Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

W tym temacie chciałbym sie dowiedzieć jak wygląda całkowita kalkulacja kiszonki z kukurydzy. Chciałbym aby każdy opisał koszta wynikające z tej oto uprawy. Najlepiej by było to w takiej postaci:

 

Uprawa: (ha)

Odmiana:

Wysokość (+,-)

Nawozy:

Opryski:

Zabiegi: (w tym paliwo)

Zbiór:

Ilość wysiewu na ha: (jakim siewnikiem zasiane (czy punktowy czy np poznaniak))

Jaka klasa ziemi:

 

I całkowity koszt czyli wszytko dodane do siebie czyli paliwo itp itd

 

Chce sie dowiedzieć co nieco o tej uprawie ponieważ nikt w moim domu tego jeszcze nie robił. Chce wiedzieć ile mnie wyjdzie takie coś. Planuje zasiać 1.5ha poznaniakiem a kosić swoja sieczkarnią bo mam okazję kupić potingerke za 4 tys w bdb stanie. Dzięki za wszystkie opinie i odpowiedzi pozdrawiam ;);)

Opublikowano

http://www.pphu-elmar.pl/index.php?paramet..._wew=61&id=

U nas siejemy 4,5-5ha

Odmiana głównie San

Zbiór-usługowo sieczkarnia Claas Jaguar 690Sl, 350zł/h

Siane-usługowo siewnikiem punktowym Accord z podsiewem nawozu, ceny nie pamiętam,

Ziemia-4,5 klasy

Nawożenie-w dużym stopniu organiczne (ze wzgledu na cene nawozów sztucznych)

Jesli zajmujesz się bydłem mlecznym, to raczej nie masz innego wyjscia, musisz siać kukurydze i robic kiszonke. Napewno kukurydza nie jest tania w urawie i zbiorze, ale mozna z niej sporządzic super paszę.

Opublikowano

mam nadzieje że temat się rozwinie. Dzięki Pawel20 za odp. Tylko jakich argumentów użyć żeby przekonać starszyznę bo nadal się wachają? ;/

Opublikowano

- ponad 3 ha (tendencja wzrostowa)

- odmiana jaka się nawinie. nie kupuje oryginału. Czasem sieje własną. W tym roku urwałem kolby od znajomego. Niedługo będę je młócił.

- zależy od warunków glebowych i przebiegu pogody. Max była ponad 3,5 m ale była i 80 cm(susza)

- lubofos corn + mocznik (pogłównie) oraz obornik (ilości nie podam bo to różnie bywa)

- w tym roku będzie milagro + mocarz oraz jakaś odżywka

- w kukurydzy tylko opryski robię a ciapek mało pali w opryskiwaczu 11m szerokości

- zbieram własną sieczkarni http://www.agrofoto.pl/forum/3512280rozrzu...image28716.html

- sieje około 50 kg na ha (to jest optymalna obsada) do siewu używam agregatu uprawowo siewnego http://www.agrofoto.pl/forum/siewnik-do-ku...image14422.html

- 5-6

 

kuku sieje od kilku lat. w pierwszym roku nająłem sieczkarnie. W drugim tez tak planowałem ale była susza i kukurydze ciołem kosiarko i dawałem tak krowom. Przypadkowo dowiedziałem się o pewnym handlarzu co miał dość tanio sieczkarnie. Pojechałem jeszcze tego samego dnia na wieczór do niego obejrzeć i po małej negocjacji kupiłem. Przywiózł mi we wtorek (byłem w niedziele wieczorem) już we wtorek sieczkarnia poszła po małym przeglądzie w pole uciąć krowom zielonki ;) W następnym roku już swoją sieczkarnio ciołem na kiszonkę i tak jest nadal. od 25 arów w pierwszym roku zwiększam uprawę do około 3,25 ha w 2009. W następnym jeszcze nie wiem ile będzie ale zapewne ponad 3 ha. Pojemność obory jest ograniczona ...

Co do kosztów uprawy to u meni najwięcej to paliwo do ciągnika. A ze 3512 i C-330 dużo nie piją to jest uprawa dość opłacalna :) Szczerze mówiąc to nie wiem czy taniej się da to zrobić niż u mnie. Jeśli kto ma pomysł jak obniżyć jeszcze koszty to chętnie poczytam :)

Opublikowano

Panowie rozpisujecie się troche za luźno ;) tu chyba autor liczył na jakieś wyliczenia ile wynosi koszt wyprodukowania tony kiszonki z kuku itd!

Z moich obserwacji sąsiad wzioł sie za kuku do dla byczków posiał 1 ha wsadził w to kupe kasy najgorszy był zbiór bo trzeba było nająć sieczkarnię ciągnik z wywrotką i 2gi ciągnik z turem do ugniatania i równania i 2 ludzi jeszcze do pomocy więc jak na paszę z 1 ha to koszty ogromne a kuku udała sie tak średnio za duża nie była troche dziki doprawiły trochę ludzie wieczorem workami kolby kradli, a tak ogólnie mleczarze też narzekają na kukurydzę i niektórzy nawet zaprzestali bo dziki żyć nie dają susza tez zrobi swoje i po paszy, ja wychodzę z założenia że najtaniej kupić wysłodek lub suchych wysłodek i za kasę jaką musiałbym wpakować w kuku kupię gotowych mieszanek paszowych pełnoporcjowych lub ziarna mielonego z kuku i na jedno mi wyjdzie a się nie narobię nie namartwię czy się uda czy nie i mam więcej ziemi pod zboża

Opublikowano

właśnie tak jak poprzednik napisał chciał bym wiedzieć tez jaki jest ogólny koszt wyprodukowania 1ha kiszonki u mnie dzików na szczęście niema ;)

Opublikowano

Ja ci nie napisze kosztów bo nie bawię się w zliczanie ile mi ciągnik spalił paliwa na ha. Leje do pełna i jadę zrobić co mam zrobić. U mnie trzeba by policzyc koszt paliwa nawozów sztucznych i opryski.

Jeśli ktoś najmuje siewnik sieczkarnie i ciągniki do ugniatania i kupuje kukurydze w centrali to faktycznie może być za drogi interes. Na rynku kukurydza do siewu jest po 2 zł/kg. Ja na wiosnę będę miał trochę do sprzedania ;)

Opublikowano

Andrzej tylko wydaje mi się ze z tej rynkowej takiego efektu nie będzie tzn, kolby nie będzie odpowiedniej, u mnie już nie jeden spróbował i potem żałował. chyba ze może u ciebie jest inaczej. Ja kupuje zawsze w centrali oryginał, co do kosztów to postaram sie dziś obliczyć i podać ale to później

Opublikowano

U mnie jeden raz posiał kupno z centrali siewnikiem punktowy. Już więcej tego nie zrobi. Wykosztował się na nasienie i siewnik a g... miał. kupuje po 2 zł i sieje swoim konnym siewnikiem.

http://www.agrofoto.pl/forum/ursus-3512-na...image27962.html ta była siana z nasienia które przywiozłem od znajomego w postaci niewymłóconych kolb i na wiosnę sam młóciłem. W środku pola była miejscami większa jeszcze. Przy takich nakładach jakie ponoszę z takiej kukurydzy jestem w pełni zadowolony.

Opublikowano

Ja ze względu na duży koszt zastąpiłem kukurydze wysłodkami.

Nie mam swoich maszyn do zbioru wiec ponosiłem kolosalne koszty. Za zbiór sieczkarnią jednorzędową 800zł, a dużo ziaren nie przetrąconych, oczywiście najem przyczep 200zł, siew 120zł, nawóz po starej cenie gdzieś koło 800zł, oprysk koło 400zł, no i wiele innych kosztów. W tym roku już nie sieje wcale kuku. Aha jeszcze nasiona Wiarus około 300zł jeśli dobrze pamiętam.

Opublikowano

Sieję ok. 20 ha kukurydzy swoim pneumatycznym siewnikiem ( też usługi po130 za ha) nasionami kwalifikowanymi ( 280 zł ha).

Opryski na chwasty to koszt 200-400 zł ha zależnie od rodzaju zielska ( max. to wtedy gdy jest perz). Nawożenie u mnie to ok. 40 ton obornika pod orkę zimową, oraz 250 kg mocznika pod korzeń. Czasem daję też gnojówkę, gdy nie mam już gdzie jej wylać. Zbiór swoją sieczkarnia Class Jaguar (na usługach 450 za ha).

W transporcie z pola pomagają ci u których koszę kukurydzę w rozliczeniu. Koszt nie jest mały, ale dobrej paszy dużo i jeszcze dziki moje pola dotąd omijały.

Tzn. też dziki zaglądają, ale jeszcze nie jest ..........lepiej nie zapeszać. ;)

Opublikowano

Podaję mój przykład kalkulacji kosztów na 1 hektar kukurydzy na kiszonkę

- paliwo (uprawa pożniwna, przedsiewna, wywózka obornika, opryski, wysiew nawozów, ugniatanie w silosie, transport z pola w silos) 115 litrów * 3,5 zł/l = 400 zł

- nawozy (azotowe- przedsiewnie : mocznik 100 kg, saletrzak 200 kg, pogłównie saletra amonowa 200 kg; potasowe-pod orkę: sól potasowa 100 kg; fosforowe-pod orkę : superfosfat gran. 300 kg;) całość = 1090 zł

- siew nasiona = 450 zł

- oprysk chwasty = 200 zł

- usługi : a) siew = 150 zł

b). maszyna do koszenia = 450 zł

c) ciągnik do transportu = 80 zł

RAZEM : 2820 złotych

Dodam, że pod kukurydzę stosowany jest obornik w dawce 40 t/ha a kukurydza siana jest na glebach klasy od 3a do 4b.

Mam nadzieję, że w miarę przejrzyście i dość jasno udało mi się zrobić tą kalkulację. Raczej wszystko pokrótce zostało wyjaśnione.

Opublikowano

Moja tegoroczna "oszczędnościowa" wersja kosztów 1` ha kukurydzy:

tak jak u kolegi - paliwo ok. 200l -700zł,

nawozy - 2q prp sol i 1.5 mocznik - 700zł

oprysk - 150 zł, nasiona - 250zł, ciągnik - 100zł, ogrodzenie elektryczne pastuchem ok. 50-100 zł/ha.

Razem 2000 zł. Maszyny własne, możliwość ocierania potu - bezcenna :P

Opublikowano

Około :P

(Uprawa pożniwna x3, wywóz gnojówki, uprawa wiosenna, wywózka obornika, orka, wysiew nawozów, uprawa przedsiewna, siew, oprysk, ewentualnie 2 - gi oprysk - dokarmianie, koszenie, transport, ugniatanie w silosie).

Opublikowano
Panowie rozpisujecie się troche za luźno :P tu chyba autor liczył na jakieś wyliczenia ile wynosi koszt wyprodukowania tony kiszonki z kuku itd!

Z moich obserwacji sąsiad wzioł sie za kuku do dla byczków posiał 1 ha wsadził w to kupe kasy najgorszy był zbiór bo trzeba było nająć sieczkarnię ciągnik z wywrotką i 2gi ciągnik z turem do ugniatania i równania i 2 ludzi jeszcze do pomocy więc jak na paszę z 1 ha to koszty ogromne a kuku udała sie tak średnio za duża nie była troche dziki doprawiły trochę ludzie wieczorem workami kolby kradli, a tak ogólnie mleczarze też narzekają na kukurydzę i niektórzy nawet zaprzestali bo dziki żyć nie dają susza tez zrobi swoje i po paszy, ja wychodzę z założenia że najtaniej kupić wysłodek lub suchych wysłodek i za kasę jaką musiałbym wpakować w kuku kupię gotowych mieszanek paszowych pełnoporcjowych lub ziarna mielonego z kuku i na jedno mi wyjdzie a się nie narobię nie namartwię czy się uda czy nie i mam więcej ziemi pod zboża

 

 

Masz racje ze wysłodki będą tańsze tylko będą ograniczono dostępne ponieważ zamykają cukrownie jedna za druga

10 lat temu miałem cukrownie prawie ,,pod nosem'' to znaczy blisko niedawno zamknęli cukrownie Lublin i teraz zostaje jechać 100km do Krasnystawu a co do kukurydzy to :

1ha

odmiana nieznana

nawóz, opryski

no i oczywiście zużycie maszyn

kosze ursus 3512 + mengele mb200

Ja tez mam problemy z dzikami wiec zaraz po żniwach kosimy kuku

 

I co zauważyłem u siebie to moje krowy więcej mleka dają po kiszonce z kukurydzy niż po wysłodkach :)

Opublikowano

Ja 2 lata temu jeden kopiec przykładałem belami. Ponieważ zabrakło mi opon które wyszły na pozostałe kopce, a już nie chciało mi się latać do wulkanizacji postanowiłem okryć balotami z 3 pokosu trawy tylko pamiętać dać pod te bele folie najlepiej użytą po belach bo gdy będzie podał deszcz i potem w zimę przymarznie folia od kuku do foli do beli i jak będziesz brał belę to ci się porozrywa folia kiszonkarska. A jak chciałem odkrywać kukurydze wziąłem 3 bele z brzega zawiozłem krowom bezpośrednio do obory i co ubrałem kukurydzy do następnych bel to zabierałem bele i tak w kółko.:D

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Fugeo
      Cześć 
      Co polecicie jako bufor dla opasów? Kwaśny węglan sodu czy tlenek magnezu? 
    • Przez krystek44
      Witam, przychodzę z zapytaniem odnośnie zawartości białka ogólnego w paszy treściwej która przygotowuje z komponentów takich jak 
      1000 kg śruty zbożowej składającej się pół na pół z pszenżyta oraz owsa 
      175 kg poekstrakcyjnej śruty sojowej 
      175 kg suchej kukurydzy mielonej 
    • Przez Buba1995
      Witam serdecznie. Z jakich zbóż i w jakich proporcjach przygotowujecie w swoich gospodarstwach pasze treściwe dla opasów? Wzrost hodowli i kosztów produkcji skłania mnie do zaprzestania kupna gotowej paszy i rozpoczęcia produkcji własnej. Potrzebuję porady jakie zboża i dodatki stosujecie przy swoich paszach i w jakich proporcjach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v