Skocz do zawartości
D-e-x-t-e-r

Pomysł na budynek dla opasów...

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Budynek

D-e-x-t-e-r    2

Siemka, planuję w tym roku budowę budynku pod bydło, jeżeli dostanę zgodę na budowę... Wymiary budynku to długość ok. 20-25m a szerokość może być max. 13-15m. Ze względów iż budynek bedzie przy pastwisku już ogrodzonym ok. 1ha, planuję z jednej strony zrobić pod bydło na uwięzi (byki) na środku ganek paszowy a z drugiej strony pomieszczenie wolno stanowiskowe  z otwartą bramą aby mogły wyjść na zewnątrz. Wywożenie obornika ciągnik z ładowaczem. Prosze o poradę jakie szerokości zastosować na stronę gdzie bedą byki i szerokość ganka paszowego, W niedalekiej przyszlości pomyślę o wozie paszowym... bo reszta szerokości zostanie na bydło na luzie. Zastanawiam się jeszcze nad budynkiem tylko wolno stanowiskowym, tzn z jednej strony ganek paszowy i pomieszczenie na głębokiej ściółce, ale w tym wypadku będe musiał nastawić się tylko na jałówki... Czekam na podpowiedzi co lepiej, jak to zrobić aby było praktycznie, bo wiadomo jak juz ktoś ma coś podobnego to zawsze coś by zmienił, bo w praktyce zawsze coś nowego wychodzi.

mickas092    325

A co to za różnica czy całość na luza czy polowa uwiązane ? Jak się boisz chodzić przy bykach na luza to daj sobie spokój z hodowlą bo do tego trzeba mieć jaja.

D-e-x-t-e-r    2

Nie będę komentować tego posta, poczekam na wypowiedzi mądrzejszych ludzi na tym forum... Pytanie zadałem o rozwiązanie techniczne budynku, a widzę że chyba za dużo nie masz na ten temat do powiedzenia... A różnica raczej jest bo nie widzę jakoś byka ok 1000kg i jałówki ok.250kg na którą próbuję skoczyć... i druga sprawa jest możliwość tylko jednej strony na wybieg na pastwisko, a wywożenie obornika z pomieszczenia gdzie luzem jest 15 byków których nie można nigdzie wypędzić też nie jest ciekawym rozwiązaniem... więc chyba lepiej aby były uwiązane

Edytowano przez D-e-x-t-e-r

Wiadomość z agroFakt.pl

withanight    257

Taki chojrak jesteś a możesz kiedyś skończyć wdeptany w gnój, czego Ci nie życzę. Zwierzęta zwłaszcza 8 razy większe od ciebie są nieobliczalne i w starciu nie masz najmniejszych szans. W zeszłym tyg przyjechali po wieprze, kierowca ten sam, naganiacz juz inny jak się okazało przegrał z bykiem, uratowały go jałówki pod które się wczolgał, pęknięte płuco, zmiadzona śledziona, szpital 3 miesiące zwolnienia, do roboty juz raczej nie wróci.

może odbiegam od tematu ale ja do byków na uwięzi bez kija to nie wchodze. a gdy ktoś jeat bez niego odrazu warjują. Moim zdaniem kwestia wychowania ale i tak niepewne

Taurus83    88

bydło tylko luzem. kwestia organizacji. wpisz sobie w googlach bydło we francji albo obory na bydło we francji to zobaczysz jakie tam mają rozwiązania. na yt też jest sporo materiałów.  

ja bym postawił cos takiego. z drugiej strony okólnik przy każdym i olał ten hektar łąki. postawiłbym kilka takich namiotów. szybko tanio, bez pozwoleń itd

https://www.google.pl/search?newwindow=1&client=opera&hs=3Tv&biw=1366&bih=658&tbm=isch&sa=1&q=wiata+na+bydło&oq=wiata+na+bydło&gs_l=img.3..0l2.37982.38583.0.39349.4.4.0.0.0.0.154.569.0j4.4.0....0...1c.1.64.img..0.2.282.lwEaL2CFadw#imgrc=iNjeEycy9haG7M%3A

mickas092    325

Nie będę komentować tego posta, poczekam na wypowiedzi mądrzejszych ludzi na tym forum... Pytanie zadałem o rozwiązanie techniczne budynku, a widzę że chyba za dużo nie masz na ten temat do powiedzenia... A różnica raczej jest bo nie widzę jakoś byka ok 1000kg i jałówki ok.250kg na którą próbuję skoczyć... i druga sprawa jest możliwość tylko jednej strony na wybieg na pastwisko, a wywożenie obornika z pomieszczenia gdzie luzem jest 15 byków których nie można nigdzie wypędzić też nie jest ciekawym rozwiązaniem... więc chyba lepiej aby były uwiązane

Skoro wybieg może być tylko z jednej strony to rób tylko ganek paszowy - część legowiskowa, albo ganek na srodku po obu stronach 2 części uwięźniowe - usuwanie obornika wyciągiem.  Wolałbym pierwszą opcje bo miałem na uwiezi byki i to żadna rewelacja, więcej roboty i bezpieczniej wcale nie jest.  Kolejna sprawa nie wiem po co Ci hektar wybiegu , wystarczy na czas usuwania obornika wybieg szerokości czesci legowiskowej wiecej nie trzeba. 

lukasz222    2353

Hektar wybiegu można domniemać jest z tego względu, że założyciel tematu myśli pewnie nad tzw. opasem ekstensywnym, a przynajmniej po części takie żywienie planuje, bo hektar trawy na niewiele starczy przy wypasie.
Co do byków na uwięzi - serio chce wam się męczyć z bydłem na łańcuchach i to w nowym budynku? Żeby jeszcze to były krowy mleczne to można zrozumieć. Ani to ułatwienie, bo trzeba co chwilę odgarniać, podgarniać, ścielić, ani bezpieczne, bo jak zwierzak nie ma gdzie uciec to jedyną obroną dla niego jest atak. I kto trzyma byka do wagi 1 tony na opasie? Nie demonizujcie tak systemu bez uwięzi bo z pewnością nie jest gorszy

kamciow    84

Nie widzę żadnego problemu, by utrzymywać bydło luzem. Tylko zauważ że bydło dzieli się na grupy, a nir największe opasy z namniejszymi jałówkami... Im mniejsze grupy tym lepiej

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez rolstudent
      Cześć.

Od jakiegoś czasu jestem w zarządzaniu mikroektrowni zasilanej tylko gnojowicą od krów mlecznych.
      Myślę że nad tematem zastanawia się sporą część z was. Na jakieś pytania chętnie odpowiem i wymienię się doświadczeniem. Na chwilę obecną walczę z wysokim poziomem H2S w gazie. Poza tym elektrownia pracuje i produkuje prąd.
    • Przez headman
      Witam !
      jestem tutaj nowym członkiem, dołączyłem dzisiaj. Więc jeszcze nie wiem do końca co i jak. Jeśli dodaje nie w tej zakładce to proszę o przeniesienie oraz wyrozumiałość. 

Jestem rolnikiem z zamiłowania ,  mam 4 ha dobrej klasy ziemi ( tak wiem że to nic w dzisiejszym świcie ). Traktuję to jako swoje hobby.  
      Na swojej ziemi uprawiam zboża oraz prowadzę małą hodowlę trzody chlewnej. Skończyłem studia wyższe z zakresu rolnictwa, moje uprawy oraz produkcja zwierzęca jest zadbana i nie dokładam do swojego zamiłowania, zawsze coś tam zostaje

Przechodząc do sedna sprawy, zastanawiam się nad budową budynku gospodarczego/ garażu na maszyny.  Poniżej wstawię  taki swój projekt jak to mniej więcej widzę.  Czy możecie mi powiedzieć jak to będzie wyglądało z kosztami, oraz jakich materiałów użyć , zrobić to z płyt betonowych czy pustak ? Wysokość około 3,5m dach ze spadem w jedną stronę. 
      Pozdrawiam ! 

• Przez 1994szymon
      Siema!!! Mam dwa silosy bina(30t każdy). Mam zamiar w niedługim czasie dokupić jeszcze jeden (od 45 do 60t). BIN to porządna firma z tradycjami i jestem do niej przekonany jednak ostatnio obejrzałem stronę silosów Michał. Są tam silosy z lejem. To by było dobre rozwiązanie, jednak nie podaje ona ceny(chyba że się dobrze nie przyjrzałem ). Chciałbym się dowiedzieć jak są wykonane, z jakich materiałów (chodzi mi konkretnie o opinie właścicieli bo na stronie mogą sobie pisać co chcą ).

P.S
      Jeżeli chodzi o lej to mi nie robi większej różnicy czy wewn. czy zewn.
    • Przez kukielMGX
      Posiadam 60ha, Z czego okolo 27ha siejemy pszenzyta i owsa. Reszta to pastwiska i łąki. Zboza siejemy tyle- zeby starczyło slomy i na srute. Mamy 54 sztuki bydla w czym znajduja sie 12 opasow 3 krowy(zeby mleko bylo dla siebie) reszta to mamki cielaki i jałówki. Sprzet jakiego uzywamy to Kubota M110GX, Ursus 914, Zetor 5320, Ursus c330, ładowarka zettelmeyer ZL801. prasa krone, kosiarka vicona, plug kverneland ab100, talerzowka metalfacha  i rozrzutnik 6t. i tu pytanie jak powiekszyc to gospodarstwo? w co pojsc? wiecej opasow? A moze przejsc na bydlo mleczne? 
    • Przez Bananek
      Witam, mam do Was pytanie. Nigdzie nie znalazłem sposobu na to, ani nie potrafię czegoś racjonalnego wymyślić. Przechowuję słomę na stropie obory, ale mogę ulożyć tylko jedną warstwę (stawiam w pionie ściśle). Jak wrzucić resztę bel na pierwszą warstwę? Na jedną warstwę wchodzi mi okolo 100 bel, zostaje drugie tyle i kupa niewykorzystanego miejsca. Wcześniej jak słoma szła w kostki to cała mieściła się na stropie. Teraz z belami jest wygodniej, ale wchodzi mi mniej sztuk.
      Podrzućcie jakieś pomysły.
      Suwnica na krokwiach nie wchodzi w grę. Nie wytrzymają tego.