javorskyp
Members-
Postów
188 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez javorskyp
-
Byłem wczoraj dopytać o decyzje, na wstępie pytanie czy wpisywał Pan jakiś samochód do wniosku (mają jakieś zalecenia by uwalać lub lepiej uzasadniać te wnioski z autami) no i generalnie dowiedziałem się, że decyzja znów zostanie przesunięta bo się z czymś tam nie wyrobią. Trochę żenada. Miała być decyzja po pół roku od złożenia (jak co roku) a w tym roku zaraz będzie u mnie rok od złożenia. Eh.
- 5918 odpowiedzi
-
Gdzie jest potwierdzenie, że interpretacje się zmieniły do aktualnego naboru? Myślałem, że to od przyszłego się będzie liczyło, tak też ktoś tutaj pisał
- 5918 odpowiedzi
-
u mnie przy cenie 3000zł za saletrę, obecnych cenach pszenicy, nie kupię więcej niż 350kg/ha saletry sypanej w dwóch dawkach (200+150). Mowa o pszenicy. Klasa ziemi 3.
-
Wszystko idzie w górę bo na całym świecie wszyscy drukowali pieniądze na potęgę bez pokrycia. Co do cen paliw i tak nie jest źle, po 5 zł z hakiem to się kupowało w 2012 i jakoś było do zniesienia a wtedy ile 5zł było WIĘCEJ warte. Byle nie przekroczyła 7zł. Ale raczej nie przekroczy, wybory w 2023 to przytrzymają.
-
To będzie tyczyć się przyszłego naboru startującego od Listopada czy tego również który jest w trakcie przyznawania decyzji?
- 5918 odpowiedzi
-
Odniosłem się do kosztów ostatniego sezonu i sytuacji gdzie mogę sprzedać pszenicę po 1000zł. Jak czytasz to czytaj ze zrozumieniem. Co roku mam zapisane ile włożyłem i ile zostaje. Przecież jest źle, chyba nie zrozumiałeś sensu mojej wypowiedzi. A gdzie drożejące opryski, amortyzacja sprzętu i moja godzinowa praca? Podałem przykład o ile mniej mi zostanie na pszenicy jeśli cena skoczy na 3k, luźna rozkmina.
-
Przykra sprawa z tymi cenami, krew zalewa, że zawsze Ci co najciężej pracują dostają po tyłku, są na końcu łańcucha. Ba rolnicy dostaną 2 razy bo to wszystko odbije się na cenach artykułów spożywczych. W poprzednim sezonie łączyn koszt na hektar pszenicy wyniósł u mnie 2600zł. Przyjmując pewny plon który nigdy u mnie nie schodzi poniżej 6t po sprzedaży mam pewne 6000zł - 2600kosztów = 3400zł (bez amortyzacji sprzętu i moich godzin pracy) Jeśli kupię na wiosnę tej saletry po 3000zł/t to dołożę równy 1000zł/ha, czyli po sprzedaży już nie 3400zł a 2400zł zostanie. Chyba nie widzę innego wyjścia, trzeba będzie dalej tak robić póki zostaje z tego pola coś jeszcze. Gdyby jeszcze chodziło tylko o tą saletrę, a tu drożeje wszystko. Chociaż gdyby pszenica skoczyła na 1300zł/t w co do końca nie wierzę ale ją trzymam; Byłoby dalej tak samo jeśli chodzi o zysk.
-
@Mateusz3231Walnij sobie na wiosnę 2 dawki po 200kg a resztę sprzedaj jak nakupiłeś aż tyle w dobrej cenie
-
Ale ja pisałem o 500kg/ha łącznie w 3 dawkach SALETRY a nie czystego azotu. Nie wiem, jak mogłeś pomyśleć, że jestem tak odklejony od rzeczywistości...😅
-
Zawsze jakoś tak dawałem 200,200 i 100 na kłos, nie mam obornika, nie wiem co w tym dziwnego jak chciałem mieć parametry. Przy 400 mi nie łapało. A Ty Grześ ile sypiesz we wszystkich dawkach, że takiś zdziwiony?
-
Zmieniał ktoś biznesplan po otrzymaniu decyzji pozytywnej i wymieniał maszynę na inną niż była podana wcześniej jeśli cenowo jest podobna? Czy się czepiają żeby było tylko z ofert podanych do biznesplanu sprzed przyznania decyzji?
- 5918 odpowiedzi
-
Jak rok temu nakupiłem saletry po 920zł to sypałem 500kg/ha w 3 dawkach, teraz przy takich cenach to max 350 w 2 dawkach i koniec tego dobrego, w złą stronę to wszystko się kręci. Pamięta ktoś, czy przypadkiem w roku 2003 nie było saletry po 500zł pszenicy po 500zł i paliwa po 3zł? Takie drobne porównanie, które czasy lepsze, prawie 20 lat mija, sam nie wiem
-
Kiedyś stosowałem zawsze na II dawkę mocznik bez III, jednego roku był problem bo była susza cały miesiąc, później już odszedłem od tego rozwiązania. Gdybym miał taką cenę dziś wziąłbym na 50% pól II dawki, reszta ryzykował na wiosnę #giełda z tymi nawozami
-
A to za dzierżawę się płaci? Ostatnio rolnik który już nie chce pracować na polu oddał mi kilka ha i jeszcze pytał kto ma brać dopłatę? Myślę że jak ktoś bierze dopłatę i nic nie robi to chyba dobry układ dla obu stron, przecież jest właścicielem, sam się zdziwiłem skąd to pytanie ale chłop miał wątpliwości. Klasa 3.
-
No tak, czyli jeśli otworzę teraz działalność a wniosek mi przyznają to będę musiał ją zamknąć i później znów otwierać? To trochę bez sensu Mi powiedzieli, że nie mogę do przyznania decyzji pracować na UOP (bo zus) ani otwierać działalności, mogę jedynie oficjalnie pracować na zlecenie i nawet nie mogę przekroczyć minimalnej, a jest poważnie inaczej? Ja składałem na 1 osobową 150tyś Inny kod pkd mówisz, jednak w moim wypadku to nie wchodzi w grę, musiałbym się przebranżawiać
- 5918 odpowiedzi
-
Ja również, pewnie masa osób tak dostała na koniec. Trochę to zniechęca, działalności nie można otworzyć bo kasa przepadnie a miesiące lecą i nie można zarabiać na działalności, eh.
- 5918 odpowiedzi
-
Ceny pszenicy 2017-2018
javorskyp odpowiedział(a) na kuba24051 temat w Ceny płodów rolnych i środków produkcji
Od nowego roku delikatna tendencja wzrostowa. Jak tak dalej pójdzie to w maju przekroczy 700netto. Jednak różnie może być, sankcje,cła, konfkikty z Rosją oraz UE. Nie znam wszystkich mechanizmów i wiem, że cena znów może spaść. -
Cóż za arogancka postawa, zachowujesz się jakby to, że obstawiłeś kontrakt lepiej od innego rolnika było Twoim największym osiągnięciem życiowym (zazdro hah), to tylko kasa, wyluzuj. Ludzie mają prawo do podejmowania decyzji tych lepszych i tych gorszych. Nie widzę powodu to wprowadzania złych emocji w tym temacie, więcej pokory do ludzi, mniej rywalizacji i zawiści.
- 1718 odpowiedzi
-
- 1
-
-
- cena
- kontraktacyjna
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Chętnie się podzielę, opiszę swoje 6 hektarów. Jesień: Paliwo orka/uprawa/siew 500zł Polifoska 6 2300zł Nasiona 950zł Chwasty 800zł Bor + tebu 350zł Suma = 4900zł Wiosna : Azot 1 dawka = 1400zł T1 toprex bor, mocznik = 1250zł Azot 2 dawka = 1000zł dursban owady + mocznik = 200zł t2 proteus pictor/tebu mocznik 1050zł Paliwo na pryskanie/posiewanie wiosenne 200zł Kombajn wynajmuję 2200zł (kosi mi nie tylko rzepak) Razem Wiosna = 7300 + Jesień (4900zł) = 12200zł . Jeśli będe miał wydajność 3,5t/ha x 6ha = 21t x 1556,2zł/tona z kontraktu = 32680zł Dochód netto = 32680-12200 = 20480zł / 6ha = 3400zł Pisałem 3100zł netto a tu nawet wychodzi lepiej, nie liczę amortyzacji sprzętu ale plony z reguły średnia mam 3.8-4,4t/ha od pięcu lat, zależy jaki rokwięc dlatego te 3100/ha na bank wyciągam. Dopłat wgl nie liczę. Może coś przeoczyłem ale rozpisałem wszystko szczerze jak jest, wszystkie wydatki zawsze notuję. Popełniłem błąd, że nie kontraktowałem w zimie. Od kolejnego roku jak przebije 1700zł w zimie to kontraktuje, a teraz nwm co musiałby się się stać, żeby poszedł w górę, hmm może jak pójdzie grad po Polsce czego nikomu nie życzę Nie magazynuję rzepaku bo nie mam warunków i czasu,dlatego zawsze musze sprzedawać w żniwa, zajmuję się tym polem dorywczo ale nic innego nie wymyśliłem co przy tak małym nakładzie czasu zostawia trochę pieniędzy. Wykres rzepaku z matif od stycznia i krzywa spadku Pozdrawiam
- 1718 odpowiedzi
-
- cena
- kontraktacyjna
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Ja podpisałem w maju po 1460netto, przy takiej kwocie i plonie 3,5t/ha zostaje mi 3100zł zysku z hektara bez dopła. Jestem zadowolony a jak plony będą wyższe (co roku mam koło 4) to dochód z hektara większy. Z pszenicy jak wyciągne 2tyś/ha na czysto to będzie świetnie.
- 1718 odpowiedzi
-
- cena
- kontraktacyjna
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Ja siałem zawsze Adrianę, plonowała ok 4t/ha, rekordami 4,5t/ha. W tym roku miałem u siebie Visby, słabo przezimował, generalnie była słaba jesień i zima bez śniegu więc większość odmian padła a kolega miał właśnie któryś rok DK Exquisite. Plonował mu różnie, bo od 3.1 do 5.2t/ha zależy na jakim polu. A średnia wyszła ponad 4. Lubelskie
-
Są jeszcze tacy, którzy nie wykosili rzepaku jak ja z powodu braku pogody? Czy sam się ostałem?
-
Maliny 22.06 1) klasa 5,1zł (1koszyk w platon,bez mieszania odmian) 2) klasa 4,9zł (analogiczne jak powyżej z przedojrzałymi i niedojrzałymi) Pw 4,7zł (1koszyk/platon bez starania) pulpa 4,5zł (wszystko jak leci) Przed godzina 12:00 każda cena +0,5zł Okolice Janowa Lubelskiego. @michax ja waliłem w takiej fazie odżywkę wapniową, mam bardzo ładne ale zawodowym plantatorem nie jestem
-
Cena malin, truskawek, porzeczek
javorskyp odpowiedział(a) na tommy66692 temat w Ceny płodów rolnych i środków produkcji
Malina skup 4zł/kg Lubelskie powiat Janowski
