Skocz do zawartości
Adrianos

szambo + superfostat

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Szambo
Adrianos    30

czy ktoś z was słyszał o tym by do szamba dosypywać superfosfat pylisty?? czy jest sens spróbować takiego przedsięwzięcia??

focus07    1

Ja nie słyszałem o takim rozwiązaniusmile.gif a niby po co tak robić? ,żeby nie jechać z rozsiewaczem nawozów tylko odrazu z szambem wysiaćwink.gif ??

Wiadomość z agroFakt.pl

Thomas2135    1188

Istnieje taka praktyka. Czytałem w książce do produkcji roślinnej i w Top Agrar. Otóż dosypuje się nawozów fosforowych(superfosfat) po to, aby zwiększyć zawartość fosforu w gnojowicy, czy gnojówce. Takie płynne nawozy w przeciwieństwie do obornika zawierają śladowe ilości tego jakże ważnego składnika. W gnojówce dodatkowo fosfor wiąże azot do formy amonowej co zmniejsza straty azotu.

Wieczorem napiszę ile należy dosypać takiego nawozu.

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Bez mieszadła na pewno się przy tym nie obejdzie. Samo się nie wymiesza ;)

Adrianos    30

w moim przypadku to nie problem mam pomontowane mieszadła na stałe ale nie wiem czy taki zabieg będzie opłacalny i czy ów superfostat rozpuści się w gnojowicy czy pójdzie na dno a z nim ciężko zarobione pieniądze

Thomas2135    1188

Przepraszam, że tak późno ale nie wiedziałem w, którym numerze Top Agrar to było.

Artykuł

Pamiętać, też należy, że max dawka gnojowicy to ok 40m3.

Thomas2135    1188

Tyle gnojowicy to nie jest dużo. Chodzi tylko o jedno, czyli nie wolno stosować więcej niż 170kg/ha czystego azotu. Taka dawka odpowiada właśnie ok40m3 gnojowicy i ok. 35t obornika. Max. dawka obornika zwiększająca plon to 40t w większej dawce efekty są odwrotne od zamierzonych.

Co do fosforu to jeśli masz zakwaszoną ziemię będzie dochodzić do uwsteczniania fosforu tzn. będzie niedostępny dla roślin.

Sam superfosfat warto wsypać do szamba jeśli się ma mieszadła. Nawóz będzie szybciej działał niż rozsiany osobno. Nie trzeba czekać na deszczową pogodę.

Adrianos    30

aha, dzięki za info, czyli najlepsze efekty będzie miał wczesną wiosną tak?? gdy jeszcze jest wilgotno i w miare ciepło,

PS. w jakiej dawce wapniujecie łąki??

Michu7    4

Tyle gnojowicy to nie jest dużo. Chodzi tylko o jedno, czyli nie wolno stosować więcej niż 170kg/ha czystego azotu. Taka dawka odpowiada właśnie ok40m3 gnojowicy i ok. 35t obornika. Max. dawka obornika zwiększająca plon to 40t w większej dawce efekty są odwrotne od zamierzonych.

Co do fosforu to jeśli masz zakwaszoną ziemię będzie dochodzić do uwsteczniania fosforu tzn. będzie niedostępny dla roślin.

Sam superfosfat warto wsypać do szamba jeśli się ma mieszadła. Nawóz będzie szybciej działał niż rozsiany osobno. Nie trzeba czekać na deszczową pogodę.

Dlaczego uważasz, że większe dawki niż 40t obornika na hektar przynoszą negatywne skutki? Może na lekkiej ziemi w suchym roku wysokie dawki obornika mogą szkodzić, ale w większości przypadków cennej próchnicy jakiej dostarcza obornik nie da się "przedawkować". Składników mineralnych w oborniku też nie jest aż tak dużo, żeby "przedawkować", gorzej z azotem w gnojowicy.

Thomas2135    1188

Tego, że przenawożenie przynosi odwrotne efekty dowiedziałem się w szkole. To tyczyło się ziemniaków, jak z innymi nie wiem. Azotu w gnojowicy nie jest więcej niż w oborniku.

Małe sprostowanie, wg artykułu, który zamieściłem max. dawka gnojowicy to 60m3 a nie jak napisałem 40m3. Widocznie różne źródła różnie podają, bo gnojowica gnojowicy nierówna(np.świńska jest bogatsza w składniki niż bydlęca).

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się