Skocz do zawartości
dentka17

cielak---->byk

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
dentka17    3

Witam

 

 

Szukałem na forum tematu ale nie znalazłem. Jeśli jest a ja przeoczyłem to przepraszam i prosze o przeniesienie.

 

A więc wie ktoś może ile kosztuje wyprodukowanie jednego cielęcia od kupna gdy ma 8 dni do wieku 20-24 miesiecy? Ile JEDEN cielak wypije preparatu mlekozastępczego ile zje Sruty ile zje siana, sianokiszonki, słomy ile potrzeba na ściele dla opasa i to wszystko od wieku 8 dni do dwóch lat. Ile zje sianokiszonki czy siana karmiąc go od 3-4 miesięcy przez cały rok a nie tylko zime. Jeśli ktoś mi poda to spróbuje obliczyc ile to kosztuje w moim rejonach i czy to by się opłacało kupując ciele nie mając pola i własnych pasz tylko wszystko było by kupowane.

 

Za wszystkie odpowiedzi dziękuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tycha    2

No nie wiem czy Ci sie opłaci na kupnym wszystko.Nie zapomnij ,że wszystkie tyle samo nie jedzą zależy to od rasy,zdrowia itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    3

Wiem wiem ze wszyskie tyle samo nie jedzą chodzi mi srednio ole zjedzą. Narazie na kupnym a za 3 lata dokupimy 2-3 ha ziemi bo wtedy bedzie na sprzedaż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

krzysiek79w    29

kolego na pewno nie będzie to opłacało żebyś kupił wszystko i trzymał go dwa lata bo zje swoją wartość i nie wiem czy nie dołożysz a jeśli nawet coś zostanie to kto wie jaka będzie cena za dwa lata drugą żeczą jest zbyt długi okres zwrotu inwestycji o takie analizy ile czego zje to raczej na akademię rolniczą musisz uderzać oni powinni mieć takie przypuszczenia bo każdy byk jest inny zależy od systemu żywienia,genotypu byka i dbałości gospodarza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer94    0

no to ja napisze taki zbliżone przypuszczenia do prawdy:

a więc od początku:

cielę będzie kosztowało ok.1000zł

preparat mlekozastępczy załużmy że będziesz dawał go przez 50dni i że na dzień złużejesz go w ilości 1kg=50kg, woreczek 25kg kupujesz za 100złx2=200zł

sianokiszonka 640dnix20kg=12800kg. 1 balot waży ok 400-500 i więcej kg, przyjmijmy że waży 500kg a więc 12800/500=25,6 balota

1 balot kosztuje ok 80zł a więc 26 balotów x 80zł=2080zł

kiszonka (najlepsza na opasanie) będziesz podawał ją przez okres 2 lat czyli 730dni po 20kg (śr)=14600kg 1t może kosztować ok 100zł=1460zł za kiszonke np. z qqrydzy

śruta hmm. dajmy na to iż robisz śrutę z 2 odmian zbóż np jęczmień i przenżyto. chcesz podawąć mu przez 2 lata i przez cały ten okres będziesz musiał , mu dawać ok5kg sruty dziennie 730x5kg=3650kg powiedzmy iż spożądzas mu to w ilośći 50/50 a więć 3650/2=1825kg jęczmienia i przenżyta, jęczmień po 750zł/t a więc 1,85x750=1387,5=1390zł i przenżyto 1825kgx700zł/t=1295zł=1300zł. a więc za śrute zapłacisz 2690żł=2700zł

warto tęz pomyśleć o dodatkach np. sano sanbull. będziesz podawał mu przez 730dni po 1kg na dzień=730kg a więc 7,3dt x 120żł/dt=876zł=880zł

słoma 1byk potrzebuje 4m2 miejsca, a więc na 1m2 pójdzie ci 6kg słomyx4m2=24kgx730dni (musisz ścielać)=18980kg=19000kg 1 balot może ważyć 150-200kg załużmy że 200kg 19000/200=95balotów po40zł=3800zł

 

a więc wydatki: ciele 1000zł, sianokiszonka 2080zł, mleko 200zł, śruta 2700zł, słoma 3800zł, dodatki 880zł i kiszonka 1450zł =12110zł=12000zł

a dochód to byk waga 700kgx8zł/kg(może się utrzyma)=5600zł

5600-12000=-6400zł jesteś w plecy taaa za ciekawie to to nie jest, ale twoja decyzja;)!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    29

Farmer94 Ty to potrafisz poprawić humor przy niedzieli ,dobry jesteś ! perfekcyjna matematyka!!! te Twoje wyliczenia to by nawet dzika z lasu wystraszyły.

