grzeglat

Members
  • Ilość treści

    95
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez grzeglat

  1. Ile można realnie wsiąść na broniach za ładna gruba i czystą Irge i grubą Catanie?
  2. U mnie woda z wodociągu pH 7-7.2. daje 50g kwasku na 100l i pH spada do 5-5.2 60g pH 4.5.
  3. W tamtym roku pryskałem powschodowo dalbora(słodki) dff w dawce 0.2l/ha (łubin wysokość ok 20-25 cm) to łubin jakby lekko stanoł na jakiś tydzień ale potem rósł normalnie. Tylko na uwrociach gdzie nałożył się oprysk to mocno przychorował zrobił się biały lecz odziwo nie zginoł tylko stał w miejscu prawie do końca a przy zbiorze miał może że 40 cm i po 2-3 straki na roślinie.
  4. Irga wiadomo wrażliwa na rdze. U mnie z jednego kawałka cieższej ziemi czysciutka a z lżejszej trafia sie ok 5-6%. Catania i ricarda z lzejszej ziemi czyściutka. Kiedyś na studiach rozmawiałem z doktorem co zajmuje sie chorobami ziemniaków to mówil że u odmian wrażliwych jest tyle czynników wpływajacych na to( np rozkład opadów wachania temperatury a nawet dzień sadzenia i to nie żart itp.) opowiadał ze robili doswiadczenie z irga właśnie i na jednym polu sadzili ja w ciagu dwóch dni to ta sadzona pierwszego dnia czysciutka a ta sadzona na następny dzień juz byla bardzo rdzewiata.
  5. Agill 100ec tylko max dawka jaka byla w etykiecie to 0.8l/ha Ja zawsze robie dawki dzielone co 5 dni po 0.3l/ha
  6. Witam. łubin wąskolistny opryskany przed wschodowo sniperem(chlorotoluron625g + diflufenikan 125g) i czy można jeszcze zrobić poprawkę samym diflufenikanem(100g/ha)by dobic te które przeżyły doglebówkę czy przypali łubin?
  7. Porsadzimy zobaczymy co z tego będzie. A skąd masz pewność że producent sadzeniaka nie stosował coragen. W Polsce różne rzeczy przechodzą. Tak samo jak z łubinem i diflufenikanem na etykiecie pisze żeby nie stosować na zboża z wsiewka roślin motylkowych A łubin można tym pryskac.
  8. Nic o tym nie pisało. Ale na zdrowy rozum skoro tą substancją zarabiali bulwy ziemniakòw to substancja w jakiś sposób do nich wniknela.
  9. Ja też będę sądził sadzeniakiem potraktowanym coragenem. Kiełki ladne puszczają. Znalazłem opracowania że jest zalecany do zaprawienia nasion ryżu kukurydzy rozsady tytoniu i jeszcze jakieś japońskie i angielskie opracowanie o skuteczności tej substancji czynnej w zaprawianiu ziemniakow przeciw stronce. Także skoro puszczają kiełki to co im ma być.
  10. Bronisze obecnie 7-8. 200kg sprzedane po 7.5. Ale byly i ceny 6.5 na wyjsciu.
  11. Dokładnie ten rok na razie nie sprzyja uprawie ogórka. Zimny maj mokry czerwiec i mokry lipiec. Ogórek lubi wode ale bez przesady a u nie gdzie nizinka to widać po roślinach że stała woda. Ogólnie mamy długotrwałe zwilżenie liścia przez opady lub rose więc idealne warunki dla mączniaka. Temperatury też nie pomagają a i jeszcze silne wiatry ktore tez powodują w duzym stopniu uszkodzenia powierzchni liściowej poprzez ocieranie się liści o siebie. I jeszcze jedno przez ulewne i intensywne deszcze duzo składników pokarmowych zostało wymytych poza obręb systemu korzeniowego więc uważam że w tym roku nawożenie dolistne bedzie bardzo ważne. Do tej pory poszedł 3x miedź i 3 zabiegi na mączniaka
  12. Wszystko zależy co znaczy słowo detal dla jednego jest to 20kg dziennie a sam znam gościa co potrafi sprzedać do 250kg dziennie na kg bo ma dobry punkt i stałych "wiernych" klientów. a więc te 20 kg po daj Boże 2zł zarobku nie robi wrażenia ale te 200 kg po te 2 zł to już ładna dniówka . A poza tym detalowanie to też nie łatwy kawałek chleba i nie dla każdego.Nie lubię tego by komuś zaglądać do kieszeni każdy robi jak uważa i za ile uważa choć to czasem pociąga konsekwencje w postaci spaku ceny na rynku jednego dnia to mamy wolny kraj. A na marginesie dziś w lidlu opakowanie 0.5 kg 9.90 a towar już dobrze przestały lecz ludzie brali nawet i po 3 torebki
  13. Wtorek bronisze sprzedane 320kg po 6.4 czwartek 300 kg po 6.5 piątek 280 kg po 7zł(z 20 arów czyli plon 4.5t /ha nie licząc odpadów odm. Bachus) Wszystko sprzedawane przed godz. 15. więc nie wiem jak bywało później. Ładny towar zawsze się sprzeda w dobrych pieniądzach a jak niektórzy nawiozą albo robaczywego albo drobnego to i cena musi być niższa z automatu. Nastepny rzut od poniedziałku. grube nasiono bedzie ale niestety po przerwaniu kontrolnym ok 15% robaczka się trafia(sporo odrzutu niestety bedzie lecz ja nie uwazam sprzedawać takiego towaru) lecz to niestety przez pogode bo nie szło wiechac w pole przez opady(czerwiec 380mm) naszczęście grzybówki udało się zrobić i ani askochutozy ani rdzy nie widać
  14. Agill 100ec jak najbardziej na chwastice jednostronną tylko on ma 14dni karencji więc teraz to może być już problem. I ważne by nie przekraczać dawki 0.8l/ha,czyli chwastnice weźmie spokojnie.(Wiem z własnego doświadczenia że dawka perzowa czyli 1.25-1.5l/ha odbija się negatywnie na wzroście ogórków. Niby ich nie uszkadza ale wolniej rosną i słabiej owocują)
  15. kumil a przypadkiem nie miałeś jakiejs burzy z małym gradem? bo to nie wygląda za bardzo na szkodnika. Tym bardziej że widać tylko na najstarszych liściach które są zresztą dobrze pokryte błotem. U mnie po gradobiciu 18.06 niektóre mają strasznie postrzępione i dziurawe liście.
  16. Okolice konstancina Jeziorny kołow Warszawy wczoraj 36mm. Dziś już 30mm i dalej pada. Za czerwiec to będzie już ponad 190mm. Tyle w zeszłym roku w całe lato i jesień nie spadło bo wszystko omijało a w tym roku to wszystkie chmury nas łapią. Nie ma mowy o jakimkolwiek wjechaniu w pole.
  17. WPI a dokładnie gmina konstancin jeziorna dziś w południe ponad 40 litrow w ciągu 40 minut(deszczomierz tylko do 40 litrów) na polach jeziora i błoto po kostki. marchew, buraki czerowne przygniecione do ziemi ogórki plywały . i codziennie nadają burze niestety
  18. Bez zdjęcia(rośliny i korzenia) ciężko stwierdzić. Może być to też ostry niedobór wapnia wtedy rośliny też są takie oklapnięte jakby zwiędłe.
  19. Na 80% fuzaryjne więdnięcie bo to jedyne co daje takie objawy. Wyrwij zdrowy krzak i chory krzak i zobacz czy korzen na tym zwiędniętym nie robi sie czarny lub czy lodyga po przekrojeniu ( wiązki przwodzące) nie brunatnieją lub brązowieją.
  20. Koledzy mam pytanie czy rimsulfuron w dawce 50-60g/ha zwalczy mlecz. Ewentualnie czym można go jeszcze zwalczyć oprócz metrybuzyny.
  21. Co do glifosatu to nie wypowiem się nie praktykowalem nigdy. A dawka commandu to zalezy jaka gleba ja osobiście na lżejszą daje 0.15-0.17l a na cięższe to pełna dawka 0.2 l. A co pogody to u mnie na 13-14 maja przymrozki więc siew po 10 dopiero
  22. kumil to na pweno command swoje zrobił(jeżeli były po jego aplikacji duże opady) a dodatkowo podejrzewam że mogły je dopaść także niskie temperatury ok 4-5 stopni powodując takie bielenie i zamieranie liści. Co do randapu mieszanego z commandem ja był się nie odwazył zbyd duże ryzyko a ogorek ogólnie wrażliwy na herbicydy
  23. Ja w zeszłym roku na siałem na jednej działce łubin wąskolistny(Dalbor) w zalecanej normie wg. producenta. Dwa przejazdy na szerokość siewnika zasiałem podwójnie żeby mieć porównanie. I co z tego że ten siany gęściej wizualnie wyglądał z daleka lepiej(gęściejszy łan) skoro w porównaniu do normalnie sianego miał bardzo mało strąków(i był mniej rozgałęziony) i ziarno było drobniejsze. Ja zawsze sieje łubin jak najwcześniej z tego powodu że kiedyś robiłem porównanie ( 1 siany w marcu 2 siany w połowie kwietnia ) to ten siany później raz że dał mniejszy plon a dwa miał zauważalnie słabszy(krótszy i cieńszy) system korzeniowy co w obecnej sytuacji deficytu wody ma według mnie duże znaczenie.
  24. To co jest skuteczne w jednym roku moze w przyszłym już nie byc tak skuteczne. U mnie w miare sprawdza sie mospilan tylko troszke w wiekszej dawce i koniecznie ph wody ok 5. Jak dobrze sie trafi z opryskiem to i pyretroid bedzie odpowiedni. Ja w tym roku bede mial zagwozdke bo bob idzie na dzialki kolo nowo powstalych osiedli i bedzie ciekawie z opryskami( zyczliwi ludzie). Juz w zeszlym roku pobierali mi probki strąków z pola. Na szczescie nic niedozwolonego nie wykryli. Skuteczny byl dwa lata temu proteus lecz w zeszlym roku bylo z nim roznie np stonke na ziemniakach musialem poprawke robic. Znam takich co pryskali na kwitnienie dursbanami czy innymi nurellami czy nawet bi58 lecz mi by troche bylo szkoda pszczół a pozatym pozostalości.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj