Skocz do zawartości

Jaki pług, obrotowy czy zagonowy


Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
Opublikowano

Witam

Proszę o pomoc w wyborze pługu gdyż zastanawiam się nad 3 obrotowymi lub 4 zagonowymi do ciągnika Case JX80 czyli 82KM

ziemie mam gliniaste bo w końcu Pogórze Strzyżowskie pola mam dość strome, pochyłe i kliniaste

 

No i jakie firmy polecacie?

Opublikowano

Z firm to polecam Lemken i Kverneland. Jak dla mnie to tylko obrotowy, szkoda się zagonowym męczyć. Chyba, że masz wyjątkowo długie, wąskie pola to wtedy jest bez różnicy.

Opublikowano (edytowane)

na moje to bym brał obrotówkę overuma pługi bardzo lekko idą i pięknie orzą :) miałem kiedyś zagonówkę i przesiadłem się na obrotówkę i nigdy to się nie zmieni ;d po pierwsze jedna bruzda na dużych polach do drugie mniejsze ujeźdzanie poprzeczniaków a po trzecie to elementy ciągnika będą się równo zużywać mam na mysli zwolnice mechanizm itp B)

 

aha i jak kliny to tylko pług z płynna regulacją szerokości orki :)

Edytowane przez zetorcrystal
Opublikowano

Jak poprzednicy polecam 3 obrotową ;)Ja poprę 3 obrotową Kvernelanda. Posiadamy taki pług i pracuje on z Ursusem 914 idzie bardzo lekko chociaż na glinie zdarzają sie takie momenty że trzeba wcisnąć blokadę <_<bardzo łatwo się do ustawia i później orka to już bajka :rolleyes:

Opublikowano (edytowane)

Według mnie to obrotowy lepszy, ponieważ obrotowe mają lepsze skiby (lepiej zawijają) i ma się tylko jedną bruzdę.

Edytowane przez masseymix
Opublikowano (edytowane)

Nie wiem dlaczego uważasz, że do obrotowego więcej koni. Jeżeli oba pługi (zagonowy i obrotowy) będą orały na tę samą szerokość i głębokość to nie potrzeba będzie więcej koni. Zapotrzebowanie w katalogach jest większe, ale to ze względu na większa zapotrzebowanie na udźwig. Zazwyczaj mocniejszy ciągnik ma mocniejszy podnośnik, jest cięższy co zapewnia zestawowi ciągnik + pług lepszą stabilność.

Jeżeli weźmiesz 4 zagonową np. 4x30 a 3 obrotową 3x40 (co da taką samą szerokość roboczą 120 cm) to zużycie paliwa będzie większe w przypadku pługa zagonowego i Twoja teoria upada :P

 

Pozdro

Edytowane przez Michufarmer
Opublikowano

tylko obrotowka, ja mam kuhna master 102 i forterra 125 smiga jak nalezy, srednio to 8 km/h, orze sie lekko i ładnie przykrywa np. poplon, takze tobie tez polecam kuhna

Opublikowano

No dobrze ale np. ciągnik około 80 KM w 4x40 zagonowym będzie sobie śmigał dość swobodnie a w 4x40 obrotowym raz że będzie miał ciężko udźwignąć, sterowność na uwrociach też będzie taka sobie, a dwa to ciągnąć nie będzie miał lekko. Na razie nie mam takiego sprzętu i jeśli chodzi o ciągnik 80 KM i pług 4x40 obrotowy to w zasadzie widziałem takie zestawy tylko na filmach i na ich podstawie wysnułem powyższy wniosek. Także w przypadku ciągnika 80 KM to 4x40 zagonowy lub 3x40 obrotowy i mamy różnicę 40 cm na jednym przejeździe. Także wybór nie jest taki oczywisty moim zdaniem. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że są różne warunki polowe, glebowe, inne szerokości robocze korpusów no i pomijając szerokość roboczą to orka "obrotówką" ma raczej same zalety.

Gość Profil usunięty
Opublikowano (edytowane)

No to Cię kolego rozczaruję.Obrotówka była, jest i będzie cięższa a to w zasadzie nie ma istotnego wpływu na uwrociach o ile masz dostatecznie obciążoną przednią oś, jak ciągnik ma problemy z podniesieniem to powinien mieć założony siłownik pomocniczy( tylko w niektórych ciągnikach bo w większości nie ma takiej potrzeby), opór w glebie stawia dokładnie taki sam jak bliźniacza wersja zagonowa, a co do szerokości roboczej to każdy wie jak to wygląda na jego polach i potrafi dobrać optymalną do swoich potrzeb (mam taką nadzieję).

Tak to wygląda z praktyki.

Edytowane przez KRISTOFORn
Opublikowano

To jest tylko twoja teoria niczym nie uzasadniona. Gdybyś napisał że przeprowadziłeś doświadczenie 1ha zagonowym 4x40 o wadze 800kg i 1ha obrotowym 4x40 o wadze 1400kg wtedy ci uwieżę.

A to czy opory w glebie te same to skąd to wiesz? bo tak ci się wydaje czy z jakiegoś źródła?

Gość Profil usunięty
Opublikowano

Zamiast Ci cokolwiek udowadniać to zachęcam do pracy takimi pługami i za 10- 15 lat pogadamy.

Nie każdy zagonowy waży 800kg a jego odpowiednik 1400. Są cięższe i lżejsze zależnie od wersji i zabezpieczeń, a w sprawie niepodwżalnych wyników napisz do producenta.

Opublikowano (edytowane)

to była przykładowa waga pługów. Jeśli głosisz jakąś teorie to dobrze gdyby ona było potwierdzona a nie wydumana :)

Edytowane przez andrejus
Gość Profil usunięty
Opublikowano

To co Ci mam napisać? Wyniki badań oporów ciągnięcia pługa w jedną i drugą stronę pola? Porównanie z identycznym ale zagonowym?

Notatki z zajęć praktycznych za czasów szkolnych nie zostały zachowane przeze mnie bo troszkę latek przeleciało, poza tym nie miałem tam podpisów dyrektora i nauczyciela zajęć prakycznych więc i to mógłbyś śmiało podważać swoim JA SĄDZĘ.

Bardziej ogólna moja informacja powinna brzmieć: Opór 4 korpusów z identycznymi lemieszami i odkładnicami w obu rodzajach narzędzi w identycznych warunkach i głębokości stawiają identyczne opory w glebie, a korpusy będące w powietrzu muszą tylko jego opór powietrza pokonać co jest nie istotne. Dodatkowa masa pługa obrotowego wywiera dodatkowy nacisk na tylne koła ciągnika dociążając je w małym stopniu, co znowu może zwiększyć siłę uciągu kół tylnych.Część tej dodatkowej masy odbiera też koło kopiujące pługa. Różnica dodatkowej masy ( w Twoim przykładzie 600 kg)nie będzie zauważalna przy użyciu wskaźnika niutonometrycznego, który użyty będzie do tego typu testu, za to oszczędność paliwa przy pokonywaniu szerokich poprzeczniaków jak i w czasie odczuwalna będzie, o ile to będzie sprawnie przebiegać.

O braku bruzd nie wspomnę.

 

Swojej teorii, czy też sądów niczym nie potwierdzasz, a mnie wzywasz do tablicy? Bardzo nie ładnie.

Gość Profil usunięty
Opublikowano
A czy nie sądzicie że do obrotowego potrzeba więcej KM. Spalanie też będzie większe

Pierwsza część jest sądem; przypuszczeniem, a druga część jest twierdzeniem.Brak znaku zapytania by było pytaniem.

Kolejnych Twoich postów nie będę poddawać analizie.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez wicek
      Posiadam pług vogel noot LC 2S563A15  ,4 obrotowy na zabezpieczeniach zrywalnych ,wysoki korpus.Podobny do 950-tki.
      Mam pytanie jakim momentem dokręcać śruby zrywalne  oraz te śruby zawiasowe .
      Zdarzyło się zerwanie śruby i aby ustawić korpus na swoje miejsce musiałem użyć tura ,ciężko się przestawiał.
       
    • Przez KOSTEK12
      Witam,zastanawiam się nad zmianą pługa i wypatrzyłem coś takiego jakieś opinie,doświadczenia,jak z kryciem-zapychaniem po kuku na ziarno?
      https://www.olx.pl/d/oferta/plug-3-skibowy-obrotowy-vogel-noot-zabezpieczenia-resorowe-CID757-ID18srfx.html?reason=observed_ad
    • Przez droppoll
      Witam kupiłem ostatnio pług zagonowy jednobelkowy 4+ w bardzo atrakcyjnej cenie. Mam jednak pytanie o firmę tego pługa oraz gdzie mogę znaleźć lemiesze i piersi do tej firmy?


    • Przez PawełMazurkiewicz
      Poszukuję osoby która posiada taki korpus, bądź cały pług.



    • Przez zbycho77
      Witam forumowiczów . Pług 3 , wymiana siłownika obroty z jednego węża na dwa . Założony nowy siłownik i kostka obrotu . Strasznie ostro startuje obrót do połowy , resztę obrotu wykonuje powoli i płynnie . Co może być przyczyną ?  Założyć dławik na zasilaniu ?  Regulacja na kostce nie pomaga .
       
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v