Skocz do zawartości
D-e-x-t-e-r

Pomysł na budynek dla opasów...

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
D-e-x-t-e-r    2

Siemka, planuję w tym roku budowę budynku pod bydło, jeżeli dostanę zgodę na budowę... Wymiary budynku to długość ok. 20-25m a szerokość może być max. 13-15m. Ze względów iż budynek bedzie przy pastwisku już ogrodzonym ok. 1ha, planuję z jednej strony zrobić pod bydło na uwięzi (byki) na środku ganek paszowy a z drugiej strony pomieszczenie wolno stanowiskowe  z otwartą bramą aby mogły wyjść na zewnątrz. Wywożenie obornika ciągnik z ładowaczem. Prosze o poradę jakie szerokości zastosować na stronę gdzie bedą byki i szerokość ganka paszowego, W niedalekiej przyszlości pomyślę o wozie paszowym... bo reszta szerokości zostanie na bydło na luzie. Zastanawiam się jeszcze nad budynkiem tylko wolno stanowiskowym, tzn z jednej strony ganek paszowy i pomieszczenie na głębokiej ściółce, ale w tym wypadku będe musiał nastawić się tylko na jałówki... Czekam na podpowiedzi co lepiej, jak to zrobić aby było praktycznie, bo wiadomo jak juz ktoś ma coś podobnego to zawsze coś by zmienił, bo w praktyce zawsze coś nowego wychodzi.

mickas092    380

A co to za różnica czy całość na luza czy polowa uwiązane ? Jak się boisz chodzić przy bykach na luza to daj sobie spokój z hodowlą bo do tego trzeba mieć jaja.

D-e-x-t-e-r    2

Nie będę komentować tego posta, poczekam na wypowiedzi mądrzejszych ludzi na tym forum... Pytanie zadałem o rozwiązanie techniczne budynku, a widzę że chyba za dużo nie masz na ten temat do powiedzenia... A różnica raczej jest bo nie widzę jakoś byka ok 1000kg i jałówki ok.250kg na którą próbuję skoczyć... i druga sprawa jest możliwość tylko jednej strony na wybieg na pastwisko, a wywożenie obornika z pomieszczenia gdzie luzem jest 15 byków których nie można nigdzie wypędzić też nie jest ciekawym rozwiązaniem... więc chyba lepiej aby były uwiązane

Edytowano przez D-e-x-t-e-r

Wiadomość z agroFakt.pl

withanight    921

Taki chojrak jesteś a możesz kiedyś skończyć wdeptany w gnój, czego Ci nie życzę. Zwierzęta zwłaszcza 8 razy większe od ciebie są nieobliczalne i w starciu nie masz najmniejszych szans. W zeszłym tyg przyjechali po wieprze, kierowca ten sam, naganiacz juz inny jak się okazało przegrał z bykiem, uratowały go jałówki pod które się wczolgał, pęknięte płuco, zmiadzona śledziona, szpital 3 miesiące zwolnienia, do roboty juz raczej nie wróci.

Take me Away !...

może odbiegam od tematu ale ja do byków na uwięzi bez kija to nie wchodze. a gdy ktoś jeat bez niego odrazu warjują. Moim zdaniem kwestia wychowania ale i tak niepewne

Taurus83    162

bydło tylko luzem. kwestia organizacji. wpisz sobie w googlach bydło we francji albo obory na bydło we francji to zobaczysz jakie tam mają rozwiązania. na yt też jest sporo materiałów.  

ja bym postawił cos takiego. z drugiej strony okólnik przy każdym i olał ten hektar łąki. postawiłbym kilka takich namiotów. szybko tanio, bez pozwoleń itd

https://www.google.pl/search?newwindow=1&client=opera&hs=3Tv&biw=1366&bih=658&tbm=isch&sa=1&q=wiata+na+bydło&oq=wiata+na+bydło&gs_l=img.3..0l2.37982.38583.0.39349.4.4.0.0.0.0.154.569.0j4.4.0....0...1c.1.64.img..0.2.282.lwEaL2CFadw#imgrc=iNjeEycy9haG7M%3A

mickas092    380

Nie będę komentować tego posta, poczekam na wypowiedzi mądrzejszych ludzi na tym forum... Pytanie zadałem o rozwiązanie techniczne budynku, a widzę że chyba za dużo nie masz na ten temat do powiedzenia... A różnica raczej jest bo nie widzę jakoś byka ok 1000kg i jałówki ok.250kg na którą próbuję skoczyć... i druga sprawa jest możliwość tylko jednej strony na wybieg na pastwisko, a wywożenie obornika z pomieszczenia gdzie luzem jest 15 byków których nie można nigdzie wypędzić też nie jest ciekawym rozwiązaniem... więc chyba lepiej aby były uwiązane

Skoro wybieg może być tylko z jednej strony to rób tylko ganek paszowy - część legowiskowa, albo ganek na srodku po obu stronach 2 części uwięźniowe - usuwanie obornika wyciągiem.  Wolałbym pierwszą opcje bo miałem na uwiezi byki i to żadna rewelacja, więcej roboty i bezpieczniej wcale nie jest.  Kolejna sprawa nie wiem po co Ci hektar wybiegu , wystarczy na czas usuwania obornika wybieg szerokości czesci legowiskowej wiecej nie trzeba. 

lukasz222    2418

Hektar wybiegu można domniemać jest z tego względu, że założyciel tematu myśli pewnie nad tzw. opasem ekstensywnym, a przynajmniej po części takie żywienie planuje, bo hektar trawy na niewiele starczy przy wypasie.
Co do byków na uwięzi - serio chce wam się męczyć z bydłem na łańcuchach i to w nowym budynku? Żeby jeszcze to były krowy mleczne to można zrozumieć. Ani to ułatwienie, bo trzeba co chwilę odgarniać, podgarniać, ścielić, ani bezpieczne, bo jak zwierzak nie ma gdzie uciec to jedyną obroną dla niego jest atak. I kto trzyma byka do wagi 1 tony na opasie? Nie demonizujcie tak systemu bez uwięzi bo z pewnością nie jest gorszy

kamciow    87

Nie widzę żadnego problemu, by utrzymywać bydło luzem. Tylko zauważ że bydło dzieli się na grupy, a nir największe opasy z namniejszymi jałówkami... Im mniejsze grupy tym lepiej

Wiem że popełniam błędy ale dopiero się uczę..

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez majes
      Cześć
      Mam do Was pytanie, czy macie u siebie zainstalowane jakieś systemy automatyczne w oborach, chlewniach, garażach, itd.
      Chodzi mi np. o automatyczne zapalanie-gaszenie światła, sterowanie wentylatorami np. włącza się gdy jest ciepło albo stężenie CO2 jest wysokie, ogrzewaniem.
      Napiszcie co macie i w jaki sposób to zrobione (jaki system, elementy).
    • Przez Adamo90
      Witam mam kilka pytań
      Czy ktoś ma założony monitoring w oborze jak to zrobił?
      Możecie polecić jakiś zestaw od 8-4 kamer.
      U mnie jedna obora jest oddalona od domu o ok 65m wiec kablem ciężko było by pociągnąć. Druga jest obok czy jest jakaś możliwość połączenia wszystkich kamer przez kabel do jakiejś rozdzieli w jednej z obór, a z tej rozdzielni poprowadzić kabel do anteny która by była na dachu a druga gdzieś na ścianie w domu i z niej do rejestratora i pod telewizor lub monitor.
      Da się coś takiego zrobić? Czy lepiej kablem pociągnąć. Widziałem kamery na skrętkę internetową takie miałem kupić na początku pod gniazdo RJ-45
    • Przez MIKOLAJ276
      Witam wszystkich. 
      Chciałbym dobudowac chlewnie do chlewni rodziców. 
      Czy mogę starać się o pozwolenie na budowę jeśli działka należy do rodziców. 
      Chlewnia jest teraz na 250 sztuk i na tyle samo chciałbym dobudowac, gdzieś na forum widziałem że facet tak zrobił i nie musiał się starać o pozwolenie środowiskowe bo jego dobudowka nie przekroczyła 40djp i jestem ciekaw czy to jest możliwe. 
      Dziwny temat ale mam nadzieję że pomożecie. 
    • Przez rusto
      Planuję wnajbliższym czasien położyć gładź na ścianach tynkowych i suficie. Z tego co mi wiadomo, to są chyba dwa rodzaje gładzi: twarad i miękka. Która będzie lesza do zastosowania w budynku gospodarczym? Zależy mi na tym aby w miarę łatwo się ją kładło i nie odpadała. Na niektórych ścianach wcześniej była lamperia z farby olejnej.
    • Przez Agrolat
      Witam Przymierzam się do stawiania garażu blaszanego o wymiarach 9x7. Potrzebował bym namiarów na firmę która wykona ten budynek solidnie. Woj.Lubelskie

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.