Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Witam wszystkich ! Jestem nowy na agrofoto i mam do Was pytanie. Chciałbym zająć się hodowlą bydła mięsnego czyli hodowla krów mamek i chów byczków do dużej wagi albo odsadki. Stado podstawowe składałoby się z krów ras mięsnych takich jak salers limousine simental hereford może i też highland ale chciałbym dosadzać cielęta od krów mlecznych krzyżówki tak żeby bylo więcej i sztuk tylko czy krowy przyjmą innego koloru cielaka ? Chyba dobrze myślę. Napiszcie czy lepiej odsadki czy waga ciężka 

Z góry dziękuję i pozdrawiam

maromar    13

z tym dosadzaniem to różnie jest, zależy od charakteru krowy, mamy krowy które nie patrzą jaki cielak podchodzi, są takie które trzeba "pilnować" żeby obcy cielak mógł się napić, a są takie że tylko swojego, i nic nie da pilnowanie ani inne sztuczki, najpierw spraw sobie te krowy mamki, a potem próbuj dosadzać obce cielaki, na kolejne wycielenia będziesz mieć już rozeznanie do której krowy możesz dokupić cielaka. Mamy rózne krzyżówki krów, hf x sim, hf x lim, itp, nie trzymaj czystorasowych mięsnych bo mają mało mleka tylko dla jednego cielaka. A co do chowu opasów to zależy czy masz warunki dla nich, pasze no i czas. jeśli nie, to odsadki.

Pantera    32

kolego dziki simental25 myslisz sprzedawac na rynku lokalnym odsady i byki cężkie czy może za granice?

Wiadomość z agroFakt.pl

Jakie najlepsze są krzyżówki ? Dokładnie chodzi mi jakich ras.

Myślę na Gallowaykami chyba byłyby dobre na mamki. Część sztuk będzie to krzyżówka a część takie 100%.

maromar    13

nie wiem jak galloway bo nie mam, ale dobre są hf x simental, dlatego że obie rasy są dużego kalibru, i bardziej mleczne od innych, limousine ma bardzo mało mleka

agrowiktor    35

Najlepsze to hf x simental, simental x montbeliarde, simental x limousine,  limousine x montbeliarde, limousine x hereford, charolaise x simental. Możesz jeszcze pokombinować z blondem np simental x blond. Gallowayków bym już nie krzyżował.  Jak byś miał takie krowy to kryj je blondem albo bbb. Do highlandów możesz dopuścić angusa lub limousine.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się