Zaloguj się, aby obserwować  

Wpisy w tym blogu

 

Biologiczny regenerator gleby

Na rynku polskim pojawił się Delsol, nawóz opracowany we Francuskim Instytucie Badań Mikrobiologicznych. Nawóz zawiera azot organiczny oraz „ Co-formulator” – zestaw substancji stymulujących rozwój w glebie bakterii Pseudomonas putidia i Pseudomonas fluorescens . Delsol poprawia żyzność gleby przeciwdziałając wyjaławianiu i zapobiegając zmęczeniu gleby. Jak działa ten nawóz?   Bogate życie ryzosfery Ryzosfera jest częścią gleby w kontakcie z korzeniami. Żyje w niej 100 razy więcej mikroorganizmów niż w pozostałych warstwach gleby. Jest ona więc miejscem wielu procesów wymiennych z rośliną. Bakterie, które się w niej rozwijają są to tzw. rhizobakterie. Wśród tej specyficznej mikroflory Pseudomonas fluorescens i Pseudomonas putidia odgrywają kluczową rolę, wywierając działanie stymulujące na wzrost roślin i ochrony jej systemu korzeniowego przed atakami pasożytów.   Właściwości te nazwano „PGPR” (Plant Growth Promoting Rhizobacteria), co oznacza rhizobakterie wywierające wpływ na wzrost roślin. Pseudomonas putida ułatwiają również kiełkowanie i wzrost sadzonek, otrzymały miano „EPR” (Emergence Promoting Rhizobacteria), rhizobakterie, które ułatwiają wzrost. Nawóz Delsol dostarcza substancji, które rozwijają aktywność właśnie tych mikroorganizmów.   Oddziaływanie na stan gleb Delsol, poprzez swój wpływ na rhizobakterie, przeciwdziała wyjaławianiu gleby, wspomaga procesy użyźniania i regeneracji gleb, odblokowuje glebę z metali ciężkich i toksyn utrudniających prawidłowy wzrost i rozwój roślin.   Delsol zapobiega efektowi zmęczenia gleb. Bez odpowiedniej aktywności mikrobiologicznej gleby nie ma bowiem możliwości uzyskania wydajnych i dobrych jakościowo plonów.     Wzrost roślin Nawóz ten rozwija aktywność mikrobiologiczną ryzosfery, wpływa na kiełkowanie nasion i rozwój korzeni, zwiększa przyswajanie przez rośliny składników pokarmowych, a dodatkowo stymuluje ich wzrost.   Wyniki skutecznosci Delsol . Rozwój systemu korzeniowego kukurydzy . IUNG Puławy , RZD Kępa , Gospodarstwo Osiny.31.05. 2012r Na zdjęciu widoczne (od lewej) korzenie rośliny nawożonej Delsolem (2 l/ha), kontrola (NPK) oraz nawożonej Delsolem (1 l/ha)   Wpływ stosowania nawozu Delsol na plon ogólny cebuli (t/ha) .Uniwersytet Przyrodniczy ,Poznań 2012r Kombinacja Plon ogólny Kontrola 23,2 a Delsol 2L/ha 28,0 b     Wzrost odporności Delsol dodatkowo wzmacnia naturalne mechanizmy obronne roślin, m.in. poprzez stymulowanie produkcji fitoaleksyn. Dzięki temu rośliny są bardziej odporne na działanie takich czynników chorobotwórczych jak: Pythium spp., Fytophtora spp., Phusarium Spp., Rhizoctonia solani, Phoma spp., Botrytis cinerea, Aphanomyces, Verticilium dahliae.     Stosowanie Delsol stosuje się w formie oprysku doglebowego przed siewem , po siewie nasion lub dolistnie we wczesnych fazach rozwojowych roślin uprawnych w dawce 1-3 L/ha w 300-500 L wody, w następujących uprawach: warzywa: 1-2 L/ha.
buraki cukrowe, kukurydza, rzepak ozimy, zboża: 1-2 L/ha.
drzewa i krzewy owocowe: 2-3 L/ha przed założeniem sadu, 1-2 L/ha w sadach owocujących.
truskawki: przed założeniem plantacji 2-3 L/ha i owocujące 1-2 L/ha.
rośliny ozdobne: 3-6 ml/L wody.
Szczególnie dobre rezultaty stosowania Delsolu uzyskuje się na glebach o uregulowanym odczynie gleby o pH ok. 6,0 i wyższym oraz przy łącznym stosowaniu z Rosahumusem. Delsolu nie należy mieszać ze środkami ochrony roślin, ale można stosować łącznie z innymi nawozami.   Więcej informacji o Delsolu oraz na temat żyzności gleb znajdą Państwo na portalu Doradca-Rolniczy.pl. autor: Krzysztof Zachaj, Agrosimex

Agrosimex

Agrosimex

 

Rusza Klub Fertygacyjny

Już 22 lutego w Błędowie odbędzie się pierwsze spotkanie Klubu Fertygacyjnego, skupiającego sadowników zainteresowanych stosowaniem fertygacji w swoich gospodarstwach. Uczestnicy Klubu skorzystają z monitoringu i indywidualnie opracowywanych zaleceń.   Inicjatywa Klubu Fertygacyjnego jest skierowana do gospodarstw posiadających instalacje nawodnieniowe lub planujących zakup takiego sprzętu w przyszłości. Celem Klubu jest propagowanie wiedzy na temat nawożenia upraw sadowniczych tą metodą, a także przygotowywanie precyzyjnych zaleceń dla każdego z uczestników na podstawie systematycznego monitoringu.   Klub Fertygacyjny swoim patronatem objął profesor Waldemar Treder z Instytutu Ogrodnictwa – wybitny specjalista w dziedzinie fertygacji.   - W sezonie 2012 przeprowadziliśmy doświadczenia w gospodarstwie wdrożeniowym w Uleńcu. Polegało ono na tym, iż w sadzie jabłoniowym (z nawadnianiem i fertygacją), zostały umieszczone sączki z których podczas sezonu pobierano regularnie roztwór do analiz laboratoryjnych. Na podstawie składu roztworu, informacji jaki nawóz był stosowany, wieku drzew i w jakiej fazie rozwoju znajduje się jabłoń były ustalane zalecenia czym, jak długo i w jakiej dawce należy nawozić. Rezultaty tych doświadczeń były bardzo dobre. Dlatego postanowiliśmy podzielić się tą wiedzą z szerszą grupą sadowników – informuje Zofia Gniadzik z działu nawozów firmy Agrosimex.   Każdy z członków Klubu Fertygacyjnego otrzyma szereg zaleceń nawożeniowych. Będą one przygotowane na podstawie cyklicznych analiz próbek gleby. Oprócz tego uczestnicy Klubu wezmą udział w licznych spotkaniach szkoleniowych.   Pierwsze spotkanie organizacyjne Klubu Fertygacyjnego zaplanowano na 22 lutego 2013 r. Odbędzie się ono w Błędowie (Agrostawy ul. Parkowa 3a, 05-620 Błędów). Zainteresowani sadownicy proszeni są o kontakt z numerem telefonu: 601 719 139.

Agrosimex

Agrosimex

 

Nawozy z alg - z czego powstają?

Nawozy z ekstraktem z alg morskich są wytwarzane z kilku głównych gatunków wodorostów. Rosną one w różnych warunkach i przez to różnią się one między sobą właściwościami. Jedne z nich tworzą podmorskie łąki, inne lasy.       Laminaria digitata   Laminaria digitata – Brązowe wodorosty występujące w północnej części Oceanu Atlantyckiego. L. Digitata ma skórzaste, ciemnobrązowe liście, które dorastają do długości 15 m. Występuje często w pobliżu wybrzeży, gdzie tworzy rozległe łąki. W porównaniu z innymi algami cech*je się bardzo szybkim wzrostem – nawet 5% dziennie.     Ascophyllum nodosum   Ascophyllum nodosum – Brunatnice występujące w północnym Oceanie Atlantyckim. Roślina tworzy charakterystyczne owalne pęcherzyki powietrza pomiędzy liśćmi. Dorasta do długości 2 m. A. nodosum występuje najczęściej w osłonionych miejscach przy brzegu lub przy ujściach rzek. Rośnie dosyć wolno (0,5% dziennie). Algi te są zbierane do wytwarzania nawozów ze względu na wysoką zawartość makro- i mikroskładników pokarmowych, a także fitohormonów i aminokwasów.     Ecklonia maxima   Ecklonia maxima – E. maxima, zwana również morskim bambusem, występuje w południowym Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Afryki. Dominuje na spokojnych płyciznach (do 8 m), gdzie tworzy formacje przypominające lasy. Posiada jedną dużą pneumatocystę, która utrzymuje roślinę przy powierzchni.

Agrosimex

Agrosimex

 

Czym są leonardyty?

Leonardyt jest miękkim, błyszczącym, szklistym mineraloidem barwy czarnej lub brązowej. Kopalina ta jest bardzo bogata w kwasy humusowe,których zawartość dochodzi do 90 %. Leonardyty mają bardzo dobre właściwości poprawiające żyzność, dlatego mogą być wykorzystane również w rolnictwie.   Leonardyty   Nazwa leonardyt pochodzi od dr A. G. Leonarda, dyrektora North Dakota Geological Survey, nadana została w uznaniu dla jego osiągnięć w badaniu tych złóż.   Pochodzenie leonardytów   Złoża leonardytów powstały w piątym okresie ery paleozoicznej w Karbonie z rozkładu resztek roślinnych obumarłych bez dostępu powietrza. Kopalina ta jest formą pośrednią między torfem a węglem brunatnym. Pokłady leonardytów znajdują się bezpośrednio nad złożami węgla brunatnego. Wydobywa się go w kopalniach odkrywkowych.   Właściwości leonardytów   Leonardyty w formie kopaliny są nierozpuszczalne w wodzie, dlatego są poddawane obróbce biologiczno-chemicznej w wyniku czego są z nich ekstrahowane kwasy humusowe. W bardzo złożonym procesie produkcyjnym, udoskonalanym od ponad 20 lat, otrzymywany jest nawóz Rosahumus. Aktywność kwasów humusowych z leonardytów jest 5 krotnie wyższa od kwasów humusowych pochodzących z innych źródeł (obornik, kompost).   Kwasy humusowe z leonardytów o najwyższej aktywności biologicznej i chemicznej z kopalni w Niemczech. Pokłady tych leonardytów są bardzo cienkie w porównaniu do węgla brunatnego, a do ich wykrycia potrzebne są specjalne detektory montowane na koparkach węgla.   Zastosowanie leonardytów   Leonardyty oprócz tego, że są znane ze swoich właściwości kondycjonujących glebę ze względu na wysoką zawartość kwasów humusowych, są wykorzystywane również jako stabilizator wymiany jonów, środek rekultywujący zanieczyszczone środowisko. • Środek kondycjonujący glebę Jest wykorzystywany do poprawy żyzności i struktury gleby poprzez bezpośrednią aplikację bądź też razem z innym źródłem kwasów humusowych. • Środek rekultywujący glebę Leonardyt może być dodawany do gleby, aby zredukować pobieranie metali ciężkich (kadm, rtęć, ołów, nikiel) przez rośliny na skażonych terenach. Badane są także zdolności kwasów humusowych do neutralizacji innych substancji chemicznych obecnych w glebie (np. herbicydy).

Agrosimex

Agrosimex

 

Konferencje i spotkania sadownicze w 2013

Styczeń i luty jak zwykle obfitują w spotkania dla sadowników. 11 stycznia w Warszawie odbyły się targi MTAS. Na przestrzeni stycznia i lutego odbywa się seria Regionalnych Konferencji Sadowniczych Agrosimex. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem wydarzeń w nadchodzących miesiącach.   Konferencje i spotkania sadownicze w 2013 roku IX Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej – 11-12 stycznia 2013, Warszawa
Konferencja Truskawkowa Agrosimex – 19 stycznia 2013, Jasieniec
Regionalna Konferencja Sadownicza Agrosimex – 23 stycznia 2013, Biała Rawska
Regionalna Konferencja Sadownicza Agrosimex – 24 stycznia 2013, Warka
Regionalna Konferencja Sadownicza Agrosimex – 25 stycznia 2013, Brześć Kujawski
Regionalna Konferencja Sadownicza Agrosimex – 26 stycznia 2013, Goszczyn
XXII Spotkanie Sadownicze Sandomierz 2013, 30-31 stycznia, Sandomierz
Regionalna Konferencja Sadownicza Agrosimex – 7 lutego 2013, Pobórka Wielka
56 Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych – 14-15 lutego 2013, Rawa Mazowiecka
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW – 19-20 lutego 2013, Warszawa
Regionalna Konferencja Sadownicza Agrosimex - (dokładny termin podamy wkrótce), Tęgoborze
Regionalna Konferencja Sadownicza Agrosimex – 26 lutego 2013, Grabanów
Regionalna Konferencja Sadownicza Agrosimex – 28 lutego 2013, Trzebnica
Więcej informacji: szczegółowe programy i lokalizacje spotkań dostępne są na stronie www.DoradztwoSadownicze.pl

Agrosimex

Agrosimex

 

Nawóz borowy nowej generacji

Do tej pory w Polsce dostępne były 2 grupy nawozów borowych: boroetanoloamina oraz octaboran sodu. Rheobor to nawóz borowy nowej generacji, który dzięki swoim właściwościom jest wchłaniany przez roślinę w jedyne 2 godziny po aplikacji. Co zawiera i jak działa ten preparat?     Nawóz borowy Rheobor   Rheobor jest nawozem borowym nowej generacji opracowanym przez belgijską firmę ROSIER. Bor w tym nawozie występuje w postaci boranu wapnia, który jest naturalnym składnikiem naszej planety. Nawóz ten występuje w formie stężonej zawiesiny refluidalnej. Jest to pierwszy w Polsce nawóz borowy zawierający bor w tej unikalnej postaci (w momencie pobrania boru uwalniany jest dwutlenek węgla wykorzystywany w procesie fotosyntezy).   Proces mikronizacji   Surowce używane do produkcji tego nawozu poddawane są procesowi mikronizacji w wyniku czego powstają mikrocząsteczki nawozu o wielkości ok. 2 µm. Dla porównania aparat szparkowy (stomata) ma wielkość 5-10 µm.       Więcej informacji   Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nawozie borowym Rheobor kliknij tutaj

Agrosimex

Agrosimex

 

Rusza cykl konferencji Farmera

Już na przełomie stycznia i lutego odbędzie się druga edycja regionalnych konferencji z cyklu "Przez innowacyjność do sukcesu" organizowanych przez magazyn Farmer. W trakcie konferencji omawiane będą zagadnienia z zakresu nawożenia i ochrony roślin.

W tym roku konferencję będą się odbywały w następujących lokalizacjach: Woj. pomorskie – Stare Pole, 16.01.2013 – Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Oddział w Starym Polu
Woj. dolnośląskie – Wrocław, 23.01.2013 r. – Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu
Woj. lubelskie – Zamość, 30.01.2013 r. – Lubelski Urząd Wojewódzki, Oddział w Zamościu
Woj. wielkopolskie – Sielinko, 06.02.2013 r. – Centrum Wystawowo Szkoleniowe Sielinko
Woj. warmińsko-mazurskie – Olsztyn, 26.02.2013 r. – Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie
Woj. podlaskie – Szepietowo, 28.02.3013 r. – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Program konferencji Farmera
Skuteczność pestycydów a integrowana ochrona zbóż i rzepaku
Jak poprawić żyzność i sprawność biologiczną gleby oraz wykonać nawożenie startowe? – praktyczne działania zwiększające opłacalność upraw rolniczych
Nowe chelaty IDHA firmy ADOB – skuteczna metoda nawożenia roślin
Innowacyjność preparatów Intermag
Uwarunkowania efektywnego nawożenia

Rejestracja
Udział w konferencjach jest bezpłatny. Wymagana jest rejestracja uczestnictwa, która jest możliwa drogą elektroniczną – przez wysłanie zgłoszenia na adres e-mail, przez wypełnienie formularza rejestracyjnego online (www.agrofoto.pl) , przez przesłanie wydrukowanego formularza na numer faxu, telefonicznie lub przesłanie zgłoszenia pocztą.
Liczba miejsc jest ograniczona.
Serdecznie zapraszamy do udziału!

Więcej informacji o aktualnych wydarzeniach i konferencjach dla rolników na stronie www.Doradca-Rolniczy.pl

Agrosimex

Agrosimex

 

3 nawozy do poprawy żyzności

Blisko dwie trzecie gleb w Polsce to gleby o małej żyzności. Przyczyny degradacji gleb to m.in. monokultura, brak nawożenia organicznego, ugniatanie pól przez ciężkie maszyny. Poniżej prezentujemy 3 nawozy, które mogą znacznie poprawić żyzność gleby i opłacalność uprawy.

Rosahumus – kwasy humusoweRosahumus zawiera 85% kwasów humusowych z leonardytów, a także potas i żelazo. Kwasy humusowe są najważniejszym składnikiem próchnicy, decydującej o żyzności i potencjale plonotwórczym gleb. Nawóz ten poprawia stosunki wodno-powietrzne w glebie i modyfikuje strukturę gleby.

Zwiększa dostępność składników pokarmowych z rezerw glebowych i zastosowanych w nawozach mineralnych oraz poprawia ich wykorzystanie przez rośliny. Stymuluje rozwój systemu korzeniowego zwiększając odporność roślin na niekorzystne warunki pogodowe.

Stosowanie i dawkowanie Rosahumusu

Więcej informacji o nawozie Rosahumus: www.Rosahumus.pl

DelsolNawóz stymulujący rozwój w glebie bakterii Pseudomonas Putidia, które wpływają dodatnio na rozwój sytemu korzeniowego oraz pobieranie fosforu i aktywizują życie biologiczne gleby. Delsol zwiększa transformację związków siarki w przyswajalne przez rośliny siarczany, co jest szczególnie istotne w uprawie rzepaku. Ponadto nawóz ten stymuluje mechanizmy obronne roślin chroniąc ich korzenie przed atakami czynników chorobotwórczych.

Korzyści ze stosowania nawozu Delsol: Lepsze wykorzystanie zasobów fosforowych (w przypadku rzepaku pobieranie większe nawet o 100%). Lepszy rozwój upraw, walka ze zmęczeniem gleby. Szybszy rozwój korzeni. Poprawa struktury gleby (zwiększona aktywność mikrobiologiczna gleby).

Stosowanie i dawkowanie Delsolu

Więcej o nawozie Delsol: Regenerator gleby Delsol

OxyfertilOxyfertil Mg 75/25 to doskonały nawóz wapniowy w formie granulatu. Zawiera 50% CaO i 25% MgO w formie tlenkowej. Szybko podnosi odczyn kwaśnych gleb, poprawia ich właściwości fizykochemiczne i strukturę, uzupełnia niedobory magnezu. Dzięki poprawie odczynu gleb zwiększa dostępność składników pokarmowych.

Stosowanie i dawkowanie Oxyfertilu

Agrosimex

Agrosimex

Zaloguj się, aby obserwować  
×

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.