Edytowano przez krzysiek79w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer94    0

mnie już dzisiaj parę rzeczy wku rzyło! no ale nie otym mowa, no faktyczynie wyszło jakoś dużo!;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    29

jak bym musiał wszystko kupić to i ja bym zrezygnował.a kiszonkę z QQ to można gdzieś kupić w balotach bo wysłodki tak,pytam ze zwykłej ciekawości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    3

Humorek poprawiłeś farmerze. Ale dzieki że mi napisałeś i o wszystkim pomyślałeś.

Tak więc:

Chyba troche za dużo ze jedno cielę a potem byk zje w ciagu dwóch lat 26 beli sianokiszonki.

Twoje koszty różnią sie troche od moich u mnie cena beli 60-70zł

1kg premiksu sanbulla? nie za dużo nawet dla dużego byka?

Ze słomą to na moje oko też troche za dużo 95 BEL NA JEDNEGO BYCZKA????

U mnie cena jednej beli to tylko koszt prasy czyli 10zł i moge mieć ile chce od kolegi bo ma 200ha i tylko płace za koszt prasy oczywiście coś tam można mu odpalić za to słome.

Ciele 1000zł

Preparat mlekozastępczy 200zł

Sianokiszonka nie chce mi sie wierzyć ze ciele zje 26bel to pomnoże 20belx70zł=1400zł

Kiszonka z qq tak jak muwisz 1500zł tylko w moich okolicach nie wiem czy ktoś sprzedaje.

Sruta 2700zł

Na moje oko premiksu za dużo napisałeś pisząc 1kg na dzień podam cene 650zł u mnie worek 25kg chyba coś około 50zł kosztuje.

Ze słomą chyba też przesadziłeś niech bedzie 60 bel 60x10zł = 600zł

A więc koszty:

1000+200+1400+1500+2700+650+600=8050zł

Co ty kolego w dwa lata tylko 700kg? z 850-900kg 700kg to hf mają więcej w dwa lata.

Dajmy na to 870kgx8,zł=6960zł 8050-6960=1090

Niby ponad tysiąc w plecy ale twoje obliczenia chyba są za duże.

Jeszcze raz dzieki za post.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    3

Właśnie też mi się tak zdaje.Nawet jak ma się swoje zboże to też trzeba troche kasy wpakować zaorać zabronować kupic materiał siewny zasiać pryskać skosić dostarczyć do domu koszty paliwa wymiana oleju jakaś awaria.

To pokaż kolego swoje wyliczenia.

Wujas ma 3 krowy i 10 cieląt w różnym wieku i w ciągu dwóch lat zrobiło ok. 100bel sianokiszonki plus siano a u ciebie wyszło ze jeden cielak zje przez cały okres 26 bel. bela=15 kostek 26x15=390!! troche dużo wychodzi.

Niech inni hodowcy się jeszcze wypowiedzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    333

Z moich wyliczeń na jedną sztuke ok 9 bel słomy na rok/sztuke potrzeba bo tyle mi mniej więcej poszlo jak 3 sztuki miałem na uwięzi.

Tak nawiasem kolego @dentka masz baaardzo optymistyczne wyliczenia.

Edytowano przez mickas092

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    3

optymistycznie czyli ze mało prawdopodobne? no 9 bel a nie 96 jak kolega wyżej wyliczył

Dajmy na to na okres całego wychowu od 8dnia zycia do 24 miesiąca potrzeba 20 bel słomy. 120x120 miałeś bele?

