Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
kuba18l

Budowa ,obora , jaki dach

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kuba18l    0
Napisano (edytowany)

Witam wszystkich teraz bede budował obore około 25-30 m długą i 12 szeroka , oczywiście będzie na bydło opasowe i uwiązane byczki ;) , myśle za w 300 tys się zmieszczę ? mam ważne pytanie chciał bym trochę zaoszczędzić i czy dało by radę dach zorbić aby spełniał wymogi nie z płyty warstwowej oczywiście bez stropu ??

Edytowano przez kuba18l

rami    6

witam najlepiej to nie oszczędzać bo oborę nie stawiasz na 5 lat nie wiadomo jakie zimy będą dach powinien mieć solidną konstrukcję żeby go razie większego wiatru nie uszkodziło

Grzesiek84    12

Mam koledzy pytanie odnośnie okien jakie stosujecie w nowych oborach proszę o podanie namiarów i jak się sprawują pozdrawiam

Wiadomość z agroFakt.pl

Może lepiej podac lub założyć sobie jeden budżet w którym chcesz się zmieścić i dopiero potem planować budowę. Co do dachu to polecam dachówkę trapezową,najlepiej się sprawdzi i bedzie solidna.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez Bartekj1994
      Witam. Chciałbym wiosną dostawić do obory drugą. Tzn postawić jedną scianę i przedłużyć dach. Mam nadzieję że jasno piszę. Długość obory to 20. Myślę że pomieszczę tam 18 stanowisk. Jaką szerokość radzicie zrobić tak zeby wszedł ciągnik i Jaki byłby koszt takiej obory.
    • Przez Stefannn
      Witam.Przymierzamy się do budowy przechowalni na warzywa z płyty warstwowej kladzionej na konstrukcje stalową.Płyta warstwowa z rdzeniem poliuretanowym 100mm,to wydatek ok.60-80zł/m2 oczywiście mówimy o płycie I gatunku.Płyta II gatunku o tych samych parametrach kosztuje ok.36zł/m2 a jedyne czym się różnią to ich długość.Moje pytanie brzmi czy nie ma jakiś problemów w obkladaniu konstrukcji takimi 1-1,5m kawałkami.Na 1000m2 jest to dość duża oszczędność.
    • Przez tomek9456
      Witam wszystkich użytkowników forum. Planuję wybudować oborę dla opasów i w związku z tym mam do was  kilka pytań. Mam nadzieję iż ktoś kto budował lub użytkuje taką oborę pomoże mi i rozwiąże moje pytania. Wracają do pytań to pierwsze z nich to z czego najlepiej budować ściany czy zwykły biały pustak czy ceramiczny( ten ma lepsze właściwości lepiej trzyma ciepło i mniej pochłania wilgoć). Jaki szeroki świetlik dachowy przy szerokości obory 14m? Czy 4metry stołu paszowego to wystarczająca ilość? I ostanie pytanie to jak duże legowisko, będzie to obora uwięziowa, osobiście myślę nad 1,9m na legowisko. Podzielcie się swoimi wiadomościami i doświadczeniami żeby jak najlepiej to zaplanować i w przyszłości cieszyć się z użytkowania nowego obiektu a nie na odwrót.
    • Przez cycu12
      Witam! w związku z nadchodzącym naborem na modernizację budynków inwentarskich chcę rozbudować oborę na opasy, jednak mam dylemat który system wybrać na głębokiej czy ruszta. Budynek jakim dysponuję to obora z lat 80 uwięziowa po bydle mlecznym, o wymiarach 11x25 z dwoma rzędami uwięzi oraz stołem po środku, w odległości 2,9m od ścian znajdują się słupy podporowe, 2 sztuki z każdej strony o średnicy 40cm, a odległość od słupa do barierki wynosi 40 cm czyli razem 80cm. stół paszowy ok. 3,5m. Za budynkiem są 2 gnojowniki z przejazdem po środku, długie na ok. 11m szerokie na ok. 3,5m każdy, głębokie na ok. 1,5m, a pod przejazdem między gnojownikami mieści się aktualny zbiornik na gnojowicę, i na miejscu tych gnojowników miała by być dobudowana dalsza część obory. Obora ma być do 60DJP czyli ok. 80 szt. jak bym dobrze pokombinował.
      i teraz pierwszy rozważany system to głęboka ściółka: musiał bym zejść z podłogą na części gnojowej do ok. 50cm, system w miarę tani ale w porównaniu do ruszt więcej pracy: prasowanie słomy, zwózka, ścielenie, wywóz obornika, oraz co chyba najgorsze przepędzanie bydła co 2 mies. na czas wywozu obornika. dodam że ciężko u mnie z miejscem bo mieszkam w centrum wioski więc bydło musiałbym wypędzać na stół paszowy. do tego dochodzą stopnie, musiał bym zrobić ze 2 stopnie, najlepiej po 40 cm. długości wtedy kończyły by się równo ze słupami. równie problematyczny byłby wywóz obornika, na ciągnik z ładowaczem pozostaje mi 2,9m więc musiał bym się nieźle gimnastykować, a ze stopni obornik bym musiał chyba widłami zrzucać, bo słupy są ok. 8m. od siebie więc ciężko między nie wjechać, tym bardziej że będą tam stopnie. ogólnie koncepcja tania ale trochę roboty jednak będzie.
      natomiast drugi rozważany przeze mnie system to ruszta: musiał bym zejść z głębokością na kanały... no właśnie, ile? i na jaki okres by mi starczyło zmagazynować gnojowicę? przypomnę że gnojowniki już są na głębokość 1,5m. a zbiornik pod przejazdem pomiędzy gnojownikami mógłby również dalej służyć jako zbiornik na gnojowicę (przy głębokiej bym go zasypał). w zewnętrzny zbiornik nie chcę się pchać bo po prostu nie mam miejsca. i teraz ruszta byłyby wyżej, bo starczyło by jakieś 20cm. poniżej stołu paszowego, wszystko byłoby na równym, bez żadnych schodków, słomy nie trzeba prasować, wgl. nie trzeba w prasę inwestować, zamiast tego mógłbym kupić jaguara na kuku oraz trawy i dodatkowo na usługi jechać, ale musiał bym dokupić porządny wóz asenizacyjny. ogólnie roboty byłoby dużo mniej, jednak koszty budowy na pewno by się zwiększyły, i tu pytanie o ile mniej więcej? ogólnie prosił bym o wypowiedzi użytkowników obu systemów, mam nadzieję że dosyć dobrze opisałem sytuację więc myślę że dacie rady postawić się w mojej sytuacji. chciałbym też wiedzieć jak z chorobami na rusztach? czy nie przewieje bydła w takie mrozy jak teraz, od dołu spod rusztów? jak z bezpieczeństwem? (niby na rusztach gorzej z racicami ale na głębokiej znowu te schodki) oraz ogólnie jak wygląda dobrostan, przyrosty (ponoć też jest różnica pomiędzy tymi systemami).
      Zapraszam do dyskusji i wyrażania opinii! Pozdrawiam!
    • Przez MaciejEs
      Witam,
      ​Ile będą kosztować ruszta w oborze na 40 krów mlecznych + młodzież?