Skocz do zawartości

Mini galerie

Zaloguj się, aby obserwować  
  • 84
  • 191
  • 403209

BIZON -Najpopularniejsze modele

agrofoto

4346 wyświetleń

blog-bizon-z056_1501575159_18601_598037f79291a.jpg
31 lipca 2017 roku mija pierwsza rocznica śmierci głównego konstruktora najpopularniejszego polskiego kombajnu. Bolesław Rostowski został nazwany "ojcem Bizona". Kombajn produkowany przez Fabrykę Maszyn Żniwnych w Płocku zyskał przychylność rolników i sławę na całym świecie. 
Szukaliśmy nazwy, która odzwierciedlałaby siłę, potęgę i wydajność tej olbrzymiej maszyny, więc wymyśliliśmy Bizona, bo to jeden z największych ssaków - opowiadał po latach Rostowski.
 
Pierwszy stworzony bizon posiadał hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego - to była ogromna rzadkość jak na tamte czasy. Do tego centralne sterowanie hydrauliczne układami napędów i regulacji bez potrzeby opuszczania stanowiska kierowniczego, co bardzo pomagało w pracy na polu.
 
Jak podają ówczesne źródła: ziarno było czystsze (powyżej 98,5%), a straty w zbiorach znacznie mniejsze. W 1971 r. rozpoczęła się seryjna produkcja kombajnu. Tysięczny egzemplarz wyprodukowano do 1 maja 1972 r.  Jednak w latach 90-tych wstrzymano jego produkcję.
 
 
7 slajdów
  1. BIZON -Najpopularniejsze modele
  2. BIZON -Najpopularniejsze modele
  3. BIZON -Najpopularniejsze modele
Jednak pomimo tego, że kombajny marki Bizon nie są już produkowane. Nadal możemy je podziwiać na polskich polach podczas żniw. Nie jeden rolnik w swoim gospodarstwie posiada kombajn od ponad 40 lat. 
 
A Wy posiadacie Bizona w swoim gospodarstwie?

Oglądaj galerię2 komentarze


Rekomendowane komentarze

Witam. Posiadam zo-50 z 1973 r. Nie stać małe gospodarstwa na zakup nowego dlatego są takie popularne. Radzi sobie w pracach chociaż jest mało zwrotny na małych kawałkach i hamulce to porażka 

  • Haha 1

Dobrze wiedzieć gdzie można kupić środki smarne do tego typu maszyn rolniczych. Każdy rolnik wie, że w sezonie bez tego ni rusz w drodze. Ja od lat zaopatruję się w tym od tego dostawcy http://oiltrans.pl/ i moje maszyny sa zawsze sprawne..oczywście serwisuje je ale zawsze coś takiego trzeba mieć. 

Edytowano przez sebstantu

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×