-Zakup byka BBB który ma 8 dni to jego waga ok. 55kg 55x14zł=770zł.

- 20 bel słomy u mnie koszt 10zł-bela 20x10=200zł

- preparat melkozastępczy 200zł

- sianokiszonka 20bel 20x75zł=1500zł

- bez kiszonki ale za to troche ziemniaków od wujasa bym miał to za pół darmo ostatnio brałem 300kg to chciał 50zł. to dajmy na to ze 1200zł

- śruta 2700zł

- premiks sanbull, jeśli w twoich obliczeniach ciele zje 3650kg to 25kg sanbull'a na 1tonę paszy sie daje to wychodzi prawie 4 worki 4x50zł=200zł dajmy na to ze 250zł

 

A więc:

770+200+200+1500+1200+2700+250= w zaokrągleniu 7000zł.

w ciagu dwuch lat na takim futrze przybierze BBB chba do 900-950kg co??

Dajmy na to ze 920x8zł=7360zł

Tak to wynika z moich obliczeń jeśli jest coś żle to mnie poprawcie. Przecież nie moze być aż tak tragicznie z kupowanych pasz. Wy też za darmo ze swoich pół nie zbieracie paszy. Pewnie nie dużo taniej niz jak by sie kupowało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    333

Dodaj wodę , jakieś leki, transport i już jesteś w dupe w kasą. Poza tym kto ci sprzeda BBB w wieku 1 tydzień...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hoodoowca    4

Gdzie kupić BBB i jeszcze w tej cenie chętnie dam od ręki 1100 zł i wezmę ze 20 szt :rolleyes: :rolleyes: .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    29

dentka17 jaja sobie robisz BBB 55kg po 14zł tyle to on waży jak wylezie z pod ogona a Ty już chcesz go kupić.na pewno kupisz po 14zł moje gratulacje , w Rumuni BBB kosztuje 18zł(cena z zeszłej środy)i to nie czysty,żartowniś z Ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    3

Masa BBB przy urodzeniu to podaje książkowo: buhajek 48kg a cieliczka 44kg. One aż tyle kosztują? :blink: :blink:

mickas092@ dlaczego sądzisz ze nikt by nie sprzedał po tygodniu czasu cielaka?

A wracając do sianokiszonki to kolega ma DWIE jałówki lm w wieku 10 miesięcy i one dwie zjedzą w 1 bele sianokiszonki w 3 tygodnie. Czyli Farmer94 troche za dużo podał. Wiem że jak bedą miały ok. dwóch lat to będą więcej jeść ale jak miały 4-5 miesięcy to pewnie bela sianokiszonki starczałaby na 5 tygodnie czyli dla jednego na 10. To pewnie jedno ciele w ciągu dwóch lat zjadłoby 15-20 bel sianokiszonki. Dobrze myślę? Zgodzicie sie ze mną? :) :)

A cielęta czystej rasy przybierają szybciej na masie czy lepsze są mieszanki? :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Bo ten kto chowa BBB sprzedaje je odchowane zeby wiekszy zysk byl :)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    29

dentka17 mieszanki inaczej krzyżówki to pojęcie względne można skrzyżować sima z limuzakiem będą dobre przyrosty i żaden kupiec nie będzie marudził ale można skrzyżować Hf z RW lub angusem gdzie rośnie słabo ma budowę cbk-a i kasa jak z a cbk-a a zeżre tyle co słoń z marnym efektem.ogólnie mówiąc to krzyżówki ras mięsnych(chodzi mi o bydło do krzyżowania czysto rasowe)rosną lepiej niż w czystej rasie.potwierdzono naukowo no i ja się też pod tym podpiszę ze strony praktycznej. bydło BBB jest bardzo drogie i nie dla wszystkich dostępne jest go mało ale nie powiem że go niema bo ludzie próbują zapładniać Hfki i inne krowy dużego kalibru ale ich popędy są szybko studzone bo BBB nawet skrzyżowane ma problemy z wycieleniami i to jest cały feler tej rasy bo poza tym jest super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    29

dostęp jest tylko że drożej niż za limuzaki co Ty kolego kombinujesz?żeby krzyżować to doświadczenie potrzebne.widzę że poczytałeś bo idziesz w duży kaliber.akurat ta rasa o którą pytasz też się ciężko cieli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    3

Nie nie ja nie chce krzyżować tylko tak pytam gdzies kiedyś obiło mi sie o uszy ze mieszanki są lepsze. Tak to prawda mam kilka książek o bydle mięsnym i mlecznym. Mugłbyś mi jeszcze napisać ile podaje sie śruty na jedno cielę i ile jaką ilośc sianokiszonki jeśli wiesz? Moze jest to gdzieś na forum? wiesz może? :) :) A tak poza tym to dzieki za rozmowe i podpowiedzi. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    29

poczytaj moje posty wcześniejsze tam masz wszystko:dawki do różnego wieku,pełnoporcjowe własnej roboty leczenie itd.kiszonka od trzeciego miesiąca życia stopniowo niech się przyzwyczai a potem zwiększaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    3

A pod jakim tematem pisałeś te dawki?

Wiesz czy moze na innych stronach takich jak ppr też są moze wypsiane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez AtosPro
      Witam. Chciałem zacząć hodowle bydła mięsnego (tylko chów byków) oczywiście zacząć od krzyżówek . Z moich obliczeń opartych z jednego pliku . 
      Dawki w przyrostach 1200 g dziennie.
      WSZYSTKO jest podane w kilogramach, dawki na jeden dzień .
      150-200 kg 
      Kiszonki qq - 3 
      Śruta - 5,8 
      P.Ś.sojowa - 1,5 
      Kreda pastewna - 0,16
      200-250 kg
      Kiszonka qq - 9 
      Śruta - 5,5
      P.Ś. sojowa - 1,1
      Kreda pastewna - 0,07
      250-300 kg 
      Kiszonka qq - 15,6
      P.Ś. sojowa - 1,1
      Kreda pastewna - 0,05 
      300-350 kg 
      Kiszonka - 16,8 
      P.Ś. sojowa - 1
      Kreda pastewna - 0,08 
      350-400 kg 
      Kiszonka qq - 18
      P.Ś. sojowa - 1
      Kreda pastewna 0,1
      400-450 kg 
      Kiszonka qq - 18
      P.Ś. sojowa - 1,1 
      Kreda pastewna - 0,095
      450-500 kg 
      Kiszonka qq - 18
      P.Ś. sojowa - 1,1 
       Kreda pastewna - 0,09 
      500-550 kg 
      Kiszonka qq - 20 
      P.Ś. sojowa - 1
      Kreda pastewna - 0,09
      550-600 kg 
      Kiszonka qq - 22
      P.Ś. sojowa - 1
      Kreda pastewna - 0,09
      SIANA DO OPORU 
      Podsumowanie :
      Kiszonka qq - 5841,8~5900=885 zł
      Śruta - 452~460=322zł
      P.Ś. sojowa - 412,4~420=695zł
      Kreda pastewna - 34,14~35=15zł
      Lizawka = 15 zł
      Cielak =1700zł
      Słoma =400zł
      Wszystko wyszło 4032 zł od tego sprzedaż byka 4800-5000 
      Wyszło 375 chowu.
      Ceny są z województwa Małopolskiego.
      Czy to jest realne że tyle byk zje i kosztuje wychodowanie .
       
    • Przez Arturo1610
      Witam. Trochę czytałem o tym fortisorb delacon i podobno daje to efekty w produkcji mleka. Chciałbym to gdzieś kupić na próbe ale nigdzie nie moge znaleźć, mogłby ktoś podpowiedzieć gdzie to kupić ? i czy sa naprawde po tym przyrosty mleka ?  
       
      Jesli jest cos takiego ale z innych firm to też prosze o opinie które lepsze  ogolnie mam pasze z sano i nutreny. Ale mam niedaleko tez sprzedawców piasta i josery a tego fortisorb delacon nigdzie nie ma
    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
×