie będzie się pilnował...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3
9 minut temu, Leszy napisał:

Staw wykopać, posiać dobrą mieszankę i zrobić łąkę. Siano czy kiszonkę sprzedać jak nie masz hodowli, a jak będziesz chciał sprzedać to działka ze stawem będzie może bardziej atrakcyjna. 

 

2 minuty temu, sadek9 napisał:

Tak właśnie jest jak każdy ma wyjebane na rowy i nie dba a później bieda bo sąsiad olewa a twoje pole się topi, u nas była taka sytuacja i sąsiad za nic nie chciał u siebie wyczyścić rowu to poszło pismo do starostwa bo już innej opcji nie było no i dostał od nich propozycję, że skoro on nie jest w stanie to oni zrobią to za niego i wyliczyli, że będzie to go kosztować tam jakąś kwotę, na drugi dzień rów już był drożny. I niestety prawda jest taka, że trzeba z tego korzystać bo inaczej nikt nie będzie się pilnował...

Gdyby tam był jakiś rów w ogóle to nie było by problemu co z tego że sąsiad zrobi rów przez swoje i ja wykopie na swój koszt jak za nim jest rów do kolana a taki rów nic mi nie da

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    2996

A spółki wodnej nie macie? Podjedź do gminy, powiedz jaka sytuacja i oni pokierują bez problemu. Rowy i drenacje jeżeli są, to muszą być drożne aby sąsiednich działek nie zalewać, a Ty jak widzę jesteś najbardziej poszkodowany i bym minuty nie zastanawiał się. Ludzie rowy zasypali i drenacja odpływu nie ma, a gwarantuję że odpływy były zrobione do rowów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sadek9    186

Moim zdaniem to trzebaby spróbować pogadać jeśli jest tam rów w planach to ustalić kto ma tam nadzór nad nim czy jakaś spółka wodna czy kto tam i nawet zapytać ich o zdanie bo to nie kosztuje a na głębokość jaka jest to niema co patrzeć u nas te właśnie w kolano to się okazało, że były oryginalnie na 2m i na tyle je czyścili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3
Napisano (edytowany)
23 minuty temu, Leszy napisał:

Staw wykopać, posiać dobrą mieszankę i zrobić łąkę. Siano czy kiszonkę sprzedać jak nie masz hodowli, a jak będziesz chciał sprzedać to działka ze stawem będzie może bardziej atrakcyjna. 

 

15 minut temu, sadek9 napisał:

Tak właśnie jest jak każdy ma wyjebane na rowy i nie dba a później bieda bo sąsiad olewa a twoje pole się topi, u nas była taka sytuacja i sąsiad za nic nie chciał u siebie wyczyścić rowu to poszło pismo do starostwa bo już innej opcji nie było no i dostał od nich propozycję, że skoro on nie jest w stanie to oni zrobią to za niego i wyliczyli, że będzie to go kosztować tam jakąś kwotę, na drugi dzień rów już był drożny. I niestety prawda jest taka, że trzeba z tego korzystać bo inaczej nikt nie będzie się pilnował...

Gdyby tam był jakiś rów w ogóle to nie było by problemu co z tego że sąsiad zrobi rów przez swoje i ja wykopie na swój koszt jak za nim jest rów do kolana a taki rów nic mi nie da

 

3 minuty temu, kris91 napisał:

A spółki wodnej nie macie? Podjedź do gminy, powiedz jaka sytuacja i oni pokierują bez problemu. Rowy i drenacje jeżeli są, to muszą być drożne aby sąsiednich działek nie zalewać, a Ty jak widzę jesteś najbardziej poszkodowany i bym minuty nie zastanawiał się. Ludzie rowy zasypali i drenacja odpływu nie ma, a gwarantuję że odpływy były zrobione do rowów.

No właśnie naszego pola spółka wodna nie obejmuje niestety jedyne co to w planie są te dwa rowy melioracja jest dopiero podobno dwie działki za nami ale tam jest jeszxze gorzej niż u nas 

Edytowano przez Verati

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    2996

Ja jak chciałem row zasypać to pismo do wojewódzkiego oddziału ochrony środowiska musiałem pisać i odpisali ze zasypać nie mogę , bo tam odpływy z sąsiedniej działki są o których nawet nie wiedziałem, chyba że rura drenacyjna 200 położę to wtedy tak i później na kontrolę przyjechali i cacy wyszło wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    444

Może ten rów do kolan powinien być zgodnie z planani głębszy? A nawet jesli nie to zawsze wody z rozropów itp. splyna

Działa na tym terenie jakaś spółka wodna? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3
1 minutę temu, Alchemik napisał:

Może ten rów do kolan powinien być zgodnie z planani głębszy? A nawet jesli nie to zawsze wody z rozropów itp. splyna

Działa na tym terenie jakaś spółka wodna? 

Spółka działa sąsiad nawet poszedł do sądu bo jego też bez przerwy zalewa ale oni mówią że nie mają pieniędzy na taką inwestycję sąsiad powiedział że nie będzie płacił podatku tyle że u niego jest melioracja w planie u nas niema jej w ogóle 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    2996

Do gminy musisz się przejść i powiedzieć jak jest i najwyżej pismo każą napisać, żeby ruszyć ze wszystkim i znajdą kto tam w kulki leci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj