Polecane posty

cwikla274    2

Witam wszystkich!

 

Posiadam 35-cio hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję mleczną (7 ha łąk, 25 ha grunty orne). Obsada sie zwiększa teraz ok. 20 krów mlecznych i zamierzam jeszcze zwiekszyc obsadę.

 

I teraz pytanie: czy 35 ha ( w przyszłości możliwość zwiększenia do 40 ha) wystarczy, żeby porywać sie na postawienie obory wolnostanowiskowej na ok 60 sztuk? Obora raczej na rusztach, ze względu na małą ilość słomy. Minimalna ilość młodzieży wystarczająca na wymianę stada i zastanawiam się nad stacją do zadawania paszy. Pasza kupowana gotowa.

 

Proszę o pomoc.

 

Jeśli możecie napiszcie ile macie ha i jaka obsadę wraz z młodzieżą. Dziękuję i pozdrawiam <_<


URSUS C-330, URSUS-C360 3P, Zetor Proxima 8441

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor10045    13

Uważam że gdybyś zwiększył ilość ha do 50 to powinno starczyć , wszystko tez zależy jakiej klasy posiadasz ziemie?. Ja posiadam w chwili obecnej ok 60 ha w tym ok 40ha to ziemie orne reszta to łąki . posiadam hodowle bydła obecnie 25 krów i tyle samo młodzieży....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

miki7211ma około 15 ha i trzyma około 50 sztuk bydła. Kiedyś mi mówił ze planuje powiększenie stada.

 

Ja mam 16 ha i narazei chce trzymać około 20 sztuk (na więcej obora nie pozwoli <_< )

 

 

PS: czy nie ma podobnego tematu??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr88    0

40 ha w przyszłości może wystarczyć ale pod warunkiem, że wyciśniesz z nich maximum. jednak co raz częściej występują susze i możesz mieć spory problem z zapewnieniem odpowiedniej ilości paszy objętościowej.


Ursus C-360, C-330M, C-330+ tur na 25ha narazie muszą wystarczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
55m    0

A ty anrzej2110 ile masz ha kuk, łąk i ile ha zbóż bo ja chciałbym hodować teraz 23 krowy na 20ha i nie wiem ile mam zasiać kuk, łąk i ile zasiać zbóż więc moglibyście mi pomóc i powiedzieć ile czego obsiać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Kuku mam ponad 3 ha (ale u mnie kuku rośnie na najsłabszej ziemi) traw jest około 6 ha + 70 arów koniczyny. Reszta to zboże.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam dylemat z budową obory w 2005 roku, ale jak pojeździłem i pooglądałem uwieziowe i wolnostanowiskowe to jednak zdecydowałem się na uwięziową i nie żałuję! Pobudowałem oborę na 40 sztuk bydła mlecznego, w 2005 roku miałem 17 sztuk + młodzież, dziś obora jest już prawie pełna bo mam 32 krowy i kilka jałówek na ocieleniu wiec będzie zaraz full, młodzież trzymam w starej oborze, a z nowej jestem bardzo zadowolony i polecam Ci tez uwieziówke dla takiego stada. Powyżej 40 sztuk opłacałoby się już budować wolnostanowiskowa. Takie moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Bez przesady, budować od podstaw to tylko wolnostanowiskową, i co z tego że mało hektarów halę udojową można kupić tanio używaną a w budowie obory odpada wydzielanie stanowisk i bardzo dużo pracy z obsługą, tylko ciągnik z turem i styka, obora wolnostanowiskowa może być i na 17-20 krów, w okolicy jest wolnostanowiskowa na 8ha własnych i reszta dzierżawy na dziko, jedyny problem to nierówne stado, bo krowy powinny być bardzo zbliżone w budowie i temperamencie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michu7    7

Wolnostanowiskowe są na pewno lepsze dla krów, ale czy dla obsługi? Na pewno w małych stadach w wolnastanowiskowych jest gorzej z karmieniem, bo jednak moim zdaniem wszystkie krowy nie powinny dostawać takiej samej paszy. Ale myślę, że powyżej 20 sztuk to już warto inwestować w wolnastanowiskową. Ale to tylko moje skromne zdanie, sam mam uwięziówkę mając 20 krów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

Wiesz możesz inwestować w powiększenie stada i jeśli chcesz kupować pasze to 40 ha ci wystarczy a jak zabraknie to kupisz kilka beli i granulek a obora wolno stanowiskową dobra rzecz tylko tez spore koszta ;)


Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gryfel    5

Ja posiada oborę na 60 krów i około 40 jałówek i mam 40ha, w tym 20ha łąk, 10ha kukurydzy i 3ha pszenżyta i 7ha mieszanki jęczmienia z owsem. Wystarcza mi to na wyżywienie takiej obsady.


moje filmy na YouTube http://www.youtube.com/user/gryfel15

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek91    0

Też to będzie zależeć od klasy gruntów czy się da jakoś poczciwie takie stado utrzymać. Zastanów się czy w okolicy możesz tanio kupić siano sianokiszonkę słone i czy możesz wziąć dzierżaw nawet płacąc jakieś rozsądne pieniądze. Uważam ze trzeba się rozwijać(niestety do mojego ojca to dociera z opóźnieniem) a obora to inwestycja na 20 lat w górę. Zwróć uwagę ze ogólnie koszt zatrudnienia pracownika z roku na rok się zwiększa a przy wolno stanowiskowej na rusztach jest mniej pracy. Drugą sprawą jest to ze trzeba ciągle zwiększać stado, aby mieć te same zyski (teraz ich nie ma ;) ) wiec i obora musi być na to przystosowana. No i może uda cie się kopic parę ha więcej niż sadzisz. Odnośnie naszego gospodarstwa to na 22ha(razem z dzierżawami głownie VI klasy) 20 krów i 30-40 reszty(prawie wszystko zostawiamy i chowamy na mięso lub krowy-niestety konserwatyzm ojca ;) ) do tego trochę świń i kur. Trzeba pasze kupować bo wyjścia nie ma a krowy głodne trochę chodzą ;) , ale na to co dostają to i tak jestem z nich zadowolony.

 

Jeśli masz kasę lub dostaniesz tani kredyt to teraz jest najlepszy czas na inwestycje budowlane, maszyn bym teraz raczej nie kupował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamkon    16

Witam!

Moi rodzice posiadają gospodarstwo o podobnym areale co autor tematu. Mam nadzieje ze niedługo przejmę od nich gospodarstwo i zastanawiam się nad budowa nowej obory na 50-60 krów + młodzież i zastanawiam się czy wystarczy mi ziemi aby wyżywić stado (mamy 32hektary ziemi, planuje sadzic 12Ha kukurydzy a reszta trawy)Mam dylemat czy najpierw powiększyć gospodarstwo czy zbudować oborę i jeśli będzie za mało ziemi wtedy dokupywać lub dzierżawić ziemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miroM1984    6

A ja mam dwa pytania

Pierwsze czy można mieć jaki taki dochód z 20 mlecznic? Nie zatrudniając żadnego pracownika?

 

Druga sprawa u mnie budowa obory odpada narazie bo gospodarstwo małe i niebyłym w stanie spłacać ale myślę przerobić uwieziowke na wonostanowiskową. tzn w tej oborze co teraz mam byłoby 20 legowisk natomiast z boku dobudowałbym w poprzek stół paszowy. Co o tym sadzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bee    0

Co do spłacania kredytu za oborę, to myślę, ze budowa nowej obory ma sens jedynie wtedy, kiedy będziemy wstanie obsadzić wszystkie stanowiska. Obora musi zarabiać od razu, żeby pokryć koszty kredytu i innych nakładów.

@adamkon - jak zamierzasz "sadzić' kukurydze????!!?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

No wiesz, QQ to się sesje podobnie jak zmieniki. Szeroko redliny i ziarka pojedynczo.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Co do spłacania kredytu za oborę, to myślę, ze budowa nowej obory ma sens jedynie wtedy, kiedy będziemy wstanie obsadzić wszystkie stanowiska. Obora musi zarabiać od razu, żeby pokryć koszty kredytu i innych nakładów.

 

Jak nie ma możliwości od razu po wybudowaniu obsadzenia całej obory to najlepiej brać kredyt z jak najdłuższą karencją w spłacie rat, zawsze to jakieś rozwiązanie.

 

A ja mam dwa pytania

Pierwsze czy można mieć jaki taki dochód z 20 mlecznic? Nie zatrudniając żadnego pracownika?

 

 

A po co ci pracownik przy takim stadzie? Jeden rolnik u mnie w wiosce obrabia ponad 100ha ziemi, ma 70 krów dojnych w oborze uwięziowej (łącznie coś koło 150sztuk) i 500 kabanów i wszystko sami robią( żona, syn 23 lata i dziadek 75) Dochód można mieć, tylko że to zależy od wielu rzeczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rumin    0

A czy w oborze wolnostanowiskowej koniecznie muszą być legowiska zgodnie z wymogami UE? Ale jeśli będzie dużo ściółki?


"Kto gówno sieje, ten gówno zbiera..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki0489    10

@rumin

jak masz dużo ściółki to można zrobić wolnostanowiskową na głębokiej ściółce a tam legowisk nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rumin    0

@luki0489 dzięki ;)


"Kto gówno sieje, ten gówno zbiera..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rumin    0

A więc. Co byście powiedzieli na oborę wolnostanowiskową na od 30 do 50 sztuk.

1.Dach z płyty warstwowej.

2.Ściany z blachy trapezowej i po środku styropian lub płyty warstwowej co będzie lepsze i taniej wyjdzie?

3.Wydzielone stanowiska czy mogą być własnej roboty?

4.Drabina paszowa dwie rury może być?

5.Na dachu gdzie tworzy się litera V świetliki.

6.I jak obora jest wolnostanowiskowa z wydzielonymi legowiskami to się patrzy na rozmiar legowiska czy

miejsce gdzie krowa chodzi?I ile musi mieć m2 krowa zgodnie z Eu w wolnostanowiskowej z wydzielonym legowiskami.

7.Hala udojowa własnej roboty 10 miejsc udojowych, zarazie by była z dojarką konwiowa a później jak zaczęło by się rozwijać gospodarstwo to może bez przewodową dojarkę.


"Kto gówno sieje, ten gówno zbiera..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Płyta warstwowa hmm zależy gdzie skąd od ok 50zł/m2 za 80mm to sobie policz jaki to koszt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rumin    0

A co ogólnie sadzicie o tym pomyśle?


"Kto gówno sieje, ten gówno zbiera..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Ja zamierzam tak budować. 18x30m Konstrukcja stalowa bez słupów w środku. Dach płyta warstwowa + świetlk 1,8x26 m. Korytarz paszowy pod jedną stroną. Ściany boczne tylko do połowy wyżej przesówne okna z poliwęglanu. Ta ściana od strony korytarza paszowego też będzie z płyty warstwowej. Ściany szczytowe murowane. W środku głęboka ściółka a przy korytarzu paszowym zgarniacz albo wypychanie turem. Najczęściej przy głębokiej ściółce na korytarzu przy stole paszowym są stosowane kanały przykryte rusztem betonowym. To wygodne ale droższe w budowie po za tym trzeba mieszadło i beczkowóz a to dodatkowe koszty.

 

 

Co sądzicie o takim rozwiązaniu.

 

Projekt jeszcze nie skończony więc można jeszcze coś zmienić.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj