Skocz do zawartości
Nyseth

Krowa RP - problem

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Nyseth    0

Witam. Przychodzę do was z pewnym problemem. Ostatnio kupiłem krowę rp czerwoną i jałówkę po niej. Krowa jest aktualnie zacielona. Problem leży w zachowaniu krowy. Jest agresywna, nieufna, boi się podejść bliżej. Stoją one aktualnie razem, tj. krowa z jej cielakiem (5 miesięcznym).Nie będę ukrywać, że nie spodziewałem się takiej nieufności i agresji. Pytanie, czy jest szansa na oswojenie jej ? Jak to zrobić? Miał ktoś może taki problem ? Zależy mi na szybkich i treściwych odpowiedziach. Dziękuję i z góry pozdrawiam. 

extrabyk    855

Generalnie nie jest to rasa jakoś wybitnie agresywna. Mimo to matki są bardzo opiekuńcze w stosunku do swojego potomstwa. Jeśli kupiłeś ją nie dawno to dodatkowo mobilizuje ją to to agresji a raczej właśnie ochrony swojego potomstwa przed obcym dla niej osobnikiem czyli Tobą. Jeśli nie masz więcej bydła i tak krowa nie zobaczy,że inne krowy nie są tak nieufne w stosunku do Ciebie to trochę czasu upłynie zanim ją do siebie przekonasz i musisz uzbroić się w cierpliwość i ostrożność.

extrabyk    855

Pamiętaj żeby nie wiem jak się zachowywała to Ty nie możesz być agresywny do niej a tym bardziej w stosunku do młodej jałówki. Krowy z natury są łasuchami więc próbuj przekonać ją do siebie czymś co jej posmakuje. Możesz spróbować z suchym chlebem lub jabłkami. Może być,że najpierw przekonasz do siebie właśnie tą młodą. Tak czy inaczej jeśli wykażesz cierpliwość to osiągniesz sukces. Dużo zależy też od tego jak tak krowa była traktowana w poprzednim gospodarstwie bo jeśli źle to oswajanie trochę się przeciągnie ale cierpliwość i dobre traktowanie zawsze wygrywa w takich przypadkach. Jeśli da Ci okazję do tego byś mógł ją podrapać po nasadzie ogona to jest to miejsce swędzące każdą krowę a same się podrapać tam nie mogą więc jak zobaczy jaką jej możesz dać ulgę to już wygrasz tą "walkę" o zaufanie.

Wiadomość z agroFakt.pl

bazalt50    9

Prawdopodobnie krowa w poprzednim gospodarstwie była czasem traktowana "dyscypliną". Mam RP i jest to krowa niezwykle przyjazna do osób które zna. Zanim się do ciebie przyzwyczai - uważaj na kopnięcia i rogi. Jak pisali poprzednicy - przekupuj ją smakołykami z ręki, gadaj spokojnie bez podnoszenia głosu. RP mają to do siebie, że chociaż to bydło domowe, to mają jakąś dzikość w naturze

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Bartekj1994
      Witam. Chciałbym wiosną dostawić do obory drugą. Tzn postawić jedną scianę i przedłużyć dach. Mam nadzieję że jasno piszę. Długość obory to 20. Myślę że pomieszczę tam 18 stanowisk. Jaką szerokość radzicie zrobić tak zeby wszedł ciągnik i Jaki byłby koszt takiej obory.
    • Przez leszek1000
      Witam nie mogę wyleczyć jednej ćwiartki. Dostałą już pełno antybiotyków masti jet i inny.Dostała też domięśniowo i nic nie pomogło.pierwsze strudzi jest kilka serków później mleko czyste ale na pewno ma dużą somatyke. Jak mogę  prawidłowo zasuszyć ćwiartkę. Krowa daje 30l dziennie.
    • Przez Braga
      witam chciałbym założyć wyciąg do obornika i nie wiem jaki wybrać  silnik(ile kw) i  jaki  motoreduktor ile ma mieć obrotów na minute żeby był odpowiedni.
      Wyciąg będzie miał około 100m i będzie zabierał obornik z pood12krów
      Jaki będzie najbardziej praktyczny i najtanszy 
    • Przez areczek00095
      Witam, szukam ofert krów mlecznych pierwiastek bądź jałowek z okolicy Olecka, Suwałk z obor hodowlanych badz z importu, może jest ktoś z okolicy kto kupował gdzieś sprawdzone krowy. Szukam na razie dwóch sztuk, docelowo ok 20.
    • Przez leszek1000
      Witam.Od 3 tygodni testuję paszowóz.Wszystko było ok do teraz.Krowy niechętnie jedzą ten tmr.Przyczyną jest sianokiszonka z trzeciego pokosu była za wcześnie sprasowana,jest mokra.Po zapachu tmr jest super,ale krową coś nie pasuje.
      Dawkowanie:
      50kg-słowa jęczmienna
      60kg-siano
      500kg-wysłodki mokre
      600kg-kukurydza
      500kg-sianokiszona z bel 3 pokos(wygląd-ciemno zielona,może się nie ukisiła)
      50kg paszy(tylko dla krów)
      Jałówki dostają 200kg sianokiszonki,słowy i siana.Później wszystko dosypuje i idzie dla krów)
      Co zrobić z takim przypadku.Niektóre krowy dopychają się słomą z pszenicy.Sianokiszonka naprawę ładnie pachnie.Trochę tych balotów mam więc muszę jakoś to wykorzystać. Mam jeszcze pryzmę z 2 pokosu i gorczyca z jęczmieniem.