krzysiekfarmer5

jaki jęczmień jary wybrać

Polecane posty

Witam mam problem z wyborem jęczmienia jarego pastewnego na zasiew może ktoś z was sieje jakąś odminę godną polecenia jeśli tak: niech napisze jak wysoki rośnie, jak z wyleganiem no i jaki plon z ha i jak reaguje na kwaśność gleby

z góry dziękuje za informacje

pozdro ;)


red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Florek93    27

Ja w tym roku sieję Mercadę , zobaczę co z tym wyjdzie , ale mam spore doświadczenie w uprawie Antka i bardzo go polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Teraz to ty się spiesz żeby dostać coś dobrego.

Na północy dobrych odmian zostało jak na lekarstwo, pszenicy już nie dostaniesz. Z jęczmieniem ciut lepiej, ale też licho.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tiger3952    8

U nas kiedyś poldek był z centrali. Sialiśmy go przez trzy lata zawsze ładny wychodził tylko potem tak wyszło, że nie było gdzie zasiać i już go skarmiliśmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

No teraz Mercada i Tocada pytałem się to ok. 255 zł netto. I podobno ciężko jest dostać materiał siewny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jendrek    124

Ja miałem w ubiegłym roku zmieszane 2 odmiany Hodowli Roślin Smolice nie pamiętam dokładnie ale zdaje się "Bryl+Blask" tam mi doradzili jakie odmiany można ze sobą mieszać. Plon jak na ten trudny rok u mnie na 4 i 5 klasie piasków ponad 5 t/ha :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

U mnie w tamtym roku była odmiana Skarb, nasiona grube B) Było 60ary, ale na tych 50arach chwast pokonaj jęczmień B) W tym roku znowu będzie Skarb :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesiek21    0

Ja polecam jęczmień jary Eunova, miałem go w zeszłym roku. Przy nawożeniu 100 kg polifoski 6, 120 kg saletrzaku i 350 kg wapna tlenkowego na ha sypał ok. 4 tony, lepiej niż pszenice w mojej okolicy. Był wysoki na ok.80 cm, ale nic nie wyległo, przez mokrą pogodę - szybki wzrost - bałem się sypać saletrą pogłownie. Gleba klasy IIIa i IIIb, niewapnowana odkąd pamiętam (minimum 20 lat)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Dziecko kochane i ty piszesz że Eunova przy tym nawożeniu i przy braku wapnowania przez 20 lat sypneła 4 t? Wiesz ja lubię bajki ale o królewnie Śnieżce i jak mieli z księciem dużo dzieci . Kolego sympatyczny Eunova to jest wymagająca odmiana dla zaawansowanych rolników, co znają się na prowadzeniu takich odmian, a to jest odmiana wymagająca i dziwię się że przy takim nawożeniu i ph wydała jakikolwiek plon bo ja na takim polu nie siałbym żadnego jęczmienia, tylko raczej jakieś nie wymagające oziminy np pszenżyto. Ja proponuję uregulować ph, wynawozić ziemię i dopiero siać dobry jęczmień. Co do nawożenia to jęczmień nawożony powyżej 80 kg N/ha rokuje plonowanie powyżej 60 q/ha. Jak masz pytania zaparszam na gg lub privaka, pozdrawiam jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesiek21    0

Dzieckiem już nie jestem niestety, jęczmień jary siałem pierwszy raz. Są to pewne dane, gdyż pole to miało 30 arów, zebrałem ok 1,3 tony - ważyłem. Materiał siewny kwalifikowany, siew 29.03.2010, około 180 na ha. Ochrona to Granstar i Falcon. Nie napisałem ,że mam niskie pH, robiłem w zeszłym roku na uczelni badanie i pH wyszło ok. 6. Pozdrawiam zaawansowanych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0

@Grzesiek21 pole 20lat nie widziało wapna i ph 6 no naprawde dobre ;) :lol: potwierdzam Eunova jest dość wymagającą odmianą ale potrafi się odwdzięczyć :D u nas siana na IIIa ph 5,9-6,1 N blisko 100kg/ha poli 6 2q przedplon lucerna, ochrona fungi, plon 7-7,5t/ha u nas siane bylo 150kg/ha jakoś początkiem kwietnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1653

Ja miałem NUEVO SER zasiane 110kg/ha po pszenicy,a pszenica po cebuli.Klasa ziemi 2-4.Bez PiK(bardzo wysoka zawartość w badaniu gleby),azot 2*150kg(saletrzak,saletra).Jeden zabieg na grzyba,regulator.Plon ponad 9ton.W życiu bym nie uwierzył gdybym nie miał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Może już po raz kolejny się powtórzę, wybaczcie.

Jęczmień Tocada naprawdę wysoko plonuje, warto posiać.

Super trawi azot, nadaje się do intensywnej produkcji, wyróżnia go wysokie MTZ.

Polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesiek21    0

Przy tym ph się nie upieram bo badanie wykonałem sam na zajęciach, więc może być +/- 0,5. Co do pola to jest rzeczywiście dobre, gleba ciężka. Wcześniej dziadek stosował płodozmian, nawoził obornikiem, nie dawał zbyt dużo nawozów sztucznych i śor. Przedpłonem był owies ok 4,5 T/ha - słoma przyorana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6
Jęczmień Tocada naprawdę wysoko plonuje, warto posiać.

 

Tylko że u mnie już ciężko dostać nasiona.

W dystrybucjach podobno większość już porezerwowana dla klientów.

Masakra - jest styczeń, a z nasionami jest już kłopot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Rzeczywiście nasiona są porezerwowane, a jakie ceny !, zaprzyjaźniony przedstawiciel KWS-su po znajomościach przywiezie mi 1 tonę Tocady, resztę swoim, cena kosmiczna 2,5 tyś tona- zgroza(pewnie za rok kupię za połowę ceny na całość, niech tylko hodowla trzody padnie). Wsieję też ze 3 ha Eunovy, podzielę wrażeniami z kolegami z forum, na poletku wygladała wyśmienicie. Dostanę też Alichianę z KWS-su na 1ha, super nowość, podobno sypie do 8 t/ha-zobaczymy.

Namoor jak miałeś z tą odmianą do czynienia napisz co myślisz o niej.pozdrawiam jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1606    12

Dzisiaj dzwoniłem do centrali nasiennej i pytałem o cenę to owies po 160 zł za 100 kg jęczmień 190 zł za 100 kg i pszenica 200 za 100 kg .Cena brutto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

co do jęczmienia Eunova-miałem zasiany go w zeszłym roku po burakach cukrowych (zostawione liście),azot 80kg/ha,bez polifoski(wg.analizy LIZ),bez antywylegacza,fungicydy w połowie Wirtuoz a w drugiej Fandango+nawozy dolistne,ziemia klasy 3b=plon 8ton/ha.Jęczmień o grubym ziarnie,nie wyległ,wysoki(dużo słomy jak ktoś potrzebuje do bydła),słoma bez żadnych oznak chorób(i to mimo bardzo wilgotnej pogody).Dla mnie rewelacja.Muszę powiedzieć,że w poprzednich latach Antek plonował max.6ton/ha przy takiej samej lub lepszej technologii(przeważnie byl stosowany Moddus)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dymus512728    1

Jędrek nie słyszałem jeszcze o mieszaniu odmian jęczmienia. Ja z jęczmieniem eksperymentuje już 3lata i co roku inną odmianie. Ostatnio siałem stratus. dość fajnie wyglądał jak rósł tylko że bardzo słabo krzewił się. Może ktoś mi doradzi jaką odmianę posiać na glebach IVa IVb odczyn kwaśny. może pomieszane odmiany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Miki7211
      Po wstępnych oględzinach działu zboża stwierdziłem ze jest masa podobnych tematów. Dla tego zakładam ten temat i go przyklejam po to zeby wszystkie wasze problemy dotyczace zbóż ozimych opisywac własnie tu
    • Przez kingway
      Witam , jaki polecacie jęczmień jary na słabsze gleby ? Chodzi o nazwę , odmianę   Miałem Pilote i nawet niezle , ale muszę coś nowego kupić myślę nad Ella i KWS Vermont .
    • Przez youngrolnik69
      Siema, sprawa jest taka że sieje zboże pierwszy raz w swoim życiu, radziłem się w kilku źródłach i już głupieje bo nie wiem co robić. Stanowisko, o powierzchni 3,25ha, raczej słabe (4a/b oraz górkami 5 klasa), stanowisko po kukurydzy(kukurydza zebrana na kiszonke) pod kukurydze na hektar było dane:
      -30 ton obornika
      -100 kg mocznika 
      -170 kg fosforanu amonu 10-46
      -150 kg soli potasowej
      Teraz pod jęczmień poszło również 30 ton obornika/ha(z tym akurat byli wszyscy zgodni) i dalej zaczynają się problemy. Jedna osoba kazała mi nie sypać nawozów, bo dałem obornik i że jest zasucho na nawozy, druga kazała sypnąć 1/4 zapotrzebowania na 6 ton plonu i to przyorać na 10-12 cm z potalerzownym obornikem, a 3 osoba która jest doradcą w miejscowej centrali nasiennej kazała mi sypnąć min. 300kg polifoski 6 i płytko wymięszać po orce. Odrazu mówie że stanowisko nie ma uregulowanego ph( z braku czasu po zbieraniu kukurydzy stwierdziłem że najlepiej będzie to zrobić pogłównie, na wyrośniętym już jęczmieniu, jest to druga i ostatnia rzecz którą poradzili mi wspólnie wszyscy 3 panowie) Dodam jeszcze że jest dosyć sucho, w ostatnich tygodniach spadło pewno max. 10mm deszczu. Z góry dzięki 
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. Wziąłem 10 hektarów w dzierżawę trochę słabej gleby bo 4/5/6 klasa - piasczysta. Rok temu był tam zasiany łubin a w tym roku jest ugór (perz, różne chwasty itd.) chciałbym tam zasiać jęczmień ozimy i pszenżyto i zastanawiam się jakie odmiany polecacie na piaski? teraz pójdzie roundup i talerzówka a pózniej obornik oraz jakiś nawóz wieloskładnikowy typu polifoska i być może wapno - wszystko zależy od próbek gleby. zależy mi na ziarnie i słomie do bydła i trzody.
    • Przez ketlin23
      Miałem na polu w pierwszym roku łubin po nim posiałem Jeczmień ozimy i teraz zastanawiam się co po nim najlepiej by pasowało mi jakąś pszenicę ewentualnie pszenżyto ale czy to będzie dobry płodozmian odrazu uprzedzam nie sieje rzepaku bo nie wychodzi i nie chcę go siać zawsze w plecy jestem na nim
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj