Polecane posty

Artaban    2

Cześć! Mam do was sprawę. Chcę stary budynek (schemat na dole) przerobić na oborę dla opasów, i tu moja prośba. Podpowie mi ktoś jak najlepiej to zrobić żeby było jak najmniej roboty z byczkami przy wyrzucaniu obornika, najlepiej turem ale jeśli się nie nie da to będą widły. A może ruszta? Dodam że chcę aby była to obora wolnostanowiskowa.

 

Proszę nie pomijajcie tego, naprawdę zależy mi na waszych poradach.

 

Zbieram wszystkie wasze uwagi, piszcie co byście polecili. Pozdrawiam :D

Plan.bmp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ulanx5    0

Kolego jak to ma być obora wolnostanowiskowa to jak najbardziej tur albo jakaś mała ładowareczka.tam gdzie masz drzwi te po 1m poszerzyć tzn zrobić bramę i wypychać obornik no chyba ze nie masz placu tam z tyłu bo nie widać ;) ale z własnego doświadczenia wybrał bym ładowarkę do oczyszczania.. Mamy oborę na 70szt i jest zgarniak ale to porażka jak nowy to chodzi a po 4 latach eksplatacji to koniec... Droga inwestycja bo ok 70tys więc za taka kwote kupujesz ladowarkę ;) a ruszta to nie do końca fajne bo to trzeba wodę lać w zbiornik i mieć mieszadło do gnojowicy kolejny koszt ;) a turem to i kiszonkę przywieziesz i wypchasz obornik ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    886

je też bym zrobił szersze drzwi tam gdzie są te 2x 1 i turem wyciągał.  wzdłuż tej drugiej ściany bym zrobił okólnik i w nim stół paszowy, najlepiej stół zadaszyć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artaban    2

Tylko największy problem z tymi słupami :/ 

 

a jak zrobić kojce? znaczy takie dwa długie czy jakoś na kilka dzielić? bo myślę że wszystkie razem to chyba średnio.. No i co mam zrobić z byczkami gdy będę wybierał obornik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Słupy dzielą Ci budynek na trzy części i wykorzystaj to robiąc 3 kojce. Drzwi boczne poszerzyć dla potrzeb zmechanizowania obsługi, tak by sprzęt mógł wjechać bez problemu. Korytarz paszowy podnieś względem stanowisk min 15cm. Część kojca od ciągu paszowego do części po której będzie jeździć ładowarka/tur wykonaj ze sporym spadkiem, da to taki efekt że odchody z tej części zwierzaki same będą przesuwać w kierunku części gnojowej, no i oczywiście część gnojowa płaska ze spadkami w kier. kanałów.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    886

jakie kanały? co ty mu wymyślasz? zrób na głębokiej ściółce jedno pomieszczenie i papu zadawaj na zewnątrz jak masz taką możliwość. 1/3 miejsca wykorzystać na stół paszowy to nie jest najmądrzejszy pomysł w tak małym pomieszczeniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artaban    2

niestety nie mogę karmić na zewnątrz muszę zrobić stół w środku :/  a co to za typ kojców "duński" ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Welonis    0

Ja bym wynajął firmę która np projektuje konstrukcje stalowe albo coś i masz wszystko załatwione i się nie bedziesz zastanawiał co i jak, pewnie masz kupe kasy to na co oszczędzać?:) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

@Welonis nieświeże jadło zaszkodziło i toksyny rzuciły się na mózg?

@Artaban kojce typu duńskiego stosuje się w chowie trzody chlewnej, przy bydle można je zaadoptować. Podzielony jest na dwie strefy różniące się poziomem i wielkością. Pierwsza, ta przy korycie, to bytowa o sporym procencie spadku. Pochylenie posadzki daje to, że zwierzaki swoją aktywnością spychają nieczystości do części gnojowej. Druga to gnojowa, płaska, której poziom w stosunku do pierwszej jest obniżony. Barierki boczne kojca w cz. gnojowej po otwarciu odcinają cz. bytową i tworzą korytarz. Dzięki temu łatwo jest taki budynek czyścić mechanicznie, dodatkowo takie rozwiązanie tworzy korytarz przepędowy dla zwierząt. Jeżeli myślisz o łatwym zmechanizowaniu produkcji to żadnych rowków kanalików czy wgłębień w żłobach, bo przeklniesz je bardzo szybko


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marijusz    556

A ja to widze zupełnie inaczej : Moze i wykonanie drogie ale najłatwiejsze i najtańsze w obsłudze ; dwa kojce dla opasow na ruszcaie  Dzwi trzy metrowe to korytaz paszowy Kojec po lewej (wiekszy z małymi dzwiami mozna podzielic na pół ) i trzymac byki duze pewnie po cztery w kojcu zaladunek na samochod przez te male dzwi Kojec po prawej całkowity dla mniejszych bykow ok.10 szt.Zalety nie potrzeba słomy , wystarczy beczkowoz aby usuwać odchody 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marijusz    556

zalezy czy staniesz z łopata i bedziesz krecił betoniarki Bo jesli ekipa to wyjdzie dwa razy drozej  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elvis1090    110

Witam, na wiosnę będę przerabiać stodole na obore dla opasow, wstawię tam roczne byczki i będę je trzymał do końca opasu. Wie ktoś może ile przepisowo musiałbym przeznaczyć metrów kwadratowych na jedną sztukę? Dodam jeszcze że będzie to pora wolnostanowiskowa na głębokiej ściółce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

ja zawsze przyjmuje 4m2 na sztuke i jest git

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elvis1090    110

Tak dzięki ale bardziej mi chodzi o to ile musi być przepisowo w razie kontroli żeby weterynarz się nie przyczepil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

wg weterynarii to 3.5 m2 dla dużych byków także luzik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

byc może ze 2.5m2 dla dużych byków

ja przyjmuje 4 m2 

2.5 m2 to ciasnota dla dużych byków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez damiandg
      Witam zakupiłem na wiosnę pług z firmy Euro-masz na początku było wszystko ładnie do puki nie zacząłem orać ciężkiej mokrej gliny. Odkładnice zaczęły się zaklejać niemiłosiernie i doszedłem do wniosku żeby może zmienić całkiem ich profil i poprawić fabrykę. Znalazłem firmę co robi na zamówienie wszystkie elementy robocze pługa. Czy jest sens zmieniać profil odkładnic żeby inaczej wyglądała ta orka.  Koszt jednej odkładnicy to około 200-250zł. Dodatkowo materiał z którego jest zrobiona fabryczna odkładnica jest taki miękki że lepiej nie mówić dodatkowo to chyba wpływa na przepływ ziemi przez odkładnice. Może ktoś mądry się wypowie na ten temat.
    • Przez tomeq
      Witam. Czy jest tu może ktoś kto przerabiał stary rozsiewacz lej na mieszalnik do paszy? Potrzebowałbym kilka zdjęć. Ewentualnie jak ktoś ma fabryczny mieszalnik to potrzebuję zdjęcie jak to w środku wygląda.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
    • Przez luk110
      Witajcie spotkał się już ktoś z taką przeróbka żeby wywalić te belki co idą od dolu do góry, wzamian tego wstawić kratownice, aktualnie przerabiam stodole na magazyn ziarna i jakby te belki znikły byłby lepszy ruch.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj