Skocz do zawartości

Agrosimex Blog

Zaloguj się, aby obserwować  
  • 8
  • 0
  • 35458

Czym są leonardyty?

Agrosimex

3894 wyświetleń

blog-0792968001358954087.jpgLeonardyt jest miękkim, błyszczącym, szklistym mineraloidem barwy czarnej lub brązowej. Kopalina ta jest bardzo bogata w kwasy humusowe,których zawartość dochodzi do 90 %. Leonardyty mają bardzo dobre właściwości poprawiające żyzność, dlatego mogą być wykorzystane również w rolnictwie.

 

Leonardyty

 

Nazwa leonardyt pochodzi od dr A. G. Leonarda, dyrektora North Dakota Geological Survey, nadana została w uznaniu dla jego osiągnięć w badaniu tych złóż.

 

Pochodzenie leonardytów

 

Złoża leonardytów powstały w piątym okresie ery paleozoicznej w Karbonie z rozkładu resztek roślinnych obumarłych bez dostępu powietrza. Kopalina ta jest formą pośrednią między torfem a węglem brunatnym. Pokłady leonardytów znajdują się bezpośrednio nad złożami węgla brunatnego. Wydobywa się go w kopalniach odkrywkowych.

pozyskiwanie-leonardyt%C3%B3w.jpg

 

Właściwości leonardytów

 

Leonardyty w formie kopaliny są nierozpuszczalne w wodzie, dlatego są poddawane obróbce biologiczno-chemicznej w wyniku czego są z nich ekstrahowane kwasy humusowe. W bardzo złożonym procesie produkcyjnym, udoskonalanym od ponad 20 lat, otrzymywany jest nawóz Rosahumus. Aktywność kwasów humusowych z leonardytów jest 5 krotnie wyższa od kwasów humusowych pochodzących z innych źródeł (obornik, kompost).

 

Kwasy humusowe z leonardytów o najwyższej aktywności biologicznej i chemicznej z kopalni w Niemczech. Pokłady tych leonardytów są bardzo cienkie w porównaniu do węgla brunatnego, a do ich wykrycia potrzebne są specjalne detektory montowane na koparkach węgla.

kopanie-leonardyt%C3%B3w.jpg

 

Zastosowanie leonardytów

 

Leonardyty oprócz tego, że są znane ze swoich właściwości kondycjonujących glebę ze względu na wysoką zawartość kwasów humusowych, są wykorzystywane również jako stabilizator wymiany jonów, środek rekultywujący zanieczyszczone środowisko.

• Środek kondycjonujący glebę

Jest wykorzystywany do poprawy żyzności i struktury gleby poprzez bezpośrednią aplikację bądź też razem z innym źródłem kwasów humusowych.

• Środek rekultywujący glebę

Leonardyt może być dodawany do gleby, aby zredukować pobieranie metali ciężkich (kadm, rtęć, ołów, nikiel) przez rośliny na skażonych terenach. Badane są także zdolności kwasów humusowych do neutralizacji innych substancji chemicznych obecnych w glebie (np. herbicydy).0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×