Skocz do zawartości
ktokolwiek0000

Rabewerk

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Witam.Poszukuję instrukcji i katalogu częsci do pługa Rabewerk Tube 60.Posiada ktoś? Może ktoś mi doradzić ja go wyregulować w sensie pierwszej skiby i ustawienia pługa względem ciągnika? Pług 2 skibowy z obrotem mechanicznym.Ma 2 regulacje -1 na śrubie i ona chyba służy do regulacji pierwszej skiby a druga śruba na klucz 30 i wydaje mi się,że służy do regulacji pługa względem ciągnika - dobże myślę? Mile widziane podpowiedzi ze strony użytkowników tego pługa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5003

Opis dotyczy konkretnego pługa Rabewerk Taube 60

 

Do prawidłowego ustawienia pługa muszą być spełnione następujące warunki:

1. Wieżyczka musi znajdować się centralnie w stosunku do ciągnika!

2. Pług musi być wypoziomowany (ustawienie podłużnie i poprzeczne)!

3. Boczne wsporniki dolnych ramion muszą mieć luz ok. 1 cm

 

Ad. 1

Wieżyczkę musisz ustawić dokładnie w osi ciągnika poprzez odpowiedni naciąg łańcuchów bocznych ramion dolnych lub ich wsporników (zależnie od tego co posiadasz). Jeśli tego nie ustawisz pług będzie "pływał".

Ad. 2

Poziomowanie pługa.

Wstępnie na płaskim podłożu, a dokładne podczas orki

1. podłużnie - poprzez cięgno górne (każdy lemiesz ma przylegać do podłoża)

post-81345-0-66481800-1441112922.jpg

 

2. poprzeczne - poprzez śrubę C (wg zdjęcia poniżej) oddzielnie dla dwóch stron

post-81345-0-62768200-1441109996_thumb.jpg

 

(korpus płużny ma być w pionie pod kątem 90o do ziemi rys. 2)

post-81345-0-55882900-1441112929.jpg

 

 

Teraz czas na ustawienie pierwszej skiby

Poprzez obrót śrubą A (wg zdjęcia poniżej) tak, aby pierwsza skiba brała tyle co szerokość odkładni (odległość od wewnętrznej strony opony do końca pierwszej skiby).

W tym pługu, jak i wielu innych przestawienie pierwszej skiby skutkuje zmianą równoległości pługa, aby temu przeciwdziałać należy także przestawić odpowiednio śrubę B (aby zachować równoległość pługa).

post-81345-0-96916800-1441110187_thumb.jpg

 

 

Jeżeli odległość od wewnętrznej strony opony do końca płozy pierwszej skiby (na rysunku poniżej zaznaczone jako "1") pokrywa się z szerokością lemiesza należy skontrować śrubę A przeciwnakrętką.

post-81345-0-21319800-1441110685.jpg

 

Czas na precyzyjne ustawienie płóz pługa tak, aby znajdowały się równolegle do bruzdy z poprzedniego przejazdu

(wg rysunku poniżej ) poprzez śrubę B przesuwając ją tak, aby uzyskać równoległość (inaczej mówiąc prostopadle do kierunku jazdy).

Śruba B wraz z ze złym naciągiem łańcuchów ramion dolnych odpowiada za pływanie pługa na boki.

post-81345-0-44159100-1441111107_thumb.jpg

 

Rysunek przedstawia prawidłowe ustawienie pługa!

 

 

Bardzo ważna sprawa!

1) Prawidłowe ustawienie widać po wyraźnym śladzie na bruździe pozostawionym po ostatniej płozie!

2) Pług przemieszcza się równo za ciągnikiem a skiby mają jednakową szerokość.

3) Ciągnik nie jest ściągany przez pług w żadną ze stron (puszczenie kierownicy nie skutkuje skręcaniem ciągnika).

 

Złe ustawienia pługa!

1. ściąganie przednich kół na zaorane (w prawo) przez co trzeba skręcać w lewo - przyczyna - skręcona śruba B (brak śladu po ostatniej płozie) wiosek - wydłużyć śrubę B.

2. ściąganie przednich kół na niezaorane (w lewo) - przyczyna - za bardzo rozkręcona śruba B (pierwsza skiba nie zabiera) wiosek - skrócić śrubę B.

Edytowano przez AlaCapone

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

MAVERICK232    0

A czy przez zmianę położenia śrub a i b zminia się szerokość orki?
A czy przez zmianę położenia śrub a i b zminia się szerokość orki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    203

Nie, nie zmienia się szerokości. Reguluje się jedynie to co zostało wyżej opisane. Odpowiednio kręcąc nimi można odnieść takie wrażenie, że pług szerzej bierze jednak tylko rozwalasz w ten sposób ustawienie pługa, a nie zmianie się szerokość orki.

ps. Ustawienie pierwszej skiby to nie zmiana szerokości orki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5003

Tak, jak kolega @romek6340 napisał wyżej. W tym konkretnym pługu co najwyżej możesz zmienić szerokość pierwszej skiby. Należy jednak zaznaczyć, że to nie to samo, co zmiana szerokości orki, ale poniekąd ulegnie zmianie.

 

W ścisłym tego słowa znaczeniu szerokość orki reguluje się w pługach, w których jest możliwość przestawienia szerokości każdego korpusu wchodzącego w skład pługa. Może to odbywać się płynnie, jak w pługach typu „vario” lub skokowo poprzez przestawienie śrub w odpowiedni otwór lub założenie klinów.

 


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość letack   
Gość letack

A pomożecie w ustawieniu pługa Agro Masz P04 - 4 skibowy obrotowy, nie dostałem instrukcji obsługi a interesuje mnie jak fabryka zaleca ustawienia bo mi coś nie wychodzi to za dobrze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

 • Podobna zawartość

  • Przez kamil5421
   Witam . Słuchajcie mam pytanie , może ktoś z was wie gdzie można dostać zamienniki ażurów do pługa Unia Ibis XXL S z 2010r. .. Niby Polska maszyna a jest z tym problem.
  • Przez Piszczu
   Witam.Jaki pług wybrać do ciągnika o mocy 110 KM? Pług używany,obrotowy
  • Przez eddi87
   Witam, Panowie jaka jest różnica miedzy odkładnicami 10/23 a 10/24 do pługa polskiego? Czy można je montować zamiennie czy muszę kupić konkretną? Sam nie wiem jaką posiadam i jaką mam zamówić. Mój pług na zdjęciu. Wiem tylko że jest śrubowa i na glinie u mnie kiepsko sobie radzi wiec chcę zmienic na kulturalną. 

  • Przez Przemek15
   Czy może mi ktoś wyjaśnić parę rzeczy z tym związanych, bo miałem przyjemność orać, ale nie miałem przyjemności ustawiać pługa. Coś nie coś o tym wiem, ale różne źródła różnie podają o różnych regulacjach. Do czego właściwie służy i czym jest regulacja szerokości pierwszej skiby? W Agromechanice napisali, że dostosowuje się ją do rozstawu tylnych kół ciągnika. W RPT piszą, że: "...regulacji pirwszej skiby dokonujemy w drugim przejeździe. Pierwszy korpus powinien nieco nadkładać, aby wyrównać powierzchnię z poprzednim przejazdem". Piszą też, że ma to związek ze ściaganiem pługa, albo, że ma to wpływ na równomierną szerokość pozostałych skib. W starszych pługach zagonowych ramowych zawieszanych mamy w stojaku oś wykorbioną, która podobno służy do regulacji właśnie pierwszej skiby a zarazem punktu pociągowego (w obracalnych jednobelkowych te ustawienia dokonuje się razem lub oddzielnie śrubą rzymską albo siłownikiem). Ale przecież za pomocą tej os wykorbionej za pomocą korbki nie zmieniamy w rzeczywistości szerokości tylko pierszej skiby, ale wszystkich jednocześnie zmieniając przy tym jakby kąt natarcia lemiszy. I inne źródłą podają, że zmiana tej szerokości powinna być następstwem zmiany głebokości orki tak, aby był zachowany jednakowy stosunek szer. do gł. korpusu. Im głebiej tym szerzej i na odwrót. Na zimę znowu lepiej zostawić glebę w ostrej skibie (wysztorcowaną), czyli głęboko i wąsko. Zupełnie innym zagadnieniem jest regulacja szerokości roboczej pługa, która w starszych pługach nie występuje. Może być mech. skokowa albo hydrauliczna płynna i co ciekawe zmiana tej szerokości nie zmienia kąta natarcia lemiesza. Bodajże chodzi o zasadę czworoboku przegubowego. Jeszcze innym zagadnieniem jest zmiana szerokości orki poprzez odejmowanie i dokładanie korpusów. Belka w takim przypadku musi mieć budowę kołnierzową, czy jak kto woli teleskopową, aby po odjęciu od tyłu korpusu nie wystawałą "pusta" belka. W Agromechanice jeszcze bardziej motają, bo piszą, że ustawia się szerokość orki przy pomcy dwóch regulacjI
   -poprzecznej, czyli ustawienia szer. pierszej skiby
   -podłużnej, czyli ustawienia pługa po takim kątem, aby uzyskać nominalną szerokość pługa i optymalny nacisk płozu na ściankę bruzdową
   Po pierwsze jak może być coś takiego jak podłużna reg. szer. orki? A potem piszą, że pożadana jest też możliwość regulacji szerokości orki. To już mamy jakieś trzy regulacje szerokści orki. I jak tu się nie zgubić?
   I jak to jest jest z tą regulacją głębokości w nowszych pługach obracalnych? Bo piszą, że ustawiamy za pomocą kółka kopiującego, a to jakaś bzdura, bo obecnie stosuje się regulację siłową a nie kółko, chyba, że pług przyczepiany, ale te zostawmy, bo jeszcze większy mętlik będzie. Regulacja siłowa czy pozyzycyjna wyklucza kółko kopiujące na pewno, a jak ktoś chce pracować za pomocą regulacji kopiującej (kółka) to musi ustawić podnośnik na dociążąnie (regulację ciśnieniową), czyli podnoszenie pod mocno zmniejszonym ciśnieniem tak aby nie dało rady podnieść pługa od ziemi (wiadomo wtedy tracimy dociążanie tylnej osi masą pługa). Jeszcze inną regulacją jest w nowszych pługach przesuwanie wzdłużne pługa tak, aby wychylić pierwszy koprus poza rozstaw kół ciągnika i wtedy obydwa koła jadą po caliźnia. Co to daje tylko praktycznie? O poziomowaniu nie wspominam, bo jest dla mnie zrozumiałe, ale prosiłbyłbym Was o jakieś uporządkowanie tego, ewentualne poprawienie i wyjaśnienie co kiedy w jakich pługach (z wyjątkiem przyczepianych) i w jaki sposób oraz po co. Chodzi mnie głównie o pługi zawieszane zagonowe (starego typu bez reg. szer. rob.) oraz jednobelkowe obracalne zawieszane.
  • Przez DanielFarmer
   Witam Kolegów
   Potrzebuję opinii o pługu akpil km180 hydro.Aktualnie orzę kverneladem zagonowym a rozglądam się za czymś w obrocie,nie mam dużo orania więc na zachodnie pługi patrzę z pokusą ale rozum mówi że 30tys to za dużo na te areały.Potrzebuje czegoś na non stop hydraulicznym lub resorze.Wpadl mi w oko właśnie taki model akpila na hydraulice 4skibowy.Pytanie czy długość pługa o waga ok 1900kg to nie za dużo na mojego John Deere 6330 (4cyl) ,mam ładowacz na ciągniku a jakby co to i na tuza przedniego coś można powiesić.Mocy ponad 140KM jest.Ziemie lekkie ale kamieniste więc zabezpieczenie musi być.Warty jest uwagi taki akpil? Bo namierzyłem ładnego w używce 6letniego.
×

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.