Skocz do zawartości

Wynik badań gleby


wisniareek

czy mógłby mi ktoś doradzić co z tym zrobić? Co zastosować? Wspomnę ze w tym roku było wapnowane wapnem magnezowym w dawce 2t na ha . ziemia 6kl a wyniki tych badań są z placów co nic tam nie chce rosnąć.




Rekomendowane komentarze

Gość Profil usunięty

Opublikowano

I nie będzie. Wapnowałeś w tym roku i chcesz żeby się pH już podniosło? Poczekaj dwa lata i zrób badania. Jak będzie niskie to dasz kolejne 2 t.

Odnośnik do komentarza
Gość Profil usunięty

Opublikowano

P masz dosyć to nawożenie możesz ograniczyć do minimum, tak samo Mg, bo dałeś wapno magnezowe. Natomiast co do K to 200-250 kg/ha soli potasowej załatwi sprawę. A na podniesienie pH musisz poczekać, bo w tą suszę wapno działa bardzo wolno. 

Odnośnik do komentarza
Gość Profil usunięty

Opublikowano

Nie wiem czy znikoma, bo dwa lata temu dałem 2t/ha dolomitu i podniosło pH z 5,5 do 8. I w tym roku miałem dać kolejne 2t/ha, ale w takim układzie jeszcze poczekam.

Odnośnik do komentarza

Podwyżka z 5,5 do 8 to chyba kredy dałeś.

Tu żeby z 3,9 dojść do min.6,5 to dwa, trzy lata dobrego planu nawożenia a takich magików co w rok dźwigają pH super wapnem omijam z daleka.

Odnośnik do komentarza
Gość Profil usunięty

Opublikowano

No właśnie sam się zdziwiłem, bo to graniczy z cudem. Albo wyniki badań oszukane, ale zwykły kwasomierz Helliga pokazał tak samo więc nie wiem co jest, bo 8 to już trochę za dużo jak na 4 klasę gleby.

Odnośnik do komentarza

Próbki po wapnowaniu pobrane z różnych miejsc na różnej głębokości? Trochę tudno uwierzyć, że tak łatwo pH podniosłeś i to dolomitem? Jakia była reaktywność i rozdrobnienie?

Odnośnik do komentarza
Gość Profil usunięty

Opublikowano

Też tego nie rozumiem. Tym bardziej że w tamtym i w tym roku była susza. Zmielone było prawie na pył. Próbki pobrane prawidłowo.

Odnośnik do komentarza

podczas suszy ph potrafi spaść nawet o 1 w stosunku do prób pobieranych w czasie dobrego uwilgotnienia. ph 3,9 i dwie tony wapna magnezowego to tak jak by komuś kto nie pił tydzień dać kieliszek wody MAŁO. Jak kiedyś kupiliśmy pole po byłym pgr to na łatach było ph 3,5 żyto nie rosło. Jeden z profesorów bodajże z poznania powiedział, że albo kreda albo 10 ton wapna magnezowego dobrze zmielonego i po roku zrobić jeszcze raz próbę i jeszcze raz wapno w zależności od potrzeb też nawet do 10 ton. Dużo i drogo ale co zrobić. I poszło ok 10 ton po łatach na reszte pola gdzie było ph 4,5 to tak około 5 ton wapna fastlime (ok 170 zł za tone) i gdzie po tym rzepak posiany, jesienią cierpiał ale wiosną był całkiem ładny już. Po 2 latach próby zrobione to ph trochę ponad 5 na co poszło znowu wapno ok 3 tony. Ale przy tak dużej dawce wapna już w pierwszym roku był widoczny efekt i wiem wielu powie że efekt przepalania ziemi i tego typu rzeczy ale znajomy też podobna sytuacja, że ph poniżej 4 twierdził, iż 3 tony nie więcej i to raz na 3 lata to tak po 6 latach miał dość dobre plony na tych łatach u nas już w pierwszym było zadowalające a w drugim łaty ledwo zauważalne choć tak wiem twierdzi to wielu teorią ale tyle teorii ilu profesorów ale to zadziałało i przyniosło zyski 

 

ps sorry za taki wykład

Odnośnik do komentarza

magnez nie pomoże w wapnie magnezowym jak jest za niskie pH, musisz dolistnie podać bo przy niskim pH gleby magnez nie jest pobierany z gleby przez rośliny

Odnośnik do komentarza

przy ph 3,9 praktycznie nic nie jest pobierane prócz metali ciężkich, z których nieliczne są potrzebne roślinie. Nie ma sensu dawać nic dolistnie szkoda pieniędzy bo i tak nic nie urośnie. Jak kolega napisał że to 6 klasa o takim ph to jedyne sensowne rozwiązanie to podwyższenie ph i to jak najszybciej bo przy takim odczynie procesy mineralizacji materii praktycznie nie zachodzą bo raz, że jak nie rośnie to nie ma resztek a dwa nawet jak się jakieś pojawią to zachodzą procesy niepożądane i zamiast próchnicy wytwarzają się związki szkodliwe i jeszcze bardzie degradują już tragiczną gleb. A prawda taka, że jak nie ma próchnicy to nie ma wody bo to ona trzyma wodę w glebie i co by nie dać to i tak roślina nie pobierze bo nie ma nośnika substancji odżywczych. Dać dużo wapna lub nawet lepiej kredy na drugi rok obornik żeby pożyteczne bakterie dostały się do gleby a z nimi substancja organiczna żeby bakterie miały co robić.  

Odnośnik do komentarza

Kolega Rafał ma rację. Najlepiej do tego zasiać lubin z facelią. Jak masz możliwość to zastosuj obornik ale pamiętaj 4-6 tyg przerwy między wapnem.

Odnośnik do komentarza

200-250 soli? każda pierwsza lepsza roślina skonsumuje taką ilość bez większego problemu z tak niskim odczynem ph i zasobnością w K, radził bym tą sól wysypać i uzbroić sie w odżywki bo całą kolację dla roślin tłumi właśnie ph, a przed dokarmianie dolistne będzie lepszy efekt

Odnośnik do komentarza

Dokarmianie dolistne to szkoda kasy jeżeli masz niskie ph. Co z tego że pojedziesz kilka razy z odżywkami jak ich koszt przekroczy zysk. To jest 6 klasa ciężko jest na niej uzyskać jakiś duży dochod. Zanim pH podniesiesz do 5- 6 to trochę czasu musi upłynąć. Ja bym się w takie pole nie pchał. Zalesić i tyle.

Odnośnik do komentarza
Gość Profil usunięty

Opublikowano

Dokarmianie dolistne w ogóle nie ma żadnego sensu. Sąsiad zza miedzy w tym roku pryskał 7 razy, gdzie sam koszt preparatów to 150 zł/ ha plus koszty oprysku daje to 200zł/ha. Zebrał 2,5t pszenżyta, które teraz kosztuje 500zł. Reszty komentować nie trzeba.

Odnośnik do komentarza

Z chęcią przyjmę wyzwanie i udowodnie niedowiarką jaki można uzyskać efekt przez "właściwe" stosowanie dolistnych preparatów

 

Odnośnik do komentarza

tylko takie dolistne dokarmianie to tylko doraźne działanie, wychodzi drogo i uzależnione od wody w roślinach, jak będzie brakowało tej wody to każda odżywka przypala a co dopiero mixy

Odnośnik do komentarza
Gość Profil usunięty

Opublikowano

Sąsiad wydał 1400zł na to. Urosną przez to 3t więcej? Raczej nie. Nawet jakby urosły to pokryją tylko koszty. O zysku nie ma mowy, a jest tylko napychanie portfeli producentom.

Odnośnik do komentarza

Nawozy dolistne pomagają ale to nie jest recepta na wszystkie niedobory no i zawsze taniej jest zapobiegać im niż interwencyjnie latać z opryskiwaczem jak ksiądz z kropidłem ;)

Odnośnik do komentarza

nawozy dolistne temat rzeka zależy jaka forma niektóre w ogóle nic nie pomagają inne dużo, tylko nawóz dolistny a dokładnie micro tworzy głównie enzymy nie tworzy tkanek przy ph 3,9 NPK jest pobierane w niewielkim stopniu do oczekiwanego a P się uwstecznia stąd tak duża zawartość wyszła w tej próbie prawie zawsze tak wychodzi więc można latać z nawozem i mikro a efektu brak, ph jest najważniejsze. A po za tym dając uczciwą dawkę obornika to wszelkie micro można sobie darować bo w oborniku jest wszystko i nie żebym był przeciwnikiem micro gdyż własnego obornika nie posiadam więc trzeba to lać ale nie na darmo tylko tam gdzie ma to sens więc ph jest uregulowane a makro składniki są dostępne dla roślin. Bo czy dużo się ktoś naje jak dostanie łyżkę kawioru i nic po za tym, troche lipa więcej skorzysta jak zje suchy chleb ale do syta. Tak że wnioski są proste 

Odnośnik do komentarza

ja na 6kl dałem 500 kg wap-mag. 300 albo 400 kg polifoski6 do tego takie coś jak UG-max. 200 kg soli potasowej i jęczmień mi oddał 6t/ha przy tej suszy myślę że wynik bardzo dobry.

Odnośnik do komentarza

No włśnie, sam napisałeś sobie dlaczego tylko 6t/ha - SUSZA , możesz sobie sypać nawet i 2 tony polifoski a i tak nic to nie da bo jak ma to pobrać bez wilgoci w glebie, i właśnie w tak stresowych warunkach górą są nawozy dolistne, pod warunkiem że nie pryskamy w dzień przy +35'C bo odrazu wyparują nim osiądą na roślinie

Odnośnik do komentarza

dziecinada się zaczyna... 6 klasa - 6 ton jęczmienia... z 6ha? :D a wszystko za sprawą 500 kg wap-magu i UG max xD chyba jestem za stary na takie bajki :D

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v