Uprawy pod solidną ochroną

blog-0761881001412926326.jpg

Tegoroczna wiosna nie była dla rolników zbyt łaskawa. Wiele strat na polach spowodowanych było przymrozkami wiosennymi oraz intensywnymi gradobiciami we wczesnych fazach rozwojowych. Zupełnie inaczej niż w poprzednich latach, gdzie szkody dotyczyły w dużym stopniu ujemnych skutków przezimowania. Łączna liczba zgłoszonych szkód wyniosła blisko 9 tys. Jak będzie jesienią? Przed czym rolnicy powinni zabezpieczyć swoje uprawy w nadchodzących miesiącach?

 

 

Wiosenny przebieg pogody wydawał się dość łagodny. Jednak liczba zgłoszonych szkód była spora

W katastrofalnym pod względem szkód rolniczych 2012 roku Concordia wypłaciła łącznie ponad 370 mln złotych, likwidując blisko 18 tys. szkód w uprawach (z tego aż 14,5 tys. w wyniku skutków złego przezimowania). Oznacza to, że co 3 ubezpieczony w Concordii rolnik otrzymał wypłatę odszkodowania. W tym roku było nieco lepiej.

- Po ruszeniu wegetacji w całym kraju zanotowaliśmy około 1 tys. zgłoszeń szkód spowodowanych ujemnymi skutkami przezimowania. Następnie pojawiły się przymrozki wiosenne. Najbardziej dotkliwe w tym roku miały miejsce 16 – 17 kwietnia i 04 - 06 maja. Najbardziej zniszczone zostały uprawy w pasie biegnącym z południowego zachodu Polski na jej północny wschód. Jak co roku, spustoszenia dokonywały również gradobicia. Pierwsze z nich zanotowaliśmy już 8 kwietnia. Następnie powtarzały się jeszcze wielokrotnie praktycznie we wszystkich częściach kraju, powodując ponad 4 tys. szkód. Na konta rolników z tytułu strat spowodowanych przez zdarzenia pogodowe wpłynęło niespełna 100 mln zł - wskazuje Andrzej Janc – Dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych w Concordii Ubezpieczenia.

 

O czym rolnicy powinni pomyśleć jesienią?

Nadchodzące tygodnie, to znakomity czas na podjęcie decyzji o zawarciu nowej umowy ubezpieczenia. Jesienią ubezpieczeniu podlegają zboża ozime i rzepak ozimy, a najwięksi „wrogowie” tych upraw to: ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne grad oraz deszcz nawalny i huragan. Składka za ubezpieczenie zależy od rodzaju i gatunku uprawy, położenia geograficznego pól uprawnych, lokalizacji (województwo, powiat, gmina), stawki taryfowej wyrażonej w procentach sumy ubezpieczenia oraz sumy ubezpieczenia. Zawierając umowę ubezpieczenia, w sposób szczególny trzeba zwrócić uwagę na jej: zakres, definicje oraz wyłączenia odpowiedzialności. Wybierając ofertę warto też przeanalizować takie szczegóły, jak: procent areału od jakiego przejmowana jest odpowiedzialność za szkody (odpowiedzialność już od 8% ubytku w plonie), brak stosowania udziałów własnych, stałą sumę ubezpieczenia czy odpowiedzialność za szkody na polu, ale też jego części.

 

Na jakie dopłaty z budżetu państwa mogą liczyć rolnicy?

Składki ubezpieczeniowe podlegają dopłatom z budżetu państw. Są to kwoty nawet do 50% wartości składki. W jakich sytuacjach można uzyskać najwyższą dopłatę? Najlepiej zapytać doradcę. Obecnie na rynku są trzy firmy, które mają z Ministerstwem podpisaną umowę, pozwalającą oferować polisy z dopłatą. Concordia jest jedną z nich. Jesienny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw rolnych z dopłatami budżetu państwa w tym Towarzystwie rozpoczyna się – 19 października i potrwa – nie dłużej niż do 30 listopada.

- Limit środków finansowych na dotacje do składek będzie ograniczony. Tym samym sezon ubezpieczenia upraw z dopłatami budżetu państwa może zostać zakończony wcześniej, więc lepiej nie zwlekać. W przypadku wyczerpania limitu dotacji przewidujemy możliwość uruchomienia sprzedaży bez dotacji do składek. – mówi Andrzej Janc.

 

W jakiej sytuacji można liczyć na odszkodowanie?

Szkoda musi wystąpić na powierzchni nie mniejszej niż 10% powierzchni pola. Obsada roślin żywych w przypadku rzepaku ozimego po zimie musi być mniejsza niż 15 szt./m2. Pod warunkiem, że już przed jesiennym zakończeniem wegetacji rośliny posiadały przynajmniej 8 liści, a obsada na 1 m2 była nie mniejsza niż 30 szt.

- Odpowiedzialność za szkody spowodowane przymrozkami wiosennymi lub gradem w Concordii rozpoczyna się w przypadku wystąpienia szkód od 8% ubytku w plonie w przypadku wykupienia specjalnej klauzuli szczególnej – informuje Andrzej Janc. - Wyliczając szkodę, pod uwagę bierzemy nie tylko całą powierzchnią pola, lecz także jego części. Związane jest to z tym, że szkoda może być rozłożona nierównomiernie. Dzięki uzyskanemu odszkodowaniu możliwe jest zastąpienie zniszczonej uprawy inną, z której zostanie osiągnięty plon. – dodaje.

Ruszający niedługo jesienny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw będzie ostatnim, w którym obowiązuje dotychczasowa ustawa o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Warto więc pomyśleć o solidnej ochronie swoich upraw już teraz, mając pewność warunków zawartej umowy.

agrofoto


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj