Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
edi25

czy opłaca sie miec wlasna łąkę ?

Polecane posty

edi25    0

czy oplaca sie miec teraz wlasna łąkę czy lepiej kupic siano? Tona siana kosztuje teraz 300-400zł

Edytowano przez edi25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

myślę że warto miec swoją łąke ponieważ wydanie kilku tysiecy 1 razowo wzróci się po paru latach a tak będziesz co rok wydawał kase na siano i innym bedziesz dawał szanse zarobic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    30

zależy ile potrzebujesz tego siana. teraz pogoda też nie pewna więc by ususzyć to też trzeba mieć farta. Pozatym jeśli ma kupić maszyny za kilka tysięcy (używane) do przygotowania siana to też mniej się opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

kamin60    1

Nie wiem czy ,,łakie'' ale słownik dla ciebie na pewno i to dobry. A wracając do tematu to łąkę mieć się opłaca

Edytowano przez kamin60

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk2411    23

Wydaje mi się, że autorowi chodziło żeby swoją łąkę zaorać i zasiać na niej zboże które później sprzeda, a za pieniądze uzyskane z sprzedaży kupi siano. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    356

A skąd wiesz co to za siano? z jakiej to łąki, mój sąsiad raz kupił siano bo mu zabrakło, to mówił że z jakich podmokłych łąk podgniłe, to krowy mu nie chciy jeść, chyba ze 2 lata to siano mordował, mieszając z innym.

 

Pisownia !!!!!!!!

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

Wydaje mi się, że autorowi chodziło żeby swoją łąkę zaorać i zasiać na niej zboże które później sprzeda, a za pieniądze uzyskane z sprzedaży kupi siano. :)

wlasnie o to mi chodzi :)

Załóżmy 7 ton pszenicy z ha 7x1000=7tys zł

A siana które zbiore z hektara nie bedzie mialo wartosci 7tys tylko znacznie mniej. Wydaje mi sie ze moge sprzedac zborze i za to kupic tyle siana ile potrzebuje i jeszcze troche pieniedzy powinno zostac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

tylko łąke 3 razy skosisz w ciągu roku a zboże tylko raz.

 

zgadzam sie z tym oczywiscie.

Załozmy pierwszy pokos 25 belek z ha 120/120

drugi pokos 20 belek

trzeci pokos 15 belek

co razem daje 60 belek po 70zł = 4200zł

i w tym musze kosic i przewracac prasowac 3 razy co wiaze sie z kosztami paliwa7

7 ton pszenicy po tysiac to 7tys-4200= 2800zł zostaje na czysto.

Jesli sie myle to mnie poprawcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bel920    7

właśnie jeśli chodzi o bydło nie każde siano będzie jadło , jeśli masz pewność że kupisz dobre i to żródło jest zapewnione na kilka lat to OK ale jak co rok masz kupić okazyjnie gdzie indziej to ryzyko że zostaniesz z tym towarem a kasa wydana . Najpewniej jest mieć swoje , zasiać dobrom mieszankę traw , rzucić w to motylkowych dodatkowo , zrobisz w odpowiednim terminie siano czy siano kiszonkę i masz 100% pewności że dobre i bydlak się odwdzięczy mając dobry pokarm . Sam wiem z własnego doświadczenia bo parę tysięcy straciłem kupując siano kiszonkę a po dwóch latach poszła w gnój .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    6

u nas każdy ma własną łąkę i przecież siano lub sianokiszonkę trzeba robić jak masz swoją to wjeżdzasz kiedy chcesz i robisz jak chcesz i nikt nie wnika czy to się opłaca czy nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    20

 

zgadzam sie z tym oczywiscie.

Załozmy pierwszy pokos 25 belek z ha 120/120

drugi pokos 20 belek

trzeci pokos 15 belek

co razem daje 60 belek po 70zł = 4200zł

i w tym musze kosic i przewracac prasowac 3 razy co wiaze sie z kosztami paliwa7

7 ton pszenicy po tysiac to 7tys-4200= 2800zł zostaje na czysto.

Jesli sie myle to mnie poprawcie.

 

gdyby każdy rolnik nie miał kosztów związanych z uprawą ziemi byłby milionerem:)

 

pomysł tez o tym, ze pole pszenicy, musisz zaorać, dać nawóz, oprawić, posiać, nawóz opryski, kombajn, paliwo, odliczając to od tych 7000 tyś za sprzedaż pszenicy ile zostaje?

 

zrób sobie prosty rachunek kosztów, mniej więcej taki:

 

prognozowane przychody juz masz 7000 zł, skonfrontuj z kosztami na jeden hektar, paliwo, srodki ochrony, nawozy, kombajn, ewentualna amortyzacja i policz dochód

 

z drugiej strony skonfrontuj przychód z łąki, czyli te 4200 minus koszt, paliwo, zakup maszyn ewentualny i ewentualna amortyzacja, co da Ci dochód z łąki

 

wtedy porównasz obie sumy i skonfrontujesz co bardziej Ci sie opłaci, jezeli np na pszenicy dochód bedzie 5000 a na łące 3000 to bardziej sie opłaci pszenica, to logiczne, ale jeżeli obie kwoty będą zbliżone, albo będą sie różniły +/- 1000 zł to mysle ze lepiej zostawic łąkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    32

Panowie ale nie dotykamy najważniejszej kwestii Nie na każdej ziemi da się zasiać pszenicę a napewno nie na każdej wyda ona 7ton/ha Jeżeli mamy ziemie okresowo zalewane czy podmokłe to nic sie z tym nie da zrobić tylko zrobić z tego łąkę. Także jeśli masz ziemię II III klasy to owszem nie opłaca się robić z niej łąki lepiej zasiać pszenicę albo kukurydzę lub rzepak Ale jeśli mamy bagna to nic innego niż łąka się tam nie opłaci bo nic innego nie urośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

ziemie u siebie mam dobre i pszenica rzepak czy buraki spokojnie urosna. a przy dobrym nawozeniu 7-8 ton pszenicy to normalka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    22

Ddziwi mnie ten temat,jeśli autor tematu posiada bydło to łąka jest podstawą. Kolega wyżej dobrze napisał-czy jest pewnośc 7-8ton pszenicy i takiej ceny...Nigdy nie ma pewności, zresztą sytuacja jak się odwruci to pszenicy będzie 3-4tony,cena 500-600zł, a np belka siana 90zł-100zł... i co wtedy... Sianko jest towarem mogącym i 2lata leżeć,jeśli mamy własne to wiemy co mamy,rozumiem gdy trzeba dokupić gdy zabraknie,lecz nie liczyć tylko na gotowy towar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

plonow wysokich przy dobrym nawozeniu jestem pewien chyba ze zdarzy sie jakas kleska. ceny przewidziec nie jestem w stanie ale zapowiada sie ze zboze bedzie teraz drogie. a jesli nagle sytuacja sie odwroci to lake zawsze mozna zasiac. Mi chodzi czy to jest oplacalne na teraz iw tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MFrolnik26    94

W tym roku wiadomo że lepiej się opłaca się zasiać pszenicą bo siano tanie a pszenica droga, ale nie zawsze tak będzie i kupić dobrej jakości siano nie jest łatwą sprawą. Ważne jest też ile potrzebujesz tego siana 10,100 czy 1000 bel. W mojej okolicy jest mało hodowców bydła i ludzie za skoszenie łąki jeszcze dopłacają żeby sprzątnąć do dopłat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    22

@edi25,to czy to jest oppłacalne w tym roku to sam sbie odpowiedziałeś. To ile łąk -ile siana w obrocie jest w twoim regionie sam wiesz najlepiej. Tak jak kolega wyżej napisał,zależy ile tego siana potrzebójesz. Napiszę coś od siebie,przez kilka lat nie kupiłem żadnej rolki siana. Wcześniej była taka konieczność i co z tego -jakość tego sianka była kiepska. Samemu zbierać siano towiemy co mamy,ktoś kto robi to z myślą o sprzedaniu aż tak się z tym nie czai. Dobre jakościowo sianko to podstawa dla młodego bydła, min raz dziennie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamis    0

do teścia co chwile ktoś chce kupić sianokiszonkę a jak teściu domawia sprzedaży i odsyła do sąsiada to oni na to .twoja lepsza ty robisz dla siebie a on robi dla siebie i na sprzedaż dla siebie ma w jednym miejscu a na sprzedaż w drugim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Barenbrug
      Witamy serdecznie na naszym koncie!!!
       
      Chcemy jako firma BARENBRUG zachęcić Was do dyskusji na temat zakładania użytków zielonych, a także lucerników. Pragniemy zawrzeć tutaj najważniejsze informacje dotyczące uprawy traw i lucerny oraz ich prawidłowej agrotechniki. Dodatkowo zachęcamy Was do wstawiania zdjęć, które będą pokazywały jak sprawdzają się nasze mieszanki na łąkach i gruntach ornych - zarówno tych, którzy będą chcieli pochwalić się tym co udało się zrobić w tym, jakże trudnym roku, ale także w latach ubiegłych oraz tych, którzy mają z takimi użytkami pewne problemy.
      Wszystko to ma skłonić nas do dyskusji jakie są najczęściej popełniane błędy przy uprawie lucerny i UZ, czego powinniśmy unikać i na co zwrócić szczególna uwagę (np. nawożenie, wysokość koszenia).
      Mamy nadzieję, że nasze porady i doświadczenie pomogą Wam uzyskać jeszcze większe plony!!!
      Na Wasze pytania chcemy odpowiadać regularnie, tak więc w każdy wtorek i piątek wszystkie tematy na pewno omówimy. We wtorki dyżur pełnił będzie Mateusz Nogaj - przedstawiciel handlowy odpowiedzialny za rynek traw pastewnych na wschodzie Polski, zwłaszcza na terenie Podlasia, natomiast w piątki ja postaram się odpowiedzieć na Wasze zapytania, a teren na którym pracuję to zachodnia Polska.
       
      Pozdrawiam,
       
      Małgorzata Kalka
      Barenbrug Polska

    • Przez JEDREK
      Panowie interesuje mnie ile wołacie jak sprzedajecie siano za bala i ile na przykład bierzecie za tonę siana???? tak samo interesuje mnie cena sianokiszonki???? pomóżcie koledzy
    • Przez niudizajn
      Mam problem w postaci łak na torfie. Zrobiłem rok temu renowacje 2,5 ha takich łąk (Roundup + Orka) poczym zasiałem trawę i co sie okazało??? Na trawe było za sucho a na gwiazdnice pospolitą nie. Więc w tym roku na wiosne ponownie Roundup + agregat uprawowy i siew. Trawa urosła tylko tam gdzie torf był "rozcienczony" ze zwykły piaskiem (taki teren u mnie jest) , a gdzie jest sam torf to tawy jest 50/50 z chwastami. Co robić??? Dodam tylko ze odczyn ziemi jest na poziomie 6,5.
    • Przez JanKropka
      Witam wszystkich..
       
      nie wiecie czy i jak wykonać odwodnienie takiego terenu, na niebiesko gdzie jest zalane, zielone linie to gdzie ma byc uprawa, strzałkami zaznaczono wykopy..

      da się to zrobić szpadlem na taką głękokość niewielką.. dwóch szpadli żeby woda spływała do rowu, czy od razu kombinować z jakąś koparką, ale czy się opłaca tym bardziej jak wszystko obecnie podmokło a zima tuż tuż..http://www.superwww.home.pl/c126/projekt/garaz.jpg

      czy w zwiazku z tymi zaleniami w dwóch miejscach nie lepiej wykpać szpadlem stawek mały jeden głebszy ten na dole i mniejszy na górze i połączyć do tego rowu..

      czy zwykłe rury melioracyjne na głębokość dwóch szpadli coś dadzą zwłąszcza pomiedzy tymi stawkami, studzienkami odpływowymi, czy nie załalmią się ciągnik będzie jechał?

      W SKROCIE, w tej sytuacji:szpadel czy koparka..

    • Przez Luke16
      Witam mam pytanie dlaczego niektóre bele mi zapleśniały(sianokiszonka)????? Są to głównie białe plamy na zewnątrz ale zdarzały się też w środku sporawo tej kiszonki odchodzi.... Czego to jest przyczyna???
×